En Kolay,masrafsız Yapılabilecek Gitarı Bulduğumu Düşünüyorum

Merhaba arkadaşlar, 30 yıla yakın bir süredir enstruman yapım sanatını inceliyorum, bu konuda onlarca kitap, yüzlerce makale okudum.
Bu konu aslında benim için süren bir satranç oyunu, ilk 20 yıl nasıl daha gelişmiş bir enstruman yaparım diye düşünürken son 10 yıldır nasıl daha basit bir enstruman yaparım diye düşünüyorum.
Sizden dileğim , yazdıklarımı alaya almadan , önce bir düşünmeniz , sonrada dilediğiniz kadar eleştirmeniz.

Farz edelim , elinizde 1 milimetre kalınlığında 10 santimetreye 100 santimetre bir metal levha var.

Bunun üstünde eşit aralıkla 85 cm boyunda 3 tane oluk açtınız yada kestiniz.
Şimdi elinizde çatal gibi bir metal var ,

Bu parçayı elinize aldınız ve piezo bir sensör bağlayıp anfiye bağladınız , bir de sustainer bağladınız.

Tel yok , gövde yok , sap yok.

Bu kesilmiş metallere sol elle basıp , sağ elle öbür uçtan başparmakla slap stili vurdunuz.

Sizce bu enstrumandan mantıklı , akıllı uslu bir ses çıkar mı ? Aslında bunu pleksi , kontrplak ile de yapabilirsiniz.

Eğer bu olumlu olursa , Türkiye yi gitar doldurursun , Afrika yı bile

Ben de, hatırı sayılır bir süredir gitar yapımı işi içindeyim hocam. Lakin kesinlikle sizin kadar extrem bir fikir aklıma gelmemişti.

Telleri lazer olan, ve perdelere basan parmakların lazerin çıktığı yere olan mesafesine göre notalar veren (22 perde elektrik gitarla aynı notalar) fantastik bir gitar hayali kurmuştum zamanında sadece. :)

Bahsettiğiniz enstrümanın, teknik açıdan ne gibi artısı eksisi olur bilmiyorum. Lakin böyle bir enstrümanın oluru var ise ve bu kadar basit ise, önce bunu gerçekleştirip sonra böyle bir başlık açsaydınız, emin olun taktir teşekkür yığını olurdu bu başlık. :) Enstrüman isteneni vermese bile, en ilkel prototip olarak oldukça ilgi görürdü.

Bir de aklıma "musical saw" olayını getirdi bu fikir.

Bu bir örnek tabi. Daha bir çok örneği var;

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nazik yanıtın için çok teşekkür ederim.
Verdiğin örnek çok yerinde olmuş , tebrik ederim , gerçekten bu işlere kafa patlattığın ve araştırma yaptığın belli
Ben konuyu fizik boyutunda inceledim ayrıca ve hesabı kitabı sayfalarca tutan diferansiyel hesap istiyor.
Ben herşeyi düşünerek yapmayı seviyorum belki , asıl hedef burada , herşeyi minimal tutup , çok temiz , sonsuz ömürlü , yinelenebilir bir sistem ortaya koymak , bilirsin iskandinavlar 4 tane boruyu çatıp , 15000 dolar masaya para istiyorlar
Vallahi ben de iskandinav olsam , hollanda , ingiltere , fransa , almanya bir saat mesafede olsa , hepsi de beni dünyanın en akıllı insanı zannetse aynısını yapardım ama kazın ayağı öyle değil

benim derdim , tellerin parmakları ve cüzdanları rahatsız etmediği , rijit bir enstruman yapmak , yani çok az esneyecek
boyutları doğru orantılandırdıktan sonra , hemen üretime başlanacak bir enstruman
doğru tonlamayı verdirmek , doğru ölçüleri bulmak ancak bir fizikçinin işi

piezo sensorler 5 dolarada mal olur , 50 dolarada , 5000 dolarada , posta kartlarında melodi çalan piezo yu söküp , lehimleyip ,bir jaka takmak , en fazla 20 lira

Nazik yanıtın için çok teşekkür ederim.
Verdiğin örnek çok yerinde olmuş , tebrik ederim , gerçekten bu işlere kafa patlattığın ve araştırma yaptığın belli
Ben konuyu fizik boyutunda inceledim ayrıca ve hesabı kitabı sayfalarca tutan diferansiyel hesap istiyor.
Ben herşeyi düşünerek yapmayı seviyorum belki , asıl hedef burada , herşeyi minimal tutup , çok temiz , sonsuz ömürlü , yinelenebilir bir sistem ortaya koymak , bilirsin iskandinavlar 4 tane boruyu çatıp , 15000 dolar masaya para istiyorlar
Vallahi ben de iskandinav olsam , hollanda , ingiltere , fransa , almanya bir saat mesafede olsa , hepsi de beni dünyanın en akıllı insanı zannetse aynısını yapardım ama kazın ayağı öyle değil

benim derdim , tellerin parmakları ve cüzdanları rahatsız etmediği , rijit bir enstruman yapmak , yani çok az esneyecek
boyutları doğru orantılandırdıktan sonra , hemen üretime başlanacak bir enstruman
doğru tonlamayı verdirmek , doğru ölçüleri bulmak ancak bir fizikçinin işi

Hocam o zaman bir fizikçi bulmak lazım. Konu ile ilgili teknik bilgi ve deneyime sahip arkadaşlar, bu başlığı görürler de, konu homojen bir hal alırsa, o zaman belki yine bu forumdan, birkaç kişi ile bir proje başlatabilirsiniz.

