Mark V & Dual Recto

Selam arkadaşlar. Hepimiz bu bebekleri çok seviyoruz. Mark ve Rectifier serilerinin birbirlerine olan üstünlükleri ve yenik düştükleri konular nelerdir? Konuşup tartışalım dedim. Sadece Mark V ya da Dual Recto olması gerekmiyor. Her markanın başka markalara üstünlüklerini ya da yenik düştüğü konuları tartışabiliriz. Saygılar.

Hepimiz o bebekleri çok sevmiyoruz canım kim söyledi bunu? Ben Dual Rectifier Roadster sahibiyim ve gayet pişmanım; önce dedim ben zaten 6L6 lambalardan haz etmem ki bundan olsa gerektir ama fark etmedi EL34 e gectikten sonra da bir şey değişmedi. İlk fırsatta Cihan Düşmez'e modlatacağım. Drive'ı açınca anlaşılmaz bir çatlama var temiz ritim çalmayı seven adamları çileden çıkartacak bir karakter zaafı. Öte yandan kalite olarak evet çok üst düzey. En onemli gozlemim su ki MESA lar sadece eslenik kabinleri ile tam karakterlerini veriyorlar. Amfiye o paraları verecek adamın paraya kıyıp MESA kabinini de alması vaciptir. Belki başka amfiler için de bu böyledir diyebiliriz ama MESA larda bariz bu böyle. MARK V kesinlikle Türkiye'de daha popüler olan model benim aslında çok da anlamadığım bir sebepten ötürü. Ben onu da çok sevmiyorum belki John Petrucci gibi gün geçtikçe daha sıkıcı çalan bir adamla özdeşleştiği içindir (Eskiden pek severdim tonunu da çalışını da ikisi de başka yöne evrildi). Bu arada iki modelin de rectifier lambalarına sahip olmaları bir dezavantaj lakin bu lambaları Türkiye'de bulmak zor olabiliyor. Uzun lafın kısası ben şimdiye kadar bir tek işe yarar MESA modeli gördüm (tabi kendi zevkime gore konuşuyorum bu işin doğrusu yanlışı yok ki) o da pek kimsenin ismini bile bilmediği electra dyne. Buna bir de RETRO stüdyosundaki Dual Rectifier Solo kafayı ekleyebiliriz ama bir ayrık otu. Onun acayip bir karakteri bir MOJO su var tabi yine eşlenik kabini ile... İlla rectifier isteyen adam için Mini Rectifier lar da pek cazip bu arada...

Son düzenleme:
John Petrucci hariç katılıyorum ))
Sen yazarken ben de mesajı edit ediyordum J-P. Tüm gitarlarına Steves Special takan bir adam olsam da böyle. Son albümler bize ters eski Dream Theater candır sen de Georges Braque ben diyeyim Picasso o desenli JPM 100 ibanez de kaldım ben ondan sonrası yok...Yenilerini sevmiyorum. Hoş Petrucci'nin tonu o kadar işlenmiş ki ona bakarak MARK V ile ilgili çıkarımda bulunmak olmaz herhalde bunu da not düşelim.

1x12 rectifier cabinet
triaxis preamp
effect'ler için axe fx
en son setup'ını gördük bu şekildeymiş
çok mu işlenmiş acep ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hepimiz o bebekleri çok sevmiyoruz canım kim söyledi bunu? Ben Dual Rectifier Roadster sahibiyim ve gayet pişmanım; önce dedim ben zaten 6L6 lambalardan haz etmem ki bundan olsa gerektir ama fark etmedi EL34 e gectikten sonra da bir şey değişmedi. İlk fırsatta Cihan Düşmez'e modlatacağım. Drive'ı açınca anlaşılmaz bir çatlama var temiz ritim çalmayı seven adamları çileden çıkartacak bir karakter zaafı. Öte yandan kalite olarak evet çok üst düzey. En onemli gozlemim su ki MESA lar sadece eslenik kabinleri ile tam karakterlerini veriyorlar. Amfiye o paraları verecek adamın paraya kıyıp MESA kabinini de alması vaciptir. Belki başka amfiler için de bu böyledir diyebiliriz ama MESA larda bariz bu böyle. MARK V kesinlikle Türkiye'de daha popüler olan model benim aslında çok da anlamadığım bir sebepten ötürü. Ben onu da çok sevmiyorum belki John Petrucci gibi gün geçtikçe daha sıkıcı çalan bir adamla özdeşleştiği içindir (Eskiden pek severdim tonunu da çalışını da ikisi de başka yöne evrildi). Bu arada iki modelin de rectifier lambalarına sahip olmaları bir dezavantaj lakin bu lambaları Türkiye'de bulmak zor olabiliyor. Uzun lafın kısası ben şimdiye kadar bir tek işe yarar MESA modeli gördüm (tabi kendi zevkime gore konuşuyorum bu işin doğrusu yanlışı yok ki) o da pek kimsenin ismini bile bilmediği electra dyne. Buna bir de RETRO stüdyosundaki Dual Rectifier Solo kafayı ekleyebiliriz ama bir ayrık otu. Onun acayip bir karakteri bir MOJO su var tabi yine eşlenik kabini ile... İlla rectifier isteyen adam için Mini Rectifier lar da pek cazip bu arada...
Hocam sakin. Doğru Mesa'lar en iyi sonucu kendi kabininde veriyor.

