Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Drive için elimde Boss SD-1 pedalı var genelde sadece bunu kullanıyorum prosesör ile tepkimesi nasıl olur bilmiyorum. Prosesör benim için sahnede sadece clean ve booster görevi görse yetecek birde gerektiği yerde delay, chorus. Fazla efektlerle uğraşmayı, ton aramayı vs. sevmiyorum. Vox Stomplab 1G dikkatimi çekti ama o galiba sahne için uygun değil.

Birde Amp simülasyon pedalları dikkatimi çekti Zoom MS50G ve Tech21 California fazla efekt vs barındırmayan daha sade pedallar ama sahne için uygun olur mu bilmiyorum.

Merhaba,
Sahne almadigimi oncelikle belirterek, kullanim kolayligi saglayabilecek olmasi, kisisel imkan ve tercihi de denkleme dahil ederek prosesor tercihine hicbir diyecegim olmamakla beraber;
Overdrive vs efektler icin prosesorden ziyade analog pedallarin daha basarili oldugu sahsi kanaatindeyim. Zira bir aletin ne kadar komplikelesir ve birden fazla islev yaparsa yaptigi iste istenilen kaliteyi saglayamama ihtimalinin artabilecegini dusunuyorum.
Analog pedallarin ise cok genel olarak bir seferde bir islev yerine getirmeleri ve spesifik olarak o islev icin tasarlanmalari bence onlari daha basarili kiliyor. Bu sebeple sahsen prosesor tercih etmiyorum. Diyeceksiniz ki konuyla ne alakasi var;
Oldurabildiginiz anda analog pedala yonelmek sahsen bana daha mantikli geliyor. Bu baglamda,
prosesorden ziyade od ve boost icin EQD Palisades veya Dunes yaninda bir Xotic Rc Booster, yahut Rock Fabriksin Scraperi (sahip degilim ama denedim cok guzel bence), Chorus icin sahsen MXR Analog Chorus (ki daha evvel cok memnun olarak Boss Ce-5 kullandim, o da harika bence), delay icin T-Rex veya Catalinbread urinleri ve eger reverb istiyorsaniz yine EQD, Catalinbread ve Mad Professora lutfen bakiniz.
Umarim yararli olabilecek bir seyler yazmisimdir, herkese esenlikler dilerim.

Fakat sahne düşünüyorum iyi bir amfi alacak kadar yüksek bütçeye sahip değilim birde bunun taşıması vs. sorunları olacak. Sahnede kullanmak için prosesör düşünüyorum ama işte ne alacağımı bilmiyorum içinde ses kartı olan direk hoparlöre takacağım sade bir şey lazım ucuz olsa da olur sadece clean ton görevi görmesi yeter efektlerle ayarlarla uğraşmayı sevmiyorum.
Ayriyeten drive pedalım var istediğim bir kaç pedal daha var mxr analog chorus dahil onları da sonrada alıp analog setup olarak prosesör ile birlikte sahnede kullanmayı düşünüyorum.

Eger sadece clean amfi modellemesi ihtiyacınız varsa processor işinizi görür ki ben de sadece clean amfi, kabinet modellemesi ve mixere çıkış için kullanıyorum. Drive ise analog pedallardan geliyor. Daha önce de belirtildiği gibi Zoom G3xn fazlasıyla yeterli olur.

Bende aynen sizin gibi kullanacağım. Sanırım Zoom G3 alacağım ya da Digitech RP360. Zoom G3 içindeki Fender Twin Reverb simülasyonundaki clean tonlarını sevdim aynı fiyat aralığındaki Digitech RP360'ın da Youtube'dan izlenimlerime dayanarak söylüyorum güzel Clean tonu var forumun RP360 yorumu ne merak ettim. Prosesörü alıp yanına da Wah, Delay, Chorus analog pedalları ekleyip setup'umu tamamlayacağım.

Bende aynen sizin gibi kullanacağım. Sanırım Zoom G3 alacağım ya da Digitech RP360. Zoom G3 içindeki Fender Twin Reverb simülasyonundaki clean tonlarını sevdim aynı fiyat aralığındaki Digitech RP360'ın da Youtube'dan izlenimlerime dayanarak söylüyorum güzel Clean tonu var forumun RP360 yorumu ne merak ettim. Prosesörü alıp yanına da Wah, Delay, Chorus analog pedalları ekleyip setup'umu tamamlayacağım.

Delay ve Chorus almadan önce G3‘ü iyi kurcalayin, güzel delay, reverb ve choruslari var.

