limon yağıyla ilgili...

arkadaşlar merhaba.bilgisi olan,kullanan varsa yardımcı olmasını istediğim konu limon yağını klavyeye teller varken sürmenin daha doğrusu tellere değmesinin bi zararı var mı? Varsa şayet tel takımını sökmemin bi sakıncası yok benim için nasıl olsa sabit köprülü(sonuna kadar :D ) Bir de kalite olarak dunlop'dan farklı önerebileceğiniz marka var mı?

dunlop 65 kullanıyorum ben de :D
teller varken sürmenin bi zararı yok ama klavyeyi ne kadar iyi temizleyebilirisnki teller varken.fretlerin kenarlarında hep kir birikiyo onları güzelce siliyorum ben bu limon yağını sürdükten sonra.

Teller varken surmemelisin bence telin ömrünü daha cabuk yok edersin D'deandera kullanıyorum bende cok memnunum...
Tuşesi gül ağacı yada abanoz olan kullansın diyorum... Dikkat ederseniz gitarlarin butun agaç kısmı vernikle falan kapanmıştır dışardan nem almaması için ama bu tuşeler vernik tutmadıgı içinde bu gibi sıvıları kullanmak gerekiyor tuşeyi korumak için

abanoz tuşelerin vernikli olduğu görülebilir.boyanabilen tek ağac abanoz zaten.jackson custom shop ta örnekleri var.ama tabiki tusenin konforu ve temizliği için sürmek lazım arada bir.once ince kıllı bi diş fırcasıyla fretlerin arasını siliyorum ben.daha sonra limon yağını sürüp bi süre bekledikten sonra siliyorum tam süper oluyor.ama teller varken yapılması cok sağlıklı değil.zira teller birden akustiğini kaybediveriyor.hatta ince tellerin paslandığına da gordüm ben.

Tel değiştirirken tek tek şöküp yenilerini takıyorsan. Eski telleri sökmeden önce güzelce temizle limon yağı ile klavyeyi . Ben küçük bir bez parçası ile perdelerin arasını falan siliyorum tellerin altından. Ondan sonra tel değiştiriyorum.
Yada tremolonun alt tarafına bir şey koy içeri düşmesin tüm telleri söküp temizle.
Bence en pratiği tel değiştirme döneminde yapmak bu tür işleri.

Planet Waves PW-FBC Klavye koruyucusu kullanıyorum ben.teller üzrinde dururken temizlemek işkence.en güzeli cıkar telleri mis gibi temizle.temizledikten sonr agitarı koyuyorum karsıla saatlerce izliyorum :D

ben herksin bildigi sıradan bi nemli toz beziyle telleri degiştirirken temizliyorum gayette memnunum :D

abi ne yapım benimde jackson um olsa kullanırdım bu yaglardan :D

Rosewood klavyelerin en buyuk ihtiyaçlarından biri bence.Yanlız limon yagını surdukten sonra cok iyi silmek lazım agac zaten bir miktar emiyor.Eger geri kalanı almazsak saga sola birikiyor.Birde teller uzerindeyken bir gun denedim limon yagı ust tellerin sarmalları arasına giriyor ve tabi temizlenemiyor bir daha.Daha sonra yag yogunlaşınca telin aksutiğini bozuyor.Yani 5 gunluk teki çıkarıp atmıştım ben bu sorun yuzunden.

samedii demiş ki:
ben herksin bildigi sıradan bi nemli toz beziyle telleri degiştirirken temizliyorum gayette memnunum :D

Şu mavi renkli bezler var biliyormusunuz (Kül katkılı sanırım). Islatılmadan kullanılıyo gitarımın her yerini bu bezle temizliyorum sonuç harika.

spree demiş ki:
samedii demiş ki:

Şu mavi renkli bezler var biliyormusunuz (Kül katkılı sanırım). Islatılmadan kullanılıyo gitarımın her yerini bu bezle temizliyorum sonuç harika.

ilk defa duydum mavi renkli bezi..nerde satılıyor bu?fiyatı ne kadar?

masterofpuppetsasd demiş ki:
abanoz tuşelerin vernikli olduğu görülebilir.boyanabilen tek ağac abanoz zaten.

maple (akçaağaç) olmasın şu klavyelerde kullanılan ve boyanabilen tek ağaç.. yani eğer, eski gibson les paullarda mesela, abanoz kullanılıyorsa verniklenmediğinden eminim diyebilirim.

Ben tellerimi değiştiriken söküyorum bütün takımı. İlk önce diş fırçası ile bir güzel fırçalıyorum. Hemen ardından yumuşak bir bez ile heryerini siliyorum klavyemin. Tertemiz oluyor... Sonra kaldırıp ışığa doğru tutuyorsunuz ve parlaklığı görüp seviniyorsunuz.

Temiz klavye ve yeni teller ile gitar çalmak gibi bir zevk yok. :)

Tabiki çeşitli koruyucu maddeler ile temizlemek çok daha faydalı ve etkili olacaktır. Almak lazım... Gitarlarımıza bakmamız lazım... Gitar karagün dostudur :D

dandrea (yanlış yazmış olabilirim) kullanıyorum ama ilk defa aldığım için ne kadar iyidir bilmiyorum. stagg den istemiştim limon yağı diye direk onu vermiştiler...

Geri