Vintage Tremolo yerine Floyd Rose?

vintage köprüye floyd rose? kilitli kulakçık? birisi van halen in gazına gelmiş sanki :) hani amcamız yapmış ya strat gövdeye orj floyd falan, o meşhur frankenstrat.. (şimdileri shaller kullanır gerçi). işin komik tarafı adam floyd rose sistemini sırf tremolo kolunu özgürce kullanabilmek için takmış, onun haricinde söylemediği kalmamış yok tınıyı zayıflatır, tonu inceltir falan filan.. :D

Ehehe, avatardan belli değil mi? :D

Ben de aynı nedenden ötürü istiyorum Floyd Rose takmayı, bir de o Fernandes'i çok beğendim, ilginç bir alet kendisi. Üzerinde bir de Floyd Rose olursa tadından yenmez diyorum ama... :D

Inu-Tashak demiş ki:
vintage köprüye floyd rose? kilitli kulakçık? birisi van halen in gazına gelmiş sanki :) hani amcamız yapmış ya strat gövdeye orj floyd falan, o meşhur frankenstrat.. (şimdileri shaller kullanır gerçi). işin komik tarafı adam floyd rose sistemini sırf tremolo kolunu özgürce kullanabilmek için takmış, onun haricinde söylemediği kalmamış yok tınıyı zayıflatır, tonu inceltir falan filan.. :D

e tabi adam ne bilsin o zamanlar 2 point tremolo köprüler gelişecek, kilitli akort makinaları çıkacak, grafit eşikler üretilecek falan, bilseydi hiç girmezdi sanırım, yoksa niye uğraşsın telleri o şekilde değiştirmeye, ayarlarını yapmak için uğraşmaya vs.ye :twisted:

berkant hocam san aadınla hitap ediyorum umrarım kızmazsın.seni barışarakta izlemiştim.oldukça sağlam bir gitaristsin bence.dediklerinede güveniyorum.hatta katılıyorum. :LOL: ben floyd kullanmamak uğruna sabit köprülü gitar tercih eden biriyim.:D zaten vokal - gitar olduğum için çokda problem olmuyo zaten solo atmıyorum bişey yapmıyorum.:D evde tek başımaykende canım çekiyo iki tremola efekti ama floyddan korkup sabit köprüye devam.:D fikirlerin oldukça güzel.İnşallah kendi gitarımı yapma projem bir gün gerçekleşirse o gitarda tremola köprü ve locking tuners olayını deneyeceğim mutlaka.:D

bu arada turgut berkeş dışında çaldığın birileri yada bir yerler varmı? ve sahne alıyomusunuz biryerlerde?

Manticore demiş ki:

Ben de aynı nedenden ötürü istiyorum Floyd Rose takmayı, bir de o Fernandes'i çok beğendim, ilginç bir alet kendisi. Üzerinde bir de Floyd Rose olursa tadından yenmez diyorum ama... :D
eğer henüz fernandes almadıysan floydlu fender strat lar görmüştüm bi ara hala var sanırım abd de falan. hani işin çok gazındaysan onlara da bi bak derim :)

bak işte şuna benzer bişey bulabilirsen sonra üstünde oynarsın falan filan tam istediğin gibi olabilir bence :p
lg_F347003.jpg

Inu-Tashak demiş ki:
Manticore demiş ki:

eğer henüz fernandes almadıysan floydlu fender strat lar görmüştüm bi ara hala var sanırım abd de falan. hani işin çok gazındaysan onlara da bi bak derim :)

Gazında olmayı geçtim, ikinci bir gitar istiyorum kendime, o da böyle ilginç bir alet olsun isterim. O Fernandes'in üzerine Floyd Rose takma işine de bunun için kalkışmayı düşünüyorum zaten, ilginç bir alet olsun diye. Sapta tele, köprüde hum, locking nut olmadan floyd rose falan. İlginç olacağı kesin... :)

Fender'ler Türkiye'de pahalı malesef... Gitarın fiyatının $1000'dan aşağı olduğunu sanmıyorum Kıvılcım'da ama gene de bir soracam pazartesi, merak ettim zira şimdi... :) Fernandes bana 500YTL'ye mal olacak, hardware ve işçiliği ne kadara getiririm bilemem ama Fender'den ucuz olacağını düşünüyorum. Fiyat farkı çok olmayacaksa Fender de iyi bir alternatif gibi duruyor şimdilik. Hep zaten beyaz bir Strat'im olsun isterdim, fikir için teşekkürler. :)

melihbozkurt84 demiş ki:
berkant hocam san aadınla hitap ediyorum umrarım kızmazsın.seni barışarakta izlemiştim.oldukça sağlam bir gitaristsin bence.dediklerinede güveniyorum.hatta katılıyorum. :LOL: ben floyd kullanmamak uğruna sabit köprülü gitar tercih eden biriyim.:D zaten vokal - gitar olduğum için çokda problem olmuyo zaten solo atmıyorum bişey yapmıyorum.:D evde tek başımaykende canım çekiyo iki tremola efekti ama floyddan korkup sabit köprüye devam.:D fikirlerin oldukça güzel.İnşallah kendi gitarımı yapma projem bir gün gerçekleşirse o gitarda tremola köprü ve locking tuners olayını deneyeceğim mutlaka.:D

bu arada turgut berkeş dışında çaldığın birileri yada bir yerler varmı? ve sahne alıyomusunuz biryerlerde?

