Fender amfiler

Bir adet ödünç Fender Twin Reverb 65 elime geçti. Yüksek gainli preamp ve distortion pedalı bağlıyorum, tonlar sanki kabinsiz, direct sound gibi cıvır cıvır geliyor. Pedalın kabin simulasyonlu mixer çıkışı ile veya preampin kabin simulasyonu ile bağlıyorum, sound o zaman düzeliyor hacim kazanıyor. Anfinin özelliği bu mu? yoksa bir arızası olabilir mi ?

Merhaba,
Fender amfiler mid scooplu amfilerdir, buna bağlı olarak ya da üstündeki hoparlörlerin frekans aralığına bağlı olarak cılız geliyor olabilir. Genelde Fender amfiler ile Fuzz, Distortion veya OD kullanırken ya mid hump lı pedallar kullanırlar ya da bu pedalların arkasına mid boostu için bir pedal daha eklerler. Mesela Tube Screamer çok iyi anlaşır Fender amfilerle, veya David Gilmour kullandığı Big Muff’ın arkasına Colorsound Power Boost/BK Butler Tube Driver/Boss GE-7 gibi pedallar koyardı.
Kabin simülasyonlarının frekansları farklı farklı olsa da genel mantık gitarda ihtiyaç olmayan bass frekanslarının ve tiz frekansların filtrelenmesi, bir kaç tane notch eklenmesi ve midde ufak bir azalıştır. Eğer kullandığınız Kabin simülasyonu tizleri fazla filtreliyorsa mid scoopu hissetmenizi engelleyecektir. Yani amfide bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Bir adet ödünç Fender Twin Reverb 65 elime geçti. Yüksek gainli preamp ve distortion pedalı bağlıyorum, tonlar sanki kabinsiz, direct sound gibi cıvır cıvır geliyor. Pedalın kabin simulasyonlu mixer çıkışı ile veya preampin kabin simulasyonu ile bağlıyorum, sound o zaman düzeliyor hacim kazanıyor. Anfinin özelliği bu mu? yoksa bir arızası olabilir mi ?

O Amfiyi bunu yapması için yapmışlar da ondan :)

2004-2006 arası elimde Fender 75 head vardı. O zaman ne gitardan ne de amfiden çok anlamıyordum. Gitarım da bc warlock bronz series. Trash metal yapıyorduk grubumla. Afedersiniz ama hayvan gibi ton alırdım. En önemli özelliği bütün ton potansları push-pull şeklinde yapmışlardı ve gayet güzel bir lead kanalı vardı. Arkadaşımın jackson ps-4 ü ile o kadar sert tonlar alamamıştık, ekstradan bir booster’a ihtiyacımız oluyordu. İki girişi vardı biri 15 watt diğeri 75 watt çıkış sağlıyordu. Reverb’ü tanklı ve de gayet başarılı idi. Heralde hayatımda yaptığım en kötü alışveriş tecrübesi ile o dönem prosesöre ihtiyacım olmasından mütevellit bir boss gt-6 ve bir miktar para karşılığına satmıştım Ankaradaki birine. Türkiyede bi eşinin daha olduğunu sanmam. Ben de Adana’da uyduruk bir müzik mağazasından almıştım, onlara da amerikalı bir asker satmış. Umarım kullanan arkadaş memnundur. Satmak isterse büyük bi keyifle satın alırım kendisinden :)

Bu konuda en güzel kaynaklardan birisi:

Knowing which pedals to choose for your amp |

Bu arada Bassbreaker 007 deneyen oldu mu?

Geri