Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhaba herkese, ben amfilerde fx return falan ne demek öğrendim ancak yüksek ihtimal o kadar bütçem olmadığı için fx return girişi olan bir amfi alamayacağım.
Akustik pedal almak istiyorum ama fx return olmadan amfiye akustik pedalı takarsam kötü mü ses alırım ?
Fx return olmadan amfiye pedal takarken nelere dikkat edilmeli ?
Amfi daha belli değil.
Şimdi pedal sıralamasını bildiğinizi varsayarak açıklamaya çalışayım. Amfinin preamp katını da bir pedal gibi düşünün. Nasıl pedalboard kurarken sıralama Gitar > distortion\Overdrive > Modulation > Delay Falan şeklinde yapılıyorsa, effects loop’ta da araya amfi preampi giriyor gibi düşünün. Mesela Amfinin drive kanalını distortion pedalı gibi düşünelim, açık olduğunda, teknik olarak pedalları girdiğinizde gitar-OD-modulation-delay- amfi distortion’ı - olmuş olur, bu da sesi bozar, bu durumda distortion’ı sesi bozmaması için daha önlere alınması gerekir. Orda da effects loop devreye giriyor işte. Returnden bağladığınızda delay ve modulation’ı sıralamada arkaya alıp temiz şekilde amfi drive ı ile kullanabilirsiniz. Vintage amfilerde fx loop yoktu, direk önden bağlıyorlardı hatta piyasadaki çoğu hot rod amfiye de fx loop koymadıkları oluyor. Direk amfinin önüne bağlayın gitsin, amfi clean katında olduğu sürece sorun olmaz bence.

Şimdi pedal sıralamasını bildiğinizi varsayarak açıklamaya çalışayım. Amfinin preamp katını da bir pedal gibi düşünün. Nasıl pedalboard kurarken sıralama Gitar > distortion\Overdrive > Modulation > Delay Falan şeklinde yapılıyorsa, effects loop’ta da araya amfi preampi giriyor gibi düşünün. Mesela Amfinin drive kanalını distortion pedalı gibi düşünelim, açık olduğunda, teknik olarak pedalları girdiğinizde gitar-OD-modulation-delay- amfi distortion’ı - olmuş olur, bu da sesi bozar, bu durumda distortion’ı sesi bozmaması için daha önlere alınması gerekir. Orda da effects loop devreye giriyor işte. Returnden bağladığınızda delay ve modulation’ı sıralamada arkaya alıp temiz şekilde amfi drive ı ile kullanabilirsiniz. Vintage amfilerde fx loop yoktu, direk önden bağlıyorlardı hatta piyasadaki çoğu hot rod amfiye de fx loop koymadıkları oluyor. Direk amfinin önüne bağlayın gitsin, amfi clean katında olduğu sürece sorun olmaz bence.
Teşekkür ederim hocam

Arkadaşlar öncelikle selamlar, Joe Satriani, Jason Becker, Jeff Loomis tarzı tatmin edici ton alabileceğim makul fiyatlı bi pedal önerir misiniz? Ek tavsiyelere de açığım.

Sadece bir pedal ile olmuyor o işler :) yoksa satriani vediğer bahsettiğiniz gitaristler neden 50.000 $lık ekipman kullansın ?
Sizin elinizde neler var? Önce onları anlatın. Sonra size uygun birşeyler önerilebilir.

Ya gerçekten bu forumun en büyük sorunu eski ya da "işi bilen" üyelerin egosu ve üslubu olabilir. Hemen bir kinayeli, küçük görücü tavırlar. Mesajda dememiş ki adam bir pedal alayım, öyle bir pedal olsun ki direk satriani tonu olsun, demiş ki şu şu adamları seviyorum, bu tarza yakın beni üzmeyecek ne alabilirim? Bu şekilde sadece gitardan ve müzikten adam soğutulur, başka da bir işe yaramaz bu yaklaşım.

