Gitar çalarken arkadan davul eklemek

solitude71 demiş ki:
Boss dr-880 hem davul hem bass çalıyor, üzerine alet tanımam. Ayrıca akor yürüyüşlerini filan da değiştirebiliyorsun, yani mükemmel bir alet.

BOSS bir daha DR-880 nin üstüne model çıkarmadı sanırsam? Nasıl alet? Diğer modellerden ne gibi farkları var biraz açıklayabilir misin?

Diğer modellerini kullanmadım. Valla hangi bir özelliğini sayayım.
500 tane preset var, 500 de kendin kaydedebiliyorsun. İçindeki gitar efektleri GT-6'dan alınma. Sadece düm tek düm tek loop çalmıyor, seçtiğin müzik türüne göre intro+verse+fill+verse+end filan şeklinde bayaa şarkı gibi davul çalıyor alet ve daha süperi senin seçtiğin akor yürüyüşlerinde bass gitar da eşlik ediyor.
Sırf presetler bile hiçbirşey yazmana gerek kalmadan aylarca idare eder insanı. Ayrıca velocity sensitive pad'leriyle istersen kendin de girişip davul çalıp kaydedebilirsin.
Usb, midi, line vs her türlü giriş, çıkış var.
www.rolandus.com'da video'ları filan var oradan da bakabilirsin.
Drum machine (ve pek bahsedilmiyor ama aynı zamanda bass machine bir nevi) alacaksan başka hiçbir alete yan gözle bile bakma derim.

Bende şimdi videolarını izliyordum özellikle JS-5 teki gibi intro verse vs diye ayırması ve sadece loop çalmaması çok güzel. Şuan elimde sadece JS-5 var ama o tam bir drumbox prensibinde çalışmıyor eğer bütçe ayırabilirsem kesinlikle bir tane almak isterim bu cihazdan. Piyasadaki en güçlü drumbox DR-880 sanırsam? 8)

Cevabın için teşekkür ederim...

85 ytl'ye ikinci el midi klavye aldım, creative blasterkey. Çaldığım şeyi anında kaydetme imkanı sunuyor. Ayrıca yeni öğrendim, guitarpro klavyeyi tanıyabiliyormuş. Bu şekilde çaldığım herşeyi orada notaya dökebiliyormuşum.

Blasterkey'in ses kalitesi çok iyi değil. Ama ortalama 200 ytlye kullanışlı bir midi klavye alınarak beste bile yapılabilir. Midi klavyelerde davulu kendiniz oluşturabilirsiniz, üzerine efektler ekleyebilirsiniz. Hatta arka plana doğa sesleri,trafik gürültüsü, vb. ekleyebilirsiniz. Bir de klavye çalmayı öğrenmek ekstradan :p

amca demiş ki:
85 ytl'ye ikinci el midi klavye aldım, creative blasterkey. Çaldığım şeyi anında kaydetme imkanı sunuyor. Ayrıca yeni öğrendim, guitarpro klavyeyi tanıyabiliyormuş. Bu şekilde çaldığım herşeyi orada notaya dökebiliyormuşum.

Blasterkey'in ses kalitesi çok iyi değil. Ama ortalama 200 ytlye kullanışlı bir midi klavye alınarak beste bile yapılabilir. Midi klavyelerde davulu kendiniz oluşturabilirsiniz, üzerine efektler ekleyebilirsiniz. Hatta arka plana doğa sesleri,trafik gürültüsü, vb. ekleyebilirsiniz. Bir de klavye çalmayı öğrenmek ekstradan :p

Abi zaten midi klavye kullanıyorsun, ses kalitesi kullandığın pluginlerle alakalı bir durum. Ha tuş hassasiyeti falan dersen o ayrı konu.

Ben acemiyim, yeni çözüyorum olayı. Farklı plug-in yüklersem ses kalitesi yükselir mi? Nasıl yapıcam bu işi?

Şimdi denetim masasından baktım, creative ses kartımın "sound font" diye bir ayar kısmı var. Galiba burası midi ile alakalı. Nasıl ses kalitesini yükselticem ben şimdi :( Yardım lütfen :(

Tuş hassasiyeti de var, ondan memnunum.

amca demiş ki:
Ben acemiyim, yeni çözüyorum olayı. Farklı plug-in yüklersem ses kalitesi yükselir mi? Nasıl yapıcam bu işi?

Şimdi denetim masasından baktım, creative ses kartımın "sound font" diye bir ayar kısmı var. Galiba burası midi ile alakalı. Nasıl ses kalitesini yükselticem ben şimdi :( Yardım lütfen :(

Tuş hassasiyeti de var, ondan memnunum.

amca kullnadığın programda bir mid kanalı açıp istediğin şeyleri çal.sonra vst plıg inler vardır.onlardan ekleyerek ne il çaldırmak istiyosan ona dönüştürebilrisin.örneğin edirol orkestral çok iyi yazılmış bir vst içinde orkestra ekipmanları sesleri var.keman ve yaylı çalgı sesleri özellikle çok iyi biraz ayar ile gerçeğinden ayırmak mümkün değil.ayrıca davul olarakda groove acent'ı öneririm.çok çok güzel bir davul vstsi.eğer bir kayıt yapacaksam ben cubase de davulları 3-4 kanal halinde yazıyorum.zilleri bir kanal, tomları bir kanal, trampeti bir kanal ve crossları bir kanala yazıyorum.daha sonra bunları wav. dosyası yapıyorum.ve teker teker kanallar halinde çağırıyorum.ondan sonra onlara biraz reverb veriyorum.ve eq ayarlarını yapıyorum.ayrı kanallara atmamın sebebi eq ayarı yaparken crosstan tizi kısınca zillerinkide kısılmasın diye.

kayıtlar için davul böyle gerçeğe çok yakın ses elde etmek mümkün bu şekilde.diğer enstrümanlar içinde çok gerçekçi plug inler vst ler var.benim genelde kullandıklarım edirol orkestral, groove agent, edirol gitar falan için olan bir yaması(özellikle klasik gitar tonlarında başarılı), front 4 bass. edirol kullanarak senfonik rock parçalar çok kolay be güzel yapabilirsin.

amca senin yapacağın vst bulmak.kısaca kib.koaly gelsin.müzikle kalın.:D

Geri