Klavye Önerisi

İşte bundan bahsettim bende. Markaya direkt takılmamak lazım. Ne yaptığına bakmak gerek. Yoksa adam Casio ile kurzweil ile sahne yapıyor diye bi yerme yapılmamalı.

Ben sadece yamaha harici çoğu modeli kullanan biri olarak Korg’un aynı klasman diğer marka klavyelere göre çok daha güçlü oldugunu söyledim. Dar bi misyonu yok. Elindeki x bir korg model ile yapabileceklerin çok geniş. Yukarda karşılaştırma yapılan cihazlar yanına bile yanaşamaz
Güzel R yapmışsın aferin ama uçma Korg konusunda.

Ben bu zamana kadar böyle saçma bir yorum görmedim. Bu zeki (!) arkadaşın dediğine göre Korg dışında marka almamak gerekiyor. Adam Yamaha ile Roland'ı gömmüş vay be dünyaca ünlü klavyecilerden daha iyi biliyo demek ki, büyük sahnelerde Korg dışında sound alınmazmış da falan sorsan uyduruk barlarda köşede klavye çalıyodur egoya gel adamdaki. Korg on numara markadır soundu güzel tamam da bu adama ne kadar ödedi o merak konusu. Bi de sonda akordiyon espirisi yapmış nerenin zavallısı la bu sırf ego kasmak için gelmiş daha konuyu okumadan sallamış gitmiş şantör kardeşimiz.

Dostum klavyelerden zerre anlamam ama eski bir forum üyesi olarak şu agresif üslubunun bu forum ortamina ve karşılıklı fikir tartışması adabına yakışmadığını soylemem gerek. Karsi fikrini muhatabın cok sacma birsey dahi söylese daha sakin, nazik ve kırıcı olmadan iletmeye çalışmalısın. Yeni üyesin ve bu nedenle nacizane uyarmak istedim. Zira bu tür üsluba sahip kişiler pek kalıcı olamıyor burada. Kaldı ki bu bizim memleket da olarak ciddi bir problemimiz. Daha sakin bro, insanlığın yanında klavye nedir ki 😉

Ben bu zamana kadar böyle saçma bir yorum görmedim. Bu zeki (!) arkadaşın dediğine göre Korg dışında marka almamak gerekiyor. Adam Yamaha ile Roland'ı gömmüş vay be dünyaca ünlü klavyecilerden daha iyi biliyo demek ki, büyük sahnelerde Korg dışında sound alınmazmış da falan sorsan uyduruk barlarda köşede klavye çalıyodur egoya gel adamdaki. Korg on numara markadıBen bu zamana kadar böyle saçma bir yorum görmedim. Bu zeki (!) arkadaşın dediğine göre Korg dışında marka almamak gerekiyor. Adam Yamaha ile Roland'ı gömmüş vay be dünyaca ünlü klavyecilerden daha iyi biliyo demek ki, büyük sahnelerde Korg dışında sound alınmazmış da falan sorsan uyduruk barlarda köşede klavye çalıyodur egoya gel adamdaki. Korg on numara markadır soundu güzel tamam da bu adama ne kadar ödedi o merak konusu. Bi de sonda akordiyon espirisi yapmış nerenin zavallısı la bu sırf ego kasmak için gelmiş daha konuyu okumadan sallamış gitmiş şantör kardeşimiz.
Bu zamana kadar böyle saçma yorum görmediysen, yazıyı güzelce oku “tamamen”. Anladıktan sonra doğru üslupla yazı yaz. Yamahayı rolandı gömmüş falan yazmışsın, nerden algıladın bunu?
Hadi anladık klavyeden anladığın yok, düğüncünün tekisin, bana cevap verdiğin yazıyıda okumadın, bari konuyu açan arkadaş ne sormuş onu oku. Roland xps-30 , Casio xw , Korg krome gibi modelleri karışılaştırmış. Tribe girmişsin yok dünyada klavyeciler yamaha çalıyor roland çalıyor kafasına bile girmişsin. Bide ego yazmışsın. Klavye önerisinden nasıl ego algıladın oda çok şaşırtıcı. Bu düğüncü tayfadan da bu konularda çok birşey beklemek de saçma ya neyse.
Sizin gibi yenileri ve kullandığı kelimelerin anlamını bilmeyenleri bu forumda neden tutarlar acaba.

