Müziği ne kadar doğru değerlendiriyoruz

müziği neye göre değerlendiriyorsunuz?

• müziği yapan insanın kişiliğine göre

Oylar: 0 0.0%
  • başkasının yaptığı yorumlara göre

• dinlediğim tarza göre

• ben müzikden anlamam o işi anlayanlar yapsına göre

• Toplam oy veren
    998
D

dem

:( Ben Ankarada ki grupların bir biri arkasından çok fazla konuştuklarını düşünüyorum ve bir birlerinin yüzüne gülüp de arkasından nasıl da o lafları ettiklerini anlamıyorum bence müzik olduğu sürece güzellik olmalı ama bunu göremiyorum ve insanlarda müziği değerlendirirken bu insanların bir biri için söylediği sözlerden dolayı da müziği değilde insanları değerlerndirdikleri düşünüyorum ve bu kötülüğün içinde de müziğin değerinin gittiğini düşünüyorum tabi doğal olarak yorumlarında yalan yanlış olduğu kanısına varıyorum bu konuda da biraz tartışmak istiyorum. Asıl olan müzik mi yoksa
boş laflar mı?
birde biz müzik yapanların yorumlara nasıl tepki vermemiz gerektiğini anlamak istiyorum. :oops:

seçenekler kesinlikle yeterli değildir.Bu anketin sadece bir mesaj vermek amacı ile mi yoksa gerçekten anketin başında yazılan soruyu yanıtlaması için mi yapıldığı meçhuldür.

1) Yorumlara en güzel müzik yaparak cevap verilir. Müziği daha iyi başka birşeyle açıklayamazsın. Frank Zappa'nın deyimiyle "müzik hakkında konuşmanın mimarlık hakkında dans etmekten farkı yoktur."

2) Herkesi memnun edemezsin, o yüzden takma kafanı böyle şeylere, beğenenlerin sana yeter de artar bile. Beğenmeyip arkandan konuşanları pek bir tarafına takma derim, lâf yetiştirirken işinden gücünden kalırsın. İt ürür, kervan yürür sonuçta.

evet seçenekler yeterli değil.biraz daha arttırılabilirdi ya da anket yapmayabilirdin.

eğer o müzik özgünse ve başka bir müziğe benzemiyorsa o kaliteli müzktir.

yapıcı eleştiriler doğrultusunda kendine göre doğru olanın peşinden gitmelisin derim. arkandan konuşanlar da adı üstünde; arkandadır ... müziğinin önüne geçemezler takma :)

Müziği yapan insanın kişiliği göre yaptığı müziğe göre çok çok farklı olabilir. Yani karakterini beğenmediğin biri aslında çok iyi müzikal işler çıkarabilir ya da aksine kişilik olarak sevdiğin biri başarısız çalışmalar yapmış olabilir. Yani müziği değerlendirirken müziği icra edenin kişiliğe göre yapmak pek de doğru olmayabilir.

Müziği başkasının yaptığı yorumlara göre değerlendirmek, değerlendirmek değildir. Başkasının düşüncelerini kendi üstünde taşımaktır. Ne sana ne de başkasına bir faydası olmaz bunun. Bu açıdan düşünürsek bunun da doğru bir şey olmadığını görürüz.

Yapılan müziği kendi dinlediğim tarza göre değerlendirmek ise en büyük hatalardan biridir bana göre. Sana hitap etmeyen bir müziği kendi dinlediğin müzikle karşılaştırman sağlıklı bir karşılaştırma olmaz, çünkü tabii ki de dinlediğin müzik türü bu değerlendirmede daha üstün çıkacaktır sana göre. Objektif olmayacaktır sonuç olarak. Bu düşünüldüğü vakit genel açıdan bir bakışla değerlendirme, kendi dinlediğin tarza göre yapacağın değerlendirmeye göre daha iyi olur kanaatindeyim.

Müziği kendi hoşuna giden yönleriyle değerlendir! Girişi, nakaratı, solosu, basları, davulları vs. ile değerlendir. Kulağına hoş gelen ezgilere göre değerlendir! Sözleri sana ne ifade ediyor, gözünün önünde neler canlandırıyor? Bunları düşün ve öyle değerlendir! ;) Yani ben en azından böyle yapıyorum.

Saygılar...

Geri