Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bu mesela: HEADRUSH FRFR-108 2000W Flat Hoparlör Fiyatı ve Özellikleri | Sesçibaba

Multi-effects'i Laney'e takmak yerine buna takarsan daha iyi performans alabilirsin. Multi-effects için hoparlör gibi düşün işte, sesi hiç değiştirmeden verir bunlar. Laney'i kullandığında GT-1'de poweramp ve kabin kısımlarını kapatman gerek mesela, FRFR ile onlar da açık olmalı, gitar kabini değil bu.
bilgi için teşekkürler. Bu flat hoparlör beni tatmin eder mi emin değilim. gt-1 'nı monitöre bağlıyorum yine sound tatmin edici değil.

Analog drive bence daha iyi bir secim olur. Amfiniz pedallarla iyi anlasan bir amfi. Yillar once kullanmistim. Gt1 i fx loop tan baglaya bilirsiniz. Delay ve reverb vs efekler icin. Tarziniza gore bir iki drive ve boost pedaliyla guzel tonlar yakanabilir.

Söylemek istediğim GT-1'i bırakıp GT-1000 ya da Helix gibi en üst seviyeden bir cihaz alsanız da ses yine Laney'in kabini ve powerampı ile şekilleneceğinden çok farklı bir deneyim olmayacaktır.

bilgi için teşekkürler. Bu flat hoparlör beni tatmin eder mi emin değilim. gt-1 'nı monitöre bağlıyorum yine sound tatmin edici değil.
Eder.
headrush pahalı dersen ben evde bizzat Mooer GE300 Lite ile Alto TX 210 kullanıyorum oldukça tatminkar. Yamaha DBR12 de olabilir ... yani kısaca profesörü amfiye değil FRFR bir sisteme takmanda fayda var.

Merhaba arkadaşlar,

Güncel olarak Fender Strat + Laney Cube 12R amp + Boss Gt-1 processor kullanıyorum. Aldığım ton beni tatmin etmiyor. Bu nedenle farklı bir processor deneyimlemek istiyorum. Ton olarak bluesy, hafif drive ve funky clean soundlar, isim belirtmek gerekirse John Mayer'e yaklaşık tonlar almak istiyorum. Delay'i, reverb'ü iyi sonuç vermeli tabi. Kullanacağım tonlar 4-5 taneyi geçmez.

Bu doğrultuda böyle bir processor var mı? Yoksa analog pedal mı toplamak gerekir? Bütçe 4k civarı.
Amfiyi olabildiğince clean moda çekip (equalizer varsa hepsini saat 12 yönüne getir, gaini olabildiğince kıs, efektleri de kapat) gt1'de preamp blokuna birşeyler seçip deneme yapabilirsin. böylece amfiyi sadece hoparlör gibi kullanmış olursun. gt1'de de aşağıdaki şekilde bir sinyal yolu yaparsan iyi olabilir:

gitar -> compressor - drive/distortion/fuzz - preamp - delay - reverb - chorus -> laney cube (clean modda)

ben aynısını roland'ın bir amfisinde yapıyorum, amfi normalde efektsiz full clean modda, gt1'den preampı değiştirdiğimde marshall'a yakın ses bile geliyor.

Arkadaşlar merhabalar, müzik konusunda epey uzak kaldım. Üniversite bitince (2012) de ekipmanlarımı sattım. Şimdi yeniden evde kulaklıkla çalmak için önerilerinizi bekliyorum. En son Line 6 Pod x3 live kullanıyordum. Sahnede olsun evde olsun çok güzel işimi görüyordu. Tabi haliyle şimdi fiyatlar uçmuş ve alternatifler de çoğalmış. Bu konuda bana ne önerirsiniz. Maddi olarak çok üst düzey bir şey bekliyorum, sonuçta evde kulaklıkla 1-2 saat stres atmaca olacak. Ses kartı mı almalıyım, yoksa eskisi gibi prosesör'den devam mı etmeliyim.

Arkadaşlar merhabalar, müzik konusunda epey uzak kaldım. Üniversite bitince (2012) de ekipmanlarımı sattım. Şimdi yeniden evde kulaklıkla çalmak için önerilerinizi bekliyorum. En son Line 6 Pod x3 live kullanıyordum. Sahnede olsun evde olsun çok güzel işimi görüyordu. Tabi haliyle şimdi fiyatlar uçmuş ve alternatifler de çoğalmış. Bu konuda bana ne önerirsiniz. Maddi olarak çok üst düzey bir şey bekliyorum, sonuçta evde kulaklıkla 1-2 saat stres atmaca olacak. Ses kartı mı almalıyım, yoksa eskisi gibi prosesör'den devam mı etmeliyim.
giriş prosesörleri:
boss gt1 - mooer ge200

mid level (ir loader + efekt loop):
mooer ge250 - headrush mx5

üst segment:
boss gt1000 core - boss gt1000

prosesörlerine bakabilirsin. bunlar genelde değişik fiyatlardaki fiyat performans ürünleri.

geçmişe göre cihazlar biraz daha birbirlerine yaklaştı aslında. örneğin yukarıdaki prosörlerin çoğu aynı zamanda ses kartı işlevini görüyor.
modelleme amfileri var, prosesörlü amfi gibi düşünebilirsin, efektleri üstünde (blackstar id core 10 v3, boss katana serisi).

