tona etki eden olaylar ve etkileri

şöyle oluyor 3 parça saplar

1- tuşe (klavye)
2- sapın arka tarafı
a)gövde tarafından gelen sivrimsi olan kısım
b)sap tarafından gelen, o sivrimsi kısma yapboz misali denk gelen kısım.

163856lm2.th.jpg

163823xa0.th.jpg

wodyy demiş ki:
Katatonik demiş ki:
Tuşe derim. Yüzde veremem ama çok büyük etkisi var. Eğer bir studyoda şöyle bir kaç amatör grup izlerseniz anlarsınız.

ilk giren gurupda studyonun gitarını alıp çalıyor sololar iğreç viik viik 2. gelen grupta aynı gitarla çayır çayır çalıyor. Tuşe çok önemli... Bu yüzden compressor almaktan vazgeçtim :)

abi tuşe ne ?

tuşe, insanın kendine yakışanı giymesidir.

KaRaBaSH demiş ki:
şöyle oluyor 3 parça saplar

1- tuşe (klavye)
2- sapın arka tarafı
a)gövde tarafından gelen sivrimsi olan kısım
b)sap tarafından gelen, o sivrimsi kısma yapboz misali denk gelen kısım.

163856lm2.th.jpg

163823xa0.th.jpg

Bu 3 parça değil abi bunlara scarf-joint deniyor :) 3 parça gerçekten 3 parça. Klavye saptan sayılmıyor yani.. Şerit halinde 3 parça düşün öyle oluyor 3 parça saplar. Resim bulursam koyucam hemen :)

Edit: Şu resimdekinin 3lü olanı 3 piece oluyor bu 5 piece

http://www.btinternet.com/~faymarine/08e.JPG

RG350DX
WH White

neck type 3pc Wizard II neck
body Basswood body
fret Jumbo frets
bridge Edge III bridge
neck pu INF3 (H) neck pu
middle pu INFS3 (S) mid pu
bridge pu INF4 (H) bridge pu

bu şu anda ibanez sitesindeki özellikler.. kendi gitarımı 2004 yılında ben alırken de 3pc wizard II neck yazıyordu gene.. zaten sadece üretim yeri değişti resmi olarak.
buna da 3 parça deniyor kısacası.

Slaytanic demiş ki:
wodyy demiş ki:
Katatonik demiş ki:
Tuşe derim. Yüzde veremem ama çok büyük etkisi var. Eğer bir studyoda şöyle bir kaç amatör grup izlerseniz anlarsınız.

ilk giren gurupda studyonun gitarını alıp çalıyor sololar iğreç viik viik 2. gelen grupta aynı gitarla çayır çayır çalıyor. Tuşe çok önemli... Bu yüzden compressor almaktan vazgeçtim :)

abi tuşe ne ?

tuşe, insanın kendine yakışanı giymesidir.
:taptim

Arkadaşlar yüzdeye vurmak ne kadar doğru bilemiyorum ama bence burda yaptığımız tarzın da çok önemi var...Heavy metal yapan biriyle jazz yapan birini karşılaştırdığımızda yüzdeler farklı olacaktır...Ben rock ve metal yapan biri için değerlendirirsem ilk sıraya amfiyi koyarım..İyi bir amfi olmadan sahiden tadı çıkmıyor bu işin..Ben diğer ekipmanların hemen hemen aynı seviyede etkileyeceği kanısındayım...Efektlerden tutun da gitarın ağacına kadar bence hepsi bütünün birer parçası ve şu bundan şu kadar yüzde daha fazla diyemiyorum :)

_81_ demiş ki:
undercover demiş ki:
Benim bildiğim gitarın birdençok parçalı olmasının sebebi ağacın dönmesini engellemek... yanılıyorsam uyarın :?