Bu zamana kadar böyle saçma yorum görmediysen, yazıyı güzelce oku “tamamen”. Anladıktan sonra doğru üslupla yazı yaz. Yamahayı rolandı gömmüş falan yazmışsın, nerden algıladın bunu?
Hadi anladık klavyeden anladığın yok, düğüncünün tekisin, bana cevap verdiğin yazıyıda okumadın, bari konuyu açan arkadaş ne sormuş onu oku. Roland xps-30 , Casio xw , Korg krome gibi modelleri karışılaştırmış. Tribe girmişsin yok dünyada klavyeciler yamaha çalıyor roland çalıyor kafasına bile girmişsin. Bide ego yazmışsın. Klavye önerisinden nasıl ego algıladın oda çok şaşırtıcı. Bu düğüncü tayfadan da bu konularda çok birşey beklemek de saçma ya neyse.
Sizin gibi yenileri ve kullandığı kelimelerin anlamını bilmeyenleri bu forumda neden tutarlar acaba.
Senin gibi kapanmış/çözülmüş(ki arkadaşın tercihi isteklerine göre nokta atışı olmuş) konuya aylar sonra gelip sırf ortalığı kızıştırıp insanları küçümsemek için ego tatmini eşliğinde zırvalayanları forumda neden tutuyorlarsa beni de ondan tutuyorlar sodacı kardeş. Klavyeden anlamadığımı gerçekten ne güzel çözmüşsün be helal olsun özel güçlerin var demek ki. Ancak Fa-06 ile büyük sahneden sound alamazsın ama onun neredeyse yarı fiyatına satılan Krome'dan alırsın tüm korglardan müthiş ses alırsın diğerleri çöp. Tarzı yorumlar yapan biri eğer bu işten anlıyorsa ben anlamıyorum doğru. Bu işten anlayan adam Roland'dan da Yamaha'dan da Korg'dan da güzel ses alır. Yazdıkların çok net anlaşıldı ama kimse katılmayınca güzel R yapmışsın. Ben bu kadar güzel R yapan görmedim. Vakti zamanında Korg Triton Le'den de Roland Juno G'den de senin hayalini kuramayacağın sahnelerden on numara sound alan sanatçılar da oldu malesef, cehalet ayıp değil çok bilmişlik ayıptır. Adam orda tarzı sesleri herşeyi yazmış ona uygun ne alınabilir diye karşılaştırma yazmış karşılaştırılan cihazlar senin dediğinin aksine uzaktan yakından alakası olmayan cihazlar da değil o cihazların hepsinde rock gruplarında çalarsın ama sen kendini şartlamışsın malesef bazı şeylere yani sorsak LFO'nun ne olduğunu bilmezsin atıp tutuyorsun, bu kadar kasma Workstation da Synthesizer da aynı amaca hizmet edebilir heleki şuanki gelişen teknolojide neden olmasın? Sen de öğrenirsin ilerde tecrübe şart. Son olarak ben düğüncü değilim üzgünüm ki bunu da bilemedin, tarz olarak hoşlanmam ama düğüncü olsam Korg Pa80 alırım net. Roland bu konuda Korg'dan birazcık daha geride gibi ama onları da küçümsemiyorum senin gibi onlar da bizim kültürümüzden çıkan bişeyleri icra ediyolar. Bak gene ego kasmışsın düğüncü falan filan diye kıyamam. Coventry şehrinde zaten bizim düğünlerde çalınan parçalar malesef çalınmıyor. Muse, Daft Punk, Robyn falan çalarız senin uzak olduğun konular yani. Sen zaten muhtemelen Haydi Gel İçelim çalıp saksofon solosu atıyosundur şarkıda bol bol sodacı kardeş. Sen hariç herkes sakin ve mutlu konu kapalı, sana da konunun içine daha fazla etmeden uzaklaşmanı öneririm. İyi forumlar soda...

