Bu Gitarın Ağacı Nedir (vision Hm-34)

Arkadaşlar, proje adı altında gitar eziyeti için şekli hoşuma giden çok ucuz yollu bir gitar aldım. Boyama, cila, fretless yapma gibi heveslerimi alacağım.
Gitarı komple söktüm. Merak ettiğim husus gövde ve sap materyalinin ne olduğu.
Gitar oldukça hafif. Sx Sst Alder'in yaklaşık yarı ağırlığında.

Gövde kontrplak diye düşünmüştüm ama sanki ağaç gibi:
2ltr66s.jpg

Sapın üzerindekini kaplamayı kazıdım, sıkıştırılmış bir malzeme gözüküyor :
20f6lav.jpg

Hazır sap malzemesini sormuşken, hakken bu üzerindeki kaplama nedir?
2ylml9h.jpg

23hx0y8.jpg

Sıkıştırılmış sunta olma ihtimali yüksek. Üzerindeki kaplamayla ilgili tuhaf tuhaf şeyler geliyor aklıma :p şaka bir yana, burguların daha sağlam olması açısından sürülmüş bir çeşit yapıştırıcı diye düşünüyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sapta sıkıntı olur mu onu sormam lazım aslında. şimdiye kadar bi sorun olmamış görünüyor, aldığım arkadaş fretleri bile eritmiş çalmaktan.
gövde de ıhlamur olabilir mi? en hafif o ağaç var sanırım.

Google'da arama yaptım biraz. :)
Hofma 80'lerin kısa süreli üretim yapmış, ama tutunamamış bir çok markasından biri sanırım. Gövde ağacı konusunda da net bir şey söyleyemem. Bolt havuzunun kenarından çok belli olmaz. Gövde üstünü görmek lazım. Ama kontrplak olmasa bile çok iyi bir ağaç olma olasılığı pek yok. Gerçi iyi ağaç nedir ne değildir? ne için iyidir değildir? Kime göre iyidir değildir? tartışılır. :)
Sap ve headstock ise, yine yorum yapmak için çok fazla malzeme vermemiş bize. Ama multi-ply neck dediğimiz tipte neck olsa bile, fikrimce gayet başarılıdır. Hatta Framus 60'larda 70'lerde bu tip sapı çokça kullanmış. Elime zaman içinde birkaç multi-ply neck geçmişti. Gerçekten çok başarılıydı.

Dediğim gibi, yukarıdaki malzeme, multi-ply mı, ağaç mı, kontrplak mı, teşhisini koymak için pek yeterli gelmedi bana.

80'ler bunlar. Ne yapacakları hiç belli olmaz. :D

DSCF2592-1.jpg

53203-1307113092010.jpg

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@insanatomystic ben aradım ama bulamamıştım. sap şekli hoşuma gitmişti aslında.
1nzpzq.jpg

tabi ki çok şey beklemiyorum, toplamda kargo dahil 130 tl'ye aldım, hatta manyetikten ses bile çok kısık geliyordu :D
sap kaplaması verdiğiniz linkle aynı olmakla birlikte hiçbir bilgim yok. çalınabilir olması yeterli bence.

aslında gövde ağacı konusunda herhangi bir üst düzey beklentim yok. sadece gitarın gövdesini boya ile kapatmak yerine zımparalayıp cilalamak istiyorum, ucundan gördüğüm kadarıyla yapılabilir geldi.

gitarın üzerindekini tamamen temizleyince fotoğraflarını paylaşacağım ama baya zamanımı alacak gibi :)

Gitarın üzerinde kuvvetle muhtemel, çok kalın ve kalitesiz bir boya var. Tamamen kalkarsa çok iyi olur. En kötü ağaç bile böyle boyası olan bir gitardan iyidir.

Edit: truss rod oyuğundan, sanki ağaç olduğu izlenimini aldım.

sapta sıkıntı olur mu onu sormam lazım aslında. şimdiye kadar bi sorun olmamış görünüyor, aldığım arkadaş fretleri bile eritmiş çalmaktan.
gövde de ıhlamur olabilir mi? en hafif o ağaç var sanırım.
valla dostum bende bi ıhlamur gitar var yerinden kalkmıyor. ağacın kesildiği yöreye göre de değişiyor bu ağırlık olayı. fakat bu gitar ıhlamur olabilir. o sapın bağlandığı yerden bi ıhlamur hissini aldım

@hackeiommi çöp olmasın yeterli :)
sadece gövde boyasını bir güzel temizlemeyi, sonra cilalamayı düşünüyorum, bu yüzden ağaç olması önemli benim için. sap da elimde kalmazsa iyi olur tabi, beğenmezsem boyayabilirim.

Geri