şarkı benzerliği

herkese selam ben biraz farklı bi konuya değinmek istiyorum. bazı müzisyenlerin müzisyenler bazen bi ritim, melodi v.s. yaptığında birkaç kere çaldıktan sonra yaptığı şarkının başka bir şarkıyı çağrıştırdığını düşünür ve bu hangi şarkıya benziyo diye düşünür durur. yakında demo bir albüm çıkarıcam sormak istediğim düşüncem yaptığım bir şarkının ufak bi yeri veya tam can alıcı noktası ünlü bir şarkıcının bestesinde var diyelim karşıdaki şarkıcı tescilli şarkısı için dava açsa haklı bulunur mu çünkü dünya üzerinde geçmişten bugüne milyarlarca şarkı var bunların hepsini dinlemek imkansız gibi.. şu an aklımda kalan tek soru bu bilen arkadaşlar varsa görüşlerini alayım şimdiden teşekkürler

Hayır dava edemez. Zaten şu an aynını yapan onca şarkının davası sürüyor. Sonuç yok. Ama bir kısım benzemiş gibi şeylere kafanı takma. Zaten sen başka parçalardan çalarsan ritimleri ki ritim demiyeyimde solo veya arpej yada aklına ne gelirse insanlar zaten çakarlar vezir değil rezil olursun. Davut Güloğlu gibi :D Ama sen oturup doğaçlama yaptıysan ne kimse hesap sorar nede dava açar. Rahatına bak ;)

hocam 7 tane nota ve bunların diyezleri var. zaten bu notaların 1000 yıldır bütün permütasyonları icra edildi. yaa serdar ortac ve yaşar bunun en büyük örnekleri. bütün besteleri ya marş armaonik ya da ispanyol gidisi. sen devam et. hic takma...

abiler Randy Rhoads , Kirk :Hammett bile aynı şeyi yapıyor.Yani tam olmasa da mesela Kirk Hammett in çoğu Solosunu ben Eruptiona benzetiyorum, Steve Vai , Satriani havası verir daima , çoğu böyle yapar ama tabi birebir değil sadece birbirlerinden etkilenirler.Ama birebir yapacaksan o ayrı :D

Erkan Oğurun çok sevdiğim bir sözü var..."Müzik yaptığımızımı sanıyorsunuz?Biz müzik falan yapmıyoruz...sadece olanı sürekli tekrarlıyoruz...nezaman yeni bir ses buluruz ozaman müzik yapmaya başlamıs oluruz..."..Tabi baba burda müzikal benzerlikten söz etmis seninkide sözlü kısmı...Yok kardesim dava falan acamazlar takma kafana;)zaten telifleri tek bir yerine göre alınmıyor parcaların...ayrıca aynı türdeki her parcada biraz benzerlik vardır...kimi barizdir kimi andırır;)

şarkı benzerliği artık yerini sample kullanımına bıraktı - bazen bazı şarkılarda hiç sample olmamasına rağmen şarkılar birbirine benzeyebiliyor - o müzisyenin diğer müzisyene yaptığı gitar riff'i le veya başka bir enstrümanla göndermesi oluyor - ama günümüzde bazı tarzlarda artık yerini sample aldı - sesin aynısı olmasada (bazen aynısı da oluyor) değiştirilip kaydediliyor ve dinlenildiğinde rahatça anlayabiliyoruz - tabi daha önceden kullanılan sample'ın kulağımıza çalınması gibi - ki zaten sample'ı kullanan müzisyenlerde nerelerden esinlendiğini açıkça dile getiriyorlar - örneğin radiohead'in son albümünün 5. şarkısının (adı aklıma gelmiyor şimdi) gitar riff'lerinde pink floyd'un seneler önce yaptığı çalışmalara gönderme vardır - benzerlik varmıdır ? - kulağa bağlı bişey - ama bunların dışındada bazı şarkıların birbirine çok benzediği su götürmez bir gerçektir...

Geri