Kalın Sap Sıkıntıları

Umarım yöneticimiz anlayışla karşılar yeni bir konu açmak zorunda kaldım: artık gitar değerlendirmesi istemiyorum, alınmış bir gitarla sıkıntı yaşıyorum, bence başkaları da karşılaşabilir aynı sorunla, içerikli bir başlık olabilir bu bence. Kısaca ifade etmek gerekirse, bir EVH wolfgang special (japon) edinmiş bulunuyorum, lakin gitarı geri götürmeyi gözönüne alıyorum şu an. Ben oldukça küçük elli bir insanım ve fender kullanıcısıyım, fender'de hiç rastlamadığım bir sıkıntı, bir performans düşüklüğü yaşıyorum. Gitarın sapı hem geniş hem etli (specleri karşılaştırmadım, izlenimimi söylüyorum), D formu bunu iyi anlatır gibi düşündüm, yabancı bir sitede biri 'thick as a baseball bat' demiş, baseball sopası havası var şaka bir yana. Sonuçta bir örnek vermek gerekirse bendlerde performansı müthiş etkiledi, genelde sapın üstünden başparmakla güç almayı gerektiren teknik ve çalış tarzları zorlayıcı hale geldi , çalmak yorucu ve bıktırıcı şu an. Eddie Van Halen'ın tekniği mi farklıdır eli mi büyüktür nedir bilemiyorum, ama Zuhal'e geri götürmeyi düşünüyorum, alırlar mı onu da bilmem. Böyle bir karar vermeden önce, bu bir alışma meselesi midir, gitarın ayarları meselesi midir - bana ayarlı geliyor ama bilmediğim çok şey var sanıyorum bu konuda- daha tecrübeli arkadaşlar bir değerlendirme yapıp aydınlatırsa beni memnun olurum.

Hocam lütfen yanlış anlamayınız ama size o kadar çok dendi ki sapınızı yaptırın diye. Tamam, hem yeni bir gitar edinmek istediniz hem de sap açısından rahatlamak istediniz, bir dünya öneri istediniz. Buna da tamam. Herkes yazdı, PRS SE, Schecter, kimisi dedi ki Washburn. Ama siz gittiniz, kimseyi dinlemeyip EVH aldınız ve sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu sadece bir söylemdi.

Sap konusunda ise eliniz birkaç hafta içinde alışmazsa gitarı iade edin. Fender sapına alışan birisi kolay kolay LP veya Singlecut tarzı bir gitara hemen alışamaz.

Alışkanlık meselesi olabilir. Asıl mesele şu tabii: Bu sap profiline alışıp sonra başka profillere dönmek isterseniz bu sıkıntı olabilir. Birden fazla gitar varsa ve her bir sap ayrı bir dünya ise bu durumda sıkıntı olması kaçınılmaz.
Not: Yıllarca Ibanez Wizard profilli saplar ile çaldım, sonra bir gün bir baktım Strat işi saplara alışmışım:) Alışmak mümkün, ama eğer bunu istemiyorsanız sizin bileceğiniz şey elbette.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yüzde yüz haklı olduğun bir taraf var... ama ton açısından en azından, bu gitarlar tatmin etmedi beni . Bir amerikan schecter denedim, elbette bambaşka bir durum söz konusu, ama 8000 tl kendisi. Derğerlendirmen için teşekkürler yine de sağol.

Hocam lütfen yanlış anlamayınız ama size o kadar çok dendi ki sapınızı yaptırın diye. Tamam, hem yeni bir gitar edinmek istediniz hem de sap açısından rahatlamak istediniz, bir dünya öneri istediniz. Buna da tamam. Herkes yazdı, PRS SE, Schecter, kimisi dedi ki Washburn. Ama siz gittiniz, kimseyi dinlemeyip EVH aldınız ve sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu sadece bir söylemdi.

Sap konusunda ise eliniz birkaç hafta içinde alışmazsa gitarı iade edin. Fender sapına alışan birisi kolay kolay LP veya Singlecut tarzı bir gitara hemen alışamaz.
Yüzde yüz haklı olduğun bir taraf var... ama ton açısından en azından, bu gitarlar tatmin etmedi beni . Bir amerikan schecter denedim, elbette bambaşka bir durum söz konusu, ama 8000 tl kendisi. Değerlendirmen için teşekkürler yine de, sağol.
ben gitarımı yaptırıyorum bu arada olmadı değişecek sap... zaman alıyor sadece daha da alacak muhtemelen.

