Koyu Ve Hacimli Tınlayan Köprü Manyetiği Önerisi

ikisi de gercekten ayni manyetik ayol sadece birini kimyasal olarak eskitiyorlar. alemsin :)
arastirip ogrenin de komikmis hani internetten okuyup!
Hala açıp okumadığınızı anlıyorum buradan. Kimyasal olarak eskitiyorlar lafınız tek başına yeterli bilgisizliğinizi kanıtlamak için.
Bilgi nerede? Ansiklopediden okuyamazsınız seymour duncan manyetiklerinin özelliklerini, internet üzerinden araştırıp okuyacaksınız tabii ki. Söyledikleriniz yanlış, başkalrımnı da yanlış yönlendireceksiniz diyorum. Bilgi orada, açıp iki dakika okuyun diyorum.
Yalnızca görüntüleri farklı, ikisi aynı manyetik lafı yanlış. İkisi farklı manyetikler, yalnızca görüntü değil fark. Gerçekten deneyip duyamadıysanız da yeterince hassas kulaklarınız yokmuş.
Doğru bilgi orada dururken tartışmanın bir manası yok ki. Yanlış biliyorsunuz, araştırıp öğrenin diyorum. Bu kadar.

nedir o dogru bilgi onu soruyorum cunku teknik olarak tamamen aynilar, tamamen ayni teknikle tamamen ayni parcalar kullanilarak yapiliyorlar bir tek outputlari farkli, o da manyetigin tonuyla alakasiz bildiginiz gibi.

Ben de açıp, manyetiği yapan adamdan öğrenmek dururken neden ben yazayım ki diyorum işte.
Bir tek outputları farklı, onun da tona etkisi yok lafınız da çok yanlış ayrıca. Ve o output farkı ne şekilde oluşuyor sanıyorsunuz, manyetiği imal ettikten sonra 8 kilo ohm çıkış mı enjekte ediyorlar manyetiğe? Evet paf kopyası, birbirine çok benzer manyetikler ama aynı değiller. Sırf pazarlama stratejisi diye eskitilmiş görüntüyle aynı manyetiği üretip satıyor mu bu adam şimdi? Aralarındaki fiyat farkı 14 dolar. 14 dolar için bu işlere mi giriyor bu adam?

o yuzden kapagini sokuyorsun bitiyor,
yaratici ol sampiyon

Dosyalar

• img_5378.jpg
    img_5378.jpg
    246.2 KB · Gösterim: 462
o yuzden kapagini sokuyorsun bitiyor,
yaratici ol sampiyon

PAF bir manyetiğin kapağını sökünce birden bire koyulaşıyor öyle mi? Meraklanma dahi çocuk. Benim Sethler zaten kapaksız :)
Kaldı ki adam PAF tarzı manyetik düşünmediğini yazmış.

Denemedim. Ancak bu tipik bir Les Paul manyetiği ise parlak tınılı (alder-maple kombinasyonu) bir gitarda nasıl olur emin değilim.

PAF bir manyetiğin kapağını sökünce birden bire koyulaşıyor öyle mi? Meraklanma dahi çocuk. Benim Sethler zaten kapaksız :)
Kaldı ki adam PAF tarzı manyetik düşünmediğini yazmış.

classic 57ler icin demis onu arkadas onlar gercek anlamda paf degil
paf manyetik unpotted olur, bknz. seth lover ya da antiquity.
kapagi cikarmak parlakligi alir.
wax potting sesi parlaklastirir, paf tarzi unpotted ''honky'' ve daha karanlik sese verir.

Wax potting sesi parlaklaştırmaz.

Ayrıca Yukarıdaki Van Halen meselesi, Eddie manyetik mi sarmış? Gibson ES'den çıkardığı PAF'i Seymour'a götürüyor ve Seymour modifiye ediyor o manyetiği. O manyetiğin aynısı diyerek de custom shop'dan 78'i üretiyor şu an.

classic 57ler icin demis onu arkadas onlar gercek anlamda paf degil
paf manyetik unpotted olur, bknz. seth lover ya da antiquity.
kapagi cikarmak parlakligi alir.
wax potting sesi parlaklastirir, paf tarzi unpotted ''honky'' ve daha karanlik sese verir.

Ahahahahaaah! Deme yahu? O kapak tersine tizleri ve high midleri biraz kesiyor olmasın sakın? İyi güldürdün akşam akşam. Allah da seni güldürsün :D:D:D

Wax potting sesi parlaklaştırmaz.

