Butik Elektro Gitarlar Hakkında Sorular

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle şunu söyleyeyim forumda ve diğer sitelerde araştırma yaptım ama doyurucu bir bilgiye ulaşamadım bu konuda o yüzden açıyorum bu başlığı.
Arkadaşlar ben yılbaşı tatiline doğru yeni bir gitar almak istiyorum. Daha doğrusu Gibson Les Paul almak istiyorum. İzmir'de yaşadığım için burada çoğu büyük gitar mağazası mevcut. Vaktim oldukça bu mağazalara gidip çeşitli gitarları deniyorum ve Gibson'ın çoğu modelini deneme fırsatım oldu. Denediklerimin arasında en çok hoşuma gidenler Gibson Les Paul Traditional ve Gibson Les Paul Custom 59 Vos'du. Zaten sürekli bir deneme ve denediğim gitarların internet üzerinden özelliklerini en ufak ayrıntısına kadar araştırma hali içinde olduğumdan bilgi birikimim yaşıma göre oldukça fazla diyebilirim.

Gelelim asıl soruma: Erdem Koca diye bir luthier var İstanbul/Kadıköy'de. Daha önce atölyesine bir kere gitme fırsatı bulmuştum hatta. İnternette yaptığım detaylı araştırmalara göre Türkiye'nin sayılı luthierleri arasında gösteriyor. Hatta bazıları bir numara diyor. Selim Işık'a da gitar yaptı hatta kendisi. Sizce gidip direk bir Gibson Les Paul Traditional mı almak daha mantıklı yoksa tamamen kendime has bir gitar tasarlayıp onu Erdem Abi'ye yaptırmak mı daha mantıklı? El yapımı butik bir gitarın bana Gibson'a karşı herhangi bir dezavantajı olur mu? Bu arada şunu belirteyim alacağım & yaptıracağım gitarı asla satma gibi bir durumum olmaz. Fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler :)

Edit: Üç tane tasarım yaptım bile :D

http://www.imgim.com/quiltednatural.jpg
http://www.imgim.com/iguanaburst.png
http://www.imgim.com/5031incig2749910.jpg

Erdem Koca gitarlarında kullandığı ağacı çok dikkatli seçiyor ve özel getirtiyor. Maalesef Gibson markasının kalitesi fiyatına göre çok düştü. 2000 ve sonrası model gibson les paul dan alacağın tonu aynı fiyata bir Amerikan PRS ten de alabilirsin. Hem kendine özel gitar yaptırırsan bütün özelliklerini kendin belirlersin, manyetiğin karakteri olur hardware rengi olur vs vs. Erdem beyin fiyatları hakkında hiç bilgim yok ama kesinlikle traditional les paul almaktan daha mantıklı olur. Bu soruyu 1980 de sormuş olsaydın mesajın yarısını okumadan direk les paul al derdim, malum kaliteleri çok düştü ünlü luthierleri çıkardılar.

Çaldığın les paullerde bir eksiklik görmüyorsan onlardan birini almanı tavsiye ederim. İleride daha fazla özelleştirilmiş bir gitar ihtiyacı duyarsan custom olayına girmen daha iyi olur. Bunu sadece görsellik ve manyetik dizilimi olarak görme. Gövde ve sap formu, sap kalınlığı, klavye yarıçapı, tel boyu, kullanılan ağaçlar ve görsellik gibi özelliklerin hepsini bir arada düşünüp ihtiyaçlarını karşılayacak bir tasarımla ustaya başvurur artısını eksisini tartışırsın.

Vaay vaaay vay! Dünkü fakirime bak, kastım olaylarına giriyor. Demiştim değil mi "Bu forum ne fakirler gördü" diye :D

Şaka bir tarafa, custom gitar yaptırma olayı aslında ciddi bir deneyim işi. Hani bir kaç marka, model hatta türde gitar denersin, seni tatmin eden, etmeyen yönlerini kendince not alır, ona göre bir luthier ile konuşur anlaşırsın. Öbür türlü, Gibson özelliklerinde bir gitarı Gibson'dan ucuza maletmek ise amaç, yine de luthier ile konuşmak, görüşmek gerek.

Atıyorum, senin istediği gitarda 50'ler tarzı haydar gibi sap vardır, ama luthier sana daha 60'lar tarzı, ensiz, rahat kavrayabileceğin ama dolgun bir sap önerir vb. Hani işine gelecek, gelmeyecek noktaları çat diye tespit etmen önemli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çaldığım les pauller evet müthiş aletler ama hep bir eksik gördüm kendimce. kimisinin gövde yapısında kimisinin sap yapısında kimisinde de görsel olarak. illaki hep bir nokta şey eksik geldi. bu yüzden butik bir gitar yaptırmak istiyorum aslında. tamamen bana özgü ve aradığım herşeye sahip

Edit: @hackeiommi Bu arada tamamen gibson özelliklerine sahip bir gitarı daha ucuza mal etmek değil amacım. gibson özelliklerine kendimce farklı şeyler ekleyip çıkartarak yeni birşey çıkartmak ortaya :)

Forumda Erdem Abi'nin [ @erkozero ] başlığı da mevcut. Orayı da incelemediysen incele. İstediğin takdirde iletişime de geçersin. Erdem abi babacan adamdır, saygı çerçevesi içerisinde sorulan tüm soruları tek tek cevaplar müsait oldukça. Ama şu an tatilde olsa gerek. En son bir bas gitar yapıp "sezonun son gitarı" demişti.

