Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Arkadaşlar merhaba,
Amatör olarak müzikle ilgileniyorum, sadece arada sırada konser çalışmalarım oluyor ve genellikle evde kayıt üzerinde uğraşıyorum.
Durum böyle olunca analog kuruluma başlamak biraz mantıksız kaçıyor değil mi :) . En azından ben böyle düşünüyorum. Elimde şu an behringer v-amp2 ve morley classic wah pedalı var. Onları elimden çıkarıp 2. el bir boss gt-8 almayı düşünüyorum. Tarz belirtmek de biraz zor açıkçası. Yazın arkadaşlarla toplanıp jazz çalıp, kışın ise heavy-thrash metal, bazen de daha sert türler çalıyoruz.

Benim ikilimde kaldığım konulara gelirsek:
1- Başlarda kesin gibi konuştuğum bir konu; analog mu dijital mi :) . Bildiğim kadarıyla prosesörler distorşın tonlarını iyi taklit edemiyorlar. V-amp'imden de bu konuda şikayetçiyim. Clean tonları idare etse bile distorşınlı tonları beni hiç tatmin etmiyor. Almayı düşündüğüm gt-8 in de böyle olmasından korkuyorum. İnternette dinlediğim birkaç örneğe göre idare eder ancak yine de içimde bir şüphe var. V-amp2 den memnun kalmayan biri olarak gt-8 den memnun kalır mıyım sizce?

2- Klasik bir soru ancak yine de üstünden geçeyim dedim :) . Gt-8 mi pod xt live mi alsam diye düşünüyorum. Açıkçası gt-8 i kalitesinden dolayı değil de 2. el piyasasının uygunluğundan dolayı seçtim. Podxt live' in daha başarılı bir pedal olduğu söylense de Türkiye' de çok pahalı.

3- V-amp2 ve morley wah pedalını elden çıkarıp gt-8 almak gerçekten mantıklı bir iş mi :) ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

KaanSK demiş ki:
arkadaşlar 150 YTL'ye kadar bir pedal veya tavsiyeniz doğrultuusnda pedallar almak istiyorum.

Aradığım özellikler;

1-Ritmciyim.Güzel,sıcak bir overdrive olsun.Wahla güzel şeyler çıkarabileyim istiyorum.(Güzel bir rock overdrive ritm soundu önemli benim için)

2-Ahım şahım metal yapmıyorum ama örneğin Metin Türkcan rifflerinde beni yarı yolda bırakmayacak bir pedal olcak.

Düşündüğüm pedallar; Marshall Guv-Nor,Marshall Jackhammer,Boss SD-1/OS-2 v.b

Ayrıca Wah'ta almayı dşünüyorum. Wox V847 hoşuma gitti.Sizce nası yapayım?Gcb-95,Vox V847 veya önereceğiniz başka pedalla 220 civarında falan olsun.Konserlerde açma kapama uğraştırmasın öyle kolay rahat bişi olsun.Bununla ilgili baya konu varda pek bi bilgim yok bir "Switch" muhabbetidir dönüp duruyor:)

Behringer TO800 başarılı bir TS808 klonudur. Vox Bulldog ile beraber booster olarak kullanıyorum bu pedalı şimdi, hele bugün gitarımdan hayatımda duymadığım sesler çıktı. :) Bir adet de EQ pedalıyla beraber Megadeth bile çalmışlığım vardır TO800 ile. Bence bir dene en azından, fiyatı oldukça uygundu ben aldığımda.

Wah olarak da, Ibanez WD7'yi öneririm. Hem footswitch hem autoswitch modu var, gayet rahat ve kullanışlı bir pedal. Klasik wah pedallarının arasında pek göze çarpmaz ama bence çok güzel bir alet.

