Genel Sağlık Sigortası

Abimin oğlu temmuz da mezun oldu üniversiteden. Oğlan gezdi kafa dağıttı falan 4 ay. Şimdi yanımızda. Sınavlara bakıyor iş falan bakıyor her genç gibi. Gss yi araştırmış kendisi. 4ay 150tl den 600tl borcu çıktı çocuğun. Kaymakamlık sgk falan araştırdık. Kaymakamlığa gittik gelir testi yaptırdık ama ordan belge almak 2ayı bulurmuş. Sgk ise işlem yapmıyor. Her ay borç yazılıyor. Ailede kişi başına düşen gelir düzeyi asgari ücretin altında ise 50tl ödeyecek bizimki. Ama gelir testi yaptırmadığı sgk dan o belge ile işlem yapmadığı için 150tl her ay borçlanıyor. g1 statüsünde imiş ama 4aydır gelir düzeyi g2den hesaplanıyor.
Abim memur 3000tl ye yakın alıyor. Kişi başına gelir asgari ücreti aşmıyor. 50lira bile soygun aslında bunu biliyoruz. Ama devlete güven olmaz ödeyecez ama eski borç ne durumda olacak. bu sorunla uğraşan genç varmı bilen vrmı?

Çalışmayan gençlerden haraç alıyor resmen akp Çok YAZIK..

Hadi biz 30yaşındayız çalışıyoruz İstanbuldayız abim 45 yaşında. Nispeten hayat bize rahat. Ama gençlere yapılan onca haksızlıkların üstüne birde haraç alıyorlar. Yaptıkları torpiller kayırmacalar yetmezmiş gibi üstelik.. Kendi oğlum gibi severim kendisini. Bi çözüm arıyoruz. Zengin insanlar değiliz ödemek istemiyoruz o haracı o parayı niye verelim akp ye. Burda çok genç var belki çözüm buluruz diye açtım başlığı. 150tl bizim gibi insanlar için çok para. 50tl bile ödemek istemiyoruz ama...

Borcu olan sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor ve borçlanmaya da devam ediyor. Yani devlet sağlık sigortası vermemesine rağmen, sigorta primi almaya devam ediyor. "Ben sigorta istemiyorum, bir şey olursa parası neyse veririm" deme şansı da yok. Sigorta mecburi. Ayrıca borca güzel de bir faiz işletiyorlar.

Af çıkmadığı takdirde, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için eninde sonunda biriken borçları ödemek gerekiyor.

Yeni Türkiye dedikleri böyle bir şey herhalde.

Kısaca; Sadece aile gelir ortalaması asgari ücretin 3 te 1'inin altında (c-1) olanları devlet karşılıyor.
Geri her Türk vatandaşı istisnasız devlete sağlık adı altında borçludur, diye biliyorum.

Şu andaki mevcut yasa çıktığında yeni işe girmiştim. Benim sigorta numaram olduğunu ya da sigortamın yattığını hiç kontrol etmeden 3,5 yıl borç çıkartmışlar. Hatırladığım kadarıyla öğrenci olduğum zamanlara bile borç çıkartmışlardı. Yaklaşık yarım gün uğraşla sildirdim.

Bu uygulamanın ne kadar sinir bozucu olduğunu tartışmak anlamsız. Nedeni senelerdir suratımıza vuruldu zaten. Emeklilere, sigortadan işlem yaptırana ödenecek para ( bu kadar vergiye rağmen ) kalmamaya başladığı için bu yasa var. 3 çocukta bunun geleceğe yatırımı zaten. Amaç genç çalışan kesimi olabildiğince sömürerek daha fazla bütçe yaratmak. Bakalım lastik nerede patlayacak.

