Lambalı lambasız tüm ampliler hakkında...

Var var, EL34 ECC83 filan çok standart lambadır, her şeyde kullanılır, enstruman amplisinden tut lambalı radyo vericilerine varana kadar. Onların alternatif kodlu olanları da var, mesela EL34 bulamazsan yerine 6CA7 veya CV1471 de kullansan aynı işi görür, zira aynı lambalardır. Lambacılarda karşılık tabloları vardır, o triod, pentod lambaların içini dışını bilir onlar.

Bursa'da bulabilir misin bilmiyorum, orada ufak bir Elektronik pasajı vardı diye hatırlıyorum ama net değil, çok kısa kaldım Bursa'da. Ama Istanbul'da Selânik Pasajı'nda veya Karaköy Pasajı'nda yerler var, orada bulabilirsin.

Ben yine de bir sorar, buraya asarım bulduklarımı.

Atalay bana firma adı/telefonu verebilirsen çok sevinirim. Ben ciddi ciddi bulamıyorum istanbulda el34. Fenderinkiler (6LA7 ler ) fln var ama el34 yok. Hatta 2,5 sene evvel el34 leride quartet olarak bulamamıştım 2x2 almıştım. Güzel olur ankarada varsa

Xerophyte, eğer stüdyoda kullanıcaksan sana kesinlikle 60w civarı bir ampli öneriyorum ( Lambalı ) Yoksa doğru düzgün ton alman cidden zorlaşır.

Hem 60wlık lambalı bir ampli 100 wattlık solid state bir aletten daha yüksek volüm verir emin ol. Solid state in power sectionu bir yerde cızzz diye drive a girdiğinde lambalı alet harmonic distortion a girmiş olur yükselir de yükselir sen çaldıkça ve istediğin o lambalı ampli tonunu verir sana

ben gittiğim studyoda 100wattlık bir amfi kullanıyorum,önceden gittiğim yerde 2x35 lik bir amfi vardı bana yetmiyordu.
memnun değildim.
şu anda kullandığım valvestate serisinden birşey.

ben bu tsl122 nin sahibiyle temasa geçtim ama kendime kaynak yaratma uğraşındayım şu anda ben bütün planlarımı mayıs ödemeli yapmıştım ama bu amfiyle karşılaşınca herşey baş aşağı döndü.
bana biraz şu tsl122 nin tonundan bahsedermisin ska kardeşim.
sende tsl100 vardı galiba

Bana sormanı tavsiye etmem çünkü ben pek marshall sevmem :) Ama istanbula gelebiliyosan gel istediğin gibi dene benim aleti

Biraz daha metale yatık olduğundan bahsetmişsin, sana peavey 5150 combo var buralarda bir yerde satılık 2. el oda 900 dolar civarında onuda öneririm . Onada link bulucam bugün yarın......

link bulursan sevinirim.
tsl122 nin lead kanalı benim işimi görmez mi?
internette okuduğum görüşlerin hepsi bluesculara falan aitti çok vintage tonları var diyorlardı ana hepsi lead kanalından hiç memnun değildi.
çok fazla gain varmış,dist yüksekmiş gibilerinden şikayetler...
sahibiyle de görüştüm o da lead kanalı senin işini çok rahat görür diyor,bilmem sen nedersin?
internetten gördüğüm kadarıyla ama yanlış da olabilir,slayer ın da gitaristi buna benzer bir marshall kullanıyormuş.
bu lead kanalı hakkında biraz bilgi lütfen...

Valla lead channel i çok cazır cuzur oluyo gain yükseldikçe, hışş hışş türü bana pek gelmiyor onun için bek başka bir preampli ile kullanıyorum aleti
Ama low-end i kuvvetli aletin o açıdan işini kurtarır

ya abi kırk yılda bir iyi bir apli alacağım sen ne dersin şimdi bana tarzımı ekonomik durumumu öğrendin az çok.
ne alayım veya almayayım öff ya kafam karıştı valla.

“Ska”nın söylediklerine katılıyorum,yalnız bende dahil rockçuların marshall takıntısını anlamıyorum,bi anlamdada mecburiyet belki çünkü yukarda söylediğim (soldano,Bogner,vs…)tarzı aletleri Türkiye şartlarındaki çoğu gitarist elde edemez sanırım (maddi açıdan) yani söylemeye çalıştığım Marshalldan çok daha iyi ampliler var,neyse senin bütçen sanırım Ska’nın dediği gibi 2.el bir DSL için yeterli ki lambalı ve o tarz bi alet için 900$ fena fiyat değil.

