Sonsuzluk nedir?

Sonsuzluk Devamlı Genişliyor olabilir..

Evrende öyle.. Sonsuz deniliyor.devamlı genişliyor çunki..

ama genede bi Duvarı var.. o duvar genişliyor..

alengirli şeyler bunlar :)

Duneş Batıdan Doğacak deniliyor.. Neden? Güneş ışınları Evrenin O duvarına Çarpıp geri gelecek diye biliyorum..

ense kahvaltı yapmalıyım:D

Gidemediğin ve ulasamadıgın her yer sonsuzdur.Şimdi biri zıplıcak ordan dubai adaları sonsuzlugumu ifade ediyor o zaman,yada angelice july.
Bunlar sana sonsuzdur.Gittiginde sonsuz olmadıgını anlarsın.Olaganüstü niteliklerin imkansız olmasıda diyebiliriz.

bu dünyaya ait herhangi birşeyin sonsuz olduğunu düşünmoyorum.bittiğini düşündüğümüz bişey bitmiştir.o halde o şein bitmesi bile sondur.sonsuz değildir.ancak ahiretteki sonsuzluk kavramına inanıyorum.

Sonsuzluk herhangi bir dünyaya hapsedilecek bi kavram olmamalı.Bu dünyadan da bağımsız,inancı olanlar için ölüm sonrasından da.Özetle mekan veya zaman kavramlarının ötesinde hatta tanımlanamaz birşeydir.Biz insanlar kapasitemiz ve bencilliğimiz gereği bizim dışımızdakilere başka bir açıdan bakma becerisine sahip olmadığımız için sonsuzluğu reddediyoruz.Herşeyi insan merkezli algılıyor ve yorumluyoruz.Bize göre bi tarafta bizler,diğer tarafta da insanlık için var olanlar var.Yeteneğimizin kavramaya yetmeyeceği şeyleri ya reddediyoruz ya da onu ilahlaştırıp ona tapınma noktasına geliveriyoruz;Tanrı inanci gibi.Bu yüzden yaşamım boyunca Ateistleri de dini inancı olan insanları da insanlığın düşünsel kapasitelerinin sınırlılığının birer delilleri olarak göreceğim.

İnsanın dünyada yaşayacağı süre için zannettiği kavram...
Bence bunun nedeni sonsuzluğun aslında gerçek olmasıdır, fakat bizim zannettiğimiz, -ya da varsaydığımız diyeyim- gibi dünyada olmadığından insan için aldatıcıdır.

Dostum daha önce yazmıştım,farketmez tekrar diyeyim;seninki ne alemde bilmiyorum ama benim beynim sonsuzluk kavramını kavrayamıyor.Örneğin mekan sonsuzluğunu düşünsene bi; gördüğün gökyüzünün arkasında başka dünyalar,onun arkasında başka dünyalar olduğunu.Soruyorsun soruyorsun ama bir yerde bu nereye kadar bu şekilde devam ediyordur acaba sorusunda tıkanıyorsun."The Truman Show" filmindeki gibi;okyanus sonsuz gibi görünüyor ama Jim Carrey ufuk çizgisine ulaştığında beyaz bir duvarla, yani bir sonla karşılaşıyor.Diyorum ki sonsuzluk "son olmama durumu"gayet açık bir adlandırma;bu adlandırmayı biz yapmışız ama aynı biz bence bu şeyi algılayıp anlamlandırma yeteneğine sahip değiliz.

evrenin sonu monu yok, zamanın da sonu yok, insanlar için bazı evreler var, doğum, yaşam ve ölüm, insan yaşarken hep sınırları gözüyle görür eliyle tutar... kavrayamadığını ise boşverir, gökyüzüne bakıp "mutlaka bir bitimi vardır" der ama bunu bulunduğu kara parçasına bakarak söyler, insan kendi doğumuna bakıp bununla evrenin doğumunu kıyaslamaya kalkar ve "evrenin doğumu da vardır" der, ayn şekilde kendi ölümünü zamanın sonu olarak görür ama aslında zamanın sonu insanlar için vardır...
mekanın sonsuzluğunu insan hiçbir zaman bilemeyecek, en uzakta olduğunu düşündüğü gök cismine ulaşmak için bile milyonlarca yıl ışık hızında gitmesi gerektiğini hesaplamış...
zamanı da kontrol altına alamayacak çünkü insanın istemi dışında var olmuş kavramlar bunlar...
bu görünenler ise zamanın, zamansızlığın, mekanın ve mekansızlığın dondurulmuş bir hali...
evrende insanlar tarafından algılanan şeyler salt gerçekler olamaz, onlar algılara uydurulmak üzere biçimlendirilmiş yani dondurulmuş öğelerdir...

insan ölünce zamandan çıkar ve geldiği yere yani sonsuz evrene, yani tanrısına kavuşur... (bunu da 20 kere söyledim :) )

öldükten sonra nerden çıkarım ya da nereye giderim bilemem...bilsem de bu sadece inandığımdır.