Bu tam anlamıyla akıl almaz bir uygulama. Yani nereden baksan yanlış ve hatta soygun. Bildiğin işsiz adamdan "niye işsizsen sen bakim" diye vergi alınıyor ve buna da yaşadığın evin toplam bütçesi hesaplanarak bakılıyor. Bu ne şimdi? Sanki Türkiye iş cenneti. Kaldı ki ben çalışmak zorunda da değilim, ailemin durumu iyi, öbürgün babamın işine geçeceksin, hesap mı vereceğim sana? Yoook diyorlar yine vergi alıyorlar. Yani kısaca çalışmadın diye vergi alınıyor.

25 yaşından sonra da sen çok okudun öğrenci olman da beni ilgilendirmiyor diye yine vergi alınıyor. Ya güzel de adam belki akademisyen olacak? Sen bu adama da doktora yapma kardeşim bize gerekli değil diyorsun. Sonra neden beyin göçü oluyor?

Hukuk fakültesi bitirdim, ben dahi anlamakta yer yer güçlük çekiyorum bu sistemi. Hocalarımızın dahi aklı karışıyordu ki sokaktaki vatandaşın vay haline. Her yönüyle hukuksuz, rezil, iğrenç bir sistem. Büyük ihtimalle hükümet değişimiyle tarihe karışacak veya aflar gündeme gelecek ki geçtiğimiz zamanda bir af çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Çünkü milyonlarca borçlu varken sadece çok küçük bir kesim borçtan haberdar. Bu nedenle gelir testi için süreleri sürekli uzatıyor da uzatıyorlar. Bu sistem yürümüyor, yürümesi de söz konusu değil. Ortadan kalkana kadar da kimden ne kapabiliyorsalar kapacaklar.

Atlanılan bir yer var. Devlet kazanç kapısını hiçbir zaman kapatmaz. AKK, telsiz, frekans kullanım ücreti, ÖTV(orjinali deprem yardım vergisi) olsun. Bundan sonra geleceklerin de 10 yıl sonra geleceklerin de bu borçları/vergileri kaldıracağına inanmıyorum.

Sadece ara sıra seçim kampanyası için bir kesime vergi affı yaparlar o kadar :)

Her sene gelirinizin artığını kabul edip girmiş olduğunuz gelir diliminde zamlanarak yansıyorlar. Ödenmediğinde faizi bir o kadar biniyor.
Güya gelirler bilgisayar kayıtlarında çıkıyormuş harcamalar gelir. Çelişki. Gelir testi ne gerek var o zaman.
Bu sistem tam olarak anlaşılıp düzenlenmediği sürece yanlış beyanda olsa asgari ücretin 3 te 1 yani 300-400 tl beyan etmekte fayda var gibime geliyor.
Şu andaki mevcut yasa çıktığında yeni işe girmiştim. Benim sigorta numaram olduğunu ya da sigortamın yattığını hiç kontrol etmeden 3,5 yıl borç çıkartmışlar. Hatırladığım kadarıyla öğrenci olduğum zamanlara bile borç çıkartmışlardı. Yaklaşık yarım gün uğraşla sildirdim.

Bu uygulamanın ne kadar sinir bozucu olduğunu tartışmak anlamsız. Nedeni senelerdir suratımıza vuruldu zaten. Emeklilere, sigortadan işlem yaptırana ödenecek para ( bu kadar vergiye rağmen ) kalmamaya başladığı için bu yasa var. 3 çocukta bunun geleceğe yatırımı zaten. Amaç genç çalışan kesimi olabildiğince sömürerek daha fazla bütçe yaratmak. Bakalım lastik nerede patlayacak.
nasıl sildirdin veya düzeltin biraz anlatırmısın.

Her sene gelirinizin artığını kabul edip girmiş olduğunuz gelir diliminde zamlanarak yansıyorlar. Ödenmediğinde faizi bir o kadar biniyor.
Güya gelirler bilgisayar kayıtlarında çıkıyormuş harcamalar gelir. Çelişki. Gelir testi ne gerek var o zaman.
Bu sistem tam olarak anlaşılıp düzenlenmediği sürece yanlış beyanda olsa asgari ücretin 3 te 1 yani 300-400 tl beyan etmekte fayda var gibime geliyor.

