Analog Pedallar için yeni Adaptör (Yıldırım Switch Cys2500)

Aklima bisey takildi sormak istedim.Elektronikle ilgili arkadaslar bilirler kalkis akimi denen bisey var.Bu adaptorler buna dayanabiliyor mu,yoksa cayir cayir yaniyormu. Ne kadara kadar tolere edebiliyor.

bugün akşam saatlerinde yıldırımın dükkanı bulmaya gittim ...
tünelden inerken aşağı doğru ara sokak bir elektirikçiye adres sormaya girmişken sorıyım bir şu adaptör mevzusunu dedim, adam da sağolsun benim aklıma takılan bütün sorulara içtenlikle ,ayrıntılı cevap verdi...ki bunu kendi ürününü pazarlama adına değil tamamen yardımcı olma adına ..hatta daha fazla nerelerden araştırabileceğimi sormadan o "istersen selanik pasajından yaptırabilirsin, hem hazır almandan daha iyi;bir problkem çıktığında rahat olursun" yıldırım elektroniğin switch mode adaptörlerini sorduğumda ise kaliteli olduğunu bir sorun çıkmayacağını belirtti ki
mevzu önceden konuşulduğu üzere kullanılacak pedalların toplam amperin den fazla olması gerekiyor aletin..yani 200mili amperden 3 pedalınız varsa 1 amper idealdir...trafo mevzusu ise bazılarının abarttığı kadar sorun yaratmaz gibimiş, ki o adaptörlerinde bozulması karşılığında çıkacak masraf adaptörün yani trafonun fiyatına denk geliyormuş..cep açısından da uygun gibi görünüyor bu yeni ürünler...bu arada dükkanı bulduğumda kapalı olduğunu belirtiyim akşam 7den sonra dolaşılmaz oralarda tabi :)

not:ayrıca kadıkoyde yazıcıoğlunda bir dükkanda yine hikayeyi anlattığımda onlar da bi swtch mode adaptör gösterdiler, görünüş olarak yıldırım switche benzese de ve fiyatıda 11 dolar olsada çin malı olması bir o kadar itici geldi bana :)

Ben kaç aydır kullanıyorum hiç bi sorun yok arkadaşlar polaritesi bazı pedallarla değişik onuda lehim noktasında tam tersine çevirip lehimledinizmi yani sağdakini sola soldakini sağa taktınızmı tıkır tıkır işliyor.Yıldırım Adaptör güzel.

merhabalar.
bende güç kaynağı sektöründe çalışmış birisi olarak bir açıklama yapmak istedim.
burda sözü edilen güç kaynaklarının hepsi regülelidir.
bazı arkadaşlar anahtarlamalıların regüleli olmadığını söylemiş ama yanlış....

regüleli güç kaynaklarını ikiye ayırabiliriz.
lineer ve anahtarlamalı güç kaynakları.
lineer güç kaynaklarında regülasyon çıkış geriliminden alınan bir örneğin takip edilmesi ve bu değere göre seri yada paralel bağlı regülatör elemanının üzerine düşen gerilimin arttırılıp azaltılması ile sağlanır.
bu tip güç kaynaklarında çıkış geriliminin kalitesi (dalgalılık oranı, cevap süresi v.b. kriterler) anahtarlamalı güç kaynaklarına göre daha iyidir.
ama kayıp fazladır.çünkü regülasyon fazla geriliminin regülatör üzerine alınması ile sağlanır.buda güç kaybına neden olur. özellikle trafoda kullanılıyorsa boyutlarıda güç seviyesi arttıkça çok artar....yapımlarıda oldukça basittir.
Trafolu sistemlerde şebeke gerilimi transformatör ile belirli bir değere düşürülerek doğrultulur ve lineer regülatöre baağlanır. burda trafolu sistemden kasıt şebeke frekansında çalışan "saç" trafolardır.
örnek resim:
histfig2.gif

gelelim anahtarlamalı tipe. burda ise çıkış gerilimi takip edilir ve elde edilen değere göre sürekli açılıp kapanan anahtarlama elemanının (saniyede 20.000 ile 70.000 arası mesela) açık kalma ve kapalı kalma sürelerinin değiştirilmesi ile (PWM) regülasyon sağlanır. dolayısı ile anahtar çıkışı gerilim lineer değildir kare dalgadır. bu kare dalga da LC filtrelerle süzülür ve dc gerilim bu şekilde elde edilmiş olur.
şebekeye bağlı anahtarlamalı güç kaynaklarında trafo kullanılır! bu trafo saç trafo değil kor trafodur. manyetik yapısı ve yüksek frekansta çalışmasından dolayı boyutları saç trafolara oranla çok daha küçüktür.
burada çıkış gerilim kalitesi linneer e yakın modeller yapmak mümkündür iyi filtreler ve yüksek anahtarlama frekansları ile....ama bir pedal için normal bir anahtarlamalı güç kaynağı fazlası ile yeterlidir.
lineer olanlara göre daha karmaşık devrelere sahiptirler.
örnek devre:
1R3W_ckt.gif

