Nazım Hikmet

ya nedenini belirtmek ne demek ki bu kişisel zevk meselesidir. tarzını sevmiyorum nazımın çok fazla şiirlerini okudum heralde en büyük türk şair dense kimse itiraz etmez ya bu gerçek ben bissürü şiirini okudum da bu kadar abartılcak bişeyi yok bence...
çok dümdüz yazdığı bissürü şiir var tabii aralarında çok sevdiğim şiirler de var ama çok az...
şiirlerinde sanatsal şöyle güzel bimusiki ahenk bulamadım ben...

Şiirleri, hayatı ve ona yapılan haksızlıklar; bunların hepsi çok önemli ve ben abartıldığını düşünmüyorum, unutturmaya çalışıyorlar ama unutmayacağız. Tek abartan devletti, hala devlet.
geissler, tabii ki sana da saygı duyuyorum. :)

Bir şair hayatıyla yapıtlarıyla,bir döneme damgasını vuruyor,edebiyat dünyasında, bizleri fersah fersah aşan, bu işin dünya çapındaki duayenlerinin takdirini kazanıyor bundan yaklaşık bir asır sonra,bir taneside çıkıp sanal ortamda,bozuk bir ifadeyle,eksik,çirkin,saygısız bir üslupla,bissürü,bimuski ahenk,??? gibi manasız kelimeler,kullanıp,hesapta fikir beyan ediyor.Kusura bakmayın,ben sevmesemde,bir şaire sanatçıya saygı duyarım ama,bu yeni bilgisayar kuşağı,çoluk çocuk takımının düzeysiz zırvalamalarına,içi boş yorumlarına saygı duyamam.Neye göre sevmiyorsun?Neye göre abartıldığını düşünüyorsun?şiirin teknik yapısına göremi?Tematik yapısına göremi?hangi konumda,neyi ortaya koyarak,ne üretmiş olarak eleştiri yapıyorsun,?diye sorarım.Kişisel beğenileri açıklamanında bir haddi,hududu olmalı,arkadaşlar.

istediğin kadar açıklarım ben arkadaşım buraya şiirlerini yazıp her mısrasını açıklayabilirim sana ben bu şiirle edebiyatla çok iç içeyim çünkü bunun okulunu okuyorum ve sanat denen şeyde "göreceli zevk" diye bişey vardır...
kendi fikrime göre mehmet akif ersoy nazım hikmetten daha büyük bi şairdir...bunlar kişisel zevkler ama bu zevk farklılığının nedenlerini de açıklayabilirim istersen...o zaman da bana ukala dersiniz kocaman adamın şiirlerini eleştiriyo dersiniz...ama sanat zaten eleştirilmek için yapılır...

ben yine kısaca söyliyim şiirlerindeki ahenk yani şekil bana yetersiz geliyo eskiden aruzla yahya kemal gibi yazdığı şiirler vardı hatta tasavvufi şiirler yazardı sonradan bu tarzda yazmaya başladı...
içerik olarak çok güzel şeyler anlatıyo olabilir ama bu sadece bir yönüdür şiirin mükemmel olması için hem içerik olarak hem de şekil olarak çok güzel denilebilecek düzeyde olması lazım...

mesela bikaç örnek veriyim ben cenap şahabettin elhan-ı şita...iki boyutta da mükemmel şiirdir yani şiirde bi müzik olmalı bana göre...

tabii ben bütün şiirleri böyle demiyorum bazı sevdiğim şiirleri var...
bkz. nikbinlik

Bu cevap daha tatmin edici oldu,teşekkürler. Yanlış anlaşılmasın,kendini edebiyat uzmanı gören,çok düzgün bir türkçeyle,büyük yorumlar yapan bir adamın didaktik ve ukalaca tavırları olarak görülmesin bu yazdıklarım.bir önceki yazımdaki tepkim,hayatı ve yapıtlarıyla sanat dünyasına damdgasını vurmuş,idealleri yüzünden büyük bedeller ödemiş,bazı hakları hala teslim edilmemiş bir ismin,bir iki özensiz cümle ile açıklanmaya çalışılmasınaydı,son yazı daha bir açıklayıcı ve düzeyli olmuş.Söylemim biraz sert ve önyargılı olduysa kusura bakma.

