Pickguard Önerisi

Siyah mexico stratocaster gitarımda şu an beyaz pickguard var stock olan ve çok sıradan gelmeye başladı. Yapacağınız önerilerin resmi varsa atabilirmisiniz ? Klasik ama hoş duranların yanı sıra farklı tasarımlar da atarsanız çok iyi olur.

Eğer gitarınızın tuşesi maple ise siyah pickguard, manyetik kapağı pot başlığı ve switch tepesi beyaz renk güzel durur. Bkz: David Gilmour :)

Dosyalar

• strat-usa-custom-shop-david-gilmour-nos-3s-rw-black-hd-4-79943.jpg
    strat-usa-custom-shop-david-gilmour-nos-3s-rw-black-hd-4-79943.jpg
    223.2 KB · Gösterim: 245
Biliyorum konu ile çok ilgili değil ama, adı geçmişken biraz konuşayım dedim.

Tortoise dediğimiz olay kaplumbağa kabuğunun (özellikle de caretta caretta) alt tabakasından imal edilen bir malzeme. Kağıt üzerinde, yıllardır temini, kullanımı ve satışı ve alışı yasak. Ancak gerçek tortoise un, gerçekten çok güzel bir görünümü var. Ama güzel bir görüntü için bu güzel canlıların katliamı söz konusu bile olmamalı.

Bu sebeple enstrüman firmaları da uzun zamandır yapay olanını kullanıyor. Tabi görüntü de pek başarılı değil. Ama gerçeğe çok yakın olan seluloidler de var.

Bir takım luthierler hala gerçek tortoise kullanmaya devam ediyor ne yazık ki.

Bir süre önce, History channel'de izlediğim bir belgeselde, (pawn stars sanırım) gerçek tortoise pickguardlı bir gitar gelmişti. Ve eleman üretim tarihi 1972'den sonra olduğu için almadı. Yasak 72'de gelmiş Amerika'ya.

Şu an hala el altından satılmakta ancak güzel desenlilerinin kilosu 4-5.000 TL. gibi rakamlarda.

Demem o ki, Caretta caretta olmasa bile, bir kara kaplumbağası kabuğu (dikkatinizi çekerim kaplumbağası değil) bulursanız, ve o kabuğu işinin ehli bir luthiere götürürseniz, size sadece pickguard değil, gitarınızla ilgili başka hoş görsel modifikasyonlar da yapabilir.

NOT: Lütfen gerçek tortoise bulursanız, ne olursa olsun almayın. (burada bu iş için kaplumbağanın canına kast etmek isteyebilecek kimse olmadığını biliyorum ki zaten hayvanın ölümünden baya bir sonra kullanılabiliyor). Bu gibi nesnelere talep oldukça, hayvanları öldürmekten çekinmeyen insanlar da olacaktır.

Alttaki görsel yapay bir tortoise pickguard;

Fender_57_Strat_Tortoise_Shell_0991349000_576.jpg

Bunlar da gerçek tortoise lar;

mt001a.jpg

beverage-napkins-tortoiseshell-large.jpg

3e32404ba6f8e80f1ffe9e8467f18379.jpg

jimmy-choo-candy-tortoiseshell-acrylic-clutch.jpg

Bonus;

Kıyılır mı hiç bunlara (n)

tumblr_manl8g3eRy1qf5y35o2_1280.jpg

enhanced-buzz-21295-1400861067-12.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Biliyorum konu ile çok ilgili değil ama, adı geçmişken biraz konuşayım dedim.

Tortoise dediğimiz olay kaplumbağa kabuğunun (özellikle de caretta caretta) alt tabakasından imal edilen bir malzeme. Kağıt üzerinde, yıllardır temini, kullanımı ve satışı ve alışı yasak. Ancak gerçek tortoise un, gerçekten çok güzel bir görünümü var. Ama güzel bir görüntü için bu güzel canlıların katliamı söz konusu bile olmamalı.

Bu sebeple enstrüman firmaları da uzun zamandır yapay olanını kullanıyor. Tabi görüntü de pek başarılı değil. Ama gerçeğe çok yakın olan seluloidler de var.

Bir takım luthierler hala gerçek tortoise kullanmaya devam ediyor ne yazık ki.

Bir süre önce, History channel'de izlediğim bir belgeselde, (pawn stars sanırım) gerçek tortoise pickguardlı bir gitar gelmişti. Ve eleman üretim tarihi 1972'den sonra olduğu için almadı. Yasak 72'de gelmiş Amerika'ya.

Şu an hala el altından satılmakta ancak güzel desenlilerinin kilosu 4-5.000 TL. gibi rakamlarda.

Demem o ki, Caretta caretta olmasa bile, bir kara kaplumbağası kabuğu (dikkatinizi çekerim kaplumbağası değil) bulursanız, ve o kabuğu işinin ehli bir luthiere götürürseniz, size sadece pickguard değil, gitarınızla ilgili başka hoş görsel modifikasyonlar da yapabilir.

NOT: Lütfen gerçek tortoise bulursanız, ne olursa olsun almayın. (burada bu iş için kaplumbağanın canına kast etmek isteyebilecek kimse olmadığını biliyorum ki zaten hayvanın ölümünden baya bir sonra kullanılabiliyor). Bu gibi nesnelere talep oldukça, hayvanları öldürmekten çekinmeyen insanlar da olacaktır.

Alttaki görsel yapay bir tortoise pickguard;

Fender_57_Strat_Tortoise_Shell_0991349000_576.jpg

Bunlar da gerçek tortoise lar;

mt001a.jpg

beverage-napkins-tortoiseshell-large.jpg

3e32404ba6f8e80f1ffe9e8467f18379.jpg

jimmy-choo-candy-tortoiseshell-acrylic-clutch.jpg

Bonus;

Kıyılır mı hiç bunlara (n)

tumblr_manl8g3eRy1qf5y35o2_1280.jpg

enhanced-buzz-21295-1400861067-12.jpg

hocam önemli bir yere değindiniz bilgi için teşekkürler :)

Geri