Babel / Babil

crash 2004 yapımı bir film, babil filmininde dahil olduğu üçlemenin başlangıcı ise 2000 yapımı amores perros'tur, kesişen hayatlar teması üçlemenin ortak noktasıdır ve üçlemelerde üç film olduğundan devamı çekilmeyecektir, oscar konusuna hiç girmiyorum, bu konuda filmlerden başka etkenlerde devreye giriyor çünkü :)

Benim yanlis anladigim seyler olabilir ama anladigim kadariyla bir kac duzeltme yapmak istiyorum ve yanlis anladiysam bastan özur diliyorum. Ucleme arasinda bir kere Crash yok. Ucleme Amores Perros, 21 gram ve Babel`dan olusuyor ve hepsi Innuraiatu(her neyse adi tam ögrenemedim nasil yazildigini)

Kurgu olayina gelirsek eger bu kurguyu Crash icin Paul Haggis ve bu ucleme icin Innuraitu`ya baglarsak eger Robert Altman gibi birine cok buyuk bir hakaret olur en basta :) Hatta onun yerini alicak denilen Paul Thomas Anderson`a da saygisizlik olur...

amerikadan intikam alma şekli süperdi...sen git silahını faslıya ver o da gitsin amerikalıyı vursun...zaten tarihte hiçbir zaman 2 güç savaşmamıştır...araya bir garibanı koyarlar "al sen savaş bizim adımıza "der gibi...filmde güzel işlenmiş bravo..

CedriX demiş ki:
Kurgu olayina gelirsek eger bu kurguyu Crash icin Paul Haggis ve bu ucleme icin Innuraitu`ya baglarsak eger Robert Altman gibi birine cok buyuk bir hakaret olur en basta :) Hatta onun yerini alicak denilen Paul Thomas Anderson`a da saygisizlik olur...

katılıyorum. short cuts'a saygısızlık, nashville'e saygısızlık, manolya'ya (ah aha ne güzel bir filmdir öyle) saygısızlık olur.

bu arada inarritu iyi ki üçleme yapmış. beş ya da daha fazla filmden oluşan ve aynı kurgunun izlerini taşıyan filmler izlemek istemezdim. yanlış anlaşılma olmasın inarritu'nun ilk iki filmi çok iyidir. hatta en başarılısı amores perros'tu. ilk film olması dolayısıyla da olabilir. yalnızca babil konusunda aynı fikirde değilim.

Oscar da;

Performance by an Actress in a Supporting Role
Performance by an Actress in a Supporting Role
Achievement in Directing
Achievement in Film Editing
Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
Best Motion Picture of the Year
Original Screenplay

şeklinde adaylığı var bence kesin 1-2 tanesini alır.

Çok enteresan bir konusu(konular dizisi) vardı filmin ve hikayelerin birbirine bağlantıları oldukça iyiydi.Geçtiğimiz yıl izlediğim en güzel filmlerden birisiydi diyebilirim rahatlıkla

Geri