Windows XP

XP işletim sisteminizi hızlandırmak için, kararlılığı ve başarımı arttırmak için klasik görünüm modunu tercih etmelisiniz.

Bunun için sırasıyla:

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Temalar Tabı >> Windows Klasik
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasik Görünüm'e Geçiş Yap
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü >> Başlat Menüsü Tabı >> Klasik Başlat menüsü

İşlemci zamanlaması programlar için değilde arkaplan hizmetleri için ayarlanmış olmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş Tabı >> Arkaplan Hizmetleri

Görsel efektler minimum düzeyde olmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Görsel Efektler Tabı >> En iyi performans için ayarla

Masaüstü arkaplan resmi kapatılmalı.

Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Masaüstü Tabı >> "Arkaplan yok"

Ekran koruyucu kapatılmalı.

Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Ekran koruyucu Tabı >> "Ekran Koruyucu yok"

Hızlı kullanıcı değiştirme kullan özelliği kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Kullanıcı hesapları >> Kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir >> "Hızlı kullanıcı değiştirme kullan" kutusunu kaldır.

Güç Düzeni kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Monitörü kapat ve Sabit diskleri kapat seçeneği Hiçbir Zaman

Hazırda Bekletme kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Hazırda Beklet >> "Hazırda bekletmeyi etkinleştir" kutusunu kaldır

Hard Disk(ler) ve CD ROM(lar) da DMA etkinleştirilmeli.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Donanım >> Aygıt Yönetisici >> IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler >> Birincil ve İkincil IDE Kanalı üstüne sağ tıklayıp >> Properties > Gelişmiş Ayarlar Tabı >> Aktarım Modunu tüm kanallar için "DMA kullanılabiliyorsa" olarak ayarlayın

Sistem Sesleri kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Ses Efekti Tabı >> Ses Düzeni >> Sessiz

Ses Kartında Aygıttan Eşleştirme kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Donanım Tabı >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Ses Aygıtları >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Bu aygıttan eşleştirme kutusunu seçin.

Sistem Geri Yükleme kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Sistem Geri Yükleme Tabı >> "Bütün Sürücülerdeki Sistem Geri Yüklemeyi kapat" kutusunu seçin

Otomatik Güncelleştirme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Otomatik Güncelleştirmeler >> Otomatik Güncelleştirmeleri Kapat

Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri >> Ayarlar >> "Otomatik Olarak Yeniden Başlat" kutusunu kaldır

Hata Bildirimi kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Hata Bildirimi >> Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak

Uzaktan Yardım kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Uzak >> "Bu bilgisayardan Uzaktan Yardım isteklerinin gönderilmesine izin ver" kutusunu kaldır

Takas dosyasını onarmak (Sanal Bellek)

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş >> Sanal Bellek Değiştir >> Özel Boyut. Başlangıç ve en yüksek değerleri aynı orana sabitleyin

Menüleri Hızlandırmak.

Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Control Panel >> Desktop >> "MenuShowDelay" değerini 1 yapın.

Çevrimdışı Dosyalar kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasör Seçenekleri >> Çevrimdışı Dosyalar >> "Çevrimdışı Dosyaları etkinleştir" kutusunu kaldır

İnternet Saati Senkronizasyonu kapatılmalı.

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Tarih ve Saat >> Internet Saati >> "Bir internet saat sunucusuyla otomatik olarak eşitle" kutusunu kaldır

Etkin olmayan simgeleri gizle kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü > Görev Çubuğu Tabı > "Etkin olmayan simgeleri gizle" kutusunu kaldır

Masaüstü Temizlik Sihirbazı

Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Masaüstü >> Masaüstünü Özelleştir >> "Masaüstü Temizlik Sihirbazını 60 günde bir çalıştır" kutusunu kaldır

NTFS Son erişim ve güncelleme bilgisi kayıtları (Sadece NTFS dosya sisteminde)

Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Control >> Filesystem >> "NtfsDisableLastAccessUpdate" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 1 yapın

Bildirim Alanı Balon Açıklamaları

Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Software >> Microsoft >> Windows >> CurrentVersion >> Explorer >> Advanced >> "EnableBalloonTips" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 0 yapın

CDRom Otomatik başlatma kapatılmalı

Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Services >> Cdrom >> Değerini 0 yapın

Dizin Oluşturma Hizmeti kapatılmalı

Başlat menüsüne Sağ Tıklayıp >> Araştır >> Tüm Disklere sıra ile Sağ Tıklayıp >> Özellikler >> "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" kutusunu kaldır

Alıntı: Ahmet Antmen

Bu sitede copy paste yaparak bişeyler yayınlayan paylaşan şeylere hırsız üye adı takılıyor bildiğim kadarıyla. Alıntı yaptığın site sana ait olsa bile bir kaynak belirtmen lazım

Eheee...Bunları yapacağınıza kasmayın,Windows 2000 hatta 98 kullanın.XP'yi budamak gibi bir şey bu...Bu ayarlar dışında Registry'den yapılacak daha etkili şeyler mevcut...Onları yapın.Spyware ve antivirüs bulundurmadığınıza ve arkaplanda bol program çalışmadığına emin olun.512 MB RAM ile XP'nin rahat çalışmaması mümkün değil... :D Ki günümüzde bütün bilgisayarlar en az 512MB RAM ile geliyor.