Erdem Koca Guitars

İstanbul Taksim - Tünel'de Nova Custom Guitars (şu an Mile Guitars oldu sanırım) var. Sevdiğim abim, Fatih Yılmaz. Onun da gitarları çok hoştur. Sohbetiyle de çok iyi birisi. Gitarımın fret tesviyesi sırasında 2 saat kadar sohbet fırsatı bulmuştum. Onunla da görüşebilirsin. Hatta kendisinin de forum üyeliği vardı ama nickini unuttum :(
Onun da sayfaları :
Nova Custom Guitars
F Gitar Atölyesi

çaldığım les pauller evet müthiş aletler ama hep bir eksik gördüm kendimce. kimisinin gövde yapısında kimisinin sap yapısında kimisinde de görsel olarak. illaki hep bir nokta şey eksik geldi. bu yüzden butik bir gitar yaptırmak istiyorum aslında. tamamen bana özgü ve aradığım herşeye sahip

Edit: @hackeiommi Bu arada tamamen gibson özelliklerine sahip bir gitarı daha ucuza mal etmek değil amacım. gibson özelliklerine kendimce farklı şeyler ekleyip çıkartarak yeni birşey çıkartmak ortaya :)

Ben her ihtimale karşı es geçmeden ekleyeyim dedim araya. Sonra "dememiştin bak" olmasın, beddua yemeyelim :)
Yine de bana biraz erken gibi geliyor custom işine girmek için. Zira bu iş de maddiyat meselesi. Hani oldu, bir süre sonra kesmedi, tatmin etmedi, kaça satacaksın olayı var bu kez. LP dediğin meret de çeşit çeşit. İnce saplısı, oyuğu, haydarlısı, yok yanar maple, yok süper kapaklı, tip tip manyetikli vs.

Bu arada izlemediysen şunu da izlemeni tavsiye ederim. Çok önceden izlemiştim ancak yanlış hatırlamıyorsam gitar yaptırmak isteyen kişiler hakkında bir kaç şey de söylemişti. Hani "bir çok gitar deneyip kendi kafalarındaki gitarı kafalarında tasarlamaları" gibiydi sanırım. Yani deneyim konusunda birkaç bir şey.

Gitar Teknikleri / Luthierler ve Gitarları / Luthier Erdem Koca / Luthier Erdem Koca ile el yapımı gitarlar üzerine yaptığımız röportajımız. / gitarteknikleri.com

Bu da Fatih Yılmaz ile :
Gitar Teknikleri / Luthierler ve Gitarları / Luthier Fatih Yılmaz / Luthier Fatih Yılmaz ile el yapımı gitarlar üzerine yaptığımız röportajımız. / gitarteknikleri.com

Erdem Koca -bana göre de Türkiye'nin en iyi lütfiyesidir.- tarafından yapılmış bir gitar fabrika çıkışlı bir Gibson'u elinde evirip çevirir efendim. Envai çeşit ağaç kullanır, çok kaliteli gitarlar üretir. Handmade diye bir tabir var bu yüzden. :) Biraz -baya- pahalıya patlar ama. Çok güzel bir gitar yapmak istiyorsan, Custom LP paralarına gelir. (Ekşi entry'si gibi oldu farkındayım. :))

Erdem Koca -bana göre de Türkiye'nin en iyi lütfiyesidir.- tarafından yapılmış bir gitar fabrika çıkışlı bir Gibson'u elinde evirip çevirir efendim. Envai çeşit ağaç kullanır, çok kaliteli gitarlar üretir. Handmade diye bir tabir var bu yüzden. :) Biraz -baya- pahalıya patlar ama. Çok güzel bir gitar yapmak istiyorsan, Custom LP paralarına gelir. (Ekşi entry'si gibi oldu farkındayım. :))
az önce mesaj attım bakalım ne diyecek umarım dediğin gibi lp custom kadar fiyat çıkmaz :)

Bir LP custom kadar fiyat çıkacağını sanmıyorum. Erdem Koca'dan gitar yaptırıp, daha sonra paraya sıkışıp satılığa çıkaranlar gördüm, ilanlar 6bin tl civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Şu an Gibson LP Custom do-re'de 10bin tl.

