Van Halen ve Tapping

abiler Eddie Van Halen in çaldığı Mean Street Introsu ile Klasik Müzik tarzında çaldığı Soloyu nasıl yaptığını bilen var mı ? Tapping ile sağ parmağını perdeden sağa getirdikçe ses daha kalın çıkıyor nasıl oluyor? bilen varsa yardımcı olsun lütfen

konuyu biraz açarmısın tam olarak anlamadım yada bir linki vs. var mı izleyebileceğimiz

mean streets introsunda bir cesit slap atıyodu sanki elektro gıtarda , isaret ve orta parmagıyla birlikte perdeyı dover gıbıydı :) konseri var bende orda seyrettim
tapping kısmında eger sag eli saga kaydıkca ses daha kalın cıkıyorsa eger belki, sol eli o sırada sola kayıyodur eruption ın bir kısmında oldugu gibi, yada genelde tappınglerınde van halen, phaser kullandıgı icin o an ses sana kalınmıs gibi gelmis olabilir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya abi Klavye gibi çalıyor hani Klasik Müzik tarzında varya her konserinde hepo çalkdığı Erupotion+Men Street+Spanish Fly fln Enstumental şobv yapıyo ya orda Mean Street Introsunda Klasik Müzik geçişleriyle birleştirmiş olarak yapıyor bi de bu video bende var biliyorum.Ya nasıl desem en iyisi size daha açık linkini vereyim orda daha yakından Sololarını veriyorlar

http://www.youtube.com/watch?v=7Kf_wkXctHM

burada en son Soloya bi bakın sağ eli sola uzaklaştıkça ses kalın çıkıyor.

cunku orda "tap harmonic" denen seyı yapıyor
yanı ordakı 2 perdenın arasına degil de, perdenin tam ustune uygun bi siddette vuruyor, buda o perdeden harmonic almasını saglıyor, yanı normalde oradakı 2 perde arasına tapping yaptıgı zamankı alacagı sesten farklı olacaktır bu..
gıtarda temiz, guzel, rahat sekilde "natural harmonic" aldıgın perdeleri dusun, mesela 4,5,7,12. perdeler gibi..
simdi sol elinle klavyede bir nota bastıgın zaman bu yukarıda bahsettigim sayılar kadar sonrakı perdelere(yani demirin tam ustune) tapping yap (mesela sol elinle la telinde 7. perde aralıgına bas ve sol elinle sıraylar 11,12,14. perdelere demirin tam ustune hafıf sertcene nokta atısı gibi vuruslar yap :) ) o zaman natural harmonicteki mantıgın bi benzeri burada gerceklesmis olur yanı, nasıl 7. perdeden alacagın natural harmonikler, 5. perdede aldıgından daha kalın, o da 4. perdeden aldıgın natural harmonikten daha kalın ise tap harmoniklerdede benzer bir durum yasanıyor..
en azından benim uyguldıgım ve bildigim olay bu , yanlısım oldugu yer varsa duzeltilirse sevinirim..

hatta bunun kullanıldıgı baska bıkac ornek sarkıda yazarsam belki daha iyi olur
van halen - poundcake (02:47 - 02:54 arasında solo basında)
michael jackson - beat it (02:50 - 02:53 arası solo baslarında) van halen ın attıgı bi solo zaten :)
dokken - in my dreams (02:09 - 02:12 arası solo baslarında)

bunlar yanlızca aklıma gelenler ama eminim youtube de tap harmonic falan dıye search ettirirsen birsuru sonuc cıkacaktır..

Nolur biri bana Tapping harmonic'i öğretsin. Youtube'dan steeve morse'unki dahil bir sürü video seyrettim ama hala beceremiyorum.Van halen'ın Beat itdeki solosunun başındaki 7(14)-9((14) tapini yapıyorum o malum ses bir türlü çıkmıyor.Sometimes i feel like screamingi hiç saymıyorum bile...

feel like screaming parçasındaki teknik çok da kolay değil uygulama açısından. Bastığın perdenin aynı tel üzerindeki oktavına işaret veya orta parmağınla dokunurken, köprü ile dokunduğun nokta arasında kalan bir yerden de pena veya baş parmağının tırnağı ile (uzunsa) vurarak o sesleri çıkarabilirsin. Ancak dediğim gibi uygulaması biraz zor, her vuruşta istenen sesi alabilmek için biraz çalışmak lazım. Yanı sıra, aynı tel üzerinde oktava orta parmak ile yapılan hızlı bir vuruş da benzer nitelikte sesi verebilmektedir. Sonuç itibari ile iki teknik arasında uygulamada kolaylık açısından epey bir fark olsa da çıkan seslerin farkını düşündüğümüzde aynı derecede fark oluşmadığı kanısındayım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkürler.S.feel like screaming'de oktava tekabül eden harmonikleri alıyorum fakat onun bir üstü +12 olan harmonikleri beceremiyorum.entonansında, sap ayarında bir sorun yok,manyetikler EMG, bakalım deniyoruz.

Geri