Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

heavy-alternatif metal, rock Blues için tavsiyeleriniz nedir
Mesajınızdan anladığım kadarıyla distortion pedalı düşünüyorsunuz. Çok geniş bir yelpazeniz var. Bir pedalla olacak gibi gorunmuyor. Forumda birçok tavsiye konusu var forumda arama yapabilirsiniz. Bence youtube'da orneklere bakın. Ben seçmeden önce herhalde 200'e yakın pedal dinlemişimdir. Tabi ki gerçek sesi duyamıyorsunuz bir suru editing ve compressing var ama yine de karakteristik olarak fikir veriyor.

Analog set-up oluşturmak istiyorsun anladığım kadarıyla.

- Tube screamer veya muadili bir overdrive veya iyi bir distortion/fuzz
- İyi bir chorus
- Çok iyi bir compressor
- Delay
- EQ
- Phaser/flanger (opsiyonel)
- Reverb (opsiyonel)

Ben sen olsam chorus ve overdrive'dan başlarım. Compresör sonraki ilk alınacak pedal.

Selam arkadaşlar. Yıllardır prosesorler kullaniyorum. Modellemeler artık tatmin etmiyor. Özellikle dandik stagg ga60 in distortion u bir müddet kullandıktan sonra Amfinin ki daha doğal gelmeye başladı . ki amfiden de memnun değilim. Lambalı amfi alacak durumumda yok. Prosesorun sadece sadece fx leri kullanacağım. Analog pedal tecrübem yok
heavy-alternatif metal, rock Blues için tavsiyeleriniz nedir . tecrübeli arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim
Selam. Bence ilk olarak pedallara yogunlasmak yerine yeni bir amfi almaniz sizin icin daha mantikli olur. Cunku ne kadar iyi pedallar alirsaniz alin eger kotu bir amfiniz varsa (memmun olmadiginizi yazmissiniz) pedallarin istediginiz tona ulasmakta cok yardimci olamayacagini dusunuyorum.

Prosesörünüzü FRFR sistemle kullanırsanız bir nebze olsun amfi gibi hissettirebilir. Prosesörlerin sıkıntısı sürekli dijital kayıt alıp kulaklıkla dinlemekte olabilir. O yüzden sesler biraz 'kapalı' geliyor olabilir.

Öte yandan amfi için evin müsait olup olmadığı da önemli. Çok güzel bir amfi alırsınız bu sefer de sesini açamazsanız o da iyi olmaz.

İster dijital prosesör, ister analog pedallar isterseniz de pedalsız prosesörsüz direk amfiyle çalışın ama önce ortamınız ne kadar ses açmanıza izin veriyor? kulaklıkla çalmak zorunda mısınız? kayıt alacak mısınız? gibi temel şeyleri göz önüne alın.

örnek FRFR vs Sahne monitörü vs Amfi:

Bunların ortak özellikleri sesi yüksek açabiliyor olmaları : ) O odada tabi ki başka hissedeceksiniz.

Son olarak eğer evde imkanınız yoksa arada sırada stüdyo kiralamayı düşünebilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba, şöyle de bir yorum yapılabilir : Öncelikle ne kadarlık bir bütçeniz var ? Bu sorunun cevabından yola çıkılarak analog setupa mı başlanmalı , yoksa bir lambalı amfi mi alınmalı ? Sonuçta her ikisinin de belirli bir bütçesi mevcut. Ayrıca analog pedalların tonlarını (kapasitesini) tam olarak duymak, hissetmek için iyi bir amfi şart. Diğer yandan da analog pedalların gayet bu süreçte fiyatları ülkemizde yüksek seyretmekte. (Dolar/Euro) Bütçeyi de bilmeden yorum yapıyorum ama; öyle yada böyle lambalı amfi edinme yoluna gitmekte fayda var diye düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kayıt konusunda prosesor, bias türevi programlarla yürüyorum. Kayıtlarda prosesorden memnunum. efekt olarak da rack prosesosorumun fxlerini kullananip driver ı amfiden alacağım. Amfi ye gelince prosesoru Amfinin Return den girip kullandığım zaman amfi modellemelerinde tad yok.hacim zayıf. Ama prosesorun çıkışını da direk Amfinin imputa girince de volumu açamıyorum bile inanılmaz hacimli tonlar alıyorum. Bu sefer de hem Amfinin hem prosesorun preamplari çakışıyor. Amfi yi hoparlör capindan ve gücünden dolayı satmak istemiyorum ki piyasada bitik yok fiyata gidecek. Tona gelecek olursam da aslında aradığım mesa, jvm 210, 5150 diyebilirim. Bütçe olarak da max bin TL ye çıkabilirim ya da gitarlarim in birini denk getirebilirsem takas a gireceğim.