Senin gibi kapanmış/çözülmüş(ki arkadaşın tercihi isteklerine göre nokta atışı olmuş) konuya aylar sonra gelip sırf ortalığı kızıştırıp insanları küçümsemek için ego tatmini eşliğinde zırvalayanları forumda neden tutuyorlarsa beni de ondan tutuyorlar sodacı kardeş. Klavyeden anlamadığımı gerçekten ne güzel çözmüşsün be helal olsun özel güçlerin var demek ki. Ancak Fa-06 ile büyük sahneden sound alamazsın ama onun neredeyse yarı fiyatına satılan Krome'dan alırsın tüm korglardan müthiş ses alırsın diğerleri çöp. Tarzı yorumlar yapan biri eğer bu işten anlıyorsa ben anlamıyorum doğru. Bu işten anlayan adam Roland'dan da Yamaha'dan da Korg'dan da güzel ses alır. Yazdıkların çok net anlaşıldı ama kimse katılmayınca güzel R yapmışsın. Ben bu kadar güzel R yapan görmedim. Vakti zamanında Korg Triton Le'den de Roland Juno G'den de senin hayalini kuramayacağın sahnelerden on numara sound alan sanatçılar da oldu malesef, cehalet ayıp değil çok bilmişlik ayıptır. Adam orda tarzı sesleri herşeyi yazmış ona uygun ne alınabilir diye karşılaştırma yazmış karşılaştırılan cihazlar senin dediğinin aksine uzaktan yakından alakası olmayan cihazlar da değil o cihazların hepsinde rock gruplarında çalarsın ama sen kendini şartlamışsın malesef bazı şeylere yani sorsak LFO'nun ne olduğunu bilmezsin atıp tutuyorsun, bu kadar kasma Workstation da Synthesizer da aynı amaca hizmet edebilir heleki şuanki gelişen teknolojide neden olmasın? Sen de öğrenirsin ilerde tecrübe şart. Son olarak ben düğüncü değilim üzgünüm ki bunu da bilemedin, tarz olarak hoşlanmam ama düğüncü olsam Korg Pa80 alırım net. Roland bu konuda Korg'dan birazcık daha geride gibi ama onları da küçümsemiyorum senin gibi onlar da bizim kültürümüzden çıkan bişeyleri icra ediyolar. Bak gene ego kasmışsın düğüncü falan filan diye kıyamam. Coventry şehrinde zaten bizim düğünlerde çalınan parçalar malesef çalınmıyor. Muse, Daft Punk, Robyn falan çalarız senin uzak olduğun konular yani. Sen zaten muhtemelen Haydi Gel İçelim çalıp saksofon solosu atıyosundur şarkıda bol bol sodacı kardeş. Sen hariç herkes sakin ve mutlu konu kapalı, sana da konunun içine daha fazla etmeden uzaklaşmanı öneririm. İyi forumlar soda...

Sende sorun yok keyci. Cehaletin allah belasını versin ne diyelim. Hadi kal sağlıcakla düğünlerinde.

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Selam herkese,

Hali hazırda kullanmakla beraber yaklaşık son 5 yıldır home studio’mda ve sahnede korg krome kullanan birisiyim. Öncelikle şunu söylemek istedim, bu konu özelinde karşılaştırma yapılan cihazlar, teknik olarak Zerre alakası olmayan Sanırım mantık olarak elde bulunan maddiyata göre yakın fiyatta iki klavye seçilerek bunlar arasında karşılaştırma yapılmaya çalışılmış.

Korg kendi resmi internet sayfasında bile modelleri arasındaki ayrımı çok güzel anlatmıştır. Kronos un altı Krome, onun bi düşüğü Kross diye birşey yoktur. Kronos synthesizer değil workstation dır. Burda uzun uzun farklarını anlatmak yerine birçok yerde bulunan bilgilere biraz araştırıp bakması gerekli .

Hantal ve ses editlerinin zor olması nedeniyle bugüne dek kullanmadığım model yamahadır. Eğerki sahne yapıyor yada öyle bir amacınız varsa, asla Korg dan şaşmayın. Ürünlerine inanılmaz destek veriyorlar. Ses motorları osilatörleri aynı fiyat markalara göre çok çok daha güçlü.

Krome’un en büyük artıları,
1. Ses motoru çok güçlü; Büyük konser sahnelerinde, büyük sistemlerde, sesler asla sönmeden dolgun bir şekilde gelir. Yamaha es serileri ile roland fa serisi ile zaten öyle bi sahne yapamazsınız.

2. Tuşesi çok hafiftir. Ben Kronos ile birlikte üst klavye olarak krome kullanıyorum. Lead sololarda bu hafif ve dengeli tuşe size inanılmaz bir hız sağlıyor. Kronos yarı ağırlıklı tuşe olarak kullanıyorum. Eğer synth yada lead solo varsa direkt krome a abanıyorum. Yamaha klavyeler daha akustik işlerde kendini gösterir. Keza “aynı fiyatlarda baktığınız” rolandlarda. Krome tuşesi ile parmak hızınızın gelişimi diğer klavyelere göre çok çok daha hızlı olur.

3. Ağırlığı çok hafiftir. Bu cihazı çok taşıyanlar için geçerlidir.

4. Sample ses alır. Kronos ve krome için kendiniz uğraşmasanız bile hazırda dünyaca ünlü kişilerin direkt kendilerinin yazdığı gerek başka insanların simüle ettiği neredeyse her ses vardır. Krome ve kronos her ikiside birbirinin seslerini ufak bir edit ile destekler. Kross bu konuda biraz geridir.

