Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Yani ses kartı olarak kullanabiliyor muyuz biraz saçma bir soru. Nasıl olsa ses kartı olarak kullanmak için processor almıyorsun. Ama dersen ki bunu kullanmak için ayrıyetten bir ses kartına ihtiyaç duyar mıyım, o zaman hayır duymazsın.

Yani ses kartı olarak kullanabiliyor muyuz biraz saçma bir soru. Nasıl olsa ses kartı olarak kullanmak için processor almıyorsun. Ama dersen ki bunu kullanmak için ayrıyetten bir ses kartına ihtiyaç duyar mıyım, o zaman hayır duymazsın.
Benim de demek istediğim konu oydu bilgisayara bağlayıp ses kaydı alıyorum ve ses kartı olmadığı için ses geçilmeli geliyor. Ben bu olayın yaşamasını istemiyorum.

Drive katları analog olan bir kompakt pedal almayı düşünüyorum çok sert distortionlar olmasa da olur rock ve blues tonları yeterli, aynı zamanda içerisinde cabin simlatörü bulunan evde direkt 2+1 ses sistemine bağlayarak çalacağım herhangi bir amfim yok. Ayrıca sahnede de direkt amfisiz sisteme girebileceğim bir sistem arıyorum.
Moore Red Truck , Nux cerberus ve Tech 21 Fly rig karşıma çıktı internette ama isteklerime cevap veriyorlar mı bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum

Drive katları analog olan bir kompakt pedal almayı düşünüyorum çok sert distortionlar olmasa da olur rock ve blues tonları yeterli, aynı zamanda içerisinde cabin simlatörü bulunan evde direkt 2+1 ses sistemine bağlayarak çalacağım herhangi bir amfim yok. Ayrıca sahnede de direkt amfisiz sisteme girebileceğim bir sistem arıyorum.
Moore Red Truck , Nux cerberus ve Tech 21 Fly rig karşıma çıktı internette ama isteklerime cevap veriyorlar mı bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum
Bu konuda o fiyat aralığında dediginizden baska seçenek yok. Trex soul mate gibi alternatiflerde var ama gidip deneyip beğendiğinizi alacaksınız.

strymon iridium u inceleyebilirsiniz...

Merhaba, ltd ex-400 ve bc rich assassin (emg modifiyeli) gitarlar ile behringer v-tone gmx210 amfi ile kullanmak üzere ucuz bir prosesör almayı düşünüyorum. Amfimin üzerinde amfi ve kabin modellemeleri var. Yüksek gainde british amfi modellemesi ve U.K. kabin modellemesini birlikte kullanarak hoşuma giden tonlar alıyorum aslında (mid'leri kısmak kaydı ile), şöyle metallica'nın ilk zamanları tadında. Digitech rp12 prosesörüm var, bu amfide çok dijital sonuçlar verdi, amfinin return'üne bağlasam da. Hedefim şöyle parlak ama dolgun, jilet gibi distortion tonları almak.
Metallica, amon amarth, immortal, death tonlarına yaklaşabileceğim 1000 tl civarı bi prosesör istiyorum. Zoom ya da pod olabilir, iki markanın distortion tonlarından hangisi daha çok işimi görür? Ne önerirsiniz elimdeki aletlere göre?

Zoom g1x four bence güzel olur.

Zoom g1x four alabilirim aslında ama pod 2.0 veya pocket pod ya da farklı bir zoom modeli mi alsam g2.1 veya g3x gibi, bunları kullanan arkadaşlar hangisini önerir? G3xn modeli var bir de. Yani çok model var, bilemedim hangisini alsam. Bir de do-re'de tükendi şeklinde görünüyor, belki de bulamayacağım bu modelleri, orasını bilmiyorum ama önce pod ve zoom arasında bir tercih yapıp sonra da çok pahalı olmayan bir modele karar vermem lazım. Kullananlar yorum yaparsa sevinirim :) teşekkürler şimdiden.

Zoom g1x four alabilirim aslında ama pod 2.0 veya pocket pod ya da farklı bir zoom modeli mi alsam g2.1 veya g3x gibi, bunları kullanan arkadaşlar hangisini önerir? G3xn modeli var bir de. Yani çok model var, bilemedim hangisini alsam. Bir de do-re'de tükendi şeklinde görünüyor, belki de bulamayacağım bu modelleri, orasını bilmiyorum ama önce pod ve zoom arasında bir tercih yapıp sonra da çok pahalı olmayan bir modele karar vermem lazım. Kullananlar yorum yaparsa sevinirim :) teşekkürler şimdiden.
Distortion için ikisini de önermem şahsen, Zoom reverb, delay gibi efektlerde çeşitli ve güzel tonlar sunuyor ama distortion pek iyi değil bildiğim kadarıyla. Bana kalırsa analog distortion/fuzz pedalı almanı öneririm ama illa prosesör diyosan ikinci el Rocktronlara bakabilirsin oldukça kaliteli distortion tonları var yanlış hatırlamıyosam Judas Priest' de kullanıyodu Rocktron.