'Atıldığımız çöplükte bile zerrelerimiz yan yana düşecek.
Toprağa beraber dalacağız.
Ve bir gün bir yabani çiçek,
bu toprak parçasından nemlenip filizlenirse
Sapında muhakkak iki çiçek açacak: biri sen biri de ben...
Bunları yazabilen bir insan hakkında 'Nazım Hikmet' i gençler çapkınlıklarıyla tanıyorlar' diye bir başlık atmıştı gazeteler.
''Memleketimi seviyorum:Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım.
Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı
memleketimin şarkıları ve tütünü gibi....' diye yazan biri için demişlerdi: Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor..Şimdi öldü gitti işte kominist diyenler bilmezler ki: O bir ceviz ağacı gülhane parkında, ne onlar bunun farkında ne de polis farkında...

Názim Hikmet 105 yaşında idi .Nazım Hikmet anısına bir Oratoryo düzenlenicekti, o zaman ki kültür bakanı tarafından bu görev Fazılsaya verildi.Ve bu oratoryo 29 Mayis-2004 de aspendosta sergilendi.

Fazil Say - Vatan Haini (Nazim Hikmet)
http://www.youtube.com/watch?v=aiAWmexF8ZA&mode=related&search=

Ben içeri düştüğümden beri - Nazım
http://www.youtube.com/watch?v=0Mq9Ri8CjMg&NR=1

nazım hikmet yaşamaya dair
http://www.youtube.com/watch?v=uXQkuxQBsPA&NR=1

Bu adreslerden Názim Hikmet Oratoryosunun bazı bölümlerini izliyebilme şansına sahipsiniz.

Bu videoları epey önceden izlemiştim ben de, tek kelimeyle harika. Özellikle de Genco Erkal'ın Vatan Haini eserindeki performansı hayran bıraktıracak kadar mükemmel. Çok ama çok iyi çalışmalar hepsi.

Nazım Hikmet'in şiirleri ve Fazıl Say'ın muhteşem yorumu buluştuğu vakit meydana gelen esere hayran olmamak mümkün değil. Müziğe bakış açısı ve yorumu beni etkiliyor ,Fazıl Say benim örnek aldığım ender insanlardan.Kendisi çok mütevazi ve onun eserleri ile tanışmam bir dost olmam müzikal anlamda bakış açımı olgunlaştırdığına inanıyorum.Nazim Hikmetten bahsetmesek bile , sadece ismini yazsak , anlayamadığımız dünyaya bir mâna olur.

her şeyden önce anlamak meselesidir nazım hikmeti sevmek. ne onun yaşadıklarını ne de duygularını anlamamız tamamiyle mümkündür ve çoğunlukla TANIMADAN ELEŞTİRMEK gibi bir hata yaparız. en çok korktuğum şeylerden bir tanesidir alt yapısız üztünkörü yapılmış eleştri...

sevmiyorum diyip kesip atmak gibi. işte o zaman sorarlar ne biliyorsun da ne sevmiyorsun diye. ve devamı da gelir bu bildiklerini birileri mi doldurdu kulağına yoksa kendi çabaların sonucu mu öğrendin diye.. bu böyle uzar gider..

aslında insanlar yaşama biçimlerini yansıtırlar böylece ve nazım hikmet onları İNSANDAN ÇOK EŞYAYA BENZİYORLARDI.. diye anlatmıştır. sadece anlamaya çalışmak yeterlidir.

tabiki tecritte kalmış olmaktan ziyade kafayı açmaktan geçer belki de onu anlamak. BEN ÇALIŞMADIM MI ÖLÜRÜM diyip yaptığı aynalarından bakarken pirayesinin resmine "seni dumanlı, eğri bir aynadan seyreder gibi, kafamın içinde duymak.." diye anlatır. ve ona:
Ne güzel şey hatırlamak seni:
ölüm ve zafer haberleri içinden
hapiste
ve yaşım kırkı geçmiş iken...