Neyse, asıl konuya cevap vermek gerekirse. Açıkçası Jason Becker'ı hiç uzun uzadıya dinlemedim incelemedim, ama diğer ikisi için konuşmak gerekirse, ikisinin de tonlarının temeli Marshall amfilere dayanıyor. Joe Satriani direk olarak JVM modeli Marshall'lar ile çalmak ile birlikte, Jeff Loomis biraz daha hot rod Marshall kafası olan 5150 (son zamanlarda Helix üzerinden 5150 modellemeleri) tercih ediyor. Ama dediğim gibi bunlar sadece temeli işin, zira Joe Satriani özellikle çok fazla efekt kullanan bir gitarist. Yine de, eğer elde hiç birşey yok ise, önce bu bahsettiğim "hot rod marshall kafası" tona yaklaştıracak bir pedal almak en mantıklısı olur. Bunu da clean kanala girebileceğin distortion pedalları ya da amfinin fx loop u var ise preamp tarzı pedallar yapar en iyi. Bu şekilde araştırarak bir sürü alternatif bulabilirsin, iyisi biraz pahalıdır ama. Tabii pedal önerisi istendiği için bunu öneriyorum, zira aslında drive ı amfiden alma taraftarıyım.
Bir alternatif de, ki aslında bence daha iyi bir alternatif, güzel bir prosesör almak olur pedal yerine. Hem yeni prosesörlerin modellemeleri gayet başarılı, hem bir ölçüde yukarıda bahsettiğim efektlere erişim de sağlaması sebebiyle bence en tatmin edici sonucu verdirecek alternatif olacaktır. Bu noktada ekseriyetle önerebileceğim prosesör Mooer ge 200 dür. 5150 modellemeleri gerçekten çok başarılı. Üstelik dışarıdan istediğin IR (çok kabaca kabin modellemesi diyebiliriz) dosyalarını da yükleyebildiğini düşünürsek çok geniş bir ton aralığı sunar. Dore müzik'in kendi sitesinde 1600 tl gibi bir fiyatı var ama mağazada o fiyat biraz daha düşer. Ama hem istenilen tonlara o fiyata alınabilecek her türlü analog ekipmandan çok daha fazla yaklaştıracaktır, hem de daha geniş bir ton spectrumu sunacaktır.

Dosum senin yazasın varmış da yazmışsın... eline sağlık güzel de anlatmışsın. Amaaa ... ben de eski ve egolu üyelerdenim. Amacım herkese yardımcı olabilmek ve vakit buldukça da uzun uzun yazabilmek fakat soru soran talepte bulunan da araştırma sonuçlarıyla gelecek ... şunları inceledim anlamadığım nokta şu diyecek, kullanan var mı diyecek ... çok genel ve yüzeysel sorular gelirse (üstteki değil, genel olarak diyorum) o zaman da vakti dar olan bir kişi olarak ben veya diğerleri tepkili mesaj yazabilir. Ayrıca azıcık tavırlı yazarsak da (asla hakaret olmadan) müzikten soğuyan varsa zaten müzikten uzak dursun derim.
Yine ekleyeyim ... xxx liraya ne alayım ya da sert drive tonu ne alayım diye sormanın anlamı yok ... açarsın satış sitelerini xxx TL ve altında diye filtrelersin ya da OD pedalları diye filtrelersin sonra beğendiklerinle ilgili sorarsın sorunu. Ben mi açıp bakayım hangi pedal kaç TL de ona göre önereyim diye ... azıcık eski ve egolu üyeleri de anlamaya çalışın.

