Mesa Boogie Mark Jp-2c John Petrucci Signature

Tanitim cok guzel. EQ ayarlarini anlatirken neyi neden kistigini, neden açtığını aciklamasini sevdim. Bilgi pintiligi yapmamis :)

Tonal acidan begendim amfiyi. Pull ozellikleri dogru kullanılırsa çok guzel soundlar verir. Shred ozelligini(drop akordlar ve 7telli gitar icin) dusunmus olmaları bence cok yaratici ve islevsel. Her kanal icin ayri reverb kontrolu cabasi. 2 tane 5 band EQ koymuslar istenilen kanala atanabilecek şekilde. E daha ne olsun. Tank gibi alet. Bi 10 yil sonra Turkiye'ye gelirse denemeye gideriz :)

Evet, tamimiyle videolardan bir çıkarım yapmıştım. Aslında ben daha agresif bir şey bekliyordum, o daha Petrucci'nin 'Crunch'larından değil de tam 2003-2004'teki gibi. Bir de efektli çekmişler, Clean'a Chorus falan koymuşlar bana çok sert geldi Clean'lar. Bilmiyorum ben İlluminator'lardan pek hoşlanmıyorum sanırım ondan da olabilir çok sert geldi kulağıma. Lonestar'ın Clean'leri duyduğumun en iyi Clean'lerden cidden. Twin Reverb'le yarışır.

Zaten yorumlara 25 Watt da yapın diye çok yazmışlar. Ama ben Mesa'nın Mark V'den sorra ürettiği hiçbir amfiye ısınamadım. (2010 sonrası.) Ne o 25 Mark'lar ne de o 35. İnşallah 25 Watt'ını yaparlarsa EL-84 gibi iğrenç bir lamba koymazlar. Bir de şu Shred modunu hiç sevmedim ben. Ton çok keskin geliyor.

Bir de Mesa videolarında artık güzel ton ayarlayamıyor gibi. Mesela dünya Mark V videosu çektiler hiçbiri Petrucci'nin çaldığı 2 part videodaki gibi değil, berbat. Artık adamın tuşesi mi etkiliyor yoksa bunlar mı ton ayarlayamıyor bilemedim. Hele şu 25 Mark'ları 2 adama vermişler o çok acayip berbat.

Bence bu amfinin de tonu öyle çok ahım şahım değil, beklentimin altında kaldı baya. Tamamen Petrucci'nin 'son dönem' sounduyla yapılmış, o yüzden pek sevemedim ama kötü değil. Lead tonları çok güzel veriyor ama ritimde fiyasko.

Bir de Petrucci o kadar 'reklama' çıktı ki artık öyle övüyor yok efendim anbilivibıl falan midem bulanmaya başladı.

Bilmiyorum ben mi anlamıyorum tondan ama alınmaz bu bence. En azından bu videodan öyle bir çıkarım yaptım.
Shred modunun biraz daha tiz olnasi normal. 7 telli ve drop gitarlar normal gitarlardan daha fazla bass sinyal uretiyor. Ayni EQ ayariyla 6 telli gitar kullandiginda gayet normal gelen ton, 7 tellide ayni netligi veremez. Bu ev gitaristleri icin onemli bi olay. Pucci'ye fark etmez. Mix masteringde her turlu yere cekerler soundu ama evde calarken tek bi basisla o soundu oraya cekmek onemli.

Tanitim cok guzel. EQ ayarlarini anlatirken neyi neden kistigini, neden açtığını aciklamasini sevdim. Bilgi pintiligi yapmamis :)

Tonal acidan begendim amfiyi. Pull ozellikleri dogru kullanılırsa çok guzel soundlar verir. Shred ozelligini(drop akordlar ve 7telli gitar icin) dusunmus olmaları bence cok yaratici ve islevsel. Her kanal icin ayri reverb kontrolu cabasi. 2 tane 5 band EQ koymuslar istenilen kanala atanabilecek şekilde. E daha ne olsun. Tank gibi alet. Bi 10 yil sonra Turkiye'ye gelirse denemeye gideriz :)
Yahu anlamadım ben, herkes yorumlara müthiş falan çok beğendim en iyi amfi gibisinden yazmış bi beğenmedim sanırım? Bu arada tanıtım çok kaliteli ama keşke biraz daha çalsaymış. Yeni albümü bunlarla kaydetmemiş sanırım öyle demedi ama.