Zoom'un efektleri (Bendeki MS70-cdr G3 de de ayni algoritmalar var) Digitech den bi tık daha iyi diyebilirim. Neye gore iyi derseniz Tremelo efektinden ornek vermek gerekirse Digitech deki tonu degistiriyor ama 70cdr da oyle birsey hissetmedim. Kisiye gore degisir ama G3 alirsaniz efekt pedalina ihtiyaciniz olacagini sanmiyorum. 70cdr icin poor mans Eventide deniyor ben de ayni fikirdeyim.
Bir de Digitech de iki modulasyon efektini (cok gerekir mi tartisilir) ayni anda kullanmıyorsunuz

Zoom'un efektleri (Bendeki MS70-cdr G3 de de ayni algoritmalar var) Digitech den bi tık daha iyi diyebilirim. Neye gore iyi derseniz Tremelo efektinden ornek vermek gerekirse Digitech deki tonu degistiriyor ama 70cdr da oyle birsey hissetmedim. Kisiye gore degisir ama G3 alirsaniz efekt pedalina ihtiyaciniz olacagini sanmiyorum. 70cdr icin poor mans Eventide deniyor ben de ayni fikirdeyim.
Bir de Digitech de iki modulasyon efektini (cok gerekir mi tartisilir) ayni anda kullanmıyorsunuz

Sirasiyla G3, MS50, MS70CDR kullandim. Su an Eventide ModFactor kullaniyorum. MS70‘in Eventide‘dan asagi kalir bir yani yok gercekten. Fiyatina göre saka gibi bir alet, herhangi bir Digitech de karsisinda duramaz bu üclünün.

MS70‘i tekrar alip True Bypass modu yapasim var...

Sirasiyla G3, MS50, MS70CDR kullandim. Su an Eventide ModFactor kullaniyorum. MS70‘in Eventide‘dan asagi kalir bir yani yok gercekten. Fiyatina göre saka gibi bir alet, herhangi bir Digitech de karsisinda duramaz bu üclünün.

MS70‘i tekrar alip True Bypass modu yapasim var...
MS-70CDR

önerir misiniz ?
Veya blues için olmazsa olmaz denilen pedal nedir ?

MS70CDR öneririm tabiki, G3 önermemle ayni sebepten. Ayni algoritmalar var bu processor ailesinde ve bence cok basarili.

MS70CDR‘de chorus, delay, reverb, pitch shifter, tremolo, flanger, phaser, vibrato, compressor, equalizer efektleri var. Ampli modellemeleri ya da drive yok bu alette.

G3‘te ise ekstra ampli modellemeleri, drive pedallari vs. var.

Tabi MS70CDR‘de olup G3‘de olmayan bir kac tane chorus-delay vs. efektleri var.

Pedal olarak:

Drive: Eger ampliden drive almiyorsaniz, istediginiz ekole göre overdrive/distortion/fuzz pedali alabilirsiniz.

Wah: Wah seviyorsaniz yine ayni sekilde wah alabilirsiniz.

Compressor: Bu da mümkün. Ben clean partisyonlarda kullanmayi seviyorum.

Reverb: Bence her tarzda olmazsa olmazdir, kullanmayan da var. Ampliden ya da pedaldan...

Delay: Benim icin olmazsa olmazdir.

Chorus: Benim icin olmazsa olmazdir.

Tuner: Pedal formunda, sahne icin ve benim icin olmazsa olmazdir.

Bunlar kisisel görüslerdir, zevke göre degisir. Eger ne pedal alacaginiza emin degilseniz, Zoom‘un yukaridaki pedallarindan biriyle baslayin. Sonra efektleri ögrenip kavradiktan sonra bunlari tek pedal olarak da alabilirsiniz.

Bu arada bu Zoom‘larda dahili tuner var, eger setup‘ta MS serisi ya da G serisi bir ürün varsa tuner‘a ekstra gerek yok.

@JohnFrusciante

Ben sizin yerinizde olsam:

Boss SD-1 -> Zoom G3 seklinde mütevazi bir setupla baslarim. G3 üzerindeki efektleri ayarlarim, ögrenirim. Sonra da tek pedallara bakarim.

Son düzenleme:
Hocam araya atlıyorum kusura bakmayın. Sizce Zoom G3 üzerinde gelenden hazır modellemeler iyi mi ? Yoksa kurcalamak mı lazım güzel tonlar elde edebilmek için ? Şimdiden teşekkürler.