Alışkanlık meselesi olabilir. Asıl mesele şu tabii: Bu sap profiline alışıp sonra başka profillere dönmek isterseniz bu sıkıntı olabilir. Birden fazla gitar varsa ve her bir sap ayrı bir dünya ise bu durumda sıkıntı olması kaçınılmaz.
Not: Yıllarca Ibanez Wizard profilli saplar ile çaldım, sonra bir gün bir baktım Strat işi saplara alışmışım:) Alışmak mümkün, ama eğer bunu istemiyorsanız sizin bileceğiniz şey elbette.
çok iyi bir yorumdu sağol.

Elimde bir fender strat, bir gibson lp, bir jackson sl var. Strat modern c, gibson 50's rounded denen baseball bat, jackson bildiginiz ince soloist. Ellerim tahminen sizinki kadar ufaktir. En rahat ettigim sap fender, en zorlayan soloist. Eclipse de gecti, Jem de gecti, Charvel de gecti elimden, hepsinin arasinda en rahat ettigim Charvel'di. Hepsi ayni anda dursa yine ayri gayri yapmazdim zira hepsinin kendine has karakterleri ve rahatliklari var. Fender stratlar bu arada gercekten sahne dostu, yormayan gitarlar, karsilastiracak-yerini tutacak cok gitar oldugunu sanmiyorum.

O yuzden bence su anda Fender sonrasi travmasi yasiyorsunuz, gitara biraz zaman verin, tonunu begenerek almissiniz, elbet eliniz de alisir.

Elimde bir fender strat, bir gibson lp, bir jackson sl var. Strat modern c, gibson 50's rounded denen baseball bat, jackson bildiginiz ince soloist. Ellerim tahminen sizinki kadar ufaktir. En rahat ettigim sap fender, en zorlayan soloist. Eclipse de gecti, Jem de gecti, Charvel de gecti elimden, hepsinin arasinda en rahat ettigim Charvel'di. Hepsi ayni anda dursa yine ayri gayri yapmazdim zira hepsinin kendine has karakterleri ve rahatliklari var. Fender stratlar bu arada gercekten sahne dostu, yormayan gitarlar, karsilastiracak-yerini tutacak cok gitar oldugunu sanmiyorum.

O yuzden bence su anda Fender sonrasi travmasi yasiyorsunuz, gitara biraz zaman verin, tonunu begenerek almissiniz, elbet eliniz de alisir.
çok teşekkürler... bu gerçekten rahatlatıcı oldu...

Bence de pek panik yapmayıp biraz oluruna bırakın, yıldırmasın sizi bir süre sonra alışmanız muhtemel. Uzun yıllar incecik saplı jackson gitarlar kullandım, bu süreçte stratlar, les pauller geldi gitti. En rahat ettiğim kesinlikle strat sapıydı fakat, başta çok zorlandığım les paul sapına bile alışınca çok rahat etmeye başladım. Şu an baseball bat saplı bir telecaster kullanıyorum bu da başta çok zorlamıştı hala da zaman zaman zorladığı oluyor ama genel olarak bütün gitarlarımı satacak kadar rahatım.

Bence de pek panik yapmayıp biraz oluruna bırakın, yıldırmasın sizi bir süre sonra alışmanız muhtemel. Uzun yıllar incecik saplı jackson gitarlar kullandım, bu süreçte stratlar, les pauller geldi gitti. En rahat ettiğim kesinlikle strat sapıydı fakat, başta çok zorlandığım les paul sapına bile alışınca çok rahat etmeye başladım. Şu an baseball bat saplı bir telecaster kullanıyorum bu da başta çok zorlamıştı hala da zaman zaman zorladığı oluyor ama genel olarak bütün gitarlarımı satacak kadar rahatım.
sağol paylaştığın için....

BEnde de fender amerıcan strat var . Ellerımde oldukça büyük . Ancak bir de ibanez art serisi gitarım var. İBanez olanın klavyesi daha akıcı daha güzel geliyor bana fendere göre :) el anatomisine göre değişken bir durum bu sanırım , gitar alırken de deneyerek almak da çok fayda var.

Yaklaşık 3-4 sene önce topladığım gitarımda Lindy Fralin marka bi sapım vardı ve epey kalındı.
Sapın üreticisinin yazısı; “Bana göre daha kalın sap, birçok gitarda tonu olumlu yönde etkiler. Sarımlı teller daha parlak, sarımsız teller ise daha dolgun ton verir. Birkaç “beyzbol sopası” sap satın alıp bunları sahne performansları sonrasında traşlayarak, zaman içerisinde “kalın ama rahat” bir sap profili elde ettim.” ~ Lindy Fralin,
Yaklaşık 2-3 hafta kadar parmaklarıma ağrılar girdi çalarken epey zorlandım ama alıştığım zaman da resmen tarzımı değiştirdi. 1 ay kullanma olanağın varsa biraz zaman vermelisin kendine.