Dosum senin yazasın varmış da yazmışsın... eline sağlık güzel de anlatmışsın. Amaaa ... ben de eski ve egolu üyelerdenim. Amacım herkese yardımcı olabilmek ve vakit buldukça da uzun uzun yazabilmek fakat soru soran talepte bulunan da araştırma sonuçlarıyla gelecek ... şunları inceledim anlamadığım nokta şu diyecek, kullanan var mı diyecek ... çok genel ve yüzeysel sorular gelirse (üstteki değil, genel olarak diyorum) o zaman da vakti dar olan bir kişi olarak ben veya diğerleri tepkili mesaj yazabilir. Ayrıca azıcık tavırlı yazarsak da (asla hakaret olmadan) müzikten soğuyan varsa zaten müzikten uzak dursun derim.
Yine ekleyeyim ... xxx liraya ne alayım ya da sert drive tonu ne alayım diye sormanın anlamı yok ... açarsın satış sitelerini xxx TL ve altında diye filtrelersin ya da OD pedalları diye filtrelersin sonra beğendiklerinle ilgili sorarsın sorunu. Ben mi açıp bakayım hangi pedal kaç TL de ona göre önereyim diye ... azıcık eski ve egolu üyeleri de anlamaya çalışın.
Şöyle bir durum var fakat, zaten o kadar neyi araştırması gerektiğini bilse buraya sormaz diye düşünüyorum. Tabii ki siz açıp bakmak zorunda değilsiniz bütçeye göre pedal fakat, bu arkadaş özelinde değil genel konuşuyorum, soruyu soran kişi kendisinin aradığı tonun od pedalından, atıyorum bir şarkıda duyduğu hoşuna giden gitarın vaoov vaoov sesinin wah pedalından geleceğini bilmiyor olabilir. İnternetteki Türkçe kaynak kısıtını ve olanların kalitesini de göz önüne alırsak, cevap alabileceği bir ortama sorması gayet doğal bence.
Yeni başladığım zamanları düşününce overdrive ile distortion arasındaki fark gibi ,aslında bize bariz, detaylar bile kafa karıştırıcı olabiliyor, opsiyonların ve görüşlerin çeşitliliği de gerçekten yeni başlayan birinin gözünü çok rahat korkutabiliyor. O yüzden biraz daha anlayışlı yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten çok zaman darlığı durumu varsa, yazmamak ve ilgimizi çeken konulara ilerlemek de her zaman bir opsiyon. Kimsenin kimseye yardım etmek gibi bir mecburiyeti yok. Ama tavırlı mesajlar yeni başlama aşamasında ve zaten bu konularda kendine güvensiz birinin hevesini iyice kırıp olaydan soğumasına sebebiyet verebilir.

Zamanım dar ama ona rağmen yardımcı olmak isterim ... o yüzden okuyup cevap yazıyorum (yazıyoruz) üşenmeden.

Bazıları madem beğenmedin başlığı ilgilenme o zaman diye bilmişlik taslıyor ... yok kardeşim (onlara diyorum) sen adam gibi derdini anlatacan ben de adam gibi çare bulacam. Sonuçta okumadan bilemem tırt başlık mı diye, bir kere okuyunca da zaten o zamanı benden çalmış oluyorsun.
Ayrıca başlıkta kötü kelime seçiminden dolayı düşük/devrik anlamlı gibi dursa da içeriği güzel muhabbetli çıkabilen bir sürü konu gördüm zaman içinde.
O yüzden tam katılmıyorum dediğine, tekrarlıyorum, daha net ve özenli olarak derdini anlatan hiç kimse tavır/tepki görmedi bu forumda.

Üstteki yazışmada da ben bir tavır ve ego sorunu görmüyorum ... ki ikinci cümlede zaten olması gereken soruyu da sormuş konuyu aydınlatmak için.

Burada yazılan bir iki tavsiye niteliğinde belki biraz kinayeli lafa bozulan veya alınan varsa onlara kötü bir haberim var, klavye dışında gerçek hayat fena hırpalayacak sizi,, büyüyün. Hakaret, aşağılama, tersleme vs asla onaylamam tabi yanlş anlaşılmasın.

Konu itibariyle önerim pedal peşinde koşmadan önce iyi bir amfi seçmek olur. Pedal sonraki aşama. Önce baz iyi olsun, pedal ile süslenir ton. En kral pedalı alsan, ses nereden çıkacak .. amfi.... o zaman tersten gitme derim soran arkadaşa. Bu arada amfide fx loop varsa ve/veya monitor kullanılacaksa özellikle metal tonlarında GE200 benim de ilgimi çekti.

Ya gerçekten bu forumun en büyük sorunu eski ya da "işi bilen" üyelerin egosu ve üslubu olabilir. Hemen bir kinayeli, küçük görücü tavırlar. Mesajda dememiş ki adam bir pedal alayım, öyle bir pedal olsun ki direk satriani tonu olsun, demiş ki şu şu adamları seviyorum, bu tarza yakın beni üzmeyecek ne alabilirim? Bu şekilde sadece gitardan ve müzikten adam soğutulur, başka da bir işe yaramaz bu yaklaşım.