yani kısaca:) anahtarlamalılarda trafo vardır bu yüzden yüksek giriş gerilimi çıkışa bir arıza anında aktarılmaz (trafo sargıları arasına bir yalıtkan konulur genelde ve girişte sigorta ile korunur trafo yanmadan sigorta atsın diye ki lineer sistemdede aynıdır bu), daha hafiftir. regülelidir ve pedallarınız için güvenle kullanabilirsiniz(ama marka almanızı tavsiye ederim, uyduruk üretimlerde bazı şeyler ihmal edilebilir çünkü....)....

matis demiş ki:
Merhaba, arkadaşların yazıklarını konusundaki endişelerimden dolayı Yıldırım firmasını aradım ve sordum. Böyle bir durum olmadığını söylediler. Böyle bir durumun mümkün olmadığını söylediler. Bu modellerin esas üretimi notebook vb. değerli elektronik cihazların rahatlıkla kullanılmasını sağlamakmış...
Ürünün içerisinde zaten trafo olduğunu söylediler.

Bunun üzerine ürünün içini açtım ve gördüm. İçinde küçük bir trafo var....Dileyen arkadaşlar açıp içindeki trafoyu görebilir....

Ayrıca, elimle kısa devre yaptım 5 Dakika Kadar. Aletlerimde hiç bir sorun olmadı..6 tane BOSS analog pedal ve GCB95 var...Hiç bir şey olmadı...Aletin üzerindeki LED KISA DEVRE OLDUÐU ZAMAN DÜŞÜK SEVİYEDE UYARI SİNYALI VERİYOR...herhangi bir kısa devre durumunda....

Model Konusuna gelince 2500 Modelinde 9V adaptör aldığınız da ürün kodu 2509 oluyor. Yani kutu üzerindeki modelde 2509 yazıyor.

Saygılar-Sevgiler...

al_capone demiş ki:
bugün akşam saatlerinde yıldırımın dükkanı bulmaya gittim ...
tünelden inerken aşağı doğru ara sokak bir elektirikçiye adres sormaya girmişken sorıyım bir şu adaptör mevzusunu dedim, adam da sağolsun benim aklıma takılan bütün sorulara içtenlikle ,ayrıntılı cevap verdi...ki bunu kendi ürününü pazarlama adına değil tamamen yardımcı olma adına ..hatta daha fazla nerelerden araştırabileceğimi sormadan o "istersen selanik pasajından yaptırabilirsin, hem hazır almandan daha iyi;bir problkem çıktığında rahat olursun" yıldırım elektroniğin switch mode adaptörlerini sorduğumda ise kaliteli olduğunu bir sorun çıkmayacağını belirtti ki
mevzu önceden konuşulduğu üzere kullanılacak pedalların toplam amperin den fazla olması gerekiyor aletin..yani 200mili amperden 3 pedalınız varsa 1 amper idealdir...trafo mevzusu ise bazılarının abarttığı kadar sorun yaratmaz gibimiş, ki o adaptörlerinde bozulması karşılığında çıkacak masraf adaptörün yani trafonun fiyatına denk geliyormuş..cep açısından da uygun gibi görünüyor bu yeni ürünler...bu arada dükkanı bulduğumda kapalı olduğunu belirtiyim akşam 7den sonra dolaşılmaz oralarda tabi :)

not:ayrıca kadıkoyde yazıcıoğlunda bir dükkanda yine hikayeyi anlattığımda onlar da bi swtch mode adaptör gösterdiler, görünüş olarak yıldırım switche benzese de ve fiyatıda 11 dolar olsada çin malı olması bir o kadar itici geldi bana :)

çin malı olması o kadar kötü değil. çinde üretilen bütün ürünler kötü diye bişey yok.mesela hafıza ürünlerinde ilk sıralarda yer alan sandiskin bi hafıza kartı çinde üretilirken bi ürünü taiwan da üretiliyo. ikisi de aynı marka garantisi altında hiç bi sorun da çıkmıyo.çin malı olması fazla kafana takılmasın bence.

slm ben de bir şey sormak istiyorum ben örneğin 1 amperlik akım veren güç kaynağını iki pedala bağlasam her pedal istediği kadar mı akım çekiyor yoksa pedal sayısına göre amper bölünüyor mu? cevaplar için şimdiden teşekkürler

xyloggg demiş ki:
slm ben de bir şey sormak istiyorum ben örneğin 1 amperlik akım veren güç kaynağını iki pedala bağlasam her pedal istediği kadar mı akım çekiyor yoksa pedal sayısına göre amper bölünüyor mu? cevaplar için şimdiden teşekkürler
adaptörden pedal ihtiyacı olduğu kadar akım çeker. örneğin 1A lık adaptöre iki pedal bağlarsan pedallar 200mA lık ise her pedal 200mA lık akım çeker. top:400mA kullanırsın.adaptörü setupın toplam akımını düşünerek böl.

