Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Signal chain sırasıyla yazıyorum

Wah
Jim Dunlop Cry Baby (Herhangi bir modeli)

Tuner
TC Electronic Polytune (yada polytune mini)

Akustik Simülatör
Mooer Acousticar

Compressor
Boss CS3
Kokko Compressor (Satıyorum)
Mooer Blue Comp (Bulabilirsen bi tane de ben alırım)
Mooer Yellow Comp

Distorsion (aslında bence lazım değil de)
Boss DS1 (Cihan Düşmez Modlu)
Mooer Black Secret
(Big Muff ta iş görür ama biraz modern kalır gibime geldi)

Overdrive
Duman tonu için Boss OD3 Overdrive (Satıyorum)
Daha vintage tonlar için Ibanez TS9/Mooer Green Mile/Kokko Overdrive

(Hali hazırda sattığım TC Electronic Spark'ı (mini versiyonunu satıyorum) da overdrive olarak kullanabilirsin ancak halihazırda Kokko Overdrive kullanan bendenizi tatmin etmediği için buraya yazmadım)

Ekolayzır
MXR 10 Band Equaliser

Envelope Filter/Auto Wah
Malekko E-filter
Mooer @Wah
Mooer Funky Monkey

Chorus
Mooer Ensemble King

Flanger
MXR Phase 90 (veya 45 veya 100)
TC Electronic Vortex (ya da vortex mini)

Tremolo
Mooer Trelicopter (Ben bunu kullanıyorum. Çok ta kullanmadığım için daha iyisine ihtiyaç duyup araştırmadım. Bilen varsa doğrudur.)

Vibrato/Rotary
TC Electronic Shaker (ya da shaker mini. Mini satıyorum.)

Reverb
TC Electronic HOF (ya da HOF mini)

Delay
TC Electronic Flashback (Herhangi bir modeli)

İlk etapta minimum işler bir set için alman gereken pedal türlerini kalın yazdım.
Kendi şahsi beğenilerim ve senin tarz isteğine göre bu listeyi oluşturdum. Yoksa ZVEX'ler Xotic'ler neler neler var.

Happy hunting..
S.M.K.

Bu da burada dursun, lazım olur.
104820 eklentisini görüntüle
@Slaughter abi çok teşekkür ederim edinmeye başlayacağım pedalları

Drive olarak bütçen çok yüksek değilse Fulltone OCD dene derim, 2 yıldır hayalimdi, geçen hafta kavuştum, iyiki beklemiş ve bunu almışım, Xotic AC + ve BB Preamp'ta çok başarılı bu arada.
Delay olarak analog ve tape delay önerim ise Binson Echorec'in pedal haline getirilmiş olanı Catalinbread Echorec olabilir, nefis transparan ve çok fonksiyonlu bir pedal, 12 programlı bir tape delay, Carbon Copy'de deneyebilirsin, o da çok güzel bir analog delay.
Tremolo olarak EHX Pulsar veya bir üst pozisyon düşünürsen Fulltone Supa-Trem, ikisi de çok başarılı. Hatta Supa-Trem'in 2. versiyonu bu ara sahibinden de vardı, bir göz at.
Comp olarak çok uçmana gerek yok, Dyna Comp her türlü imdada koşar, Phaser için de yine Phase 90 son derece yeterli.Zaten genel olarak Eventide, Strymon falan düşünmüyorsan modülasyon pedallarında MXR gerçekten başarılı.
Bunlar dışında Wah olarak Fulltone Clyde Standard çok güzel bir Wah, Jam Pedals Wahcko(Bulabilirsen) denediğim en güzel wahlardan biriydi. Crybaby düşünüyorsan elimde Slash wah var, yardımcı olabilirim onunla ilgili.
Chorus için, MXR'ın Stereo Chorus'u çok başarılı ancak şahsen ben çok fazla Chorus kullanmadığım için bu konuda çok bilgi sahibi değilim, Electro-Harmonix'in Nano Clone'u var bende, dediğim gibi çok kullanmıyorum, kullandığımda da iş görüyor.

