limon yağıyla ilgili...

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bazı konularda ikilemler yaşandı ama neyse sağolun yine de.Daha fazla bilgi vermek isteyen olursa bu konuda bilgisi eksik olan başka arkadaşlar için de yararlı olur.Marka konusunda dunlop'dan ve d'andrea'dan farklı bir alternatif yok sanırım? Benim klavyem gülağacı.Aslına bakarsanız gitarım, türkçe için yanlış bir kullanım olacak belki ama,gothic görünümde bir gitar ve tamamiyle mat.Parlak bir görünüm değil yani asıl istediğim.Ama klavyenin ömrü açısından ve belirli zaman sonra çalma rahatlığı için bu yağ gerekli herhalde.Tellere zarar verdiği ortak kanı sanırım?

masterofpuppetsasd demiş ki:
abanoz tuşelerin vernikli olduğu görülebilir.boyanabilen tek ağac abanoz zaten.jackson custom shop ta örnekleri var
benim gördüğüm sadece kevin bonds modelinde öyle bir tabaka var.O da sandığım kadarıyla ağaç dandik,biraz boşluklu millet anlamasın araları doldursun amaçlı bir işlem.Diğer modellerin abanoz klavyelerinde hiç bir işlem yok şu an.Bondsa tırnak cilası atmalarının nedeni(ve ne attıklarını) berkay görürse yazar.

infiniti demiş ki:
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bazı konularda ikilemler yaşandı ama neyse sağolun yine de.Daha fazla bilgi vermek isteyen olursa bu konuda bilgisi eksik olan başka arkadaşlar için de yararlı olur.Marka konusunda dunlop'dan ve d'andrea'dan farklı bir alternatif yok sanırım? Benim klavyem gülağacı.Aslına bakarsanız gitarım, türkçe için yanlış bir kullanım olacak belki ama,gothic görünümde bir gitar ve tamamiyle mat.Parlak bir görünüm değil yani asıl istediğim.Ama klavyenin ömrü açısından ve belirli zaman sonra çalma rahatlığı için bu yağ gerekli herhalde.Tellere zarar verdiği ortak kanı sanırım?
Merak etme parlak bir görünüm kalmıyor klavyede. Limon yapı sadece klavyede kullanılır bu arada sapın arka tarafı ve gövdede kullanmamalısın.

ben ezelden beri johnsson baby oil kullanıyorum, çok da memnunum. yurtdışında mineral oil diye satılan şey de budur ve pahallı korumasız ahşaplarda (işlemeli tüfek dipçiği gibi vs) hep bu yağ kullanılır.

limon yağının içinde petrol türevli temizleyiciler de var, yararlı olduğu muhakkak.

gorkyeah demiş ki:
spree demiş ki:
samedii demiş ki:
ben herksin bildigi sıradan bi nemli toz beziyle telleri degiştirirken temizliyorum gayette memnunum :D

abi ne yapım benimde jackson um olsa kullanırdım bu yaglardan :D

Şu mavi renkli bezler var biliyormusunuz (Kül katkılı sanırım). Islatılmadan kullanılıyo gitarımın her yerini bu bezle temizliyorum sonuç harika.

ilk defa duydum mavi renkli bezi..nerde satılıyor bu?fiyatı ne kadar?

Dostum markasını bilmiyorum evde tahta zeminleri ıslatmadan temizlemek için babaannem kullanıyordu ben de ondan esinledim :)
bu gün markete uğrayıp bi bakarım yazarım biara.

PhoibosApollon demiş ki:
Maple klavyelerde hiçbirşekilde limon yağı kullanılmaz arkadaşlar.
Aklınızda bulunsun.

ben dunlopun içinde limon yağı bulunduğunu tahmin ettiğim gitar temizleyici spreyi ile hem gövdeyi hemde klavyemi temizliyorum ayrıca bu işlemden sonra da bebe yağı ile tekrar klavyemi siliyorum...kullanmamdaki sakınca ne onu öğrenebilirmiyim?

Lions_in_the_cage demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
Aklınızda bulunsun.

ben dunlopun içinde limon yağı bulunduğunu tahmin ettiğim gitar temizleyici spreyi ile hem gövdeyi hemde klavyemi temizliyorum ayrıca bu işlemden sonra da bebe yağı ile tekrar klavyemi siliyorum...kullanmamdaki sakınca ne onu öğrenebilirmiyim?

Vernik türüne göre klavyenin rengini değiştirme ihtimali var. Dunlopun bakım setinin kitapçığında da maple klavyelerde kullanılmaması gerektiği yazar zaten.

