Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

serdar_secme demiş ki:
Selamlar dostlar. ÖNCE BİR RİCAM VAR: BENİM SORUMUN YANITI ALINMADAN KİMSE YAZMASIN BİRAZ KARİŞİYOR SONRA

Simdi dostlar elimdeki gitar amfi ve pedallari yazacagim. Clean tonlarda keyif veriyor fakat solo ve driveda cok çamur bir ses veriyor. Ne yapmali?

-Fender Mex HSS Stratocaster
- Behringer Eq
- Boss Ds2
- Marshall Supervibe
- Digitech Digidelay
- Behringer Flanger
- Boss Noise Suprressor

Drive pedali mi degiştirmeli.Biraz Gilmour'un tonuna yakin olsun istiyorum..Bİraz imkansız ama :)

Gilmour un tonları distortiondan çok overdrive tonlarıdır. Dolayısıyla DS-2 yerine bir boss SD-1 ya da OS-2 kullanırsan ona yakın tonlar elde edersin.

abicim olayt amfide bitiyo madem pink tonları istiyorsun evvela hss den çok sss bir gitar daha ii olur.ayrıca arkadaşında dediği gibi overdrive pedalı alman lazım.ds2yi bende sevmiyorum.güzel alltube bir amfi birde ibanez ts9 çaktınmı , üstüne analog chorus , sağlam bi eq ve delay sana hayli hayli yeter.forumda pek görmüyorum ama arkadaşta denedim tech 21in amfileri bu tonlarda çok başarlı fiyatlarıda fazla yüksek değil.bence pedaldan çok amfi üzerine yoğunlaş.hatta fender bj bile olabilir.

Evet Ds-2 gerçekten kötü.Benim elimde de Sd-1 ve Ds-2 var acaba ds-2 yerine ts9 alıp boost yaparak kullansam nasıl olur ? Biri böyle bir şey önermişti ama sonuçta iki overdrive olucak.Bilen yapan uygulayan biri varsa açıklayabilir mi ? Bir de bir noise gate pedalı alıcam ns-2 ve mxr smart gate var hangisi daha uygun gelir ? Fiyat performans açısı olarak değerlendircek olursak .. Teşekkürler

alpburak12 demiş ki:
Evet Ds-2 gerçekten kötü.Benim elimde de Sd-1 ve Ds-2 var acaba ds-2 yerine ts9 alıp boost yaparak kullansam nasıl olur ? Biri böyle bir şey önermişti ama sonuçta iki overdrive olucak.Bilen yapan uygulayan biri varsa açıklayabilir mi ? Bir de bir noise gate pedalı alıcam ns-2 ve mxr smart gate var hangisi daha uygun gelir ? Fiyat performans açısı olarak değerlendircek olursak .. Teşekkürler

add+ diyorum... bu dizini seversin... bunu da... ben de sd1imi yaptırcağım o dizinde yazanı.

pedal alıcam ama iki pedal arasında kaldım
metal master mi metal zone mi
yada digitech mi boss mu
digitech dip gurultusu yapıyo diyolar
ne diyosunuz bu işe yardm ltfn

Sevgili Talay ben Digitech Death Metal Distortion Pedalı kullanıyorum, bağlıyorum Marshall MG30'a, dip gürültüsü falan yapmıyor. Tavsiye ederim. Metal Master'daki bir ayar kombinasyonu ile Boss Metal Zone tonunu elde edebiliyorsun o yüzden onu al derim ama zevkler ve pedallar tartışılmaz :)

Arkadaslar uzun suredir dusundugum overdrive pedal isinde son noktaya geldim. Artik kesin aliyorum, eleye eleye 2 marka arasinda kaldim. İkisini de kullanmis veya sadece birisini kullanmis veyahut hic kullanmayip da garanti/dogru bilgisi olan arkadaslar varsa yorumlarini bekliyorum.

Mxr Zakk Wylde ZW-44 overdrive ve DOD Yjm 308 overdrive benim belirledigim son 2 secenek. Biliyorum ki ne mxr alirsam zakk tonum olur ne de dod alirsam malmsteen tonum olur. Benim amacim kaliteli,saglam ve true-bypass bir overdrive almak. Diger markalari dusunmuyorum artik hele ki boss :D

Dusuncelerinizi bekliyorum, tesekkurler..

mxr-wylde_overdrive.jpg
YJM308.jpg

feanor2732 demiş ki:
bass pedalı yada prosesörü almayı düşünüyorum. Tavsiyeniz nedir?? (Tarzım: Rock ve Metal)

kayıt için prosesör tercih edebilirsin ama sahnede kullanacaksan benim gördüğüm kadarıyla bas prosesörleri tonun canlılığından çok götürüyor. başlangıç için aktif devre ve eq yoksa basında eq pedalı düşünebilirsin(veya direk amfinin eqsünü kullan), compressor de baya fark yaratır(digitech bass squeeze tavsiye ederim).
buna ek olarak bdi21 gibi ton şekillendirici pedallar da istediğin tonu alamıyorsan denemeye değer. sonrasında kullanacaksan drive pedallarına bakabilirsin, bas için adam gibi pek fazla drive yok ama mxr ve digitech iyidir bence. delay, reverb, wah, synth ben çok gerek görmüyorum ama ihtiyacına göre bakarsın.