Marshall VS’lerde yine sözü edildiği gibi preamp katında (VS65 ve VS100)1 adet 12AX7 tube bulunuyo

MG ‘de ise sanırım ovrdrive ve dist. Transistörde üretilip power’da bunu renklendirmek amacıyla lamba koymuşlar yani preamp kısmı lambalı değil yani asıl önemli olan kısım…bence

Eğer genel anlamda tarzın heavy ise Peavey 5150’ler TSL’lerden daha ucuz(sanırım 800$ civarıydı yanlış hatırlamıyosam tabi sadece head) ve dünya üstünde enfazla gain stage’e sahip ampli”Eddie Van halen’ın isteği üzerine tabiki” (bknz aşağıda asyalı gitarist Keenan’ın Guitar amp evolution yazısından gain stage hakkında bir alıntı)

AMPLIFIER / Total Stages/Stages Before EQ /Stages After EQ
1. Fender "tweeds", 60's Marshalls: 2 / 2 / 0
2. Fender blackface (normal channel) 2 / 1 / 1/
3. Fender blackface (reverb channel) 3 1 / 2/
4. Mesa-Boogie (lead channel) 4 / 1 / 3/
5. Mesa-Boogie (lead channel) 5 / 1 / 4 /
6. 1970's Marshall Master Volume 3 / 3 / 0/
7. Early JCM-800's 3 1 / 2/
8. Later JCM-800's, JCM-900's 3 3 / 0/
9. Bogner FISH (brown channel) 4 4 / 0/
10. Soldano (lead channel) 5 / 5 / 0/
11. Peavey 5150 6 / 6 / 0/

1. 1950's Fender "tweeds", 1960's Marshalls
in----G1---------volume----G2----EQ-------------------->

2. 1960's Fender "blackface" normal channel
in----G1---EQ---volume----G2--------------------------->

3. 1+2: 1960's Fender "blackface" reverb channel
in----G1---EQ---volume----G2--RESISTOR--G3----->

4. 1970's and 1980's Mesa-Boogie lead channel
in----G1---EQ---volume----G2--------------G3----G4-----------------------master volume--->
in----G1---EQ---volume----G2--------------G3----G4----G5----------------master volume--->

6. 1970's Marshall Master Volume
in----G1---------volume----G2----------------G3---------------------EQ---master volume--->

7. Early JCM-800's with diode clipping
in----G1---EQ---gain---G2---DIODES---volume--G3--loop--Phase Inverter---master volume--->

8. Later JCM-800's, and JCM-900's with diode clipping (diodes in rectifier circuit)
in----G1---------volume----G2---DIODES----G3-------------------------EQ---master volume--->

9. Bogner "FISH" preamp (Brown Channel)
Marshall 30th Anniversary (Lead Channel)
in----G1---------volume----G2--------------G3----G4----------------EQ---master volume--->

10.Soldano lead channel
in---G1---------volume----G2--------------G3----G4----G5---------EQ---master volume--->
11.Peavey EVH 5150
in---G1---------volume----G2--------------G3----G4-----G5---G6---EQ---master volume--->

Elindeki paraya yine iyi bir heavy ton yakalamanın için alternatif olarak sana şunu önerebilirim,Dünyada üretilen ilk rack midi controller ve tube preamp’ı ADA MP-1 valıp VS100 yada kötü sayılmayacak bir transistörlü ampliyi power olarak kullanarak yine sağlam bir heavy sound yakalayabilirsin.MP-1’dan sonra ilk çıkan Mesa Boogie’nin TRIAXIS yine gitaristlerin ilgisini çekmiş ama hiç biri MP-1’ın tadını bulamayıp tekrar geri dönmüşler ve 80’s heavy müziğinde duydugun tüm sağlam tonlar bu aletle yapılmış olup şu anda mumla aranan bir preamp ve ayrıca ilk çıktığında 2 x 12AX7 şeklinde bir preamp katı bulunup sonra yine 3 lambalı modifikasyonlarıda üretilmiş bu söylediğim aletin çok ciddi bir kullanıcı potansiyeli var tüm heavy gitaristleri adına …yalnız bulman zor olabilir yurtdışından getirebilirsin…