Distortion için ikisini de önermem şahsen, Zoom reverb, delay gibi efektlerde çeşitli ve güzel tonlar sunuyor ama distortion pek iyi değil bildiğim kadarıyla. Bana kalırsa analog distortion/fuzz pedalı almanı öneririm ama illa prosesör diyosan ikinci el Rocktronlara bakabilirsin oldukça kaliteli distortion tonları var yanlış hatırlamıyosam Judas Priest' de kullanıyodu Rocktron.
Analog pedalda da nokta atışı yapmam lazım, gitara amfiye göre sonuç değişeceği için birşey alamadım kaldım öyle. Metal muff var onda da istediğimi bulamadım. Amfi ile idare ediyorum şimdilik. Dediğiniz Rocktronlara bir bakayım, olmadı yeni amfi alırım bir tane.

Merhaba, ltd ex-400 ve bc rich assassin (emg modifiyeli) gitarlar ile behringer v-tone gmx210 amfi ile kullanmak üzere ucuz bir prosesör almayı düşünüyorum. Amfimin üzerinde amfi ve kabin modellemeleri var. Yüksek gainde british amfi modellemesi ve U.K. kabin modellemesini birlikte kullanarak hoşuma giden tonlar alıyorum aslında (mid'leri kısmak kaydı ile), şöyle metallica'nın ilk zamanları tadında. Digitech rp12 prosesörüm var, bu amfide çok dijital sonuçlar verdi, amfinin return'üne bağlasam da. Hedefim şöyle parlak ama dolgun, jilet gibi distortion tonları almak.
Metallica, amon amarth, immortal, death tonlarına yaklaşabileceğim 1000 tl civarı bi prosesör istiyorum. Zoom ya da pod olabilir, iki markanın distortion tonlarından hangisi daha çok işimi görür? Ne önerirsiniz elimdeki aletlere göre?
Bu arada prosesörü amfiye taktığınızda güzel ton alamamanızın sebebi hem amfide hem de prosesöre kabin simülatörü bulunması olabilir. Yani 2 kabin simülasyonu üst üste biniyorsa kötü bir ses çıkar amfiden. O prosesörü eski kafa efektsiz analog bir amfiye girseniz daha iyi sonuç verir muhtemelen. Kapatabiliyorsanız kabin simulasyonlarından birini kapatıp deneyin. Aksi halde kullandığınız amfide herhangi bir dist. ya da od boost pedalının güzel sonuç vermesini beklemek biraz saçma olur çünkü dijital amfi. Kendi amfinizde denemeden kesinlikle almayın pedal.
Ben 2 lambalı blackstarda metallica kill em all tonu almak için düşük gain üstüne boost amaçlı bir od pedalı bağlayıp pedalın gainini çok düşükte tutuyorum. Şuradan aldığım tonu dinleyebilirsiniz. Pek uğraşmadığım bir kayıttı, hataları göz ardı ediniz. En azından duyduğum ton gerçek, dijital sistemlerden çıkan tonla karşılaştırdığımda.

Bu arada prosesörü amfiye taktığınızda güzel ton alamamanızın sebebi hem amfide hem de prosesöre kabin simülatörü bulunması olabilir. Yani 2 kabin simülasyonu üst üste biniyorsa kötü bir ses çıkar amfiden. O prosesörü eski kafa efektsiz analog bir amfiye girseniz daha iyi sonuç verir muhtemelen. Kapatabiliyorsanız kabin simulasyonlarından birini kapatıp deneyin. Aksi halde kullandığınız amfide herhangi bir dist. ya da od boost pedalının güzel sonuç vermesini beklemek biraz saçma olur çünkü dijital amfi. Kendi amfinizde denemeden kesinlikle almayın pedal.
Ben 2 lambalı blackstarda metallica kill em all tonu almak için düşük gain üstüne boost amaçlı bir od pedalı bağlayıp pedalın gainini çok düşükte tutuyorum. Şuradan aldığım tonu dinleyebilirsiniz. Pek uğraşmadığım bir kayıttı, hataları göz ardı ediniz. En azından duyduğum ton gerçek, dijital sistemlerden çıkan tonla karşılaştırdığımda.

