Humbucker - Tamir - Dimarzio

Merhaba,

Bu manyetik işinden pek anlamıyorum ne yazık ki. Ve bir problemim var. Elimdeki manyetik biraz oynanmış gibi duruyor ve şu an çok düşük ses veriyor. (orta manyetikten daha düşük çıkış gücünde). Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekteki fotoğraflardan anlaşılacağı üzere iki bobin arasından bir kablo var. Bobinler arası bağlantıyı sağlıyor sanırım ama orjinal olmadığı belli. Sorunun bu kablodan yada mıknatıs pozisyonundan olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bu kablonun olması şart mıdır?
Kablo uçlara lehimlenmeli midir? Yoksa sadece teması yeterli mi?
Mıknatısların yönü/pozisyonu önemlidir diye düşünüyorum ama doğru pozisyonu nasıl anlayabilirim?

Ve sizce problem nerededir?

Not: Manyetiği çok kötü şekilde boyamışlardı dikkatlice zımparalayıp gitar rengine boyadım
3472 medya öğesini görüntüle3473 medya öğesini görüntüle

Dediklerinizde pek alakası yok derim. Mıknatıs yönü filan direkt uçup gitmişsiniz. Manyetikle genelde oynanmaz. Oynanacak birşeyi olmaz. Oynanırsa bozulur, bozulursa tamir edilemez. Daha doğrusu bunu Türkiye'de tekrardan saracak 3-5 kişi var, onlardan çıkan iş oynanmış gibi görünmez ve masraflı olur.

Ses cılızsa muhtemelen out of phase durumu vardır veya tek manyetik komple ölüdür. Dimarzio renk kodlarından 2 coile ait kabloları ayırıp avometre ile kontrol etmeniz gerek. 2si de yakın değerler göstermeli(sitesinde ne yazıyorsa). Ardından seri olarak Dimarzio renk kodlarına göre bağlamanız gerek. İyice sarıp bantlamanız yeterlidir. Lehime gerek yoktur. Lehim sadece potans ve switche takılırken gerekir. Dediklerimden birşey anlamadıysanız, elektronikçiye götürün, durumu anlatın, buradaki 2 coilin bağımsız olarak direnç göstermesi gerekiyor diyin, o deneme-yanılmayla size yardım eder.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,

Cevap için teşekkürler.

Manyetik biraz oynanmış ama bobinde herhangi bir oynama olmadığı için şükür sorunu bahsettiğiniz şekilde hallettik gibi. Ölçüm sonucu tek manyetik çıkışı olduğunu gözlemledik ve iki bobin arası bağlantıyı kabloyu lehimleyerek yaptık. Amaç teması garanti altına almaktı çünkü yapistirinca bobin telinin izolasyonundan ötürü bağlantının kopuk olduğunu farkettik. Out of phase durumuna sebep olmasın diye mıknatısı doğru şekilde yerleştirmeye dikkat ettik. 180 Derece ters koyulduğunda out of phase e sebep olacağını okudum. Son olcumde 11.51 şeklinde bir değer elde ettik. Akşam gitara bağlayıp deneyeceğim.

Teşekkürler yardım için.

Merhaba,

Cevap için teşekkürler.

Manyetik biraz oynanmış ama bobinde herhangi bir oynama olmadığı için şükür sorunu bahsettiğiniz şekilde hallettik gibi. Ölçüm sonucu tek manyetik çıkışı olduğunu gözlemledik ve iki bobin arası bağlantıyı kabloyu lehimleyerek yaptık. Amaç teması garanti altına almaktı çünkü yapistirinca bobin telinin izolasyonundan ötürü bağlantının kopuk olduğunu farkettik. Out of phase durumuna sebep olmasın diye mıknatısı doğru şekilde yerleştirmeye dikkat ettik. 180 Derece ters koyulduğunda out of phase e sebep olacağını okudum. Son olcumde 11.51 şeklinde bir değer elde ettik. Akşam gitara bağlayıp deneyeceğim.

Teşekkürler yardım için.

Birşey değil, en azından hallolmuş.

Oradaki manyetik yönü gürültü kesmede önemli. Yani manyetikler birbirine zıt bakmalılar(Manyetik alanlar birbirine zıt yönde hareket etmeli.). Aynı yönde bakarlarsa 2 single coili yana koymuşsunuz gibi olur, gürültü yapar. Yani humbucker görevini yerine getirmez. Out of phase durumu ile manyetiğin mekanik yerleştirmenin çok bir ilgisi yok.

Geri