Clesk demiş ki:
Arkadaşlar merhaba,
Amatör olarak müzikle ilgileniyorum, sadece arada sırada konser çalışmalarım oluyor ve genellikle evde kayıt üzerinde uğraşıyorum.
Durum böyle olunca analog kuruluma başlamak biraz mantıksız kaçıyor değil mi :) . En azından ben böyle düşünüyorum. Elimde şu an behringer v-amp2 ve morley classic wah pedalı var. Onları elimden çıkarıp 2. el bir boss gt-8 almayı düşünüyorum. Tarz belirtmek de biraz zor açıkçası. Yazın arkadaşlarla toplanıp jazz çalıp, kışın ise heavy-thrash metal, bazen de daha sert türler çalıyoruz.

1- Başlarda kesin gibi konuştuğum bir konu; analog mu dijital mi :) . Bildiğim kadarıyla prosesörler distorşın tonlarını iyi taklit edemiyorlar. V-amp'imden de bu konuda şikayetçiyim. Clean tonları idare etse bile distorşınlı tonları beni hiç tatmin etmiyor. Almayı düşündüğüm gt-8 in de böyle olmasından korkuyorum. İnternette dinlediğim birkaç örneğe göre idare eder ancak yine de içimde bir şüphe var. V-amp2 den memnun kalmayan biri olarak gt-8 den memnun kalır mıyım sizce?
bi arkadasimda war gt-8 ve bende distortionları da gayet basarili. ama ben analog pedalları herzaman tercih ederim. memnun kalmazsan da onune 100 dolara bi distortion pedalı daha eklersin sorun kalmaz bence.

2- Klasik bir soru ancak yine de üstünden geçeyim dedim :) . Gt-8 mi pod xt live mi alsam diye düşünüyorum. Açıkçası gt-8 i kalitesinden dolayı değil de 2. el piyasasının uygunluğundan dolayı seçtim. Podxt live' in daha başarılı bir pedal olduğu söylense de Türkiye' de çok pahalı.
bence gt-8 pod dan daha iyi ama herkesin tercihi deişir. bi baskasi da cikip bana sacmalama pod daha ii dese bişey diemem. kendi zevkin onemli ikisinide bi dene bence

3- V-amp2 ve morley wah pedalını elden çıkarıp gt-8 almak gerçekten mantıklı bir iş mi :) ?
bu soruya pek bisey diyemiycem, zor bi secim. ama bana cok mantıksız gorunmedi analog kurmayi dusunmuyorum demissin cunku. gerci guzelim wah elinde dururken yanina bi distortion bi delay bide overdrive koydunmu guzel bi setup olur walla. ama parasal olarak da zorluyo.

Clesk demiş ki:
Arkadaşlar merhaba,

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

güzel bir amfin yoksa ve evde kayıt işi ile uğraşacaksan analog olayına girme.

Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Evimde marshall valvestate15r var, kayıtlar için pek yeterli değil. Zaten dışarıda da (sahne gibi), güzel amfi bulmak zor oluyor. Bu açıdan bakınca prosesör daha avantajlı gibi duruyor.

Ancak diğer sorularımda hala kararsızım :) .

ibanez wd-7 çok dijital bir pedal mı?

Kafam karışık ve youtube videoları dışında bir seçeneğim yok bakmaya...
Seçenekler;
1-Crybaby 95
2-Vox V847
3-İbanez WD7
4-200 lirayı pek geçmeyecek önerileirniz...

KaanSK demiş ki:

Seçenekler;
1-Crybaby 95
2-Vox V847
3-İbanez WD7

Ben şuna bir de pw-10 ekleyeyim. Soruda dijital denmiş bu tabiki dijital bir pedal ancak içinde bazı modellemeler var bildiğim kadarıyla. Bu yüzden benimde kafamın karışık olduğu wah seçimi konusunda aydınlatıcı bilgilerinize ihtiyacım var!. Acaba diyorum bunlar yerine bir pw-10 alıp kompakt bir pedala sahip olsam ve bir çok pedalın yapacağı işi tek bir pedala yüklesem nasıl olur?

theMagus demiş ki:
KaanSK demiş ki:

Seçenekler;
1-Crybaby 95
2-Vox V847
3-İbanez WD7

Ben şuna bir de pw-10 ekleyeyim. Soruda dijital denmiş bu tabiki dijital bir pedal ancak içinde bazı modellemeler var bildiğim kadarıyla. Bu yüzden benimde kafamın karışık olduğu wah seçimi konusunda aydınlatıcı bilgilerinize ihtiyacım var!. Acaba diyorum bunlar yerine bir pw-10 alıp kompakt bir pedala sahip olsam ve bir çok pedalın yapacağı işi tek bir pedala yüklesem nasıl olur?
2. el 535q al başın ağrımaz hatta switchsiz olan 95qda alabilirsin ama ben pek satanı görmedim.

Prosesör alma ihtimalibir yanda duruyor.Pedal da toplamayı düşünüyorum.Delay e kafam takıldı.

Boss dd6 ,tc elektronics nova delay var.Boss un birde dd7 si çıktı.Boss ta warp var delay zamanı uzun fakat harmony de dd6 için çok da iyi demiyorlar.tc elect. g system adlı proses ile tanıdım.Nova delay in delay zamanı 2200ms civarı boss a göre çok geride.Fakat bir tane preset yapılıyor galiba yani ayağının altında iki tane ikinci delay alternatifin var anında değiştirebileceğin.Nova delay dijital kontrollü analog bir daley mi yoksa boss gibi full dijital mi.Bunu sormamın nedeni tc electr. delayları 2200 "küsüratalı birşet" ms de kalıyor.Pek kullanan olduğu zennetmiyorum ama hangisi daha işlevsel ve kalitelidir.

Birde bu işerin babası T-rex miş ama fiyatı da baba.

wah ariyorum ben burda deneyemedigimiz için onerilerle bişeyler alacagim....

pw-10 şuanda aklima en cok yatan (okuduklarimla)
crybaby 95q da var yine o fiyat araliklarinda....

150 ytl ye kadar ne aliym sizce ??

yada o şu karakteristik yapida bu bu karakteristik yapida.. su cok modern bu cok vintage vs vs.... oyle de anlatabilirseniz süper otesi olur..

saygılar ;)

_JuDaS demiş ki:
Eğer uygun fiyatlı iyi bir delay pedalı düşünürsen ibanez de-7 öneririm.

Uygun fiyatlıdan çok işlevsel ve kaliteli delay arıyorum.Tabi bütçeme göre.Yani bir kere almak delay alım satım işiyle bir daha uğraşmak istemiyorum.

Değişik markalar var boss, tc electronics ,line6 ,t_rex .......Ama bunlardan birinin diğerinden ne fazlası var ne eksiği var bilmiyorum.t-rex zaten beni aşar.tc electronics te detaylar kısmında class B vardı.Bunların class A ları hangileri.Böyle bir sınıflandırma var mı?

Delayle beraber almayı düşündüğüm amfi marshall vs65r veya avt50 ayarı bir amfi.

arkadaşlar boss dr-880 ritm makinesi dikkatimi çekti.bunu almayı ciddi ciddi düşünmeye başladım fakat gerek varmıdır onu da bilmiyorum.nedeni ise bilgisayarda bu aletin alternatifi programlar varmıdır?bu aletin üzerinde gt-6 nın patch leride varmış ama ben bununla ilgilenmiyorum. benim için önemli olan davul ve bass....bu aletin alternatifi programlar veya benzeri şeyler varsa paylaşmanızı rica edeceğim....
(ayrıca bir başlık altında arama nasıl yapılıyor?bu zamana kadar çok üzerine düşmedim ama ihtiyacım olunca öğrenme vakti geldi diyorum artık, bulamadım.. mesela sadece pedallar ve prosesorler başlığı altındaki vox bulldog pedal ı nasıl aratacağım.burda 43 sayfa yazı var.yardımcı olursanız severim....

delay

Bende zaten digitech rp200 var ama satmayı düşünüyordum.Ama maden alacağım delay de dijital olacak ve kalite olarak çok fazla birşey sunmayacak o zaman dursun rp200.

