Bare Gecislerini Hızlandırmak!!!

Selam arkadaslar...Bu forumu uzun süredir keyifle takip ediyorum cok deyerli arkadaslar var hepsine selam olsun.. :) Arkadaslar ben yaklasık 1 yıldır gitar calmaya calısıyorum klasik calıyordum ancak istedigim tarzdan cok uzak ve sesini beyenmiyorum oyuzden akustik gitar aldım kendime.Bare basmada baslarda zorlansamda cok kısa bir sürede bu sorunu hallettim ancak bir türlü gecislerde istedigim hıza ulasamıyorum.sanki ses cok hafif kesiliyomus gibi oluyor ve buda hosuma gitmiyor bu normalmi?gecislerimi temizlestirmek icin kullanabilicegim bir teknik varmı?...Birde aldıgım gitar Washburn D10SCEDL elektro akustik...Tınısını cok beyenerek aldım kasa tonu La...Sizce bu gitar beni orta ve uzun vadede idare edermi?asagida verdigim linkten bi bakip bana biseyler soylerseniz sevinirim...Değerli yorumlarınız için simdiden tesekkür ederim..

http://www.washburn.com/products/acoustics/dreadnoughts/d10sdl.aspx

• Konu Sahibi Konu Sahibi
korkulu rüya syılmaz pek,pes etmeyi sevmem :D sadece sanki bi düzeyde takılı kaldım ve gelistiremiyorum gibi geliyor...e buda canımı sıkıyor haliyle

ben de bir senedir çalıyorum. bareyi basmak ve ses almak çok kolay olmuştu ama hızlı geçmek gerçekten korkulu rüyamdı. ağladığımı bilirim....
zorlanmamın sebebi ise hocamın dediğini yapmamış olmaktan kaynaklanıyordu.
yaptım şu an çok daha iyi. hala ufak tefek sorun oluyor ama gerisi de zaten zamnala oturuyor.

yapman gereken şu: önce bir süre bare üzerina çalış. daha tellere değmeden parmakların havada şekil alsın ve aynı anda tellere konsunlar. yanlış basarsan tele bastıktan sonra düzelt.

böyle bareyi oturttuktan sonra akor-bare-akor-bare geç. burada da tellere basma tekniği aynı. havada şekil al,aynı anda bas,sonra düzelt.

bunu da ısıttıktan sonra kafadan akor bare karışık çalış.

yanlız kronometre tut bunu en az 45 dakka çalışman lazım ben 1 saat öneririm. hiç ara verme ki parmakların soğumasın. bunu böyle bir kaç gün üst üste çalışırsan sorunun kalmaz.

yanlız belli bir bare olsun bu. biri oturunca diğerleri de oturur. benim tavsiyem en sert perde de çalışman:F baresi uygundur.

çok sıkıcı ve bunaltıcı bir iş ama gitar emek ister.("dünyanın en zor enstrümanı" diye bir şanı var boru değil bu)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
freak_ad kardesim tekrar tesekkür ediyorum...5 gün oldu soyledigin sekilde devam ediyorum bare idmanına gercekten cok faydası oldu...simdide dahada hızlıyım:D:D:Dbakmadan cok rahat konduruyorum baremi paşalar gibi;)amaaaaa yetersiz idmana devam asla yeterli deildir,amaç dahada iyi olmak;):D

Ya o değilde ben hiç bare çalışmadım :D Saf riff ve solo kastım. Şimdi ben klavyeyi solo atarken Troy Stetine gibi sol bileğimi bayagı kırıyorum. Avucum neredeyse değmiyor klavyeye. Fakat bare ve akorlarda ki ben hiç akor bare çalışmadım nedense öyle tutmuyorum. Klavyeyi tam avucumun içine alıyorum. Bu beni yavaşlatır mı? Yada sololardan akorlara geçerken zorlanırmıyım. Yada ilerde beni kasarmı?

freak_ad demiş ki:
yanlız kronometre tut bunu en az 45 dakka çalışman lazım ben 1 saat öneririm. hiç ara verme ki parmakların soğumasın. bunu böyle bir kaç gün üst üste çalışırsan sorunun kalmaz.

Böyle 45 dk ara vermeden kastırmak bence olsa olsa sakatlanmaya sebep olur. Amaç en kısa sürede zorlayarak öğrenmek değil, zamana yayıp disiplinli ve metodik olarak çalışarak öğrenmek olmalı. Yani 100kg'lık bir ağırlığı 2 gün sürekli indir kaldır yaparak Arnold gibi vücut yapamayız öyle değil mi?

bilemem arkadaşım ben böyle hallettim. tabii zaman işi 45 dakka sonra ritm gitarist olmuyorsun ve evet haklısın can da yanıyo kol da ağrıyo ama sakat kalmadım hala çalabiliyorum...

fly_v demiş ki:
freak_ad kardesim tekrar tesekkür ediyorum...5 gün oldu soyledigin sekilde devam ediyorum bare idmanına gercekten cok faydası oldu...simdide dahada hızlıyım:D:D:Dbakmadan cok rahat konduruyorum baremi paşalar gibi;)amaaaaa yetersiz idmana devam asla yeterli deildir,amaç dahada iyi olmak;):D

arkadaşım tam gaz devam et. şarkı çal bol bol yor kendini...gülü seven dikenine katlanır... :D

her akoru bareli basabileceğine göre f major çalmak gibi bir zorunluluk yok.

Bülent Ortaçgil parçaları bu konuda kendini geliştirmene
yardımcı olacaktır.

freak_ad demiş ki:
fly_v demiş ki:

arkadaşım tam gaz devam et. şarkı çal bol bol yor kendini...gülü seven dikenine katlanır... :D

Valla kardeslerim freak_ad arkadasımın dediğini yaptım ve ise yaradıgını soyleyebilirim...pozisyona hakim oluyorsun herseyden once...Tabiki acaip acılar cekiyorsun ama ne yalan söyleyeyim vahsi bir tadı var bee hehehehe:D yani asonucta amac gitarı iyi calabilmekse acıda zevk veriyor acıkcası gelistigini hissediyorsun ;) bakin 2 aydan fazla olmus ve ben artık parcalari bareli pozisyonlariyla calmaktan hoslanir olmusum... :D demekki ise yaramış ;)

barelere iyi basamadığın için geçişlerde sorun yaşıyorsun hala bence tabi...biraz daha fretlere yakın parmaklarını(tellere tamamen kapattığın parmaklarını)bende 6 sene önce fln aynı sorunla karşılaşmıştım akorları iyi ezrbelemek,çok şarkı çalmak ve fretlere yakın basmak ilaç olur senin için...

Geri