Pedallardan pek anlamıyorum. Genel olarak metalin her türünden çalan nir insanım. Elimde EHX Metal Muff var yanıma delay reverb compressor ve ek distortion pedalları almak istiyorum. Bana önerebileceğiniz bir set var mı ? Hatta Metal Muffı da satmayı düşünüyorum. Boss marka pedal seti alıp Boss bcb 60 ın içine koyup bir ömürlük set yapmak istiyorum. Cidden öneriye ihtiyacım var :)

Sadece Boss ile ömürlük olmaz. Boss'un da iyi olduğu pedallar var ama mesela disto için Boss'a güvenemezsin.

Compressor olarak Ibanez CS9 veya daha iyisi eski tip MXR (9 volt adaptör girişi olmayanlardan) öneririm.

Disto olarak Ibanez Tube King (TK999HT) tek geçerim.

Biraz pahalı olur ama ömürlük olur ...

Sadece Boss ile ömürlük olmaz. Boss'un da iyi olduğu pedallar var ama mesela disto için Boss'a güvenemezsin.

Compressor olarak Ibanez CS9 veya daha iyisi eski tip MXR (9 volt adaptör girişi olmayanlardan) öneririm.

Metal muffin yerini tutar mı ibanez tube king ? Cidden bilgim sıfır hocam kusura bakmayın :)

Delay olarak Ibanez De7 oneririm. Echo modu analog delay tonu icin cok basarili. Reverb icin ehx, digitech ve bossa bakabilirsin. Compressor icin MXR tarzi dusunursen Biyang Compressor X oneririm

İkisi tamamen ayrı pedallar. Ben MM'ı eq'su için kullanıyorum, disto fazla sert benim için o yüzden neredeyse sıfıra yakın kullanıyorum. Tube King lambalı bir disto. Üstelik üzerinde çok çok iyi bir noisegate var. Farklı tip lambalar takarak değişik disto tonları elde edebilirsin.

Piyasada Boss'u kötülemek moda oldu sanırım. Boss'a neden güvenilmesin Boss mt2 her türlü yeter metal distortion için. User review'larına bakın netten, yüzlerce iyi rating var elbette kötü diyen çıkacaktır her zaman. Boss'un 20-30 yıllık pedallarını kullandım hala çalışıyor taş gibi. Boss kalitesi herzaman iyidir taş gibi pedal yaparlar ömürlük doğru tabir.

Boss'u kötülemedim, sadece disto konusunda Boss yolda bırakır dedim. Piyasada Boss disto'ların fersah fersah önünde bir sürü disto var. Modülasyon efektleri için Boss son derece uygun bir seçenek ama disto konusunda değil; tarihi boyunca Boss düzgün tek disto yapamamıştır maalesef, üstelik bu Roland'ın tüm cihazlarında da aynıdır (prosesörler vs.).

Boss'u kötülemedim, sadece disto konusunda Boss yolda bırakır dedim. Piyasada Boss disto'ların fersah fersah önünde bir sürü disto var. Modülasyon efektleri için Boss son derece uygun bir seçenek ama disto konusunda değil; tarihi boyunca Boss düzgün tek disto yapamamıştır maalesef, üstelik bu Roland'ın tüm cihazlarında da aynıdır (prosesörler vs.).
Disto yakin dostunuz galiba. Boss'un yari yolda biraktigini hic gormedim. Official Metallica Tribute grubunun gitaristi Metalizer pedaliyla cozuyor bu isi. Nasil yari yolda birakiyor anlamadim...

yok öyle bişey hocam Boss distortion pedalları iyidir kimse kötülemesin daha iyisi vardır o ayrı ama piyasada en iyi fiyat/performans olarak distortion pedalları boss'dur. Boss'un distortion'ı kötü yaptığını kim demiş Boss Hm-2 ile biçok album kaydı yapıldı zamanında ve Boss ds-1 bi şekilde modlu yada modsuz biçok profesyonel gitarist kullanıyor, Boss mt-2'de öyle hatt red beach bile kullanmış
Reb Beach - Gear Gallery - Pedalboard
tartışmak veya inatlaşmak için yazmıyorum ama bu yanılgı.

Geri