Mini Rectifier, Rectoverb, Single Rectifier, Dual Rectifier, Triple Rectifier, Roadking, ıvır zıvır rectifier gibi Recto ve türevleri amplilerin hepsi aynı scoop, gereksiz bas karakterli, gaini bir türlü azalmayan aletler. Yan tarafta Marshall'da, Mark V'te, Fender'de denerken bayıldığım gitarları bu aletlere takınca koşarak uzaklaşmak istiyorum. Tek bir şey için yapılmış, o şeyi çok iyi yapıyor ama sevmiyorum yaptığını.

Bununla birlikte Mark V çok daha esnek, farklı ton özellikleri sunuyor. Midler daha ayarlanabilir, gerçekten clean ve crunch ton var üzerinde. Mark V serisi İsviçre çakısı gibi düşünülmüş. Ne var ki Mesa'nın kendi tonu ortada. Zaten Mesa'nın tonundan uzaklaşan amplileri Mesa sürekli piyasaya sürmeye çalışıyor ama ya başarısız oluyor (Stiletto) ya da tutmuyor (Electro Dyna). Bu arada favorim Lonestar'dır her ne kadar drive'ı o kadar yüksek olmasa da.

Mesa sevmeyenlerin arasına beni de yazın :)

Geçmişte gözümde çok büyüttüğüm bir amfi markasıydı petrucci/metallica ve bazı baba deathmetal gruplarından dolaylı fakat zaman geçtikçe bu amfilerin en hafif tabirle bana göre olmadığını anladım. Markanın kendini konumlandırması, reklamlar, endorsementler falan filan direk ulaşılamaz algısı yaratıyor gitaristler üzerinde.

Taka'nın yukarıda söylediği her şeye benden +1, MarkV de dahil. Bir tarafa Mesa Roadking, MarkV vs vs her modelini koyun; diğer tarafa ENGL'nin son dönem ufaklıkları hariç herhangi bir amfisini koyun(invader, powerball, fireball vs farketmez), her seferinde ENGL'yi Mesa'ya tercih ederim.

İyi gömdük Mesa'yı bu başlıkta hadi hayırlısı :)

1x12 rectifier cabinet
triaxis preamp
effect'ler için axe fx
en son setup'ını gördük bu şekildeymiş
çok mu işlenmiş acep ?

Son rig'i öyleydi evet ama Mark V mevzusundan girerek yorum yaptım @J-P kardesim o da senelere gore degismekle beraber soyle asagidaki gibi bir sey idi defalarca paylasilmistir.
Ha su sorulabilir sen boyle bir ekipman duvarinin onunde oturmak istemez misin diye. Isterim herhalde en kotu satsam zengin olurum. Burada dolasan sinyal hoparlore gelmeden iki kere Eskisehir-Ankara yapiyordur herhalde... :) Neyse bana ne canim ben aradigimi JSX ile buldum coktan...

