Thrashfire(old school thrash)-ankara

la onur hala ordasın dimi lan gitmedin bi yere.:) görüşürük artık bu pazar, ne zmandır görüşmüoz . bu arada dip konserinde başarılar arkadaşlar..sıkı bi konser olsun...

Soul%20Sacrifice-10022008.jpg

İstanbullu arkadaslara duyurulur

Dinledim arkadaşlar bestenizi.Yine güzel olmuş beğendim ben elinize sağlık.Diğer besteleri de merakla bekliyorum.Kolay gelsin diyor ve sevgilerimi sunuyorum :p

Çok güzeldi arkadaşlar inşallah hep beraber ileride de veririz konserler.
Unutmadan söyleyeyim,cumartesi günü oynanılan maçın intikamı da alınacak unutmadık :p Görüşürüz

Para için kurulan gruplardır vardır tamamen ticari amaçlı.Alternatif şarkılar yaparlar,herkes sever ve çok satar.Bir kesim dışında.Müziği hakkıyla,emeğiyle,hiçbir kar amacı gütmeden tamamen ruhu-felsefesi için yapanlar..Hatta bazıları vardır ki işini gücünü bırakır sadece birşey için ömrünün yarısını verir.Hiçte pişman olmayan insanlardır bunlar.Ülkemizde bu çeşit gruplara en iyi örneklerden biridir ThrashFire.Katışıksız Old School Thrash Metal için kurulmuştu bu grup.İlk başta her amatör grup için küçük stüdyolar yaptılar,şarkılar coverladılar.Güçlerini hat saffada kullanıyorlardı.Elbette olumlu tepkiyi hak ettiler ve hak ettikleri tepkiyi de aldılar.Daha sonra besteler gelmeye başladı.İlk Silent Torture,Kill The Fake God ve sayısız beste.Fakat hepimizin ve özellikle benim en çok ilgimi çekip aralıksız dinlediğim bir şarkı var;

Kill The Fake God!

Şarkının teması;grubun tarzından,kişilerin görüşlerinden ve şarkının adından belli oluyor.

"Sahte Tanrıyı Öldür!"

Şarkıyı yorumlama başlayabiliriz;
Sıralı taramalı tüfek sesleri eşliğinde başlıyor hızlı ritmimiz.Bir süre devam ediyor.Elbette bir Thrash dinleyicisi bu kısımda rahat durmaz.Başlar bacağını sallamaya.Ritim hızlıdır çünkü ve boş değildir.Ardından Şeref'in mükemmel sesi tiz ve duyulması güç bir şekilde başlıyor belki de bunun sebebi şarkının adından ve neye yazıldığıyla alakalı da olabilir.Hatta kendi yorumum bu yönde.İşte ilk sözler;

Noone sees no one hears
Noone away your state
Torture Room
Mortal Cry

Şeref abi bu kısma girdiği anda şaşırmam başlıyordu.Ne olduğu gayet açıktı.Bazı şeyleri protesto ediyordu.Bazı liderleri.Şarkının adı ve teması da bunla alakalıydı zaten ve kopuk sözler yazmak saçma olurdu.Bu yüzden böyle sözler seçilmişti.Şarkıda da bahsedildiği gibi onların yaptığını kimse görmüyordu,kimse duymuyordu.Ama olanlar açıktı.Ölümcül ağlamalar eşliğinde acımasızca yapılan işkenceler.Hepsi ise Sahte Tanrıları mutlu etmek ve onların hedeflediği amaca ulaştırmak içindi.

Killed your son
Raped your baby
Bloody face of brutality
İs not show that anybody

Olanlar yine Şeref abinin mükemmel tiz sesi,durmayan davullar ve ona eşlik eden sert gitar rifleriyle anlatılıyordu.Masum çocukların öldüğü,masum ailelerin belirli çıkar uğruna maruz kaldıkları vahşeti anlatıyor şarkının bu sözleri.Burada dikkat etmenizi istediğim bir yer var. "Your" kelimesi kullanılıyor.Bizim çocuğumuz öldürüldü,bizim bebeklerimize tecavüz edildi..Niye mi bizim kelimesi kullanılıyor?Bu da gayet açık.Thrashi hayatının önemli bir yerinde tutanların Dünya görüşlerinden biri.Politik değerler uğruna işkenceye maruz kalan masumların hepsi bizimdir.Onlara destek çıkmamız gerekmektedir.Thrashfire'ın bu şarkısının amacı da onlara destek verip "Sahte Tanrı"nın ne olduğunu insanlara aktarmaktır.Neyse sözlere tekrar dönelim;

Bloody Dreams of fascist attack
droped earth like a bomb
peace and freedom are only declaration

İşte.Daha önceden tahmin edebildiğimiz kavramlar ve görüşler şarkının bu kısmında daha açık ve sert bir dille kumaş gibi dokulmaya devam ediyor.Faşist atağın kanlı rüyası.Bu gayet açık değil mi?Dünyaya salınıyor bu hastalık bu pislik bu iğrenç şey.Bütün ülkelere yayılıyor.Bunun yanında ise barış ve özgürlük kavramları araç olarak kullanılıyor.Belkide kullanmaması gereken kişilerin başında gelen insanlar tarafından.

Hear the screams
Call for salvation
Without hesitation
KILL THE FAKE GOD!

