Ibanez Tsa15h Fx Loop Mod

Amfinin FX loop tubescreamer ile pream arasında. Preamp ve poweramp arasına aldıracam fx loopu. Orayada dist pedal bağladığımda preampten önce gelen tube screamerı booster olarak kullanmam bir sakınca yaratırmı? Ibanez böyle yapmışsa bir bildiği vardır diye soruyorum. Red Box'a sendten gideyim desem yok preamtan geçmiyor. Yada ses kartına girip kabin simülatörü açayım desem.

Bence Ibanez'in tercihi doğru ve senin gibi kullanıcıları düşünmüşler. Loopu kullanarak distortion pedalını bağla, ama tam anlamıyla loopu kullan. Yani send jackını distortion pedalının in jackına gir, pedalın out jackını da loopun return jackına gönder. Böylece istediğin şekilde tube screamer, distortion pedalı öncesinde booster olarak kullanılmış olur:
Gitar --> Amfinin inputu--> TS --> Distortion --> Preamp --> Poweramp
Benim anladığım kadarıyla, eğer bahsettiğin şekilde modlarsan, powerampa return jackından bir başka preamfi ile doğrudan girme şansın olur. Prosesör vs bağlamak açısından iyi olur. Bu durumda:
Gitar --> Prosesör--> Return jackı ile Poweramp
Ama bu şekilde distortion pedalını loop üzerinden kullanamazsın. Tam tersine, preamfi distortion pedalını boost ediyor gibi olur, boğuk ve tuhaf sonuç alırsın gibi geliyor, çünkü preamfi distortion pedalnn arkasında kalıyor:
Gitar --> Amfinin inputu--> TS --> Preamp --> Distortion --> Poweramp
Kayıtta ise bu amfiyi mikrofonlamak en güzeli olur. Bunun dışındaki ihtimaller için herhalde attenuator filan lazım, benim pek kullanmış olduğum bir yöntem değil.

Amplinizin preamplisi bir tane 12AX7 ve tone stack'ten ibaret ve aldığınız tonda güç katının da katkısı büyük. Yani, preampli lambasının çıkışına ses kartını bağladığınız da çok büyük ihtimalle aradığınızı bulamayacaksınız.

Ben de mikrofonlamayı tavsiye ediyorum. Effect loop ile de uğraşmazdım.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Amplinizin preamplisi bir tane 12AX7 ve tone stack'ten ibaret ve aldığınız tonda güç katının da katkısı büyük. Yani, preampli lambasının çıkışına ses kartını bağladığınız da çok büyük ihtimalle aradığınızı bulamayacaksınız.

Ben de mikrofonlamayı tavsiye ediyorum. Effect loop ile de uğraşmazdım.

Distortion PreampTen önce gelirse çok mı sıkıntı olur? Yada nasıl bir sıkıntı olur. Ses kartına girme amacım kayıt değil. Gece kulaklıktan çıkış almak. En mantıklısı Iso box hem kayıt hemde gece ses kartına girip kulaklıktan almak için ama şuan o kadar para yok.

Distortion PreampTen önce gelirse çok mı sıkıntı olur? Yada nasıl bir sıkıntı olur. Ses kartına girme amacım kayıt değil. Gece kulaklıktan çıkış almak. En mantıklısı Iso box hem kayıt hemde gece ses kartına girip kulaklıktan almak için ama şuan o kadar para yok.

Distortion normalde preampli önüne konuyor zaten. Preampli çıkışında sanıyorum kontrol edilmesi zor, çok kompresyonlu ve sinir bozucu bir şey olur.

Gece çalışırken ampli o kadar da şart değil bence. Amplitube ve guitar rig gibi programlar da gayet yeterli olabilir.

Bu arada amplinizin devre şemasının ana hatlarını aşağıdaki şekilde göstermişler. Bir 12AX7 preampli ve diğeri de faz invertörü için. (12AX7'lerin ikişer güç katları - triode'ları ayrı ayrı gösterilmiş)

system block diagram2.jpg

Son düzenleme:
Evet diğeri demek başka bişey için. Amfinin tonu harika. Geriye tek alternatif kalıyor load box olan bir kabin simülatörü. Onlarda çok pahalı. Neyse artık gece için bir çözüm bulacaz artık.

Lambalı amfiye line out zor bişey mi? Yaptırılabilir mi? En azından ordan ses kartına yada kabin simülatörüne falan çıkarım. Sadece preamtan sonra çıkış vercek powerampa ulaşmadan. Ses kartına girip ordanda vst kabin simülatörü açarım.

Geri