Shred modunun biraz daha tiz olnasi normal. 7 telli ve drop gitarlar normal gitarlardan daha fazla bass sinyal uretiyor. Ayni EQ ayariyla 6 telli gitar kullandiginda gayet normal gelen ton, 7 tellide ayni netligi veremez. Bu ev gitaristleri icin onemli bi olay. Pucci'ye fark etmez. Mix masteringde her turlu yere cekerler soundu ama evde calarken tek bi basisla o soundu oraya cekmek onemli.
Eyvallah, zaten videoda da 7 telliler için olduğunu söylüyor özellikle ama nasıl tarif edebileceğimi bilmiyorum ama ton böyle dozer gibi, her şeyi yıkmış Shred'de. :(

Yahu anlamadım ben, herkes yorumlara müthiş falan çok beğendim en iyi amfi gibisinden yazmış bi beğenmedim sanırım? Bu arada tanıtım çok kaliteli ama keşke biraz daha çalsaymış. Yeni albümü bunlarla kaydetmemiş sanırım öyle demedi ama.
Sahsen Mark IV'un soundunu daha cok severim ama tonal acidan bence cok basarili amfi. Yeni ozellikleriyle de atasina gore farkli yerlere cekilebilir. Pucci de demis videoda, eski olanda 1.ve 2.kanal ayni EQ,gain ve volume kullaniyormus sanirim. Bu cok buyuk bi dezavantaj bence. Bunu duzelttikleri yetmezmis gibi bide iki tane 5 band EQ'ya cevirmisler.

Sahsen Mark IV'un soundunu daha cok severim ama tonal acidan bence cok basarili amfi. Yeni ozellikleriyle de atasina gore farkli yerlere cekilebilir. Pucci de demis videoda, eski olanda 1.ve 2.kanal ayni EQ,gain ve volume kullaniyormus sanirim. Bu cok buyuk bi dezavantaj bence. Bunu duzelttikleri yetmezmis gibi bide iki tane 5 band EQ'ya cevirmisler.
Tamam, amfinin özellikleri çok güzel, (Özellikle MIDI.) ama sırf bu videoya bakarak değerlendirmek de doğru olmaz. Daha doğrusu videolardan değerlendirmek doğru olmaz. :) Ama sadece bu videoya bakarsak 2500 Dolar, bilemeyeceğim de verilmez yani.

Zaten Mark IV'a laf yok. :)

Hmm, videoyu izleyince daha anlaşılır hal aldı. Adam tam kendisine özel IIC+ yapmış. MARK V gözümde daha geniş yelpazeli gözüktü. Gerçi amfiye eklenen yeni özellikler de fena olmamış ama gönlüm Mark V'e kaydı :D Tabi ultra mega high gain karşılaştırmalarına da bakmak gerek :D :D

Sizin 'ilk görüşleriniz' nelerdir? Beğendiniz mi?
Mark IIC+ Petrucci'nin en sevdiği amfidir, son dönemde workshoplarında olsun (hatta konserlerinde bile öyle olduğunu düşünüyorum) hep bu amfiyi kullandı, amfide sadece MarkIIC+ modu olması beni tatmin etmedi, çünkü karakter olarak bass frekansları zayıftır bu amfinin, fakat tabi pazarlama stratejisi devreye giriyor burda, çünkü Petrucci çok satan bir gitarist, penasından askısına her türlü yatırım yapıldı üzerine, ben Ernie Ball tel bekliyorum bi de signature sanırım onu da yakında yaparlar, bu amfi yakında gelir buraya Mark V ile karşılaştırmalı dener, daha kesin bir yorum yapabilirim.