Resim kredisi: http://www.johnpetrucci.com/images/musicplayer1.jpg

Son düzenleme:
Hocam sakin. Doğru Mesa'lar en iyi sonucu kendi kabininde veriyor.
Sakinim ama dertliyim de omrumu yedi bu MESA @HmzGkgz ustadim ne yaptimsa aklimdakine yaklastiramadim. Bir de belki sorun su; sayilamayacak kadar cok ozellik barindirsa da aslinda bu ayarlarin hic birisi temel tonu aman aman degistirmiyor. Enteresandir alelade bir amfide EL34 ve 6L6 arasinda lambalar kirilmadan da bir fark olusuyor, bu amfide o da cok az. Bu arada sevenlere lafimiz yok yanlis anlasilmasin ben ayni sekilde Fuzz pedallarindan da hic hoslanmam kulagimi tirmalar ama onunla yatip kalkan adamlar var...Nacizane gorusumu soyledim. Neyse yorumlar geldikce ilginc bir hal aliyor bu baslik. Ote yandan basligi acan insan olarak sizin yorumlarinizi da duyalim...

Son rig'i öyleydi evet ama Mark V mevzusundan girerek yorum yaptım @J-P kardesim o da senelere gore degismekle beraber soyle asagidaki gibi bir sey idi defalarca paylasilmistir.
Ha su sorulabilir sen boyle bir ekipman duvarinin onunde oturmak istemez misin diye. Isterim herhalde en kotu satsam zengin olurum. Burada dolasan sinyal hoparlore gelmeden iki kere Eskisehir-Ankara yapiyordur herhalde... :) Neyse bana ne canim ben aradigimi JSX ile buldum coktan...

Resim kredisi: http://www.johnpetrucci.com/images/musicplayer1.jpg

Hepsini bi arada mı kullanıyor abi zaten heryer mesa dolu bu adamda mesa fetişliği var olay bundan ibaret : ))
Biz de mesa fetişi olalım diye az uğraşmadıydık hatırlarsan mini rectifier'a kabin uydurmak için
Aman banane bende carvin'le memnunum mesa mı o da neymiş

Sakinim ama dertliyim de omrumu yedi bu MESA @HmzGkgz ustadim ne yaptimsa aklimdakine yaklastiramadim. Bir de belki sorun su; sayilamayacak kadar cok ozellik barindirsa da aslinda bu ayarlarin hic birisi temel tonu aman aman degistirmiyor. Enteresandir alelade bir amfide EL34 ve 6L6 arasinda lambalar kirilmadan da bir fark olusuyor, bu amfide o da cok az. Bu arada sevenlere lafimiz yok yanlis anlasilmasin ben ayni sekilde Fuzz pedallarindan da hic hoslanmam kulagimi tirmalar ama onunla yatip kalkan adamlar var...Nacizane gorusumu soyledim. Neyse yorumlar geldikce ilginc bir hal aliyor bu baslik. Ote yandan basligi acan insan olarak sizin yorumlarinizi da duyalim...
Şahsi fikrim Mesa'nın baba bir marka olduğu. -Mesa fan değilim bu arada.- Ancak tabi ki zevkler renkler tartışılmaz. Bana Mark V kuru, sert, fazla tizlerden ve baslardan uzaklaşmış, daha ortada duran, kendi halinde ama öttürdüğünüzde de çığlık atan bir alet. Özellikle Dual ve Triple Rectifier ise; daha yağlı, tizlere hafiften abanılmış ve daha koyu geliyor kulağıma. Mark V'te EQ olması ve daha detaylı bir amfi olması kullanımı zorlaştırıyor bir tık. Sonuç: İkisi de gayet başarılı ama Rectifier bir tık önde ton olarak benim için. Ama Metallica fanı olarak grubun Master of Puppets gibi efsane bir albümde Mark serisini kullanması aklımı kurcalıyor.

Mesa markasını diğer baba hi-gain amfi markalarıyla (ENGL, Marshall JVM, Orange TH serisi...) karşılaştırdığım zaman ise ENGL ton olarak açık ara önde gidiyor. Hem saha sert, baslar ve tizler midler ile birlikte oldukça dengeli, gerektiğinde vahşi bir aslan, gerektiğinde bir kedi yavrusu kadar şirin ve tatlı olabiliyor. (İnvader.)

Marshall JVM ile karşılaştırdığımda ise Marshall daha çamurlu, daha baslı ve bir tık daha boğuk, gain karakteri olarak Mesa'dan bir tık düşük ve solo tonlarında Mesa'yı beşe katlayan bir tona sahip.