Ama şunu söyleyebilirim ki "Sonsuz" diye bir kavram vardır.Belirsizlik,sonsuzluk düşüncesi insanı korkutur,yorar.Bu nedenledir ki insan sınırlarını çizmeye başlar.Aksi halde içinde bulunduğu belirsizliğin kendini sindirmeye başladığını hissedecektir(Amaçlarınızı düşünebilirsiniz bunlar da sizin sınırlarınızdır,ona göre ilerlersiniz.)İşte bu nokta da önceden korkmuş olduğu sonsuzluk kavramını unutmaya (kimi zaman da inkar etmeye) başlar çünkü artık sınırları vardır.Evet herşeyin sonu vardır,ama (o unutmaya başladığımız) sonsuzluk içinde.
Sonuçta Sonsuz yeşillik sizin bahçenizden ibaret değil ki....

Sayın dostum Bite_the_Pain;
"rocksyek" insanı yukarda "Bu dünyaya ait herhangi birşeyin sonsuz olduğunu düşünmüyorum." diye bi laf etmişti.
Evet belki de sonsuz olmak için yaşamın sonunu beklemek gerek,belki de sonsuzluk "DEATH" ile başlar.Öyleyse Chuck Schuldiner 2001'den itibaren sonsuzluk içinde kayboldu;o yüzden eskimiyo,o yüzden göremiyoz kendisini,ama sesini duyabiliyoruz.Sonsuzluğa ulaşmanın ipuçlarını bıraktı yani,ama henüz peşinden gidebilen olamadı.Umarım sen olursun.

öldükten sonra nerden çıkarım ya da nereye giderim bilemem...bilsem de bu sadece inandığımdır.

Ama şunu söyleyebilirim ki "Sonsuz" diye bir kavram vardır.Belirsizlik,sonsuzluk düşüncesi insanı korkutur,yorar.Bu nedenledir ki insan sınırlarını çizmeye başlar.Aksi halde içinde bulunduğu belirsizliğin kendini sindirmeye başladığını hissedecektir(Amaçlarınızı düşünebilirsiniz bunlar da sizin sınırlarınızdır,ona göre ilerlersiniz.)İşte bu nokta da önceden korkmuş olduğu sonsuzluk kavramını unutmaya (kimi zaman da inkar etmeye) başlar çünkü artık sınırları vardır.Evet herşeyin sonu vardır,ama (o unutmaya başladığımız) sonsuzluk içinde.
Sonuçta Sonsuz yeşillik sizin bahçenizden ibaret değil ki....

evet efendim, söylediklerin doğru gibi, bence sonsuzluk olmasa hayat da olmazdı, çünkü hayatı besleyen ve taşıyan sonsuzluktur, şahsen sınırları olan bir mekan veya zaman kavramını düşünemiyorum ben...

ErTangUmUs demiş ki:
Sayın dostum Bite_the_Pain;
"rocksyek" insanı yukarda "Bu dünyaya ait herhangi birşeyin sonsuz olduğunu düşünmüyorum." diye bi laf etmişti.
Evet belki de sonsuz olmak için yaşamın sonunu beklemek gerek,belki de sonsuzluk "DEATH" ile başlar.Öyleyse Chuck Schuldiner 2001'den itibaren sonsuzluk içinde kayboldu;o yüzden eskimiyo,o yüzden göremiyoz kendisini,ama sesini duyabiliyoruz.Sonsuzluğa ulaşmanın ipuçlarını bıraktı yani,ama henüz peşinden gidebilen olamadı.Umarım sen olursun.

sonsuz olan chuck deil... sonsuz olan anlattıkları... anlattıklarının bizde uyandırdıkları... yani düşünceler... chuck için herşey bitti. ölünce benim içinde biticek senin içinde... sanatın(ayrıca bilim de sonsuzdur) sonsuzluğu başka bir olaydır...

Geri