Arkadaşlar gerekli şeyleri söylemiş zaten bence de gitarın tonundan ve diğer mevzulardan memnunsanız sap çok problem değil mutlaka alışırsınız. Benim apayrı bir tavsiyem olacak size. Imkanınız varsa bir bas gitar ya da akustik gitar edinin. Bunları bir süre çaldıktan sonra en kalın saplı elektro gitarda bile çok rahat edersiniz. Özellikle bas gitara alıştıktan sonra elektro gitarda hakimiyet çok kolaylaşıyor. Akustik gitar da elektroya göre daha kalın sapa ve daha yüksek tel gerilimine sahip olduğu için çalışmalarınızı sürekli akustik gitarla yaparsanız elektroda aynı el hareketlerini çok daha rahat yaptığınızı görürsünüz. Ayrıca eller abartı derecede küçük değilse inanın sapa hakimiyetinizi çalımınızı çok fazla etkilemez, gerekli çalışmalarla halledebilirsiniz. Tal wilkenfeld denen bayanı izlerseniz dediğimi anlarsınız.

Kimse yanlış anlamasında ; Bende sapdı teldi vs lere çok takılıp sıkıntı yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum Elinde ne varsa onu çalıcan arkadaş :) Bu genel anlamda profesyonel bir tarzdır. Olanı en iyi kullanmak Bizde herkes gibi satış stratejilerine uygun alıcı olup satın alıp duruyoruz işte :) 600 liralık gitarıda cayır cayır çalan bi çok insan var Farzedinki bi sürü gitarınız var Kalındı inceydi şuydu buydu diye çalmama durumu oluyormu? yok, hepsi nerde gerekiyorsa çalınıyor. Bu kadar basit neyse o :)

Kişisel fikrim sap çok önemlidir.
Önceki gitarim beyzbol sopası kalınlığında bir şey idi. Yenisini aldım hevesle eskisini elime bir süre almadım. Bi ara eskiye el atayım dedim aman Allah'ım 4 yıl çaldığım gitarı çalamadım. 4 yıl boşa geçmiş dedim resmen.

Bir kac hafta deneyip Zuhal'le gorusecegim kismini anlamadim. Adamlar x suresi icinde geri aliyoruz diye garanti mi veriyor? Bildigim kadariyla hayir. Yasal sureyi degerlendirmeniz gerek. Deneyip de almissiniz. Madem rahat degil, ilk denediginizde rahat miydi? Gitarda cizik vs yoksa iade degil degisim yapabilirler.

Kimse yanlış anlamasında ; Bende sapdı teldi vs lere çok takılıp sıkıntı yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum Elinde ne varsa onu çalıcan arkadaş :) Bu genel anlamda profesyonel bir tarzdır. Olanı en iyi kullanmak Bizde herkes gibi satış stratejilerine uygun alıcı olup satın alıp duruyoruz işte :) 600 liralık gitarıda cayır cayır çalan bi çok insan var Farzedinki bi sürü gitarınız var Kalındı inceydi şuydu buydu diye çalmama durumu oluyormu? yok, hepsi nerde gerekiyorsa çalınıyor. Bu kadar basit neyse o :)
Valla gerçekten sorunlu bir gitarım vardı ama hakikaten sorunlu... ben rahat etmek için yeni bir gitara yöneldim... param hem iyi hem beni rahat ettirecek gitara yetemedi... durum bu yani amaca ters sonuç, yoksa kaprisli sayılmam o kadar... teşekkürler

Bir kac hafta deneyip Zuhal'le gorusecegim kismini anlamadim. Adamlar x suresi icinde geri aliyoruz diye garanti mi veriyor? Bildigim kadariyla hayir. Yasal sureyi degerlendirmeniz gerek. Deneyip de almissiniz. Madem rahat degil, ilk denediginizde rahat miydi? Gitarda cizik vs yoksa iade degil degisim yapabilirler.
bugün gittim zuhale, bu fiyata iyi gitar bu var... beni kasacak mı kasacak... biraz adapte olmadan gitarın mahiyetini anlayamıyorum, o kadar tecrübem yok .. teşekkürler yardımcı olmaya çalışan herkese

Geri