Bana borcun yazıldığı dönem hem çalıştığım hem de öğrenci olduğum dönem olduğu için silin dediğimde sildiler. SSK'da kuyrukta bekleyip ya silmezlerse diye telaş ettiğim yarım günüme oldu olan.

Görevliye bu uygulama başladığında işe girdim kayıtlarınızda yok mu niye borç yazmışsınız bunun yanında öğrenciyim ben demiştim. Öğrenci kağıdı sordu, yok deyince bir yerlerden benim bilgilerime ulaşıp tamam sildim dedi. Bir yerde "Ohuyom ben yeaa" işe yaradı sanki ama bana borç çıkardıkları dönem çalıştığım ve sigortamın yattığı dönemdi. Öğrenci olmasam da silerlerdi sanırım.

Onu da yemiyorlar. Kirada mısın? Kiran: 600-800 TL, o zaman gelirin de 600-800 TL diyerek geçiriyorlar. Eğer kira değil de üstünde gayri-menkul filan varsa yani kendi evinde(babanın evinde-annenin evinde) oturuyorsan yine geçiriyorlar. Yani her durumda zorunlu bırakıyorlar.

ben bir süredir işsizim ona rağmen 3.250 TL Faizli borç çıkarmışlardı. Haziran seçimlerinden Önce Gelir testi yaptırdım 15 gün onra baktım Yeşil kart verip borcumu silmişler.

Konsept çok gıcık diyorki:
-Senin yaşın geldi artık ailenin sigortasından faydalanamazsın.
-Tamam, ama gelirim yok işsizim. Neden bu kadar para çıktı?
-Olsun ailenin yanında kalıyorsun onların geliri var.
-Ama ben büyümüştüm ailemden faydalan mıyordum hani?

Aynı şey,
25 yaşımı geçtiğimde öğrenciydim ama ailemin sağlık güvencesinden yararlanamadım.
Ama ailemin gelir düzeyinden gelirim hesaplandı.
Adres olarak öğrenci evinide gösterebilrdim arkadaşların. Ama dürüst olacağızya yapmadık..
Haram zehir zıkım olsun.
BEN ELEKTRİĞİMİ ÇALMADIĞIM İÇİN, ÇİRKEFLİK YAPMADIĞIM İÇİN, DÜRÜST OLUP ADRES OLARAK BİR BEKAR ARKADAŞIMIN EVİNİ GÖSTERMEDİĞİM İÇİN KÖTÜ BİR İNSANIM..

Akp giderse o borç silinir. Aciliyetiniz yoksa bekleyin 1 ay daha :). Tamamen yasadışı ve eşi benzeri olmayan bir uygulama.
Yani ne olursa olsun ödeme diyeceğim de, akp kalır ve borçlar da silinmezse çocuğun illa ki işi hastaneye, devlete düşecek. O zaman da ödemek zorunda kalınacak.

Çok çok geçmiş olsun. Trajikomik durum malesef insanı üzüyor.
Bende 2010 yılında gelir tespiti yaptırmış ve GSS denen illete yakalanmıştım. 2011 ortalarında, borcumu öğrenmek üzere ilgili merciye beyanımı ilettim. 6 yüz küsür (kuruşu bile vardı ama aklımda kalmamış rakamlar:D) bir ödenek çıkardılar bana. Öderim dedim işe girince, yapacak birşey yok şimdilik. Master öğrencisinin cebinde para olur mu hiç? 6-7 ay sonra sıcak maaşı alıp (bir ara işe giriverişim) primimi ödemeye gittiğimde, bana borç gözükmediğini söylediler. Konu ile ilgili bir yanlışlık olabileceği hususunda ısrarlarımı tatbik edince, Ankara ile görüşmem gerektiğini belirttiler. Görüştüm, konuştum bıdı bıdı falandır filandır, borcumu bir türlü teyhid ettiremedim:banghead: "-Af mı çıktı" diyorum, "-Haaayır" cevabını alıyorum. "-Benim adıma yanlışlıkla başka bir hükümlü ödeme mi yaptı" sorusunu soruyorum, "-Kimlik no üzerinden belli olur" şeklinde uyarılıyorum. "Çıldırmaya az kaldı, vergi memurum nerede "şarkısını mırıldanırken bizimkileri arayıp durumu bildirdim. Bizimkiler bir şekilde çözdü ama nasıl anlayamadım. Adamlar bile ne olduğunu anlamadan (prim meblağ meçhul) interpolasyon yöntemiyle primimi onaylamışlar:D:D Ödendi gitti:happy:.
Bana da size de tekrar tekrar geçmiş olsun.