K_r_m demiş ki:
Arkadaslar uzun suredir dusundugum overdrive pedal isinde son noktaya geldim. Artik kesin aliyorum, eleye eleye 2 marka arasinda kaldim. İkisini de kullanmis veya sadece birisini kullanmis veyahut hic kullanmayip da garanti/dogru bilgisi olan arkadaslar varsa yorumlarini bekliyorum.

Mxr Zakk Wylde ZW-44 overdrive ve DOD Yjm 308 overdrive benim belirledigim son 2 secenek. Biliyorum ki ne mxr alirsam zakk tonum olur ne de dod alirsam malmsteen tonum olur. Benim amacim kaliteli,saglam ve true-bypass bir overdrive almak. Diger markalari dusunmuyorum artik hele ki boss :D

Dusuncelerinizi bekliyorum, tesekkurler..

ikisininde dip gürültüsü konusunda negatif olduğunu duydum.yani ikiside gürültülü pedallar.ns2 tarzı bir pedalla kullanmam daha başarılı olur.birde amfiye göre çok hassas pedallar.özellikle zakk modeli kalite bir amfiye bağlı değilse çamur bi ses veriyor.

mxr-wylde_overdrive.jpg
YJM308.jpg

ghostknight demiş ki:
mxr true bypass değl. dod'un da olduğunu sanmıyorum ama emin değilim açıkçası. yani motivasyonun buysa bence birdaha düşün.

Dod icin mydukkan.com'da soyle bir aciklama mevcut:

"...Çeşitli kombinasyonlarda test edilen pedalda, gain ve seviye ayarlarının yanı sıra, bypass özelliği ile, devre dışı bırakıldığında orjinal tonunuzun asla bozulmaması sağlanmıştır."

Burada verilen bilgiye gore bi sorun yasamam sanirim. Mxr icinse dedigin dogru olabilir, onda boyle bi aciklama bulamadim cunku. Lakin yabanci sitelerde yapilan yorumlarda basarili bulunan bi pedal. Ölçüt almamakla beraber ses klipleri de tatmin edici.

halilpazarlama demiş ki:
ikisininde dip gürültüsü konusunda negatif olduğunu duydum.yani ikiside gürültülü pedallar.ns2 tarzı bir pedalla kullanmam daha başarılı olur.birde amfiye göre çok hassas pedallar.özellikle zakk modeli kalite bir amfiye bağlı değilse çamur bi ses veriyor.

Dedigin gibi bu pedallarin yaptigi hışırtıları gidermek icin boss ns-2'ye sahibim. Bu yonden bi sıkıntım olacagini sanmiyorum. Amfide haklisin, ekstra bi yuk amfi ile denemek ayri ayri.

Ayrica soyle bir sorum da olabilir; - bu fiyattaki pedallardan beklemek ne derece dogru bilemiyorum- her gitarda ayni tonu veren bir pedal yerine her gitarin karakteristigini one cikaran bi overdrive pedali aslinda en sagliklisi olur benim icin tabi yüksek meblağlarda olmadikca.

Tesekkurler ghostknight ve halilpazarlama

Arkadaşlar ben yaklaşık 3 ay önce rp80 aldım fakat artık tatmin etmiyor ve ne biliyim oyuncak gibi geliyor ben daha analoga yakın birşey istiyorum sizce V-AMP 2 bana iyi gelirmi ben genelde rock metal blues falan çalıyoru yoksa kendime ufak ufak analog kurmaya mı başlıyım.NOT:Çok param yok yoksa bekleyip GT-8 gibi bir alet mi almalıyım?

plaROCK demiş ki:
Arkadaşlar ben yaklaşık 3 ay önce rp80 aldım fakat artık tatmin etmiyor ve ne biliyim oyuncak gibi geliyor ben daha analoga yakın birşey istiyorum sizce V-AMP 2 bana iyi gelirmi ben genelde rock metal blues falan çalıyoru yoksa kendime ufak ufak analog kurmaya mı başlıyım.NOT:Çok param yok yoksa bekleyip GT-8 gibi bir alet mi almalıyım?
Ekipmanında amfi var mı yok mu varsa nedir ? Sorusunu cevaplarsan daha doğru müdahele edebiliriz.

Geri