Bend Yaparken Et Ile Tırnağımın Arası Açılıyor Yardım!

Merhaba, muhtemelen gitarının sap ayarında ya da action ayarında sıkıntı var. Dediğin gibi bu incelikteki bir tel takımında bu yaralanma normal değil. Belki biraz daha bend tekniğini geliştirmen gerekebilir ama diğer gitarlarda sıkıntısız yapabiliyorsan gitara sağlam bir bakım yaptırma zamanı gelmiş gibi görünüyor :D

Bütün mesajları okuyamadım ama, sanırım genel anlamda gitarınızın teknik sorunları olabileceğinden bahsedilmiş. Açıkçası buna katılmıyorum, tamamen ayarsız, telleri 1 cm yukarıda olan bir gitarda bile bahsettiğiniz şey normal değil. Bu tamamen sizin tellere yanlış basmanızla ilgili. Yazarak ne kadar anlatılabilir bilmiyorum ama ifade etmeye çalışayım.
Bend yaparken parmaklarınızı tellere tam 90 derecelik bir açısyla basıyorsunuz sanırım (yani parmaklarınız dik bir şekilde basıyorsunuz). Fakat bend yaparken bu çokta doğru değil, neden derseniz böyle bir teknikle diğer telleri susturmanız çok zor olur. Dolayısıyla bend yaptığınız parmaklar diğer tellerden ses alınmayacak bir açıda olmalı. Örneğin yukarı doğru bend yaparken tam dik basarsanız tırnaklarınız üstteki tellere değecektir. (Tırnaklarınızın değdiği teli susturmak daha zordur. )
Yaralanmanıza gelince, yine dik bastığınız için parmağınızın ucunu klavyeye sürtüyorsunuz üstüne birde telin gerilimi ekleniyor, e bu şekilde tırnağınızın etten ayrılması çok normal. Bunu kim yapsa aynı sorunu yaşar.
Hatta hiç bend yapmadan parmağınızı klavyeye bastırıp yukarı doğru ittirin birkaç kez aynı şekilde yaralandığınızı görürsünüz. :)
Özetle olay tamamen yanlış teknik uygulamanızdan kaynaklanıyor. Hem sağlığınız hemde doğru bend yapabilmek adına tekniğinizi düzeltmeniz gerekir kanaatindeyim.

Bütün mesajları okuyamadım ama, sanırım genel anlamda gitarınızın teknik sorunları olabileceğinden bahsedilmiş. Açıkçası buna katılmıyorum, tamamen ayarsız, telleri 1 cm yukarıda olan bir gitarda bile bahsettiğiniz şey normal değil. Bu tamamen sizin tellere yanlış basmanızla ilgili. Yazarak ne kadar anlatılabilir bilmiyorum ama ifade etmeye çalışayım.
Bend yaparken parmaklarınızı tellere tam 90 derecelik bir açısyla basıyorsunuz sanırım (yani parmaklarınız dik bir şekilde basıyorsunuz). Fakat bend yaparken bu çokta doğru değil, neden derseniz böyle bir teknikle diğer telleri susturmanız çok zor olur. Dolayısıyla bend yaptığınız parmaklar diğer tellerden ses alınmayacak bir açıda olmalı. Örneğin yukarı doğru bend yaparken tam dik basarsanız tırnaklarınız üstteki tellere değecektir. (Tırnaklarınızın değdiği teli susturmak daha zordur. )
Yaralanmanıza gelince, yine dik bastığınız için parmağınızın ucunu klavyeye sürtüyorsunuz üstüne birde telin gerilimi ekleniyor, e bu şekilde tırnağınızın etten ayrılması çok normal. Bunu kim yapsa aynı sorunu yaşar.
Hatta hiç bend yapmadan parmağınızı klavyeye bastırıp yukarı doğru ittirin birkaç kez aynı şekilde yaralandığınızı görürsünüz. :)
Özetle olay tamamen yanlış teknik uygulamanızdan kaynaklanıyor. Hem sağlığınız hemde doğru bend yapabilmek adına tekniğinizi düzeltmeniz gerekir kanaatindeyim.
35kr6f5.jpg

Bendlerim şekil a'daki gibi hocam bu caiz midir? :)

:)
Estagfurullah hocalık kim biz kim :)
Yani bunu tek foto ile söylemek zor, parçayı çalarken parmakların pozisyonu nedir ona dikkat etmek lazım.

Yani bend selfie siyle birşeyler söylenemez :):):)
o zaman en kısa zamanda bir video çekip siteye yüklüyorum abi :)
Edit: Daha önceden Instagram'a yüklediğim kısa videolarım mevcut şu şekilde

Son düzenleme:
Arkadaşım, birinden herhangi bir şekilde gitar eğitimi alıyor musun bilemiyorum ancak genel bir çözümler bütünü sağlamaya çalışacağım

1. Teknik: Eğer gitar eğitimi almıyorsan, ve bendleri yanlış yapıyorsan gücü teli itmeye değilde telin parmağına geçmesine kullanıyor olabilirsin. Önerim doğru tekniği oturtmaya çalışman olacak. baş parmağını yukarıdan bir kanca misali takıp, sol telinde parmaklarını 5 6 7. perdelere koyup, 3 parmağınla aynı anda, parmaklar telden ayrılmadan 9. perdede bulunan notaya kadar çıkartman olacak. 3 parmak kuralı çok önemli, parmaklarına uygulanan baskıyı eşit dağıtman parmağını kesmeni önler.

2.Teller: Kullandığın teller eski ise, çok kararmış ise bendini engeller, Elixir in 9 veya 10 numara telleri çok uzun dayanır, onları kullanabilirsin.

3.Deri hassasiyeti: Benim zamanında sorunum olan şeydir, sorunumu madecasol adlı kremin çözdüğü doğrudur, bir eczaneye gidip parmaklarını gösterebilirsin.

Kolay gelsin! :)

- Teller çok yüksek olduğu vakit, bend yapıldığında üstte kalan teller bend yapan parmakta et ile tırnak arasına girebilir. Telleri uygun seviyeye düşürmek gerekir.
- Yine bend yapan parmak klavyeye çok paralel tutularak tel alttan ittirilmemeli ve ayrıca 'tunckk' nın da dediği gibi parmak klavyeye çok dik de olmamalıdır. Açıyı iyi ayarlamak gerekir.
- Son olarak kullanılan fret'in yüksekliği ve klavayenin radius'u da önemli etkendir. Yüksekliği düşük frette bend yapmak için daha fazla güç harcamak gerekir.
Not: Kullanmış olduğun 0,9 telin ideal olduğunu, parmak yaralanmasında bir etkisinin olmadığını düşünüyorum.

Geri