Mark IIC+ Petrucci'nin en sevdiği amfidir, son dönemde workshoplarında olsun (hatta konserlerinde bile öyle olduğunu düşünüyorum) hep bu amfiyi kullandı, amfide sadece MarkIIC+ modu olması beni tatmin etmedi, çünkü karakter olarak bass frekansları zayıftır bu amfinin, fakat tabi pazarlama stratejisi devreye giriyor burda, çünkü Petrucci çok satan bir gitarist, penasından askısına her türlü yatırım yapıldı üzerine, ben Ernie Ball tel bekliyorum bi de signature sanırım onu da yakında yaparlar, bu amfi yakında gelir buraya Mark V ile karşılaştırmalı dener, daha kesin bir yorum yapabilirim.
Cevap için teşekkürler, amfiyi ben de pek sevemedim. Bu arada M-Steel teller ona özel yapılmadı mı?

Ben izledim amfiyi ve çok güzel bir amfi olmuş bana sorarsanız, ama güzel olduğu kadar da mark serisinden uzak bir amfi olmuş. Sistem çok ama çok farklı, Mark V istediğin her ama her tonu alabileceğin ve bunun için üzerindeki switchlerle oynayarak amfinin rectifierından tut classına kadar değiştirebileceğin bir amfi. Ama bu JP-IIC düz metal amfisi. Pazarlama stratejisi, Petrucci A.Ş. falan ama bir metalcinin bulabileceği en iyi amfilerden biri olduğunu düşünüyorum kesinlikle, sahne olsun stüdyo olsun. Hatta mesleğim müzik ve işim metal olsa ağzımın suyu akarak bakıyor olurdum şuanda amfiye.

Detaya gelecek olursak. IIC+ modelini aslen ünlü eden Dream Theater'ın albümlerinden önce, Metallica'nın Master of Puppets albümüdür. Metal dünyasındaki scooped mid soundunun altına imzası atılacak amfilerden biri olarak, birçok metal müzisyeni tarafından çokça kullanılmış, çok ünlü bir amfi. Ve Petrucci videoda bu amfisinin tamamen herşeyine kadar IIC+ olduğunu söylüyor, hatta ''IIC+ Reissue'' diyor. Ve üzerine bu kadar özellik konmuşken, orjinal Mark IIC+ soundunu koruyabiliyor, ya da şöyle diyelim, bu kadar özellikle beraber Mark IIC+ olabiliyor ise bu amfi, birçok metal müzisyeni bu amfiyi stüdyosunda biryere saklamak zorunda kalabilir :)

Amfi güzel amfi, ama çığır açan bir amfi değil. Bana kalırsa amfinin tek cümlelik özeti şudur: ''Çok güzel metal amfisi'' . Bir metal müzisyeni iseniz, low gain işlerde yüzünüz yoksa, iki tane high gain IIC+ kanalı olan bir amfi, bir metalhead daha fazla ne isteyebilir ki zaten ? İkisinin ayrı EQ'su ve Shred modu da bonus yanında.

Amfinin fark yaratacak iki özelliği var bana sorarsanız: Shred ve MIDI. Bunun dışında pek bir olayı yok. 345435. kez diyeyim, tam bir metalci amfisi, stüdyo ve sahne için çok iyi. Bunun dışında bu amfiyi diğer amfilerle karşılaştırmak yanlış bence. Çünkü hiç ama hiç alakası yok ne Mark serisi amfilerle ne Rectifier serisi amfilerle. Benim için Mesa'nın şampiyonu kesinlikle hala Mark V. Şunu da söylemek lazım, fiyatına değen bir amfi olacağını sanmıyorum, pazarlama stratejisi dolayısı ile zaten herkes hemfikirdir, ancak eşi benzeri yok sonuçta ve IIC+ gibi ise gerçekten, bu şişirilmiş fiyattan da baya satar.

Geri