5. Kullanımı kolaydır. Az bilgisi olan birisi dahi, kolaylıkla çok iyi sesler yaratabilir.

En basit olan bu birkaç özellik bile bu cihazları tek yapar. He bunlar gibi iş yapacak Roland G serisi cihazlar vardır. Onlarda artık bu seviyelerde ama fiyatları çok fazla. Eğerki sevdiğiniz, yaptınız müzik daha soft yada akustik ise de paranız ölçüsünde bir nord elektro yada stage alın. Bu söylediğim tarzlardan başkasında sönük kalsada pianoları rhodesleri hammondları çok iyidir.

Özet olarak önce ne yapacağınıza karar verin, sonra bütçenize bakın, 2. El yada sıfır her bütçeye “yapacağınız işe” özel klavye bulursunuz. Sadece param bu, şu markada bu var bu markada bu var bu paraya diyip alakasız klavyeleri karşılaştırmayın. Adam aynı paraya akordiyon görse bunumu alsam yoksa diye sorcakmış karşılaştırma listesine ekleyip😄

Sağlıcakla kalın
Nasıl da sallamış ve de güzel uydurmuşsun :) Neymiş Roland ve Yamaha ile sahne yapılmazmış şair burda diyor ki ben Korg kullanıyorum ben en iyisiyim en iyi klavye bende ama işin özü öyle değil. Senin gibi acınası kalitesiz cahiller neden kumda oynamak yerine böyle forumlarda zırvalar anlamış değilim. Birincisi Roland FA serisi diye küçümsediğin cihazlar Fantom X-G gibi serilerin kırpılarak taşınabilir hale getirilmiş hali ve Supernatural ses motorunu kullanan Workstationlardır yani bu cihazlarla baştan sona bi şarkıyı vokal kayıtları dahil tamamlayabilirsin hatta vokallere birçok efekt de verebilirsin ve o FA aslında Fantom'un ilk iki harfidir Fantom serisinin daha alınabilir versiyonunu temsil eder gayet de kaliteli cihazdır, öğren bunları. Gerçi sana göre yeni çıkan Fantom 6-7-8 ile de sahneye çıkılmaz uyduruk cihaz sonuçta üstünde Korg yazmıyor. İkincisi ise bak da gör kimler Roland Yamaha kullanıyor aşağıya bıraktım. Gerçi sen bu grupları bilmezsin ne seviyen ne de yaşın yetmez. İyi forumlar :)

Konuyu hortlatayım; arkadaşlar neyin kavgasını ve marka fanatikliği kavgasını yapıyorsunuz? o kadar saçma ve bilgisizce yazılar yazmışsınız ki... ben tam 20 seneden beri aktif olarak sahne konser ve aranje içindeyim. Hatta bu akşam bile sahnem var. Bu süre zarfı içinde bütün klavyeleri hemen hemen deneyimleme ve tecrübe etme fırsatım oldu. defalarca klavyeler aldım sattım. Birkere her markanın kendine öz bir özelliği ve avantajı var. Bu cihazları kategorisine göre kıyaslayabilirsiniz. Workstation grubu ayrı, performans grubu ayrı, ergonomik ve taşıması kolay grubu ayrı...ben daha çok performans klavyecisiyim. sahnede ses geçişleri arasında ve anlık editleme özelliği konusunda rolandın yeni nesil klavyelerini tercih ediyorum. Hızlı ve hafif, aynı zamanda malzeme konusunda birazdaha kaliteli. Sahneden sahneye bardan barar heryere taşıdığım için bana hafif taşıması kolay ve darbelere çarpmalara dayanıklı cihaz gerek. Ses konusunda da Fa-06 olana sahibim. Ses yeterliliği bana gayet yeterli. Ton yazmakla uğraştırmıyor. Geçmişte yamaha aldım ve performans konusunda beni yarı yolda bıraktığı için 2 ay sonra satmak zorunda kaldım. korg klavye 8 sene önce satın aldım hala duruyor fakar editleme ve kendine göre performans seti yazmaya çalışmak tam bir işkence. sahnede 2. üst klavye olarak kullandım, sesleri son derece hacimli ve net. ama bir yere kadar... Artık bütün klavyelerde sesler ve tonlar gayet başarılı ve güzel. Gelişen teknoloji sayesinde her bir cihazın bizlere sunduğu ses kalitesi mükemmel. Artık bu devirde ses kalitesi değil ne yaptığın klavyeyi nasıl kullanacağımız bizi ilgilendiriyor. Ne klavyecisisin? sahne mi? studio mu? konser mi? yoksa evde takılmaca mı? Arkadaşım demet akalının klavyecisi ve onun sounduna göre hitap eden klavyeler kullanmak zorunda. hantal ve yavaş...ama gelgelelim konserden konsere kullanıyor. barda çalarken küçük portatif hızlı klavyeler kullanıyor. Anlayacağınız artık seslere takılmayın. size sunduğu özelliklere ve donanıma takılın. Son olarak da; sahnede ses sistemi kaliteli ve hücumda şişmiyorsa kullandığınız cihazın seslerini yüksek desibel ortamında bile net duyabilirsiniz. ama kötü bir ses sistemine denk gelirseniz istersen 24bit çıkışlı kruzweil klavyeniz olsun yine ton alamazsınız yine sesleriniz altta sönük bir okadar da çamur kalır. tecrübeyle sabittir