Geçen gün ayakta zor duracak halde ishal ateş ve yüksek nabız vs.ile üniv.hastanesine acile götürdü beni arkadaş. Sıraya girdik yatak boşalması için beklemeye başladık, yarım saat sonra ateşten benim kulak çınlamaya başladı baktık beklerken gebereceğim bastık özel hastaneye. Anında muayene ve yatış, verdiler serumu,bir de tahlil, rahathadım hemen, 40TL verdim. Yorumu siz yapın.

3 ay once 4800 Lira borcum vardi. Ikametgahim alilemle ayni yerde oldugu icin. Kardesim ise yesil karta sahip. Yilllardir Istanbul'da yasadigimi ispat edecek belgeler sundum. Orali olmadilar. Parayi almak icin her turlu hile hurdaya basvuruyorlar. Yeri geliyor bu belge gereksiz diye yirtiyorlar. Parayi toplayan bir vakif. Devlete ait olmadigi cok asikar. Tekrar gelir tespiti yapilmasini, öncekinin hatali oldugunu ve ogrenci belgesi sormadiklarini soyluyorum. Kimse orali olmuyor. Testi yaptirali bir yil olmamis. Dolayisiyla yapmayacagiz diyor.

Ote yandan Balikesir'deki memur da ikametgahi Istanbul'a almasaydiniz 1000 Lira'ya hallederdik diyor. Odemiyorum. 10 yil sonra olacak,vs bu borc silinecek. Af cikti denecek. Haybeye borc yaz, affettim de. Lutfunuz olur sayin hazretleri.

Şansımız döner de umduğumzdan erken yurt dışına geçmemiz mümkün olur ve bu saçma borç yüzünden bir sorun yaşarız korkusuyla ben de 18 aydan taksitlendirdim geçtiğimiz haftalarda. Toplamda 3600 tl'lik bir borç çıkardılar ve yönlendirildikleri yardımlaşma ve dayanışma vakfında (ne alaka olduğunu biz bilimle açıklayamadık) söyledikleri bahane için başıma bir iş gelmeyeceğini bilsem o memuru orada felç edebilirdim. 2012 yılında ilk gelir testini yaptırmasaydım o anda borcun silinebileceğini, fakat kaydımın g1 olarak 3 yıl boyunca işlem gördüğünü, artık ödemekle yükümlü olduğumu resmen dalga geçerek söylediler.

Bu 18 aylık ödeme planı dahilinde olur da bu borçlar silinirse umurumda olmayacak, tek istediğim mümkün olan en kısa zamanda bu ülkeden defolup gitmek. GSS bitecek başka bir talan ve soygun başlayacak. Biz ve bizim gibiler "bir umut" mottomuzla bu aşağılık sefil mahlukların tezgahlarında her şeyin daha iyi olacağı günleri bekleye bekleye çürüyecğiz. Kimse kusura bakmasın, kendimden önce eşim ailem var. Bu ülkede 32 yıl boyunca yeterli pisliğe şahit oldum/maruz kaldım. İsteyen alıp tepe tepe yaşasın benden buraya kadar.

Geri