Normal bir akustik gitarın, solak gitara dönüştürülmesi...

N

NoFlyZone

Kasası simetrik olan bir akustik gitar (en basitinden Washburn D10) solak olarak da kullanılabilir mi? Yani sadece tel değişimi yapılması yeterli midir?

alpburak12 demiş ki:
psionic demiş ki:
Sapın sonunda tellerin geçtiği gözlerde sorun çıkar. Kalın olan Mi teli sırayı değiştirince ince Mi telinin gözüne sığmaz herhalde.

Katılıyorum :) Ben klasik gitarda yapmıştım ama pek bi sorun olmamıştı ..

klasik gitarda misina tellerde aynı kalınlıkta olduğu için bu olay uluyo ama sanırım akustik gitarda deliklerin kalınlıkları farklı olduğu için olmaz.

yok be abi :D
ben şimdiye kadar 10 15 tane akustiğin tellerini sola çevirdim hiçbirindede problem yaşamadım

yanlız tespit doğru! kalın mi teli ince mi nin yuvasına oturmuyor ama zaten o tel abartı bi gerginliğe ulaştığı için ordan çıkmıyor oynama yapmıyor...

eğer geçici olarak düşünüyosan hemen yap denemiş olursun... yok kalıcı olarak düşünüyoru dersende baktın olmuyor kalın mi telinin yuvasını biraz oyarsın olur biter

kolay gelsin :D

sansasyon demiş ki:
yok be abi :D
ben şimdiye kadar 10 15 tane akustiğin tellerini sola çevirdim hiçbirindede problem yaşamadım

yanlız tespit doğru! kalın mi teli ince mi nin yuvasına oturmuyor ama zaten o tel abartı bi gerginliğe ulaştığı için ordan çıkmıyor oynama yapmıyor...

eğer geçici olarak düşünüyosan hemen yap denemiş olursun... yok kalıcı olarak düşünüyoru dersende baktın olmuyor kalın mi telinin yuvasını biraz oyarsın olur biter

kolay gelsin :D
1. Köprünün ordaki üst eşik simetrik olmadığı için entonasyon problemi olur
2. Gitarın iç kısmındaki bracing olayı, alttaki resimde görüldüğü üzere simetrik olmadığı için gitarın tonu bozulur. Büyük bir ihtimalle alt telerde ses daha düşük üst tellerde de ses daha yüksek gelir, gitarın tonu balans olarak etkilenir.
Alt eşik işin en kolay kısmı, bir luthiere götürürsün yenisini yapar.
Top%20Bracing%201.jpg

Geri