Transylvania (Yön:Tony GATLIF; Oyn: Birol Ünel, Amira Casar)

249908.jpg


Tony Gatlif'in yeni filmi, bu eşsiz Çingene yönetmen ve müzisyene ilk Gadjo Dilo (Çılgın Yabancı) filmiyle cnbce'de rastladım. Filmin müzikleri eşsizdi. Geçenlerde bu soundtrack'i edindim. Daha sonra da diğer soundtrack'lerini aramaya başladım. Diğer müzikleri de gayet güzel. Vengo adlı filminin soundtrack'inde ispanyolca ağırlıkta olmak üzere 16 eşsiz şarkı var, ve bazılarında NEY kullanmışlar ki mükemmel olmuş. Sufizm'le de ilgili anladığım kadarıyla, bir şarkısı: tomatito & sheikh al tuni - "flamenco soufi". Aynı albüm içinde hem derin sufi tınılar, ispanyool ezgileri, hem de "techno del rey" adlı ne olduğu adından belli dehşet bir şarkı var, hele albümde bir de "mecanique garage" var ki... Industry mi desem tarzına, artık dinleyip siz söyleyin biliyorsanız. Ama albümdeki en favori şarkım Remedios Silva Pisa'dan ispanyolca bir şarkı "Naci en Alamo". Aynı şarkının bende Yunanca versiyonu vardı, Songs of Greeces Gypsies albümünden, ikisi de birbirinden güzel gerçekten, ama bunun içine NEY de yerleştirmişler ki tadından yenmiyor. Latcho Drom adlı filminin soundtrack'inde de "hicaz dolap rom", "istanbul drom" adında şarkılar da var

Sanırım film daha önce Film Ekimi'nde gösterilmişti. Ankara Sinema Kültürü Derneği'nin SineTek Avrupa Ocak 2007 etkinlikleri arasında bu film de yer alacak. 11 Ocak Perşembe saat 19:30'da Ankapol'de gösterilecek. http://www.askfest.org

http://www.ntvmsnbc.com/ adresinde filmle ilgili çıkan haber:

Tony Gatlif’in yönettiği ve Asia Argento, Amira Casar, Birol Ünel ile Alexandra Beaujard’ın oynadığı ‘Transylvania’, r Film tarafından gösterime sokuldu.

Cannes’ın ardından Toronto Film Festivali ve 2. Avrasya Film Festivali’nde de gösterilen ‘Transylvania’da ‘Duvara Karşı’nın ödüllü oyuncusu Birol Ünel oynuyor. ‘Exiles’ filmi ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Altın Palmiye’ye değer bulunan ünlü yönetmen Tony Gatlif’in son filmi “Transylvania” Asia Argento’nun canlandırdığı Zingarina etrafında gelişen bir aşk ve yol öyküsünü konu alıyor.

Sevdiği adamı aramak için Transylvania’ya giden Zingarina, Sighet’in ünlü festivalinde aradığı adama rastladığında, artık sevilmediğinin de farkına varır. Bu yolculukta Zingarina’ya koruyucu meleği Marie (Amira Casar) eşlik eder.

Kendisine geçmişini hatırlattığı için Maria’dan ayrılıp her şeye yeniden başlamak isteyen Zingarina’yı ise yeni bir aşk beklemektedir.

Genç kadının evi ve bağları olmayan ve değişik aksanlarla pekçok dili konuşabilen esrarengiz bir adam olan yeni aşkını ise; Avrupa Film Ödülleri’nde “Duvara Karşı” filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Birol Ünel canlandırıyor.
 
İzlemek iztiyorum gosterimden kalkti sanırsam yada girdimi hatirlar gibiyim afisini gittgim yerlerde ??:. Birol unel varsa izlenmeli ayrica ..
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
filmi izledim, gerçekten güzeldi, ama önceki filmlerinin müzikleri biraz daha iyiydi sanki.

Birol Ünel'in kafasında bira kırma sahnesi, aç köpeğe gösterdiği şefkati aç çingene çocuğa göstermediği sahne, haç üstünde sigara söndürmesi, Asia Argentino'ya bisiklet sürerken oturduğun sele olayım demesi, pedal basarken grup yorumdan duyduğumuz sosyalist marşını bağıra bağıra söylemesi, festival görüntüleri, kulüpteki dans edenlerin hızını ağzı açık izlememiz, aklımızda kalan sahneler...

velhasıl kelam güzel, hatta şahane filmdi, gel gör ki diğer filmlerini nerden bulcaz :?:
 
Geri
Üst