Ayrıca Yukarıdaki Van Halen meselesi, Eddie manyetik mi sarmış? Gibson ES'den çıkardığı PAF'i Seymour'a götürüyor ve Seymour modifiye ediyor o manyetiği. O manyetiğin aynısı diyerek de custom shop'dan 78'i üretiyor şu an.
Hatta önce "Evenly Voiced Harmonics" ismiyle üretiyor bu manyetiği trademark problemlerinden dolayı.

Cc kullandığına dair de hiç bir bilgi yok, sadece 78'i cc'ye benzetenler var ama o da çok mantıklı değil. Cc normal bir humbucker, 78'in coilleri eşit sarımlı değil. Bir nevi single manyetik gibi davranması, ekstra bir atağa sahip olması için.

Hatta önce "Evenly Voiced Harmonics" ismiyle üretiyor bu manyetiği trademark problemlerinden dolayı.

Cc kullandığına dair de hiç bir bilgi yok, sadece 78'i cc'ye benzetenler var ama o da çok mantıklı değil. Cc normal bir humbucker, 78'in coilleri eşit sarımlı değil. Bir nevi single manyetik gibi davranması, ekstra bir atağa sahip olması için.
Dr.barlo gitarpedaldan bu konudaki kaynagım ;

Abi, simdi manyetik durumu kolay. Benim kanimca Duncan'nin Custom Custom isimli manyetigi tremolu koprulerde super isler cikartiyor. Sabit kopruler icin biraz yuvarlak kacabilecek olsa dahi, tremolonun o cartlak metallik tonunu Custom Custom'in icindeki alnico 2 miknatisi pek bir muthis sekilde yok ediyor.
Mesela gecen gun cok yakin arkadasim Umit'in SRV stratocaster gitarini Bauhaus'dan (Home Depot'nun Avrupadaki ismi) aldigimiz "dremel" ile "route" ettik ve bende kullanmadigim ama hala sevdigim ve satmaycagim bir Custom Custom'u taktik. Valla acaip iyi oldu, kendisi de pek bir sevdi. Son gelen duyumlara gore etrafi da pek bir gaz olmus, hatta Amerika'dan (BlackRose diye sahsen tanidigim bir Duncan bayii, ucuzdur ve cok guvenilirdir tavsiye ederim) esgudumlu bir siparis planlari bile var.
Kisacasi Custom Custom cok klas bir manyetiktir, zaten Duncan ile Eddie Van Halen Fair Warning albumunden hemen once tasarlamislar, ve o albumde kullanilmis.
Tabi JB de baska bir secim, ama bence ozellikle tremololu koprulerde cok cartlak kaliyor. Cok bir tiz-ortalara (uppermid) agrilik veriyor. Tabi zevk renk meselesi...

Seymour Duncan Custom Custom SH11 & TB11

Bu konuda ve diğer başka konularda olmak üzere, insanların gerçekten bilgi almak istedikleri ve arama butonunda aratıp çok da bilgi bulamadığı konularda trollun biri geliyor bildiğin konuyu bulandırıp, saptırıp gidiyor. Saçma sapan ve tamamen 180 derece konuya zıt ve yanlış bilgiler verip gidiyor. Harbi, bunun için ayrı bir moderasyon kuralı lazım. Yabancı forumlarda bu yok. Ya adamı direkt banlıyorlar ya da mod mesajları temizliyor. Cidden çöp oluyor forum artık. İnsan aradığını, yabancı forumlara bakıp bakıp arayacak artık bu adamların önü kesilmez ise. Millet bir de sabırla laf anlatıyor bunlara ya o da ayrı bir drama. Sitenin ve forumun klasını düşüyorsunuz benden söylemesi bu trolluğunun en azından bu tip konularda önünün alınması lazım. Bu forumda açılan tipik "250 tl param var hangi gitarı alayım" başlığı değil. Yazık oluyor.

parlaklik tiz demek degil :)

Parlaklık tam olarak ne demek? Yani kapağı çıkarılan bir manyetik nasıl tonda nasıl matlaşır? Yani diyorsunuz ki kapak çıkınca tizler artar, parlaklık azalır. Bilgi olsun diye söylüyorum ingilizcede bright pickupın meali tiz tepkisi yerinde, boğuk olmayan anlamındadır.

Bu arada artan çıkış gücü manyetiğin bütün tonal karakterini değiştirir. Elimizde alnico5 etrafına 44awg ile sarılmış 2 manyetik olsun, biri 10bin diğeri 12bin sarım olsun. 12bin sarımın sadece gücü artmaz, tonal karakteri de değişir. Çünkü artan sarım aynı zamanda tizleri de yer. Yanlış yorumlamıyorsam direnç çıkışı arttırır, oluşan empedansta kendi maksimum frekans bölgesindeki tizleri keser.

Geri