1945 yılı Aralık ayının dördü
İlk gözgöze geldiğimiz günkü elbiseni çıkar sandıktan,
giyin, kuşan,
benze bahar ağaçlarına...
Hapisten
mektubun içinde yolladığım karanfili tak saçlarına,
kaldır öpülesi çizgilerle kırışık beyaz, geniş alnını,
böyle bir günde yılgın ve kederli değil,
ne münasebet,
böyle bir günde bir isyan bayrağı gibi güzel olmalı Nazım Hikmet'in kadını...
satırlarını yazmıştır ve bu yazdıklarından sadece bir tanesidir.. sadece anlamaya çalışmak yeterlidir.

ölümü ise KAVGANIN EN KOLAYIDIR AMA KARŞI KOYMANIN SON ÇARESİ.. diye tanımlar. ne kadar da haklıdır aslında. daha onlarca örnek bulunabilir zorlanmadan bilenler bilirler ben yalnızca ve yalnızca bilgisiz konuşmanın sırıttığı çağlardayız bunu hatırlatmak istedim. anlamayanlar mutlaka çıkacaktır ama mücadele asla son bulmaz. ne demiş nazım hikmet:

mesele esir düşmekte değil,
teslim olmamakta bütün mesele!..

sadece anlamaya çalışmak yeterlidir. saygılar hepinize...

Yönetici Uyarısı: Mesaj düzeltilmiştir. Tamamı bold, italik, büyük karakterde ya da renkli yazmak Forum Kurallarına aykırıdır.Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Mavi Gözlü Dev filmini maalesef gecikmeli olarak, geçen gün izledim. O kadar haksızlık yapıldı ki O'na. Hala da yapılıyor. Bu da Tc nin demokrasiden ne kadar uzakta olduğunun göstergesi...

Nazım....Nazım birimi olarak özgürlüğü,ölçü olarak vatan sevgisini,kafiye olarak mücadele etmeyi seçmiş kainatta bir toz zerresi.O kadar büyüktü ki, o kadar ufku genişti ki, o kadar Türkiye'mi seviyordu ki; bunu çok az insan anlayabildi.Maalesef,yüreğim acıyarak yazıyorum bunları ama Türkiye'm aydınlarına sahip çıkamıyor.Şimdi sorarım size. Uğur Mumcu'nun,Ahmet Taner Kışlalalı'nın yada diğer aydınların Nazım'dan ne farkı varkı vardı.İşte gün gibi ortada.Nazım bir Türk vatandaşı değil de bir İngiliz bir Rus vatandaşı olsaydı şu anda Üniversitelerde adına kürsüler fakülteler açılır;her sene o ülkenini kültür bakanlığınca kitapları yeniden basılırdı.Ama maalesef ülkemiz aradan uzun yıllar geçtikten sonra Fazıl Say'a orotoryo teklifinde bulunuyor ve bunu göstermelik bir tavırla böbürlenerek bizlere sunuyor.Çok geç kaldık.Naaşı vatanında olmayan Mavi Gözlü Dev'e Güler Yüzlü Şaire en büyük vatan hainliğini bizler yaptık.Çok acı..

Ölenler

dövüşerek öldüler;

güneşe gömüldüler.

Vaktimiz yok onların matemini tutmaya!

Akın var

güneşe akın!

Güneşi zaptedeceğiz

güneşin zaptı yakın!

Ben, bir insan,
ben, Türk şairi komünist Nâzım Hikmet ben,
tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret ben...

beni bekleme kaptan,
seyir defterini başkası yazsın...
çınarlı kubbeli bir liman,
beni o limana çıkaramazsın...
beni bekleme kaptan,
beni bekleme...

Geri