Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

midnite_trilogy demiş ki:
İkisi de dijital. İkisinden de cacık olmaz. Özellikle mt2 den. Bildiğin yüksek volümlü sinek vızıltısı.
ML-2 Dijitaldir, MT-2 tamamen analog bir pedaldır.

İspat;

ML-2 nin içinin bizzat çektiğim fotoğrafı,

MT-2 nin analog olduğunu ispatlamak için fotoğraf koymak yerine şu linki veriyorum : http://www.addpluspedals.com/addpluspedalmods.html

Burada MT-2 üzerinde yapılan modifikasyonlardan, pedalın analog olduğunu rahatça anlayabiliriz. Dijital bir pedala bu oynamaları yapmak mümkün değildir.

bodom_tarik demiş ki:
hangi ditortion pedalini aliim o zman internetten dinledim mt-2 guzele benziodu.
Pedalı beğendiysen, dene ve al derim. Sonuçta o pedal sayesinde çıkan sesi sen duyacaksın,herşeyden önce seni memnun etmeli. Beğeniyorsan al ve kullan.

Dijitaldir demek "o pedal yaramaz, sakın alma, uzak dur" demek değildir ki. Prosesörlerinde dijital olduğunu, ve kullanan sayısını hatırlatmak isterim, yeterli olacaktır bu.

Ben sattım ml-2 yi, artık drive ı amfiden aldığım için. Ama gayet sevdiğim bir pedaldı. İlerde yine almayı düşünüyorum.

yutup123458 demiş ki:
midnite_trilogy demiş ki:
İkisi de dijital. İkisinden de cacık olmaz. Özellikle mt2 den. Bildiğin yüksek volümlü sinek vızıltısı.
ML-2 Dijitaldir, MT-2 tamamen analog bir pedaldır.

İspat;

ML-2 nin içinin bizzat çektiğim fotoğrafı,

MT-2 nin analog olduğunu ispatlamak için fotoğraf koymak yerine şu linki veriyorum : http://www.addpluspedals.com/addpluspedalmods.html

Burada MT-2 üzerinde yapılan modifikasyonlardan, pedalın analog olduğunu rahatça anlayabiliriz. Dijital bir pedala bu oynamaları yapmak mümkün değildir.

bodom_tarik demiş ki:
hangi ditortion pedalini aliim o zman internetten dinledim mt-2 guzele benziodu.
Pedalı beğendiysen, dene ve al derim. Sonuçta o pedal sayesinde çıkan sesi sen duyacaksın,herşeyden önce seni memnun etmeli. Beğeniyorsan al ve kullan.

Dijitaldir demek "o pedal yaramaz, sakın alma, uzak dur" demek değildir ki. Prosesörlerinde dijital olduğunu, ve kullanan sayısını hatırlatmak isterim, yeterli olacaktır bu.

Ben sattım ml-2 yi, artık drive ı amfiden aldığım için. Ama gayet sevdiğim bir pedaldı. İlerde yine almayı düşünüyorum.
bilgiler icin tesekkurler sana ve herkese kafamda az bucuk da olsa biseyler olusturdum

mt2 analog olsa da, usa da elle custom olarak üretseler de farketmez, bildiğin "jjjj". başlığı açan arkadaş yüksek çıkışlı manyetiğe sahip olan bir gitar al sonra üerinde drive olan 10-15watt da bir amfi al kendine güzel güzel takıl:)

Pedalın tonunu sevmeyebilirsiniz (ki bende MT-2 den haz etmiyorum kesinlikle) ama herhangi bir pedalın, gitarın, vb. bir aletin yapısı hakkındaki yanlış bir bilgi, forumda araştırma yapmayı sevmeyen, okuduğu herşeye inanan arkadaşlar tarafından yazılan,

- Abi MT-2 dijitalmiş ya. Bi yerde okumuştum, dijital dandik demekmiş, ünlüler kullanmıyormuş genelde. Ben almam o pedalı..
- Bende de var bu pedaldan. Dijital olduğunu öğrendiğimde daha dikkatli dinledim sesi. Gerçekten farklı, tavsiye etmem kesinlikle..
- Ya uzun zamandır istediğim bir pedaldı, sesine hayrandım. Tam istediğim distortion vardı. Bu hafta alacaktım ama meğer bu pedal dijitalmiş. Vazgeçtim. Tavsiyeleriniz neler..
.
.

gibi mesajlarla kirliliğe yol açabilir.

