Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

manyetik_porecesi demiş ki:
Vine Inlay, abi alınma bunu sana kişisel bir saldırı olarak söylemiyorum da şu müzik tarzına şu gitar gider diye birşey söylemek doğru mu sence? Sonuçta les paul'le de grunge yapan var, tele'yle de, strat'la da, mustang'le de, jazzmaster'la da, vesaire. Onun için önceki mesajlarımdan birinde de dedim arkadaşın bu gitarların hepsini deneyip hem ton olarak, hem hissiyat olarak en çok hoşuna gideni alması lazım.

Kardeş niye alınıyım, (istemeden galiba ama) benim görüşümü destekler nitelikte bi şi söylemişsin... Ben de bi önceki mesajımda bunu yazdım zaten, Grungeın özünde tek Strat yoktur gibi bi şiler. Dikkat ettiysen gönderdiğim fotoğraflarda da binbir çeşit gitar var, tek bi gitarla yapılır desem, Tele'yi, StarFire'ı, Les Paul'ü birlikte gönderir miyim? :p

Ha öbür arkadaş özünde strat var tarzında bişey demiş onu görmemiştim. Galiba herkes kendi sevdiği ve kullandığı gitarı önermeye meyilli oluyor biraz mesela benim için gitar TELE'dir ama bunun bir tane cevabı yok.

Evet arkadaşlar bende size katılıyorum en doğrusu bu. Benim içinde gitar tele ' dir. Ancak bu grunge ın sadece tele ile yapılması anlamına gelmez. Ben de sadece tele'yle bu işin olabileceğini söylemeye çalıştım (özellikle evde blues falan deyince.) Bu iş les paul le de olabilir stratlada... Arkadaş DS1 yazmamı eleştirmiş. Ben ds1'in gaini kökleyince mükemmel grunge tonları aldım single manyetikle. Bu iş ds2 ile çok daha güzel oluyor ondan dolayı ds1 satıp ds2 aldım. Pedal konusunda ds2'i veya ds1'i şiddetle tavsiye ederim.

Neyse bir fiyat araştırması yapalım... (1500-2000 'e göre) Ben sırf grunge çalsam bu setup'ı alırım bu sadece benim kendi tercihim.
Fender Squier Standart Fat Strat(HSS) - 500 TL
Marshall MG50DFX - 650 TL
Boss SD1 -75 TL
Boss DS2 - 105 TL
MXR M109 6band eq - 165 TL
Boss CE5 - 135 TL

Toplam: 1600 falan...

Bu setup'ın seni rahat rahat görüteceğine inanıyorum. Squier standart fat strat'a bir manyetik modifiyesi yapabilirsin. Daha güçlü bir humbuckerla daha iyi sonuç elde edersin belki. MG50DFX yerine belki AVT20 de olabilir? senin ihtiyacına göre eğer sahnede falan çalmıcaksan avt20 ev için daha iyi ve kaliteli olabilir (preamp'i tuplu cunku). Neden çoğunu boss önerdiğimi sorarsan ben boss pedallarını çok severim. Fiyat performans açısından çok iyiler. Zaten anca yetdi bize söylediğin rakam içinde. Efekt Pedalı olarak chorus çok önemli bence, pearl jam falan çalacaksan ilerde yanına bir crybaby de fena olmaz. Manyetik modifiyesi falan yapsan birde crybaby falan alsan 2000 olur işte :D
Yardımcı olabildiysem sevindim bunlar benim tercihimdir.

xhornetxx demiş ki:
Evet arkadaşlar bende size katılıyorum en doğrusu bu. Benim içinde gitar tele ' dir. Ancak bu grunge ın sadece tele ile yapılması anlamına gelmez. Ben de sadece tele'yle bu işin olabileceğini söylemeye çalıştım (özellikle evde blues falan deyince.) Bu iş les paul le de olabilir stratlada... Arkadaş DS1 yazmamı eleştirmiş. Ben ds1'in gaini kökleyince mükemmel grunge tonları aldım single manyetikle. Bu iş ds2 ile çok daha güzel oluyor ondan dolayı ds1 satıp ds2 aldım. Pedal konusunda ds2'i veya ds1'i şiddetle tavsiye ederim.