Ancak, ortaya çıkacak enstrümanın bir gitar olacağı konusunda şüpheliyim. Çok iyi bir enstrüman olabilir belki, ama adı gitar olmaz. Adını da sen koyarsın artık. :)

Ben aslında bu yöntemin , yani rijit parçaların hem tel hem de enstruman üstünde ne varsa , hepsinin yerine kullanılmasının , kontrbass , electric kontrbass gibi pek çok yerde kullanılabileceğini düşünüyorum. Şöyle düşün , bir electrik kontrbass , 135 cm boyunda , 5 kilo ağırlığında ,, bu rijit telleri yada ses çıkaran parçaları katlanır yap , kontrbas ceketinin cebine sığsın

Dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    10.3 KB · Gösterim: 453
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    10.3 KB · Gösterim: 469
Anladım hocam. İyisi mi siz bu tasarımı 3DS Max gibi bir programda modelleyin, yada modelletin. Güzel de bir presentasyon yazısı hazırlayın. En iyi anlatım yolu bu olur. Çünkü sizin bahsettiğiniz durum, başlı başına bir endüstriyel tasarım.

Çok akıllısınız , yıllardır yabancı forumlarda yazışıyorum , şu gönderdiğiniz postalar kıvamında posta çok az.
Ben anti endüstriyel tasarım yapıyorum , hiç bir endüstri , adamın 10 dakikada kopyalıyabileceği ürünü üretmez , ben de numara çok , ancak çok özel bir form bulursunuz , düz parçalara biraz çeki düzen verip , belki lazerle tırtık yapıp , belirli bir harmonik kompozisyonu yani sesi kaydedersiniz ya da olmadı patent alırsınız , o zaman olur , neyse kim nerede üretirse üretsin
Artık buraya yazdığım için kimse burada patentleyemez , bir üniversiteden yardım almayı düşünüyorum , sonlu elemanlar yöntemi lazım

Aslında benim avatar ismimden de anlaşılacağı gibi ben electric upright bass yada diğer adıyla elektrik kontrbas yapma peşindeyim , baktım baslar 250-300 arasında , rekabet edemem.
Şimdi yeni bir fikir ,
Mesela kontrbas tellerini yukarıda anlattığım gibi rijit malzemeden ve tasarım olarak bu rijit tel yerine geçen parçanın tüm enstrumanın yerine geçeceğini yukarıdaki gibi farz ettik.

Yine söylediğim gibi gibi çin malı en adi upright lar bile 400 dolar civarında

O zaman rekabet edebileceğimiz bir alan doğdu

mesela 4 tane genişçe çaplı tüp şeklinde çubuk aldık , her biri farklı çapta
bir de bu tüplerin içine oturacak çapta tüp çubuk aldık
Bu 8 tüp çubuğu 10 ar santimden kestik
burada dikkat edilmesi gereken , dış tüplerin kesim yeriyle , iç tüplerin kesim yerinin zıt olması yani için dışın bükülmesini önlemesi
içteki tüpün içinden de sağlam bir ip geçiyor , yani tüpler bir ipin üstünde sıralı
Enstrumanı kurduğumuz zaman , 4 tane basit tuner , ipi geriyor ve çubuklar arkaya doğru hafifçe eğiliyor
çalıyoruz , sonrada tuner ı gevşetip , çubukları cebe atıp çıkıyoruz , bunun bir çizimini göndermeye çalışacağım bu postanın ardından

İşte içindeki kablo üstüne kurulu , kabloyla gerilen ve dağıtılabilen cep kontrbasıı , üsttteki postayı okuyun

Dosyalar

• Adsız (2).jpg
    Adsız (2).jpg
    12.7 KB · Gösterim: 437
Mesajları okuyunca aklıma direk alttaki 2 gitar tasarımı geldi. Tabi tasarım vs itibarıyla çok farklı ürünler...

Belirtmeliyim ki son zamanlarda okumaktan en çok keyif aldığım başlıklardan birisi oldu. Tasarım, çizim aşamalarını paylaşınız lütfen.
Bu konuda her ne kadar geleneksel birisi olsam da bu tarz tasarımları, özellikle de bizlerden birisinin yapması memnun eder beni.

Geri