Custom olayı kesinlikle tavsiye ile olacak iş değil.. Tavsiye ile yola çıkarsanız bir süre sonra sizin çalımınıza keyfinize uymadığını anladığınızda verdiğiniz paraya pişman olursunuz. Bu nedenle bence orta seviye ve altı için düşülmemesi gerek. Gitar konusunda bir çok model tecrübe etmiş olmanız lazım.
İkinci olarak bu gitarı satamayacağınızı da düşnün. Türkiye'de marka bağımlılığı çok fazla. Eğer custom gitar almak isteyen varsa ki onlar da yapılmış olanı satın almazlar. Yaptırdığın fiyatın çok altına inmen komik rakamlara satman gerekebilir.

yorumlariniz icin tesekkurler arkadaslar. custom gitar olayindan vazgectim. saglam bir gibby les paul traditional almam en guzeli sanirim. baslik kapanabilir. basinizi agrittigim icin kusura bakmayin :D

yorumlariniz icin tesekkurler arkadaslar. custom gitar olayindan vazgectim. saglam bir gibby les paul traditional almam en guzeli sanirim. baslik kapanabilir. basinizi agrittigim icin kusura bakmayin :D

Pışıkk! Başlık kapansınmış! Zenginliğin ortaya çıkacak diye mi endişen :D
Açılan başlıklar kapanmıyor, hele de bir sonuca bağlanmışken. Forum geleneği öyle :)
Şaka bir yana, Traditional güzel bir seri. Profesyonel bir arkadaşım da Traditional almıştı. Denerken Hot Rod bir Fender'e bağladı, bildiğin Malmsteen havaları çaldı.

Merhaba, ismim çok geçmiş dahil olayım dedim :)

Evet başlığı açan Emre ile görüştük, ilgisi için teşekkür ediyorum. Mümkün olduğu kadar replika/kopya gitarlar yapmamaya çalışıyorum. Kendi modellerimi üretme çabası içindeyim. Birebir bir LP kopyası yapmamın ne bana ne de gitariste bir faydası olur gibime geliyor. Çünkü bu adamlar zaten bu gitarları 60 yıldır yapıyorlar ve eğer işçilik kalitesi veya seçenekler konusunda bir sıkıntınız varsa da hemen hemen hepsi custom shop opsiyonu sunmaya başladı.

Fiyat konusu da çok tartışılıyor. Do re'de Gibson LP Standart 3000 dolar civarına bulunuyor. Tabi ki bu fiyatı malzeme veya ağaç kalitesine değil markaya veriyoruz ve bu da yanlış birşey değil. Bir ürünün birinci ve ikinci eli istikrarlı bir şekilde bu şekilde fiyatlanıyorsa ekonomik açıdan baktığımızda bu gitarı almakta hiçbir sakınca görmüyorum.

Benim 6 telli gitarlarım ise 1800 dolardan başlıyor. Bu fiyata maun, kızılağaç, dişbudak gibi gövde ağaçları, maun, akçaağaç gibi sap ağaçları ve abanoz, pelesenk ve akçaağaç klavye ağaçları dahil. DiMarzio, EMG veya Seymour Duncan manyetikler, Hipshot, Sperzel, Gotoh, Schaller köprü ve burgular da yine dahil. Potanslar CTS, switchler de CRL veya Switchcraft marka. Yani donanım olarak en kaliteli ABD, Alman ve Japon markaları var. Ekstraya girenler ise egzotik ağaçlar, özel tasarımlar, inlayler vb.

7 telli gitarlarım 200, 8 telliler ise 400 dolar daha pahalı oluyor. Genelde gitarlar 2200-2800 dolar arasında sipariş ediliyor. Türkiye standartlarında bu az bir para değil. Ama tüm bu donanımların ve 5A ağaçların fiyatları çok yüksek ve bunları Amerika'dan getirme maliyetleri de cabası. Kısaca kaliteli bir gitar için kaliteli donanım ve ağaç gerekiyorsa bu fiyatlar ortaya çıkıyor. İşçilik de ayrı bir kalem, en az bir aylık emek bu gitara gidiyor. Gerçekten az bir zaman değil.

Custom gitar yaptırmanın esprisi hiç kimsede olmayan, tamamen senin istediğin özelliklere sahip bir gitar edinmek ve çalmaktır. Teoride, doğru seçimler yapıldığında senin için bulunabilecek en iyi gitar oluşur. Aynı bir terzinin tamamen senin ölçülerine göre bir elbise dikmesi gibi gitar da tam sana göre olur. Olumsuz tarafı ise gitar tamamen senin için yapıldığı için başka birisine satmaya uygun olmayabilir. Onun için bu gitarları genelde belli bir tecrübe ve doygunluğa ulaşmış gitaristlerin aldığını görüyoruz.

Geri