Marshall’ın power brake hakkında bir eklemede bulunıyım TSL’lerde uzun süre kullanıldıgında içindeki bazı parçalar eriyip yanık kokuyomuş böyle bir hatası varmış aletin…
Ayrıca 2x50w şeklindeki ampliler 100w mıdır diye sormuşsun,hayır değildir 2 tane 50w amplinin bir arada çalışması ile eşdeğerdir ve stereo efektlerde etkili bir sound yaratmak için daha elverişlidir(chorus,flanger,delay,…time based effects)gibi…

Sonuç olarak bende elindeki paraya hemen alabileceğin alternatif “Ska”nın önerdiği DSL’dir.Ama sabrın ve yurtdışı tanıdık imkanın falan varsa sabredip söylediğim alternatifleride değerlendirebilirsin. POD’lar hakkında ise şahsi fikrim, eğer speed,thrash falan yapıcam diyosan bence uymaz çünkü demolardan dinlediğim kadarıyla overdrive ve clean’de iyi modelleme yapıyo ama hi-gain’de o processor havası açığa çıkıyo yani analog tadı yok gibi geldi…

Bu arada sende kararını ver artık insanlar o kadar teknik bilgi vertdi bak daha fazla yorma istersen milleti ve bahsedilen alternatifleri dene ona göre al bişeyler...:)

Ska, Kızılay'da Meşrutiyet caddesi'nden ve sağdan yukarı doğru çık. Ayma Otel'in olduğı hizada cadde üstünde bir iki müzik dükkanı var oralardan almıştım eskiden. Belki halen satıyorlardır.

tabiki dediklerinizden çok faydalanıyorum.
hatta kararımı verdim gibi bir şey.
kaynak arayışındayım.
bir tanecik gitarımı satsam olur aslında.
ampliye takarım discman imi dinlerim babalar gibi hehehe:)
neyse şaka bir yana:
tsl122 için temaslarda bulundum ama bursada olduğum için gidip deneyemiyorum.
bu yüzden istediğim sert,ağır,gürültülü tonu alabilirmiyim diye şüphelerim var.
vs265in chorusunu kullanıyorum şu anda,çok güzel ton alıyorum,hatta yanımda en fazla durabilen insan 25 dk dayanabildi.:) gürültüden kaçtılar.
boss un chorus pedalından alsam ortalığı inletirim umarım.

Amma kıllandırdınız ha. Müzik aleti kelimeler ile alınmaz kardeşim, gidersin gitarınla takarsın çalar denersin, beğendiysen alırsın, beğenmediysen bırakırsın. Senin kafandaki sert gitar tonuyla başkasının kafasındaki sert gitar tonu bir değil ki? Sanki buradan birisi "abi sert tonları iyi" deyince iyi olacak.

Atla otobüse bir sabah, dört saatte Istanbul'dasın. Git bak dene, beğenirsen al yine atla otobüse akşam evdesin. Yapmadığımız iş değil. Araban varsa daha kolay, Istanbul Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi'nden tam 12:01 'de cepten telefon edip "çıkıyorum" dedikten sonra tam 14:05'te Toyota Corolla'sıyla Bursa Atatürk Stadı'nın önündeki otoparka giren bir arkadaş biliyorum 1996 yılında. Beraber çalışıyorduk o dönemde, bizzat şahidim. Kaptırmış ortalama saatte 200-210km ile körfezi dolaşmış gelmiş.Bu kadar büyütmeyin olayları.

Git al şu ampliyi de hem sen kurtul, hem de biz. Acı vermeye başladı bu olay.

Gerçekten de öyle. Yıllardır en ünlü gruplar kullanmışlar hala kullanırlar. Koca Marshall işte. Git dene. Adamlar zaten satmak için bi taraflarını yırtıyolar. takıl. Çal, çevir düğmeleri. Burada bin tane detayla ne işin var. Durduğun kabahat. :)

valla çok haklısınız.
imkanım olsa burada birşeyler yazmaya uğraşacağıma atlarım otobüse vururum tünele kendimi.
ama yok işte.
ben de buralarda araştırıp,gittiğim zaman ne deneyeciğimi bilerek dolaşmayı düşünüyorum.
bir daha ağzımı açarsam namerdim.
sizi de sıktım özür dilerim.

Geri