Hocam araya atlıyorum kusura bakmayın. Sizce Zoom G3 üzerinde gelenden hazır modellemeler iyi mi ? Yoksa kurcalamak mı lazım güzel tonlar elde edebilmek için ? Şimdiden teşekkürler.

Ben acikcasi aldigim hicbir aletin hazir presetlerini begenmiyorum. Strymon ve Eventide‘da bile öyle. Biraz oynamam gerekiyor. Ama bunlar zevk isi, dogrusu yanlisi pek olmuyor.

Bu arada G3 icin Youtube‘da Oziel Zinho‘nun videolarini mutlaka izleyin. O epey knob tweaking yapiyor ve cok iyi bir gitarist, cok iyi tonlar yakaliyor. Ayarlari da paylasiyor.

MS70CDR öneririm tabiki, G3 önermemle ayni sebepten. Ayni algoritmalar var bu processor ailesinde ve bence cok basarili.

MS70CDR‘de chorus, delay, reverb, pitch shifter, tremolo, flanger, phaser, vibrato, compressor, equalizer efektleri var. Ampli modellemeleri ya da drive yok bu alette.

G3‘te ise ekstra ampli modellemeleri, drive pedallari vs. var.

Tabi MS70CDR‘de olup G3‘de olmayan bir kac tane chorus-delay vs. efektleri var.

Pedal olarak:

Drive: Eger ampliden drive almiyorsaniz, istediginiz ekole göre overdrive/distortion/fuzz pedali alabilirsiniz.

Wah: Wah seviyorsaniz yine ayni sekilde wah alabilirsiniz.

Compressor: Bu da mümkün. Ben clean partisyonlarda kullanmayi seviyorum.

Reverb: Bence her tarzda olmazsa olmazdir, kullanmayan da var. Ampliden ya da pedaldan...

Delay: Benim icin olmazsa olmazdir.

Chorus: Benim icin olmazsa olmazdir.

Tuner: Pedal formunda, sahne icin ve benim icin olmazsa olmazdir.

Bunlar kisisel görüslerdir, zevke göre degisir. Eger ne pedal alacaginiza emin degilseniz, Zoom‘un yukaridaki pedallarindan biriyle baslayin. Sonra efektleri ögrenip kavradiktan sonra bunlari tek pedal olarak da alabilirsiniz.

Bu arada bu Zoom‘larda dahili tuner var, eger setup‘ta MS serisi ya da G serisi bir ürün varsa tuner‘a ekstra gerek yok.

Ben sizin yerinizde olsam:

Boss SD-1 -> Zoom G3 seklinde mütevazi bir setupla baslarim. G3 üzerindeki efektleri ayarlarim, ögrenirim. Sonra da tek pedallara bakarim.

Boss SD-1 ve zoom g3 ikisini almamı öneriyorsunuz yanlış anlamadıysam. Zoom g3 yerine alternatif öneriniz var mı ? Biraz bakındım bulması problem gibi

Şu modelleme için über süper genelleme yapayım. Axe fx yada Kemperiniz belki biraz Helix'iniz yoksa diğer processorlerden modelleme beklentinizi bence bir kenara birakınız. İyi ton yakalanır mı yakalanır (yapan yapıyor) o ayrı konu ama o iyi ton ciğerci dükkanındaki Mesa/soldano/randall ciğeri değildir malesef. ;). O yüzden processor tarifi; processorden clean ton analog drive/distortion pedallarıyla beslenir gerisi ahçının parmaklarındadır (y)

Merhabalar, su aralar overdrive pedali arayisi icerisindeyim. Mxr gd-ot ve ibanez ton ve sustain olarak cok hosuma gidiyor ancak biraz pahalilar. Bu tarz onerebileceginiz daha uygun fiyatli alternatifler nelerdir? (Tarz olarak rock caliyorum).

Merhabalar, su aralar overdrive pedali arayisi icerisindeyim. Mxr gd-ot ve ibanez ton ve sustain olarak cok hosuma gidiyor ancak biraz pahalilar. Bu tarz onerebileceginiz daha uygun fiyatli alternatifler nelerdir? (Tarz olarak rock caliyorum).
belkide en fazla analog pedal çeşidi drive pedallarında vardır herhalde :) ben olsam sevdiğim bir tanesinin mspozitron klonunu alırım en ucuz ve mantıklı çözüm bu sanki...youtube da çok videosu var bir şekilde ikinci el piyasası da var hatta...fulltone ocd, suhr riot, mxr, ts9, maxon falan hepsinden yapıyordu bildiğim kadarıyla...

Geri