Mesela benim ibanezin sapı üç parçadan oluşuyor...yoksa artık odunlardanmı yapmışlar benim iboyu (ben ibaneze ibo derimm) :p

gövde hariç sap mı üç parçadan oluşuyor?anlamadım nasıl oluyor bu?gövdeyi sayarsan ve elindeki ibanez grg is bu normal ama sadece sap tek başına nasıl üç parça olur kulak+klavye şeklinde 2 parça olmasın o?

gövde tekparça fakat sap üç parçadan yapılmış...resimlerini koyarım bi ara.. :? kesin parça odundan yaptılar benim iboyu :p

undercover demiş ki:
Benim bildiğim gitarın birdençok parçalı olmasının sebebi ağacın dönmesini engellemek... yanılıyorsam uyarın :?

Mesela benim ibanezin sapı üç parçadan oluşuyor...yoksa artık odunlardanmı yapmışlar benim iboyu (ben ibaneze ibo derimm) :p

Tek parcalar kolay doner demek dogru olmaz. 1000$ ustu bir fiyata alacaginiz bir gitarda warp olabilecek kadar kotu kalitede malzemeden yapilmis olan tek parca saplar uretim oncesi incelemede elenirler zaten.

3 ve 5 parca sapin ilk amaci maliyeti dusurmek. Sap yapilabilecek nitelikte tek parca buyuk malzemedense, 3 daha kucuk parcadan olusan sap yapma'nin maliyeti cok daha dusuk dogal olarak.
Cok parcali saplar egilmeye de daha dayanikli oldugundan eskisi gibi pek fazla kalite endiseniz de kalmiyor uretici olarak.

Yani bir bakima evet, senin ibo'nun sapini pgm'lerin tek parca saplarindan arta kalan odunlardan yapmislar diyebiliriz. :p

Ancak sustain'den goturuyor bu durum. Sustain'i etkileyen iki ana faktor vardir zaten, birisi agirlik, oburu de stabilite. Stabilite'den kastim da parcalarin birbirine iyi oturmus ve sabit olmasi. Dogal olarak tek parca sapin stabilitesini ve davranisini ne kadar iyi oturtulmus olursa olsun 3 parca bir sap'tan bekleyemezsin.

undercover demiş ki:
_81_ demiş ki:
undercover demiş ki:

gövde hariç sap mı üç parçadan oluşuyor?anlamadım nasıl oluyor bu?gövdeyi sayarsan ve elindeki ibanez grg is bu normal ama sadece sap tek başına nasıl üç parça olur kulak+klavye şeklinde 2 parça olmasın o?

gövde tekparça fakat sap üç parçadan yapılmış...resimlerini koyarım bi ara.. :? kesin parça odundan yaptılar benim iboyu :p

Grg mi? :LOL:
3 parcayla yirttigina dua et sen. :LOL:
Benim uv'nin sap maple+wenge 5 parca. :LOL:

5parcasu8.jpg

DreamofStyks demiş ki:
Dip gürültüsü en düşük planet waves olmalı cortun 10-20 milyonluk kabloları bile dandik.

Planet Waves 15 dolarlık kabloları ile %75'e kadar dip gürültüsü çözülüyor bizzat şahit oldum.

evet ben de hiç dip gürültüsü olmuyor ben de de Planet Waves var...hemde en ucuzundan :D

buggleyeyes demiş ki:
güzel dolu ton için her zaman bunu söylerim; gitarı amfiye takmadan bi güzel akustik ses alın. elektronik olduğu için herkes manyetik zanneder ama tahta herşeyden önemlidir. manyetik eninde sonunda bir mikrofondur. adamın çatlayan sesini mikrofon, amfi, efekt kurtarır mı?

Manyetik bir mikrofon değildir.Tellerin titreşiminden oluşan manyetik alanı algılayan pasif bir elektromıknatıs düzeneğidir.Manyetik alanı elektrik sinyaline çevirir.

Mikrofon , ses sinyalinin havayı titreştirmesi ile meydana gelen basıncı algılayan bir elemandır.Hava basıncını elektrik sinyaline çevirir.

verdiğin bilgi güzel fakat burayı atlamamalıydım...

Geri