Ucuz bir şey istiyorsanız Nux MG-30 alın fazla harcamadan. Ama en üst prosesörlerden Line6 Helix seviyesinde ton kalitesini ucuza istiyorsan Audient ID4 MkII gibi bir ses kartı alıp düzgün amfi simülatörleri kullanman gerek.

Ama prosesör daha kolaydır, gitarı takar ve çalarsın sadece. Bilgisayardan gidersen çok daha iyi tonlar alabilirsin ama DI'lar, EQ'lar, IR'lar filan zincirle çok daha fazla uğraşman gerekir başlarken (sonra presetler oturur zaten). Mesela daha bugün yarım saat harcarayak Nembrini Noise Gate >Brainworx bx_yellowdrive > Audiority L12X > Torpedo Wall of Sound Duchess 412 O Classic içeren bir preset hazırladım, 4 farklı firmanın ürünü var içinde işte. Nux MG-30 ile aynı tonal kaliteye ulaşamazdım ama.

Nasıl bir şey istediğine karar ver yani prosesör mü, ses kartı mı derken.

Sizin sorduğunuzda zaten referans monitörü, kabin, power amp gibi kıyaslamaların bir anlamı yok, ses kartına da prosesöre de aynı şeyler gerekecek.

@SoloLead

Hocam teşekkür ediyorum ayrıntılı cevabınız için, sanırım prosesör daha mantıklı duruyor. 10 yıl öncesinde Line6 X3 live ve HD serisi ve Boss GT-10 serisi daha çok ön plandaydı. Yeni gördüm bu markaları. Boss hala popülerliğini koruyor galiba ama line6'in popülaritesinde bir düşüş meydana gelmiş gibi.

@GERGE

Size de yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Ses kartı da mantıklı geliyordu ama düzgün amfi similasyonlarını bulmak önemli galiba. Bunlar da ekstradan mı satılıyor yoksa ücretsiz eklentiler vs var mı? Yoksa ucuz etin yahnisi hesabı mı? Dediğim şekilde amacım oğlan uyurken biraz takılmak. Sanırım prosesör bir tık daha mantıklı.

amfi similasyonlarını bulmak önemli galiba. Bunlar da ekstradan mı satılıyor yoksa ücretsiz eklentiler vs var mı?

Kulaklık için ses kartı ile gitmenin pek bahsedilmeyen bir püf noktası daha var, kulaklığı beslemek. Eğer yüksek empedanslı kulaklık alırsanız onları besleyebilen çok az uygun fiyatlı ses kartı olacaktır. Moto M2 ve Audient ID MK2 besler, en ucuzlardan giderseniz düşük empedanslı kullanmanız gerekir. Empedansın ne olduğunun amfi simülasyonları için pek bir etkisi yok, ama aklınızda olsun yine de.

Bir önemli detay da şu: Audient ID4 MK2 600 Ω kulaklık çalıştırabilir belki ama bunu sadece ses kartını USB-C'den bağlarsanız bilgisayara yapabilir, normal USB girişlerinden bağlarsanız ancak 80 Ω ile kullanabilirsiniz ses kartı ne olursa olsun, o da ideal olmaz. Kartın çekebildiği enerji nedeniyle bu böyle.

Elinizde hiçbir plugin olmadığını düşünerek bunu öneririm:

Ama doğrusu tek istediğiniz kulaklık takıp çalmaksa Nux MG-30 gibi bir prosesör öneririm. MG-30'u ses kartı olarak da kullanabilirsin hem. Prosesör hangi kulaklıkları besleyebilir ona da bakmak gerek tabii, bilmiyorum onu.

Son düzenleme:
@SoloLead

Hocam teşekkür ediyorum ayrıntılı cevabınız için, sanırım prosesör daha mantıklı duruyor. 10 yıl öncesinde Line6 X3 live ve HD serisi ve Boss GT-10 serisi daha çok ön plandaydı. Yeni gördüm bu markaları. Boss hala popülerliğini koruyor galiba ama line6'in popülaritesinde bir düşüş meydana gelmiş gibi.

@GERGE

Size de yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Ses kartı da mantıklı geliyordu ama düzgün amfi similasyonlarını bulmak önemli galiba. Bunlar da ekstradan mı satılıyor yoksa ücretsiz eklentiler vs var mı? Yoksa ucuz etin yahnisi hesabı mı? Dediğim şekilde amacım oğlan uyurken biraz takılmak. Sanırım prosesör bir tık daha mantıklı.
biliyorum hocam. yalnız line 6 hala dünyada çok popüler, Türkiye'de ekonomi kötü olduğundan mooer, nux gibi daha uygun fiyatları bulunan Çin markaları öne çıktı biraz.