Neyse, asıl konuya cevap vermek gerekirse. Açıkçası Jason Becker'ı hiç uzun uzadıya dinlemedim incelemedim, ama diğer ikisi için konuşmak gerekirse, ikisinin de tonlarının temeli Marshall amfilere dayanıyor. Joe Satriani direk olarak JVM modeli Marshall'lar ile çalmak ile birlikte, Jeff Loomis biraz daha hot rod Marshall kafası olan 5150 (son zamanlarda Helix üzerinden 5150 modellemeleri) tercih ediyor. Ama dediğim gibi bunlar sadece temeli işin, zira Joe Satriani özellikle çok fazla efekt kullanan bir gitarist. Yine de, eğer elde hiç birşey yok ise, önce bu bahsettiğim "hot rod marshall kafası" tona yaklaştıracak bir pedal almak en mantıklısı olur. Bunu da clean kanala girebileceğin distortion pedalları ya da amfinin fx loop u var ise preamp tarzı pedallar yapar en iyi. Bu şekilde araştırarak bir sürü alternatif bulabilirsin, iyisi biraz pahalıdır ama. Tabii pedal önerisi istendiği için bunu öneriyorum, zira aslında drive ı amfiden alma taraftarıyım.
Bir alternatif de, ki aslında bence daha iyi bir alternatif, güzel bir prosesör almak olur pedal yerine. Hem yeni prosesörlerin modellemeleri gayet başarılı, hem bir ölçüde yukarıda bahsettiğim efektlere erişim de sağlaması sebebiyle bence en tatmin edici sonucu verdirecek alternatif olacaktır. Bu noktada ekseriyetle önerebileceğim prosesör Mooer ge 200 dür. 5150 modellemeleri gerçekten çok başarılı. Üstelik dışarıdan istediğin IR (çok kabaca kabin modellemesi diyebiliriz) dosyalarını da yükleyebildiğini düşünürsek çok geniş bir ton aralığı sunar. Dore müzik'in kendi sitesinde 1600 tl gibi bir fiyatı var ama mağazada o fiyat biraz daha düşer. Ama hem istenilen tonlara o fiyata alınabilecek her türlü analog ekipmandan çok daha fazla yaklaştıracaktır, hem de daha geniş bir ton spectrumu sunacaktır.

Merhaba,hangi mesajdan bu sonuca vardınız ? Ego ve üslup sorununu kastediyorum.

Sadece bir pedal ile olmuyor o işler :) yoksa satriani vediğer bahsettiğiniz gitaristler neden 50.000 $lık ekipman kullansın ?
Sizin elinizde neler var? Önce onları anlatın. Sonra size uygun birşeyler önerilebilir.
Ibanez ex350 + Blackstar 10 amp yazılımıyla idare eder tonlar alıyorum ama daha tatmin edici bir ton istiyorum araştırdım ama karar veremedim boss un güzel pedalları var ama seçemiyorum

Bir soru yazdım bu tartışmaya ne gerek var arkadaşlar :)
senlik bi durum yok :) .... ya da @Vetr lık bir durum .... son zamanlarda sıkça yapılan bir tartışma bu üstünüze alınmayın. Genel olarak sinir olduğum (yine sözüm @Vetr için değil) biraz eleştiri de bulununca yok ego, yok okuma, yok tavırlı diye çıkış yapan yeniyetmeler .... yav kardeşim aha böyle soruya aha böyle cevap, biraz olgun ve esnek olun siz de. Neyse konu dağılmasın, pedal için de ego patlamam için de yazacağımı yazdım. Hadi iyi günler. 👋

54 dolar. Özellikle dolar yazdım. 54 dolar. Bak tekrar yazdım 54 dolar. 54 dolar... Joe Satriani, Jeff Loomis, Jason Becker. 54 dolar. İkinci el, 54 dolar. Elli dört dolara bu üç J'nin tonları tatmin edici şekilde almak. 54. Vay be...

Bık bık edecek varsa arkadaşa yardımcı olsun. 54 dolara. Elli dört...
Bilmediğim için yazıyorum piyasayı gerekirse yükseltebilirdim böyle yazmana gerek yoktu xd

Bende biraz daha yakınını söyledim ama sen onu da bilemiyorsun. Ya herneyse. Forumda az biraz arasan zaten bulacaksın cevaplarını:

Harley Benton G112 Vintage kabin
Marshall DSL1HR amfi
Maxon OD-9 veya OD-808 overdrive pedalı
Boss DD3 veya benzeri delay pedalı

Meşhur başlıkta milyon tane arkadaş eminimki bunları yazmıştır. Milyon tane arkadaşımız hiç bir şey araştırmadığı ve hazırcılığa alıştığı için bu başlıktaki gibi olmuştur. Şu yukarıdaki ekipmanla 1-2 yıl ciddi çalışıp teknik uğraşsanız ve gitar çalmayı sevseniz zaten bunun gibi anlamsız soruları sormayacaksınız...

Geri