Neyse bir fiyat araştırması yapalım... (1500-2000 'e göre) Ben sırf grunge çalsam bu setup'ı alırım bu sadece benim kendi tercihim.
Boss SD1 -75 TL
Boss DS2 - 105 TL
Boss CE5 - 135 TL

Bu setup'ın seni rahat rahat görüteceğine inanıyorum. Squier standart fat strat'a bir manyetik modifiyesi yapabilirsin. Daha güçlü bir humbuckerla daha iyi sonuç elde edersin belki. MG50DFX yerine belki AVT20 de olabilir? senin ihtiyacına göre eğer sahnede falan çalmıcaksan avt20 ev için daha iyi ve kaliteli olabilir (preamp'i tuplu cunku). Neden çoğunu boss önerdiğimi sorarsan ben boss pedallarını çok severim. Fiyat performans açısından çok iyiler. Zaten anca yetdi bize söylediğin rakam içinde. Efekt Pedalı olarak chorus çok önemli bence, pearl jam falan çalacaksan ilerde yanına bir crybaby de fena olmaz. Manyetik modifiyesi falan yapsan birde crybaby falan alsan 2000 olur işte :D
o kadar para verip o kadar işlevsiz bir setup önermişsin bence :D

Bence herşeyi ikinci el alıp yukarıdaki setuptan en az iki kat daha performans alınabilecek bir setup öneriyorum.

Gitar;
Fender Standart Strat veya tele(ikinci el 650-700ytl)
veya
Epiphone LP Standart veya yukarı modeli(650-800ytl)

Amfi;
Marshall Vs100 veya Eşdeğeri Hybrid amfi(~600ytl)

Pedal;
Digitech Grunge :D
Boss BCB60 board
Belki bir eq bir de wah.
senin zevkine göre (~500ytl)

=~1800ytl ye full setup

Şuna ne dersiniz, Fender Strat ya da Epi Les Paul, wah, chorus, V-Twin, evde çalmak için de 15 wattlık herhangi bi amfi... Ben bu setupı 1300 YTLye falan düzerim, her türlü grunge şarkısını da çalarım... ki çalıyorum da. :D

Vine_Inlay demiş ki:
cobain67 demiş ki:
Abi ben de gitar konusunda birsey söylemek istyorum.. Bir arkadas les paul falan demiş ama bilmiyorum grunge deyince aklıma strat gelir yani özünde var benim de içimde var :)

Grungeın özünde Strat yok, bence grunge deyince aklına Cobain geliyo senin...
Valla aynen öyle ya =) Kafaya yerlesmis artık onun dısındakiler pek tatmin etmiyor beni :) Yoksa benim de Jazz kasa ile metal çaldıgım oldu, her gitarla hersey çalınır tabii doğru seçilmiş sistemlerle...

arkadaşlar ben yeni pros alacam ama fazla bişi bilmiorum her hangi bi marka olsun die bi şartım yok bitek digitech olmasın:D onun dışında korg hoşuma gitti ax1500g özellikle kendisini nasıl bilirsiniz?:D:D:D bide önerebileceğiniz en fazla 500 YTL ye ikinci el yada sıfır (SIFIR TERCİHİMDİR) sert tonları güzel veren pedallı bişi istiyorum çok mu şey istiyorum:D öneriniz nedir

yaa bosver proccsr. alma bence topla bi setup al bi boss mega dis. canavar gibi yanına wahını cek yanına mxr phase 90 koy canavar gıbı hatta ilerde bi delayda alırsın oo babalar gıbı procssr.e hayır diorum setup arkadaslar kesinliklee

totout demiş ki:
arkadaşlar ben yeni pros alacam ama fazla bişi bilmiorum her hangi bi marka olsun die bi şartım yok bitek digitech olmasın:D onun dışında korg hoşuma gitti ax1500g özellikle kendisini nasıl bilirsiniz?:D:D:D bide önerebileceğiniz en fazla 500 YTL ye ikinci el yada sıfır (SIFIR TERCİHİMDİR) sert tonları güzel veren pedallı bişi istiyorum çok mu şey istiyorum:D öneriniz nedir

zoom un yeni modelleri ozellikle lambali olanlar teknoloji acisindan digerlerine gore onde gibi, kullanim avantajlari da var, tavsiye edebilirim

mfikret demiş ki:
xhornetxx demiş ki:

Boss SD1 -75 TL
Boss DS2 - 105 TL
Boss CE5 - 135 TL

o kadar para verip o kadar işlevsiz bir setup önermişsin bence :D

Bence herşeyi ikinci el alıp yukarıdaki setuptan en az iki kat daha performans alınabilecek bir setup öneriyorum.