Konuyu hortlatayım; arkadaşlar neyin kavgasını ve marka fanatikliği kavgasını yapıyorsunuz? o kadar saçma ve bilgisizce yazılar yazmışsınız ki... ben tam 20 seneden beri aktif olarak sahne konser ve aranje içindeyim. Hatta bu akşam bile sahnem var. Bu süre zarfı içinde bütün klavyeleri hemen hemen deneyimleme ve tecrübe etme fırsatım oldu. defalarca klavyeler aldım sattım. Birkere her markanın kendine öz bir özelliği ve avantajı var. Bu cihazları kategorisine göre kıyaslayabilirsiniz. Workstation grubu ayrı, performans grubu ayrı, ergonomik ve taşıması kolay grubu ayrı...ben daha çok performans klavyecisiyim. sahnede ses geçişleri arasında ve anlık editleme özelliği konusunda rolandın yeni nesil klavyelerini tercih ediyorum. Hızlı ve hafif, aynı zamanda malzeme konusunda birazdaha kaliteli. Sahneden sahneye bardan barar heryere taşıdığım için bana hafif taşıması kolay ve darbelere çarpmalara dayanıklı cihaz gerek. Ses konusunda da Fa-06 olana sahibim. Ses yeterliliği bana gayet yeterli. Ton yazmakla uğraştırmıyor. Geçmişte yamaha aldım ve performans konusunda beni yarı yolda bıraktığı için 2 ay sonra satmak zorunda kaldım. korg klavye 8 sene önce satın aldım hala duruyor fakar editleme ve kendine göre performans seti yazmaya çalışmak tam bir işkence. sahnede 2. üst klavye olarak kullandım, sesleri son derece hacimli ve net. ama bir yere kadar... Artık bütün klavyelerde sesler ve tonlar gayet başarılı ve güzel. Gelişen teknoloji sayesinde her bir cihazın bizlere sunduğu ses kalitesi mükemmel. Artık bu devirde ses kalitesi değil ne yaptığın klavyeyi nasıl kullanacağımız bizi ilgilendiriyor. Ne klavyecisisin? sahne mi? studio mu? konser mi? yoksa evde takılmaca mı? Arkadaşım demet akalının klavyecisi ve onun sounduna göre hitap eden klavyeler kullanmak zorunda. hantal ve yavaş...ama gelgelelim konserden konsere kullanıyor. barda çalarken küçük portatif hızlı klavyeler kullanıyor. Anlayacağınız artık seslere takılmayın. size sunduğu özelliklere ve donanıma takılın. Son olarak da; sahnede ses sistemi kaliteli ve hücumda şişmiyorsa kullandığınız cihazın seslerini yüksek desibel ortamında bile net duyabilirsiniz. ama kötü bir ses sistemine denk gelirseniz istersen 24bit çıkışlı kruzweil klavyeniz olsun yine ton alamazsınız yine sesleriniz altta sönük bir okadar da çamur kalır. tecrübeyle sabittir
evde hobi olarak müzikle ilgilenmek amacıyla ev stüdyosu kurmak istiyorum da internetteki videolarda önerilen 5-6 cihaz arasında da hep bir midi klavye var. bu tarz midi klavye önerir misin? (Nektar Impact LX25+ ile AKAI MPKMINI mk3 gibi başlangıç modelleri arasında kaldım)

normalde prosesör ve amfi ile elektrik gitar çalışıyordum, son zamanlarda DAW ve pluginlerle ses kartı kullanmaya başladım. midi klavye ne gibi işlere yarar (bir arkadaş gitarla solo çalarken backing track yaparsın demişti)?

Geri