Dondurmam Gaymak

Bilmiyorum izlediniz mi arkadaşlar. Yanılmıyorsam bu hafta (yani dün) vizyona girdi. Açıkçası fragmanını gördüğümde çok büyük bir umutla gitmiştim ama belki de hayatımda ilk defa bir filmde bu kadar sıkıldım ve filmi yarıda bırakıp çıkmak istedim. Hiç bir amacı olmayan bir senaryo gibi geldi bana. De Sica'nın sözüyle filme başlayıp bir nevi yeni gerçekçilik akımına gönderme yapılmış sanırım ama çalınan motorlar bisikletler havada uçarken senaryo ne bisiklet hırsızları kadar gerçekçi ne de vurucu. Ne draması kuvvetli, ne de yer yer serpiştirilmiş olan komedi denemeleri. Espiriler bel ile baldır arasına yoğunlaşmışken sinemada bir kere daha insanlarımızın komedi anlayışına tanık oldum. Film, geçtiği dönem itibarıyle ve araya yer yer sokuşturulmuş siyasi öğeler ile belli şeyleri anlatmaya çalışsa da, derli toplu bir anlam oluşturamadığı gibi izleyicinin üzerinde yeterli ve gerekli etkiyi de bırakmıyor bence. Kimin neyi ne kadar hak ettiği senaryo içerisinde çok açık değilken filmin sonu herkesin hak ettiğini almasıyla bitiyor bir şekilde ama bu da insanın kafasında böyle mi olmalı diye bir soru işareti bırakıyor. Tabi amaç buysa onu bilemem. Sonuç olarak Ula çevresinden güzel doğa sahneleriyle süslenmiş bir film diyebilirim ama ne karakterler ikna edici ne de filmin kendisi...

Bu filmi bu haftanın programından direkt olarak eliyorum o zaman.. Sonradan güzel çıkarsa bir bilet borcun olur fonurb.. :D

Kaldı Köstebek ile İlk Aşk..

ben açıkçası sadece fragmanları izledim; pek bir özellik bulamadım açıkçası...yani yeni oscar adayı falan diyorlar ama beğenemedim
tabi filmi izlemek lazım objektif bir eleştiri için; ama düşüncelerimi değiştireceğini sanmıyorum
tamam bir yerellik bir doğallık var ama sıradan halkı nasıl başrole sokabilirsiniz ki????
gerçi tüm o söylenenlerin bir dayanağı vardır diye de düşünmüyor değilim; ama yine de bütün bu yargılarımı kırıp ortaya bir sanat eseri çıkaramayacak dondurmam gaymak...

ben filmi izledim ama bende çok beğenmedim.çerez niyetine izlenilecek bir film.büyük umutlarla gitmeyin ayrıca oscar adayı olması da oldukça zor görünüyor!zaten bunun türkiye pazarlaması için bir yöntem olduğunu düşünüyorum!ama izlenilmeyecek kadar kötü bir film değil komik bir film....

Oyuncuların hepsi amatör bildiğim kadarıyla.Buna rağmen çok eğlenceli bir film çekmişler.Böyle kısıtlı imkanlar altında çekilen bi filme çok büyük beklentilerle gitmekte yanlış birşey zaten ki çok büyük beklentilerle gidersen zaten filmden zevk alamazsın bana kalırsa.Güzel ve neşeli bi film yaptıklarına inanıyorum ben.

fonurb demiş ki:
buzz demiş ki:
ya yönetmen değişik bir şey denemiş böyle cesaret gerektiren bi hareketi desteklemek lazım bence

değişik derken ?
yöre halkıyla film çekmiş gitmiş mekana bağlamış haporleri film çekecez artiz olmak isteyen gelsin demiş gelmiş millet bi kaç kişiyi seçmiş sonra 6 haftalık bi eğitim vermiş onlara sonra da çekmiş filmi oyuncuların hiçbiri profesyonel değil yani

Tamam da başroldeki Turan Özdemir zaten konservatuar mezunu bir tiyatrocu. Zaten oyunculuğu ve filmi onun üzerine yıkmış durumdalar. Hadi bunu geçelim, hikaye sağlam değil ki. Sinemanın temeli hikayedir. Çok kötü hikayesi olan bir kitabı yazar eliyle değil de ağzıyla yazdı diye alkışlayacak, destek verecek değilim, hele ortada Nuri Bilge Ceylan gibi bir gerçek varken.

Filme büyük umutlarla gitmemek gerek. Ege halkıyla ilgili gerçekten çok hoş saptamalar yapılmış. Esprilerin çok bel altı olması beni de rahatsız etti ama ilk filmini çeken bir yönetmen için bence gayet güzel bir başlangıç...

oscar falan diyolar bu film için geçsinler o ayakları öle oscarlık falan değil arada güzel espriler vardı ama pek sarmadı genel olarak
özellikle filmin 2. yarısı son 15dkya kadar çok sıkıcıydı
özet olarak şunu diyim sinemada izlencek film değil !

Sinemada küfür olabilir de,dondurma lafından olsa gerek, bu filme büyüklerden daha çok küçükler gelmişti. Ya hedef kitle yanlış seçilmiş ya da kitle yanlış anlamış.

Anadolu insanının yaşayış biçimini anlatmış bir bakıma ve eğer yansıtabilmişse bunu bir nebze o film zaten komedinin üstündedir eğlencelidir ve komiktir her hattıyla...

Filmin fragmanlarından çıkardığım kadarıyla iyi bir film. Hem Yüksel Aksu gibi bir yönetmen imza attıysa bu filmin altına mutlaka seyretmek gerekir..

oscarlık neyi var anlamadım. deneysel bir komedi filmine gittiğimi düşünürken arada sit-com esprileri bulunan sıkıcı bir filme gitmişim....

yazık. babam ve oğlum gibi filmeler dururken neden dondurmam gaymak...

gerçekten bir ege geyiğiydi :LOL: ben bile yurdum insanının çevirdiği filme tepkisiz kalıp, sıkıldıysam Amerika'lılar napçak acaba :?: daha hoş bişey yapılabilirdi :!: :!:

Geri