Drive olarak bütçen çok yüksek değilse Fulltone OCD dene derim, 2 yıldır hayalimdi, geçen hafta kavuştum, iyiki beklemiş ve bunu almışım, Xotic AC + ve BB Preamp'ta çok başarılı bu arada.
Delay olarak analog ve tape delay önerim ise Binson Echorec'in pedal haline getirilmiş olanı Catalinbread Echorec olabilir, nefis transparan ve çok fonksiyonlu bir pedal, 12 programlı bir tape delay, Carbon Copy'de deneyebilirsin, o da çok güzel bir analog delay.
Tremolo olarak EHX Pulsar veya bir üst pozisyon düşünürsen Fulltone Supa-Trem, ikisi de çok başarılı. Hatta Supa-Trem'in 2. versiyonu bu ara sahibinden de vardı, bir göz at.
Comp olarak çok uçmana gerek yok, Dyna Comp her türlü imdada koşar, Phaser için de yine Phase 90 son derece yeterli.Zaten genel olarak Eventide, Strymon falan düşünmüyorsan modülasyon pedallarında MXR gerçekten başarılı.
Bunlar dışında Wah olarak Fulltone Clyde Standard çok güzel bir Wah, Jam Pedals Wahcko(Bulabilirsen) denediğim en güzel wahlardan biriydi. Crybaby düşünüyorsan elimde Slash wah var, yardımcı olabilirim onunla ilgili.
Chorus için, MXR'ın Stereo Chorus'u çok başarılı ancak şahsen ben çok fazla Chorus kullanmadığım için bu konuda çok bilgi sahibi değilim, Electro-Harmonix'in Nano Clone'u var bende, dediğim gibi çok kullanmıyorum, kullandığımda da iş görüyor.
@Telecast hocam dediğiniz setup için pek ucuz değil ya fulltone'u türkiyeden almak zor fiyatlar kaç parayı bulabilir bilemiyorum

@Telecast hocam dediğiniz setup için pek ucuz değil ya fulltone'u türkiyeden almak zor fiyatlar kaç parayı bulabilir bilemiyorum
Benim diyeceğimi demişsin. Ben, kişisel tercihtir beni ilgilendirmez diye soylememistim. Bu iş biraz daha süreç gibi benim gözümde, alttan başlayıp sürekli bi iyilestirme süreci. Çünkü çok çok cüzi fiyatlardaki adı sanı duyulmamis pedallar bazen çok iyi performans, hadi iyi performans demeyeyimde, tam sizin istediğiniz performansı gösterebiliyor. Misal o listede yazdığım kokko overdrive pedalini tamamen deneme amaçlı 16 dolara almıştım ve çok memnunum. Bunun tam tersi olan çok para verip memnun kalmama durumu da mümkün. Misal 1000TL verip hughes&kettner tubeman mkII tüplü preamp aldım ama drive kanallarindan memnun kalamadim (Allahtan clean kanalı elimde tutmamı sağlayacak kadar iyi) Neyse ne kadar ekmek o kadar köfte olayı genelde doğru olsa da istisnalar olabiliyor. Yine de kişisel tercihtir, yargılamam.

Yeni bir setup kuracağım ama pedal konusunda bir fikrim yok classic rock TS9 Wah gibi pedallar var ama daha almam gereken pedallar var biliyorum. Hangisini almalıyım sizce ?
En önemli olan şey bence "çekirdek" bir preamfi veya overdrive tonu yakalayabilmek.
Gerisi sonraki mesele bence. Doğru düzgün bir drive soundu olmadan gerisinin bir anlamı yok. O yüzden oradan başlayın derim arayışa. Genellikle bir boost da lazım oluyor, TS9 varsa o gayet iyi iş görür.
Bütçeniz belli değil bu arada. Hesaplı alternatif istiyorsanız Mooer iyi bir başlangıç noktası.
İngiliz soundu isterseniz Carl Martin Plexitone (3 düğmelisinde epey bir olasılık var) mutlaka deneyin. Boost ihtiyacı da olmuyor onunla.

Merhabalar boss gt 10 kullananlara bir sorum olacak. Manuel mod ve preset mod arasında ayak ile geçiş yapılıyor mu? Yani display mod tuşu dışında ctl 1 yada 2 ye Manuel moda geçmeyi atayabiliyormuyuz?

Merhabalar,ben amfi olarak laney lx15 kullanıyordum sonra kendisinin vasat gaininden bir nebze olsa kurtulabilmek için mxr fullbore metal aldım ve aylardır baya da memnunum.Sorum şu ki buna ek olarak bir overdrive pedalı alınmalı mıdır?ne önerirsiniz? Bir de overdrive pedalının kullanımı hakkında bilgiler verebilir misiniz ? distortion pedalıyla kullanılabilir mi farklı tonlar elde etmek açısından mesela? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar. Yeri doğru sanırım, bir sorum var. Behringer V amp 2, behringer v amp 3, Vox stompLab 2G, Line6 Pod 2.0, Zoom G3x.Fiyat/performans açısından karşılaştırabilir misiniz? Önceliğim pedallı olanlar ama bir değerlendirebilirseniz seçeyim birisini.

ben ikinci el hd500 line6 almayi planliyorum da bunu denerken nelere dikkat etmeliyim ariza vs. var mi diye?
Spesifik olarka Line 6 için birşey diyemem ama genel olarak bir processor alırken tüm switch'lerinin çalışıp çalışmadığına bakılmasında, expression pedalın fonksiyonlarının kontrol edilmesinde, ekran buton ve potansların hepsinin tek tek kontrol edilmesinde fayda vardır. Ayrıca eğer pil ile de çalışıyorsa almadan bir denemek iyi olur.