adımla hitap et tabii, kimliğim ortada ne de olsa :) çok teşekkür ederim, barışarock performansıma bakıp iyi gitarist olduğuma hükmettiysen hayalgücün oldukça sağlam demektir :D malum 2 dk.da sahneye çıkıp soundcheck falan yapmadan yarım saat çalıp iniveriyoruz, ama olsun barışarock önemli bir etkinlik, katkıda bulunmak gurur verici, bu aralar sadece Turgut Berkes'le çalıyorum, gelişmeleri türkrock forumunda Turgut Berkes başlığından izleyebilirsin, arada bir konser veriyoruz, ha bir de "Berkeş" değil "Berkes" ;) konuya dönecek olursak (şimdi biraz reklam yapmış oldum, yetkililerin affına sığınıyorum :D), daha önce biraz sert eleştirdim belki ama, ille de floyd kullanılmak isteniyorsa kilitli eşik yerine kilitli akort makinası işleri çok daha kolaylaştırabilir, ayar işleri yine de zor olacaktır ama bu "ne uğraşcam kardeşim ayarla mayarla, veririm ustaya o ayarlar" diyen arkadaşlar için sorun teşkil etmeyecektir, mesela carvin'in gitar opsiyonlarında bu mevcut ve hatta arkadaşımda var, gayet güzel ;)

benim sorum şu olacak. fender stratlardaki köprü akort değiştirirken zorluyormu floyddaki gibi. mesela sahnedeken fln akort düzenini kolaylıka deiştirebiliyomuyuz.. yoksa floyd gibi bi zorluk çıkarıyomu. telleri tek tek akort edebiliyomuyuz birde

punked demiş ki:
benim sorum şu olacak. fender stratlardaki köprü akort değiştirirken zorluyormu floyddaki gibi. mesela sahnedeken fln akort düzenini kolaylıka deiştirebiliyomuyuz.. yoksa floyd gibi bi zorluk çıkarıyomu. telleri tek tek akort edebiliyomuyuz birde

eğer yaylarını gevşek ayarlamışsan veya ince tel kullanıyorsan problem yaratabilir, tek tek akortlamaktan neyi kastettiğini anlamadım, zaten teller tek tek akortlanır?

floyd rose olan sistemlerde akort yapılırken en üst telden başlıyoruz. bi alt teli akortlayınca üst tel tekrar kayıyor fln öyle bir olay varya. yarım saat fln sürüyo floyd sisteminde akort olayı benim nerdeyse.

fender de herhangi bi telin akortunu deiştirince diğer tellerde bir değişme oluyormu.

punked demiş ki:
floyd rose olan sistemlerde akort yapılırken en üst telden başlıyoruz. bi alt teli akortlayınca üst tel tekrar kayıyor fln öyle bir olay varya. yarım saat fln sürüyo floyd sisteminde akort olayı benim nerdeyse.

fender de herhangi bi telin akortunu deiştirince diğer tellerde bir değişme oluyormu.

dediğim gibi, o tremolo yaylarının gevşek ayarlanmış olmasıyla ilgili, eğer gevşek ayarlanmışsa, ister fender ister floyd olsun, her türlü tremoloda bahsettiğin problem ortaya çıkar.

punked demiş ki:

6 noktadan mı 2 noktadan tremolodan mı bahsediyorsunuz?

merhaba bisey sormak istiyorum
gitarımın akort sorunu yüzünden locking tuner- kilit akort sistemi almayı düşünüyorum
sperzeli çok duydum. nerede satılır, ya da farklı bi öneriniz var mı?

guntac demiş ki:
gitarımın akort sorunu yüzünden locking tuner- kilit akort sistemi almayı düşünüyorum
sperzeller şahane, ben ebayden ısmarladım shippingle beraber 75$ tuttu. sperzellerin dişli oranı 12:1 yanlız. Schaller M6'lar da aynı kilitleme mekanizmasını kullanıyor ve dişli oranı 16:1. Fiyatları nerdeyse aynı. Kalite olarak ta ikisi de taş gibi. Bi de sperzellerde saten renk seçenekleri var artı olarak ;)

guntac demiş ki:

Sperzel mükemmel bir sistem. Ben de Cort Neil Zaza gitar var, orjinal Tonepros köprü ve Sperzel tuner'lar var üzerinde. İnan akort yapmayı unutuyorum, bir kaç haftada bir yahu kaymıştır bir bakayım adet yerini bulsun diye akort yapıyorum ancak.

cb951303 demiş ki:
guntac demiş ki:
sperzeller şahane, ben ebayden ısmarladım shippingle beraber 75$ tuttu. sperzellerin dişli oranı 12:1 yanlız. Schaller M6'lar da aynı kilitleme mekanizmasını kullanıyor ve dişli oranı 16:1. Fiyatları nerdeyse aynı. Kalite olarak ta ikisi de taş gibi. Bi de sperzellerde saten renk seçenekleri var artı olarak ;)

lsr'lerde 1:40

Geri