Adaptör uçları

İyi günler yıldırım adaptörden almış olduğum cys2500 modelli adaptör dün geldi. Şimdiki sorunum ise elimde 6 tane pedal var ve bunlara adaptörden çektiğim akımı dağıtmak için uç çoğaltıcılara ihtiyacım var. Bunları nasıl temin edebilirim hazır kit halinde satılıyor mu yoksa kendim mi yapmalıyım ayrıca müzik marketlerden getirme imkanım da var mı? cevplar için şimdiden teşekkür ederim.

Adaptör uçları

İyi günler yıldırım adaptörden almış olduğum cys2500 modelli adaptör dün geldi. Şimdiki sorunum ise elimde 6 tane pedal var ve bunlara adaptörden çektiğim akımı dağıtmak için uç çoğaltıcılara ihtiyacım var. Bunları nasıl temin edebilirim hazır kit halinde satılıyor mu yoksa kendim mi yapmalıyım ayrıca müzik marketlerden getirme imkanım da var mı? cevplar için şimdiden teşekkür ederim.

ADD+ Atilla abiyle kontakt a geç ayrıca yıldırımın çıkış polaritesi iç + dış - olarak geliyordu enson onuda kontrol et ve eğer öyleyse değiştir.Çünkü pedalların çoğu içi - dışı +...

En güzeli pedalların üzerindeki adaptör girişlerini kontol et ona göre polariteyi değiştir adaptörün.

hazır bulman zor. bn bi tane 5li yaptım çok ta güzel oldu. içine cam sigorta falan kodum. küçük bi kutu bul yada yap. bn plastikten yaptım. sonra da out kısmını 10 a falan böl. internette bir çok örneği zaten var.mygitardamesela elektrikli battaniyenin anahtarını çeviren vardı. onu da incele ama çok orjinal olmamış.istersen bn fotolarını da koyayım. ama yaparken + ve - uca çok dikkat et. için - dışın + olması gerekiyo. yönü bulmak için kontrol kalemleri falan var. onları kullan. en garantisi. yada basidinden bilgisayar fanları.kırmızı + siyah - dir. fan tek yönlü çalışır. fan da kullanabilirsin.

iyi günler arkadaşlar, elektro ile her zaman evimde çalarken adaptörde hiçbir sorun yokken başka bir evde pedalımı elektro gitarıma bağladım yaklaşık olarak 15 dakika falan çaldım ama adaptörden cızırtı şeklinde sürekli sesler geliyordu, pedalın adaptörü de orjinal değil, bi telsiz telefon adaptörü idi, ve sonra baktığımda pedala elektrik gelmediğini gördüm, sizce adaptör mü yanmıştır yoksa pedal mı :( yardımcı olur musunuz bu arada adaptör hafif, trafolu mu trafosuz mu bilmiyorum :(

merhabalar arkadaşlar yıldırım adaptörü dün aradım bi kaç güne temin edicem setupım vox bulldog dist. MXR super comp Dunlop cgb95 crybabydir. Pedalların tümünün şeması bu (+)-----------(.-------------(-) sanırım iç + dış - ? buna göre uç yaptırıcam bundan dolayı danışmak istedim şimdiden teşekkürler..

merhabalar arkadaşlar yıldırım adaptörü dün aradım bi kaç güne temin edicem setupım vox bulldog dist. MXR super comp Dunlop cgb95 crybabydir. Pedalların tümünün şeması bu (+)-----------(.-------------(-) sanırım iç + dış - ? buna göre uç yaptırıcam bundan dolayı danışmak istedim şimdiden teşekkürler..
Standart adaptörlerin dışı eksi (-) içi (+) iken , nedense, hemen hemen tüm pedallar bunun tam tersi çalışan adaptörleri kullanıyorlar. Sebebini bilmiyorum. Ama çözümü çok basit. Yapılması gereken adaptörün ucunun söklülüp tamamen ters şekilde bağlanması. Lehim aletiniz varsa maliyeti 50 kuruştur.

Graphic1.JPG

teşekkürler açıklama için çok anlaşılır olmuş durum 5li uçta alıcam zaten birde kendi ucu ile kendi ucunu ters çevirip diğerlerinide 1.şemaya göre yapıcam öyleyse pazartesi alıcam detayları paylaşırım =)

Geri