Teşekkürler cevap verdiğiniz için. Dediğiniz noktadan dolayı sorun yaşamamak adına amfinin arkasındaki return girişinden direkt bağladım prosesörü, yani amfinin sadece power kısmını kullandım (en azından öyle kullandığımı düşünüyorum, yanılıyorsam düzeltin :)) zaten amfinin herhangi bir ayarı değişmiyor böyle bir bağlantıda. Devre dışı kalıyor sanırım.
Daha küçük bir amfim var, onda prosesör güzel sonuçlar veriyordu, ya da direkt 2+1 ses sistemine girdiğimde. Bu amfi ile pek uymadı gibi, tonlar çamur gibi.
Pedalları da Behringer ile deneme imkanım olmuyor almadan, amfi büyük, taşıyamıyorum yanımda. Deneme yanılma yapacağım eğer alırsam.
Sizin gönderdiğiniz kaydı dinledim, güzel bir ton yakalamışsınız. Ben de ara sıra blackstar ht5 amfi alsam mı acaba diye düşünüyorum bazen. Ya da blackstar distx distortion pedalı. Kendi amfimi de seviyorum, onunla devam etsem iyi olur diye düşünüyorum. Çok seçenek var piyasada, insan kilitleniyor elinin altında olmayınca aletler.

Arkadaşlar merhabalar. Ben 10 senedir gitar çalıyorum ve prosesörden nasıl iyi ses alınır bunu çözdüğüme inaniyorum. Bununlar ilgili tecrübelerimi yakında sizlerle paylaşacagim ancak öcesinde tavsiyenize ihtiyacım var. Daha once pod hd serisi de dahil bazı prosesörleri kullandım, şu an pod 2.0 kullaniyorum. Sizce bu saydigim prosesorlerden hangisi daha iyidir?

1. Line6 pod hd300
2. Zoom g3xn
3. Boss gt1
4. Mooer ge200.

Benim icin belirleyici özellik amfi ve kabin modellemesidir. Efekletle pek işim yok. Simdiden tesekkür ederim

Pek bilgim yok kusura bakmayın clean tonlar için pedaldan bahsediyorum.
Merhaba,
Yukarıda bir başka forum üyemizin belirttiği üzere, “clean” ton çıplak yani hiç bir efekt ile değişmemiş, herhangi bir şekilde overdrive ya da distortion ile kirlenmemiş sestir.
Siz eğer bu şekildeki temiz tonunuzun hamamda çalar gibi çıkmasını istiyorsanız reverb efekti, aynı şeyi bir çok gitar aynı anda çalarmışçasına ton çıksın istiyorsanız chorus efektini, eko istiyorsanız delay efektini istiyor olabilirsiniz.
Bu efektler tonunuzun temizliğini etkilemez. Diğer yandan overdrive/distortion kullanırsanız cayır cuyur eden kirli tonları elde edebilirsiniz. (Distorte olmak bozulmak anlamına geliyor zaten.)
Cam, şişman, sıcak, parlak vb gibi (bu terimler çok subjektif terimledir) cleanler istiyorsanız yani size elinizdeki cleanden daha güzel/iyi gelecek celan tonlar istiyorsanız bu pedalla değil, ampli ile sağlanacak bir husustur. İlk adım lambalı amplilere bakmak olacaktır. Onlarda da farklı marka ve modellerde farklı clean ve overdrive/distortion tonları çıkacaktır.
Ampli simüle eden/taklidi yapan ekipmanlar var. İyisi elbette pahalı ama sizin bütçenizde herhalde prosesörlere bakmak mantıklı.
Şahsen prosesör tecrübem yok denecek kadar az. O nedenle bu konuda bir öneride bulunamıyorum.
Esenlikler dilerim.

Epiphone Les Paul Custom Pro ve Boss KTN-50 kullanıyorum clean için pedal önerisi yapabilir misiniz 1000 TL'ye kadar?
Daha önceki mesajlarınızdan hatırladığım üzere elinizdeki ekipmanları çok yakında zamanda almışsınız. Aynı zamanda gitar çalmaya da yeni başlamışsınız. Size önerim daha başka ne alabilirim diye düşünmek yerine çalıp öğrenmeye odaklanın. Elinizdeki ekipman clean tonlar için de overdrive/distortion tonları için de gayet yeterli.

Geri