Vista için performans ayarları bulun bir de bakayım... :D

vista normal performans için 1gb ram istiyor.

eğer pc'nizde norton varsa önce onu kaldırın.
dünyanın en gereksiz programı.

kingofloss__ 'a katılmadan edicem, xp kurup o kadar kısacağınıza 98 kurun. ya da 256 ram bile olsa kurduğunuz programlara dikkat edin.

en yukardaki bilgilerin bazılarının artık hzılanma sağlamayacığını düşünüyorum. bazıları gerçekten çok eski pc'lerde işe yarar..

Celeron makineye xp yüklersen hacı murat ile sahilde turlamanın keyfini yaşarsın :) dual işlemci 1 gb ram 200 gb harddisk ee xp yi hızlandırmak için şunları yapın abi benim xp nin freni yok ki ne hızlandırması dersin :)

Celeron cpu, 256ram , fx5200 gayet iyi xp çalıştırıyor.Ram 512 olsun yeter.Hatta cad yazılımlarını kullanabiliyorsun.Ama ben o makinada yapamam. :)
Nwn2 çalıştırmıyor veya Carbon'u shader detail high'da çalıştırmıyorsa o artık hesap makinası olmuştur. :p

abit x800 agp (256mb-256 bit) ekran kartıda açmıyor ki blur'u (shader detail 3.0 istiyor) agp kartlarda olmayan bir teknoloji :D pci ex lazım..

fx5200 kartını ilk aldığım pc de 1 hafta sonra değiştirdim.

carbon blur olmadan da oynanıyor. carbon da blur'un - leri var bence.

100 $ civarına düşen çift çekirdekli işlemcilerden sonra, artık xp yi hızlandırmak gibi birşey düşünülmesi yannış bence :) kendinizi vistaya hazırlayın. sonrada dx10'a :)

yeni pc alacak arkadaşlar birazcık beklese bence iyi olur...

Kendi makinamda 6800gs(pci-éx) var.Rahatım.Blur çok önemli.Hız yaptığını hissediyorsun.400ü geçince yol zor gözüküyor.Ama verdiği tat ayrı.

Herkes sürekli sistem yenileyemiyor.Hızlandırmak şart bir yerde. :) Ben makinayı 1 sene önce aldım.1 sene sonra bizim makinalarda celeron gibi olacak.Dual corelarda buna dahil.

Sistemleri varsa bence bayabir beklesinler.En azından yazın sonuna kadar.Yıl sonunu tamamlarlarsa kendileri için iyi olur.

Arkadaşlar Windows XP ile ilgili tüm yazıları tek bir başlık altında toplamamız uygun olacaktır. Diğer benzer başlıklar temizlenmiştir. Lütfen bu başlıktan devam ediniz.

aklıma gelmişken, uzun zamandır format atmadığınız pc'nizi, kayıt defteri temizleme- düzeltme programlarıyla biraz olsun hızlandırabilirsiniz...

bu konuda Registry Mechanic programı iyidir. ücretlidir de :)

bukadar kasmaya ne gerek var anlamadım.ram dediğin alet kaç para zaten???al işte bir 512 daha xpyi de xp gibi kullan.sonuçta bir programın(işletim sistemi de olsa)özelliklerini kapatıp kullanmanın ne anlamı var anlamadım!!!yok param yok diyorsan çakarsın anakart üstünden bi ovırlok canavar olur bilgisayar.eğer yapmayı bilyorsan ovırlok yapmadan kullanmak biraz saçmalık geliyor artık bana(bu uğurda anakart ve ekran kartı kaybetmiş birisi olmama rağmen)

Makina iyiyse fazla zorlamak mantıksız.Soğutman iyiyse yap birşey kaybetmezsin.Ancak hızdan ziyade sıcaklık önemli.Sıcaklık artıkça makina kasmaya başlar.En azından sistemi temiz sorunsuz kullanabilmek için soğutmaya bir 200ytl harcamak gerek.

System Mechanic veya system doctor gibi programları ne yaptığını bilmeyen kullanmasın.Sistemi stabilleştireceğiz derken birton belayla uğraşırsınız.

iki gün içersinde terfi ediyorum..
sizinlede paylaşıyım bu durumu :D

eski pc:

cpu :Athlon Xp 2800+
cpu cooling: CoolerMaster Jet7
mainboard :Abit Nf-7 Ultra 400 nForce 2
Hdd :120 GB Samsung 7200rpm
Ram: 2x512 Twinmoss DDR 400
Vga: Abit x800 Pro Vivo 256 mb - 256 bit

yeni pc:

Cpu: Amd Athlon X2 4600+
Mainboard: Asus M2N32-SLI Deluxe