analog delay digitalden çok farklı çoğu aletin analoğunu sevsemde delayde dijitali daha çok tercih ediyorum.aslında delayde çok fazla ms süresi önemli değil çok fazla kullanılmıyor çünkü.az reverb az delay en iyi ikili bence.boss dd3 gayet tatmin edici ve sağlam bir pedal.dd6ta kullanılmayan bir sürü özellik var.ibanez de7 fiyatıyla çekiyor ama bulmak zor sanırım.

halilpazarlama kardeşim valla bütün başlıklarda yetişiyor ilgileniyorsun bu aralar çok sağol.

Şöyle anlatayım bende roland cube 30, digitech rp200 var ama daha parlak ve sıcak bir tonum olsun istiyorum parlaklığı jackson dk2m sağlayacak tamam.

Marshall vs65r veya avt50 tarzı bir amfi yanınada birkaç efekt ile bir yada iki tane fakat kaliteli tonum olur düşüncesindeydim.Tabi bunları almak için elimdeki cube30 u ve rp200a yı satacaktım.

Fakat marshall'ın kendi distortionunun yetersiz olduğu birkaç yerden okudum.Ve sanırım benim istediğim ton jcm lerde var.illaki şu yada bu olseun demiyorum ama mesela guns n roses, iron maiden ,metallica " and justice for all ",megadeth gruplarının distortion tonlarına çok uzak olmasın.

Digitech in clean tonu harika ,wah ı için de güzel şeyler söylüyorlar ben hiç dunlop wah kullanmadım iyi yada kötü diyemem ,volume pedalı olarak ta kullananılabilir.İyi kötü bir tuner var ,drum machine var.Bunlar satmamak için güzel nedenler.

Fakat distortion ,compressor için mutlaka bir alternatif bulmak lazım.Delay mono olsa bana yeter.Distortion benim için çok önemli tonun %60 tan fazlasıdır distortion.

Diyelim ki satmadım rp200a yı da cube 30 u da, birkaç pedal alarak tonda ciddi bir sıcaklık sağlayabilir miyim yoksa digitech kesinlikle aradan çıkmalı mı?

emirizmir demiş ki:
halilpazarlama kardeşim valla bütün başlıklarda yetişiyor ilgileniyorsun bu aralar çok sağol.

Şöyle anlatayım bende roland cube 30, digitech rp200 var ama daha parlak ve sıcak bir tonum olsun istiyorum parlaklığı jackson dk2m sağlayacak tamam.

Marshall vs65r veya avt50 tarzı bir amfi yanınada birkaç efekt ile bir yada iki tane fakat kaliteli tonum olur düşüncesindeydim.Tabi bunları almak için elimdeki cube30 u ve rp200a yı satacaktım.

Fakat marshall'ın kendi distortionunun yetersiz olduğu birkaç yerden okudum.Ve sanırım benim istediğim ton jcm lerde var.illaki şu yada bu olseun demiyorum ama mesela guns n roses, iron maiden ,metallica " and justice for all ",megadeth gruplarının distortion tonlarına çok uzak olmasın.

Digitech in clean tonu harika ,wah ı için de güzel şeyler söylüyorlar ben hiç dunlop wah kullanmadım iyi yada kötü diyemem ,volume pedalı olarak ta kullananılabilir.İyi kötü bir tuner var ,drum machine var.Bunlar satmamak için güzel nedenler.

Fakat distortion ,compressor için mutlaka bir alternatif bulmak lazım.Delay mono olsa bana yeter.Distortion benim için çok önemli tonun %60 tan fazlasıdır distortion.