Gitar;
Fender Standart Strat veya tele(ikinci el 650-700ytl)
veya
Epiphone LP Standart veya yukarı modeli(650-800ytl)

Amfi;
Marshall Vs100 veya Eşdeğeri Hybrid amfi(~600ytl)

Pedal;
Digitech Grunge :D
Boss BCB60 board
Belki bir eq bir de wah.
senin zevkine göre (~500ytl)

=~1800ytl ye full setup

Ben 0'larına göre düşündüm ve ona göre yazdım. Ayrıca Digitech grunge pedalından nefret ederm bence rezil bir pedal. onu değiştirsen seninki tabiki daha guzel 2. el bulablrse oyle yapsın. Ancak ben ekipmanda 2. el sevmem. Ancak hiçbir şekilde işlevsiz diyemezsin işlevsiz gördüğün şeyi bana soyle sana işlevini anlatıyım istersen.

meksika telecaster yada stratocaster -600- 700YTL
marshall vs 100 yad avt100 600- 700
boss ds1 yada ds2 60 - 70
ehx small clone 120 -130

al sana minimalizim grunge, dünyayı kurtarırsın bunlarla

200 ytl bir bütçeyle takdir edeceğiniz üzere küçük bir analog setup kurmak istiyorum.

Şu an kullandığım rp150yi satmak vesilesiyle ve üzerine ekleyerek elimde olacak olan bu maddiyatla yapmakta olduğum blues,hard rock için güzel bir setup kurmak istiyorum.

İkinci elde uyar ama bana ritme uygun bir overdrive ve şimdilik beni goturecek bir distortion pedalı lazım.

Ayrıca wah pedalı olarak crybaby 95q-behringerin bi modeli vardı sanırım düşük maddiyatta ne önerirsiniz?

Saygılarımla:):):)

selam arkadaşlar acil bilgi lazım

hem elektro gitarım hem de elektro bağlama için kullanmayı düşündüğüm prosesör almam lazım.

bi yerde sağlam bi bağlamacının digitech rp50 kullandığını gördüm, kendisi yeterli buluyo, tonları hoş diyo.
daha iyi bi fikri olan var mı?
ayrıca rp50 ile rp80in farkı nedir? ve rp80deki pedalı hangi amaçlar için kullanabiliyoruz? sadece volume pedal mı?

rp50 yeterli mi yoksa rp80 mi alsam?

KaanSK demiş ki:
200 ytl bir bütçeyle takdir edeceğiniz üzere küçük bir analog setup kurmak istiyorum.

Şu an kullandığım rp150yi satmak vesilesiyle ve üzerine ekleyerek elimde olacak olan bu maddiyatla yapmakta olduğum blues,hard rock için güzel bir setup kurmak istiyorum.

İkinci elde uyar ama bana ritme uygun bir overdrive ve şimdilik beni goturecek bir distortion pedalı lazım.

Ayrıca wah pedalı olarak crybaby 95q-behringerin bi modeli vardı sanırım düşük maddiyatta ne önerirsiniz?

Saygılarımla:):):)

200 ytl'ye ikinci el iyi bir drive ve wah pedali alabilirsin. bence overdrive'i da kullanacagin amfiden al. drive olarak cok secenek var gercekten. fiyat/performans acisindan boss'lar turkiye'de uygun fiyatlara satiliyor. mxr'lar ise "bence" burda haketmedikleri kadar pahali fiyatlara gidiyor. wah olarak tarzina gore crybaby gcb95 ya da ibanez weeping demon a bakabilirsin. behringer wah pedali almani pek tavsiye etmiyorum.

Geri