germanium veya silicon fuzz face pedallarını kullanan ve farkını anlatabilecek biri var mı ?
germanium transistörler silikonlara oranla daha düşük gainli olduğu için daha overdrive a yakın bir ton verir, iç kapasitansları daha yüksek olduğu için genelde daha boğuktur hatta düşük gainli silikon transistörlerle yapılan bir fuzz face bile germanyumlar kadar boğuk olmaz. Tabii devredeki giriş ve çıkış kapasitörlerinin değerleriyle oynamak ya da biasiyle oynamak boğukluğu giderebilir (Vox tone bender ve tonebender mk1.5 devreleri fuzz face ile bu değer farklılıkları dışında aynı.). Germanyum fuzz faceler ısıya silikonlar kadar dayanıklı değil hatta bu yüzden analogman sunface de bias kontrolü var ve güneşin altında da kullanılabildiği için adı sunface.

Selam arkadaşlar türkçe rock ve 80 ler rock ve metal çalıcam. Çok fazla pedal istemiyorum. Az ve öz orta yollu bir setup önerisi yapabilirseniz sevinirim. Gitarım ibanez amfi yok amfi önerisi ile beraber yazabilirsiniz. Benim kafamda bir wah, bir od, bir ds, bir delay, birde chorus var. Sesler arasında uçurum yoksa şunu alsan daha iyi daha fazla para vermezsin çokda fark yok dediğiniz pedalları söylerseniz sevinirim. Yukarıdaki yazdığım pedallarda fazla varsa çıkarabilirsiniz yada şu kesin olmalı derseniz ekleyebilirsiniz. Benim amacım çok az pedalla maksimum verim.

Merhabalar, ben Fender Blues Jr. Amfi ve MIM Stratocaster(HSS) kullanıyorum. OD Gain/Boost ve Wah pedallari ariyorum. Elektroya yeni basladığım için daha tonumu tam olarak keşfetmedim ve farkli tarzlarda caliyorum. Şuanlik blues tarzi daha cok ilgimi cekiyor fakat metal ve hard rock da caliyorum. Dinledigim gruplar SRV, Eric Clapton, Dire Straits, Jimi Hendrix, Camel, Metallica, Alice in Chains, Megadeth, Led Zeppelin,Deep Purple vb. gruplar. Drive tonlarinda daha çok Blues drivelarini seviyorum ve distortionin da biraz geniş ton araliklarinda uygun olmasini istiyorum. Wahin ise Jerry Cantrell tonlarinda o civarlarda olmasini istiyorum. Pedal isi de suphesiz zevk isi ve kisiden kisiye farklilik gosterecektir fakat milyon tane pedal var. Benim sevebilecegim tarzlardaki akliniza gelen pedallari soylerseniz cok sevinirim. Bütçem eger cok pahali degilse bircok pedali alabilecegim sekilde. Simdiden yazan herkes icin tesekkurler.

Blues ve türevleri için TS 808 tabanlı bir pedal, Boost içinse Klon Centaur tipli bir pedal yeterli olacaktır. TS 808'i boost olarak kullanacaksanız da OD pedalı için çok seçenek var. Bütçe belirtirseniz daha çok öneri gelecektir. TS 808 için benim önereceğim üzerinde bass ve tiz ayarı yapabileceğiniz bir seçenek olsun. Cmat Mods Süper Signa drive ya da Way Huge Green Rhino bence çok iyi TS 808 pedalı. Xotic BB Andy Timmons ya da BB Comp'da oldukça iyiler ya da Voodoo Lab Sparkle Drive Mod. Yazdığım tüm pedalları kullandım ve hepsi de çok iyi pedallar. Blues Junior eskiden kullandığım bir amfi olduğu için Super Signa Drive ve Green Rhino biraz daha önde.

Blues ve türevleri için TS 808 tabanlı bir pedal, Boost içinse Klon Centaur tipli bir pedal yeterli olacaktır. TS 808'i boost olarak kullanacaksanız da OD pedalı için çok seçenek var. Bütçe belirtirseniz daha çok öneri gelecektir. TS 808 için benim önereceğim üzerinde bass ve tiz ayarı yapabileceğiniz bir seçenek olsun. Cmat Mods Süper Signa drive ya da Way Huge Green Rhino bence çok iyi TS 808 pedalı. Xotic BB Andy Timmons ya da BB Comp'da oldukça iyiler ya da Voodoo Lab Sparkle Drive Mod. Yazdığım tüm pedalları kullandım ve hepsi de çok iyi pedallar. Blues Junior eskiden kullandığım bir amfi olduğu için Super Signa Drive ve Green Rhino biraz daha önde.
Bütçe için ikinci eli 800 tlyi gecmeyecek bir pedal olsun isterim ama eger 100 daha ver hep kullan dediginiz bir model varsa onu da alabilirim. Bu arada çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı yazmışsınız.

Geri