Şarkının inanılmaz,akıldan çıkmayan,şarkıyı tekrar dinlettirmeye neden olan etkenlerin başında gelen nakaratı.Çığlıkları duy!Evet yapılan şeyleri ve bunun sonucunda duyulan vahşi çığlıkları hisset.Ve bunun etkisiyle tereddüstsüz bir şekilde Sahte Tanrıyı yok et.Eğer hergün kulağımıza diğer ülkelerden intihat bombacıları,suikast girişimleri gibi şeyler geliyorsa bunların sebebi de Sahte Tanrıdır ve şarkının sadece 3 şarkılık nakaratı bütün amaçlarını anlatır Sahte Tanrıların.

Noone sees No one hears
Noone away your state
Battlefield
Tears of blood

Yine şarkının başında söylenen sözler yine Şeref abinin tiz sesiyle ve yine müzikal anlamda mükemmel bir şekilde önümüze sunuluyor.Burada anlatılmak istenen şey yapılan işkencelerden öte savaş sırasında neler olduğudur.Heryer kanla bulanmıştır.Çocuklar babaları için ağlamaktadır.Kadınlar ise savaşa karşı savaş açmak üzerededirler.Savaş alanı.Bütün herşey.

Killed your son
Raped your baby
Bloody face of brutality
Is not show that anybody

Şimdi diyebilirsiniz birbirini tekrar eden sözleri niye koydun kardeş diye?Öteki sözlere baktığımızda en başta yapılan ve belirli bir amaç uğruna nedensiz ve çaktırılmadan yapılan şeydi bu vahşet.Bu sefer ise savaş bahane ediliyor.Sahte Tanrı savaş açıyor.Sözde kendini ve yakınlarını korumak için.Fakat yalan bu!Daha öncede aynısını sebepsizce yapmıştı.

Mental cruelty
Takeover the brains
Cant here what the look it that
Cant here what the listen to

Burada ise savaşın ve yapılan işkencelerin etkisi piskolojik olarak anlatılıyor.Zihinsel vahşetin beynine etkisini hissedebiliyoruz ses tonundan Şerefin.Çünkü bir anda normal temposundan hızlanıyor.Sözler özellikle.Çünkü bu olay kısa sürede gerçekleşecek birşey.Savaşın hemen ardından mesala.

Ve bu efsanevi sözlerin ardından tekrar nakarat giriyor.Birkaç kendini tekrar ediyor nakarat.Şarkının başına geri dönüş gibi adeta.Arada ise müzikal ritim sözsüz bir şekilde devam ediyor.Bu sırada kafamızda olan olayları canlandırabiliyoruz ve şarkıyı tam daha iyi anlarken Şeref'ten yine mükemmel bir çığlık giriyor Can temposunu hızlandırıyor gitar inanılmaz bir hal alıyor!Burası işte tam herşeyin anlaşılmaya başlanırken tekrar unutulma anıdır.İnsanın içini bu çığlıktan sonra büyük bir nefret ve öfke kaplıyor çünkü çığlıkta yapılan işkenceleri vahşeti ve insanlık dışı olayları hissedebiliyoruz.Tekrar nakarat giriyor.Tekrar bazı şeyler hatırlanıyor.

Şarkının teması tamamen Sahte Tanrı'ya yöneliktir.Yaptığı şeyleri Thrash ruhu ile anlatır.İnsanların gözünün önüne bir sürü gerçeği koyar.Müzikal anlamda kullanılan geçişlerde şarkının asıl ruhunu yakalayabiliyoruz ve oldukça kısa olsa da düşünme fırsatı geçiyor elimize.Ve bu mükemmel şarkının hazırlanmasında emeği geçen Thrasherlar;

VOKAL: ŞEREF UMUT
GİTAR: ONURCAN SONCUL
GİTAR: BURAK TAVUS
BAS GİTAR: ERKAN PINARBAŞI
DAVUL: CAN SELMAN

Not:Kritik sırasında direk adıyla hitap ettim grup elemanlarına yanlış anlaşılma olmasın.Hepsi çok değer verdiğim AÐABEYLERİMDİR...
3272.jpg

Kritik Hakkında Düşüncem;
Amatör grubun bir tahlilini yaptım kimse şaşmasın.Şarkı tahlili yapmak biraz manasız gelir bana ama özellikle Thrashfire'ın yayınladığı promodan hepimizin ilgisini en çok bu şarkı çekti.Sahte Tanrıdan kasıt en büyük baskıcı devletin lideridir.İsim vermek istemiyorum.Biraz emek gösterip yapayım dedim.

FURKAN BIRCAN

Öncelikler konser hakkındaki yorumlar için ve desteginiz için çok teşekkür ediyoruz.Daha sonra furkan kardeşimizin şarkımızı mükemmel ve içten bi şekilde yorumlamasına ayrica teşekür ediyoruz.

THRASH BURNED THE HELL!!

Thrashfire olarak aldıgımız karar sonucunda bass gitarist Erkan Pınarbası ile yollarımızı ayırmıs bulunuyoruz. Kendisine su ana kadarki yaptıkları icin tesekkür eder, bundan sonraki müzik hayatında basarılar dileriz.

Yeni bass gitaristimizi de yakın zamanda acıklayacagız.

Geri