Limon yağı ne işe yarar? Çoğunluk bunu klavyeyi temizlemek için kullanıyor olsa da esas ve tek işi o değildir :) Ayrıca limon yağı dışında bir çok çeşit yağ (badem yağı, keten tohumu yağı vs.) kullanılır klavye için... Klavyeye zarar vermeyecek herhangi bir yağ çözücü anlamında kullanılabilir klavyeyi temizlemek özellikle fretlerin etrafında biriken o deri parçalarını ortadan kaldırmak için. Ama klavyenin bakımı için gerekli olan tek şey temizlik değildir. Şimdi şu aşşağıdaki 2 resimi bir karşılaştırın

b2_3.jpg

jackusarr104wu9.jpg

İlk resimdeki parlaklık flashtan kaynaklanıyor onu göz önüne alarak değerlendirin. İlk resimdeki gitarın klavyesinin bakımı düzenli olarak yapılmış ama biraz kirlenmiş sonradan. 2. resimdeki gitarın klavyesi ise temiz ama bakımsız. Kurumuş ve solmuş resmen... Eğer klavyenizin bakımını düzenli olarak yapmazsanız 2. resimdeki gibi olacaktır klavyenizin ağacı, daha da ileri seviyelerinde şu tarz çatlaklar oluşabilir. Özellikle abanoz klavyelerde bu görülüyor daha hassas bir ağaç olduğu için.

dj10010pw6.jpg

Bu resimdeki biraz abartı bir durum, genelde oldukça küçük şeylerle başlar bu çatlaklar, dikkat edilmezse büyüyebilir, küçük oldukları sürece kolayca tamir edilebilirler...

Demem o ki limon yağının esas görevlerinden birisi klavyeye gerekli nemi sağlamaktır. Nem, ıslaklık vs. klavye için çok ters kavramlar gibi görünse de aslında öyle değil. Gitarınızın klavyesinin kuru bir görünüm almaya başladığını düşünüyorsanız, tel değiştirirken limon yağını sürüp birkaç dakika ağacın yağı emmesini bekleyip artanını silin. Eğer çok fazla artmadıysa silmeyebilirsiniz bile :)

Lions_in_the_cage demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
Aklınızda bulunsun.

Maple klavye ile kullanacağın limon yağının klavyeye herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum, renk değişimi olması için limon yağının çok asidik olması gerekir, piyasadaki ürünleri çok asidik olacak şekilde yapsalardı kullandığımızda birçok zarara yol açardı klavyede. Ama limon yağının yukarıda bahsettiğim gibi bir nemlendirici görevi de olmayacaktır maple klavyelerde. Üstlerindeki vernik ya da adı neyse o tabakadan dolayı. Kirleri çıkartmak için bir yumuşatıcı gibi kullanılabilir ama :)

anti-social demiş ki:
masterofpuppetsasd demiş ki:
abanoz tuşelerin vernikli olduğu görülebilir.boyanabilen tek ağac abanoz zaten.jackson custom shop ta örnekleri var
benim gördüğüm sadece kevin bonds modelinde öyle bir tabaka var.O da sandığım kadarıyla ağaç dandik,biraz boşluklu millet anlamasın araları doldursun amaçlı bir işlem.Diğer modellerin abanoz klavyelerinde hiç bir işlem yok şu an.Bondsa tırnak cilası atmalarının nedeni(ve ne attıklarını) berkay görürse yazar.

Abi ben bilmiyorum neden öyle bir şey yaptıklarını. Anlayabildiğim kadarıyla bir dönem üretilen KBR'larda klavye verniklenmiş ama bi yerden sonra olduğu gibi bırakmışlar. Belki Kevin Bond'un isteği olabilir öyle bir şey yapılması... Ben LayLayLom'da bir tane denemiştim onda da klavye vernikliydi galiba ve çok da rahattı, ayrıca abanozu kesinlikle kötü, çok aralıklı (ki çok aralıklı olması kötü olması anlamına gelmiyor ama abanoz genelde aralıksız siyah görünümü için tercih ediliyor ondan insanlar aralıklı olmasını istemiyorlar) değildi. Öyle...

Ben im gitarın klavyesi maple..
Deodarant ve yumuşak bi bezle silmiştim:D
ELimde bişey yoktu silecek ne yapaım.D
Güzel oldu ama baktım sonradan klavyerahat kaymıo :D
sonra kolonya ve bezle sildim gayet güzel:D iğneylede fret diplerini sildim :D

Geri