Diyelim ki satmadım rp200a yı da cube 30 u da, birkaç pedal alarak tonda ciddi bir sıcaklık sağlayabilir miyim yoksa digitech kesinlikle aradan çıkmalı mı?
analog + dijital olayı bana hep ters gelmiştir.sesi dijital olarak işleyip değiştiren efektler dışında (delay - reverb v.s.) preamp tarzı aletleri dijital kullanıp analog pedallarla birleştirmede hiç bir zaman iyi sonuç alamadım.zaten kulandığın alette fx loop olmadığı için efekt zincirinde ya başta kullanacaksın ya sonda bu senin için sıkıntı yaratabilir.misal wahın yerini değiştiremeteceksin.belki gitardan hemen sonra kullanmak senin hoşuna gidecektir.rp serisi kullandığım için çok hoşuma gittiğini söyleyemem hele cleanlerde hiç söyleyemem.ses kulağa hoş gelsede sağlam bir amfide hiç efektsiz clean kanalda çalmanı öneririm farkı görmen için.çoğu kişi prosesörlerde cleanden çok drivedan şikayet eder ama bence en önemli fark cleanlerde ortaya çıkıyor.tabi yinede senin tercihin.jcm serisi güzel ama çok pahalı yani vs serisi düşünürken jcm almak zor gibi :D birde doğrudan jcm gibi alltube ve üzerinde zilyon ayar olan bir amfiye prosesörden geçmek zor olabilir.vs serisi bence gayet uygun.
bütün gün bilgisayarda çalıştığım için bir yandan gözüm turkrockta oluyor :D

Dostum ben de cube 30 kullanıyorum,clean tonu tatmin etse de distortion için aynı şey çok geçerli olmuyor.Marshall'ın vs,jcm,avt serileri hoştur.Mg serisine yaklaşma derim.İstediğim distortion sesine yukardaki modeller yaklaşıyor.
Waha gelirsek dunlop wah pedalları gerçekten iyidir.Dicitek prossesor için bi şey söyleyemem.
Compressor içinse; geçen Mxr compressor pedalı (dynacomp) aldım gayet başarılı bir pedal.
Distortion için;istersen sansamp'ın pedallarına bi göz at dostum.Gt-2 nin sağlam distortion modellemeleri var.Tri-ac da GT-2 kadar olmasa da iyidir.Bi araştır.Kolay gelsin...

Arkadaşlar, pedal ve proccesorlar hakkında güzel bilgiler vermişsiniz ama ben bu konuda başlagıç seviyesinde olduğum için hiç bir şey anlayamadım desem yeridir. Şimdi anladığım kadarıyla şu anda analog sistemler digital sistemlere göre daha iyi ses kalitesi veriyor. Yalnız bu sistemlere geçebilmek için bilgi birikimi bakımından iyi konumda olmak gerekiyor yoksa digital sistemden de beter olabiliyorsunuz galiba. Tabi yanlış da anlamış olabilirim kusura bakmayım eğer öyleyse. Her neyse peki mesajların çoğunu okumaya çalıştım ve genelde şöyle kavramlarla karşılaştım işte "delay için şu pedal dan al, clean için şundan al..." (bu arada ne yazıkki delay, reverb.. tarzı kavramlarında ne işe yaradığını bilmiyorum ve öğrenecek yerde bulamadım.) Şimdi ben diyelim ki iki tane ton almak istiyorum clean ve işte distortion dediğimiz ton. Bunları elde etmek için kaçtane pedal almam gerekiyor. Yani kısaca bir kerelikde olsa biraz daha konuyu açabilirmiyiz. pedallar hakkında. Yani bütün pedallar ayrı işlevleremi sahip. reverb pedalı ile clean farklımı oluyor yani dışarıdan baktığın zaman sanki bunlar aynı gözüküyor ve diyelinmki pedal aldık bide bunlar için iyi bir anfimi almak gerekiyor. Biraz uzun oldu ama yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Benim elimdeki sistemide yazayım:

jakson ps2
zoom gfx 707.

arkadaşın bir stüdyosu var oradak mikser var aletleri oraya bağlıyoruz. Evimde 10w lık bir anfi var markasıda tanıdık bir marka değil. ucuz bir şey galiba. çaldığımız parçalara gelince red hot californication, harvester of sarrow- metallica, hail and kill- manowar vb...

Geri