Helix stomp, pod go ve Helix LT ürünlerine bakabilirsiniz (Helix Floor da var ama çok pahalı). Fakat Türkiye'deki fiyatları diğerlerinin üzerinde, fiyat performans açısından iyi yerlerde olmuyorlar o sebepten ötürü. yalnız andertons.uk diye bir siteden line 6 helix lt getirtme ihtimali olabilir (denemedim sadece içgüdü).

Fractal diye de bir Amerikan firması var örneğin. Güncel prosesörleri FM3 ve son çıkan FM9. Yabancı forumlarda bile insanlar bu ürünler için sıraya giriyorlarmış. Dolayısıyla bu yıl çıkan bir ürüne belki sonraki sene kavuşabilirsiniz.

Bunların dışında da Neural DSP, Quad Cortex prosesörünü çıkardı fakat internetteki yorumlara göre hala geliştirme aşamasında gibi. Normalde bilgisayar için plugin çıkaran bir firmaydı şimdi prosesörünü yaptı.

"Maddi olarak çok üst düzey bir şey bekliyorum" yazmışsınız tüm seçenekleri yazdım hemen hemen. Bir de Zoom var hala. Zoom G11 ile Zoom G6 son çıkan ürünleri. G6 için dsp işlem gücü az diyorlar.

@SoloLead

@GERGE

Ben olsam yine line6 X3 live bulmaya çalışırdım :)

@solitude71

Hocam teşekkür ediyorum, inceleyeceğim.

@GERGE

Sanırım prosesör çok daha mantıklı gibi. Kulaklık işini hiç düşünmedim açıkçası, elimde Logitech G230 var. Bununla şimdilik idare edebilirim gibi. Gerekirse daha sonra Referans Monitör işine girebilirim.

@SoloLead

Hocam çok pardon benim hatam, maddi olarak üst düzey bir şey beklemiyorum yazacağıma "bekliyorum" yazmışım.
Fiyatlara bakmak için müzik marketlerin web sitelerine girdiğimde önceden hep line6, boss, digitech, zoom gibi markalar olurdu. Şuan fiyat performans olarak mooer, nux gibi markalar öne geçmiş galiba. Sanırım evde çocuk uyurken stres atmak için mooer, nux tarzı ürünler de gayet yeterli gibi.

@gurkanisevic

Hocam fikrinizi öğrenebilir miyim. Neden tekrar x3 dediniz. Bir düşünceniz var mı, yoksa bildiğin cihazdan devam et diye mi düşünüyorsunuz.

@solitude71

Hocam teşekkür ediyorum, inceleyeceğim.

@GERGE

Sanırım prosesör çok daha mantıklı gibi. Kulaklık işini hiç düşünmedim açıkçası, elimde Logitech G230 var. Bununla şimdilik idare edebilirim gibi. Gerekirse daha sonra Referans Monitör işine girebilirim.

@SoloLead

Hocam çok pardon benim hatam, maddi olarak üst düzey bir şey beklemiyorum yazacağıma "bekliyorum" yazmışım.
Fiyatlara bakmak için müzik marketlerin web sitelerine girdiğimde önceden hep line6, boss, digitech, zoom gibi markalar olurdu. Şuan fiyat performans olarak mooer, nux gibi markalar öne geçmiş galiba. Sanırım evde çocuk uyurken stres atmak için mooer, nux tarzı ürünler de gayet yeterli gibi.

@gurkanisevic

Hocam fikrinizi öğrenebilir miyim. Neden tekrar x3 dediniz. Bir düşünceniz var mı, yoksa bildiğin cihazdan devam et diye mi düşünüyorsunuz.
Hem bildiğin cihazdan devam gibi düşündüm hem de x3 live o döneminin en üst kapsamlı modeliydi, hd500 alanlar bile dönüp x3 live daha iyiydi diye yorumlardı hep...o bütçedeki mooer nux falan traş bence :) sıfır clio alacağıma 10 yaşında volvo alırım kafası :)

Hem bildiğin cihazdan devam gibi düşündüm hem de x3 live o döneminin en üst kapsamlı modeliydi, hd500 alanlar bile dönüp x3 live daha iyiydi diye yorumlardı hep...o bütçedeki mooer nux falan traş bence :) sıfır clio alacağıma 10 yaşında volvo alırım kafası :)

Mantıklı aslında ama sonuçta neredeyse 15 yıllık pedal, kaçıncı sahibinden belki de. Elektronik olarak bile ömrünü (önceki sahiplerinin nasıl kullandığını bilemiyoruz) nerdeyse tamamlamış durumda. Sarı siteden fiyatlarına baktım da 2250 TL en ucuzu. Onun yerine hem farklı tatlar denemek hem de elektronik olarak sorun çıkması neredeyse imkansız olan bir alet daha mantıklı geliyor hocam.

Geri