Orange ile karşılaştırdığımda ise çok şaşırdım. Zira Orange gerçekten berbat bir amfi. (TH-100) Ton boğuk, EQ birbirine girmiş, Clean beş para etmez ve yağsız kuru bir amfi.

Görüşlerim tamamen kendi zevkime göre yazıldı. Özellikle Mark'ı uzun süre denedim. Ama yine de karar veremedim. Şimdi siz Rectifier mi Mark mı diyorsunuz ey Türkrock'çılar?

Ritim için Dual Rectifier en önde benim için.
Solo da ise değişir Marshall'da güzel olur Engl'da ha bi de Carvin çok tatlı olur.
Mark V daha versatil bi alet, Dual Rectifier ile ikisi arasında kalsam hangisini alırdım bence Mark V.

Amfiler arasında belli seviyeden sonra nefret edilecek farklar ben artık pek duyamıyorum. Yinede tercih meselesi illa olacaksa bendeki 2010 rectifier sahip olduğum amfilerde ilk üçe hep giriyor. Bu arada hangi rectifier sorusuna cevap vermek lazım. Zilyon versiyon var. 2010 modeli denediklerim içinde en iyisi. Mesa aksini iddia ediyormu bilmem ama mark V de bulunan modeller orjinalinden farklı. Ne 2c+ orjinali gibi nede mark iv modeli. Kötü değil ama MArk iv daha definasyonlu geliyor. Daha basit sinyal yolundan olabilir bilemem. Bir arkadaş lonestar demiş. Lİnkini bulursam koyarım ama yaptığımız test videolarıdnan birinde triple rectifier revision g ile lonestardaki hem clean hemde crunch tonları birebir yakalamıştık. BAzı şeyleri biraz denemeli imkan varsa.

Orange ile karşılaştırdığımda ise çok şaşırdım. Zira Orange gerçekten berbat bir amfi. (TH-100) Ton boğuk, EQ birbirine girmiş, Clean beş para etmez ve yağsız kuru bir amfi.

Görüşlerim tamamen kendi zevkime göre yazıldı. Özellikle Mark'ı uzun süre denedim. Ama yine de karar veremedim. Şimdi siz Rectifier mi Mark mı diyorsunuz ey Türkrock'çılar?
Çok ilginç orange marshall laney diye bütün markalar hakkında komple yardıracaktım ben de ama konu mesa olunca engl ile bir karılaştırma yapıp bırakmıştım.
Orange için dedikleriniz de doğru. Hiç sevmem.

Amfi aleminde Marshall, Laney ve ENGL benim favorilerim.

Bu arada Mesa'ları denerken yüksek ses ve yük altında denemeniz şart. Aksi takdirde sevmeme durumu çok normal. Bir de Mark V nedense manyetik seçiyor gibi geldi bana. Dimarzio CrunchLab + Liquifire veya illuminator takmadığın zaman amfi başka bir hal alıyor, cılızlaşıyor, dandikleşiyor. Sanki sadece Petrucci için üretmişler gibi. Tabi mesa ürünleri kullanıyor olmam ayrı bir kenara, hayatım boyunca çalıp keyif aldığım tek amfidir Mark V. Sayısını hesaplayamayacak kadar amfi ve bileşenlerini kullanmama rağmen bu kararım asla ve asla değişmiyor. Zevk/Renk ve dinlediğiniz müzik türüne göre ton algısı tamamen farklı olacaktır insanların, ama kalite bakımından ele aldığımız zaman, kullanılan malzeme kalitesi gerçekten 1.sınıf olarak nitelendiriyorum.

Mark V ? Dual Recto ? Diye sorarsak da eğer, kesinlikle Mark V derim. Çünkü dinlediğim müzik türüne cuk diye oturuyor.

Bu yüksek seste kullanma hadisesi ise gerçekten çok önemli bir konu. Vakti zamanında benim "Mesa Recording Recto" ile kayıt alırken, ilk 15-20 dakikamız hayatın en iğrenç anlarıydı. Ton berbat, rezil, kup kuru. Gidip yemek yiyip geri geldiğimizde ise o tona ağzımızın suları aka aka baktık. Böyle bir değişim olamaz! Amfi ısındırmasını hayatım boyunca hiç kabullenmemiş olan ben, o ana şahit olduğumda, çalıp çalıp beğenmeyip sattığım amfiler için hüngür hüngür ağladım :)

Fazla dolmuşum ben, sorry :)

Geri