Ton konusunda tabiki istediğinizi, düşündüğünüzü yazmakta özgürsünüz. Buna kimse karışamaz. Çünkü bu göreceli bir kavramdır. Size farklı gelebilir ton, başka birine daha farklı gelebilir.

Ama herhangi bir aletin yapısı, işleyişi hakkındaki bilgiler göreceli değildir. Sabit ve gerçektir. Herkes için geçerlidir.

İşte burda verilen yanlış bilgiler yukarda bahsettiğim durumu ortaya çıkartıp saçma sapan konular, mesajlar, başlıklar yaratıyor. Bunu önlemek de bizim elimizde.

Lütfen dikkatli olalım.

arkadaşlar benm x-6 ve 10 watt lık marshall amfim var bi pedal almayı düşünüyorum ama hayatımda hiç denemedim ve nasıl kullanıldığını da bilmiyorum neyse onu öğreniriz de tecrübesiz olduğum için nasıl bişey almalıyım acaba bilmiyorum bütçem max 80 tl kadar bu paraya nasıl bişi alabilirim ben de bi tane var diyerek satmaya kalkışmayın hemen almayacağım sadece samimi cevaplar istiyorum ve tecrübenizi benimle paylaşmanızı :!: ..

10 wattlık bir amfide pedaldan malesef ki verim alamazsın.Pedal hakkında bilgi ( nedir,ne değildir ) forumda mevcut.Daha iyi bir amfi veya bir prosesör arasında seçim yapmalısın bu durumda.Prosesörlerin amfi simülatörleri olduğu için senin amfine uyum sağlayacaktır.Fakat pedalda böyle bir durum söz konusu değildir.Ya da yüksek çıkışlı ( bana göre en az 30 watt kimisine göre 50-65w çıkıyor ) bir amfi alman.Tabi bu amfi aynı zamanda senin clean ve dist. ihtiyacını karşılayacak bir amfi olmalı.Yani 50w buldum diye direk atlama :).Daha çok araştırma yap.Zaten forumda bu konuda daha bilgili olan arkadaşlar mevcut onlar da sorularına cevap vereceklerdir.Kolay gelsin...

hımm o zaman prosesör almam gerek anladığım kadarıyla acaba peki prosesör 10 watt lık amfiyle işe yarar mı?? ha bir de 15 watt lık amfiyle işe yarar mı acaba pedal ?pedallaa prosesörün farkı ne onu da bilmiyorum tam olarak

Fader sana tekrar
yenidenyeniyine demiş ki:
Fader demiş ki:
sana kalmış bir şey o arkadaşım.Nasıl rahat ediyorsan o şekilde dizmelisin.Kullanım sıklığına göre de ayarlayabilirsin.Kolay gelsin...

Yahu fader, susayım dedim bugüne kadar ama, hakketten adamı çıldırtıyorsun.yazdıklarından, bir dirhem bilgiye sahip olmadığın belli.sus bare öğrenmek isteyenlere engel olma..

http://www.turkrock.com/gate.html?name=Forums&file=posting&mode=quote&p=1634473 başlıkta şunları demiş.

Fader demiş ki:
Elektroda ton işi amfi ve prosesörle ilgilidir tabi ki fakat elektro gitarın amfi ve prosesörden bağımsız kendine has tonları vardır.Prosesör dediğimiz alet zaten efekt verir.Gitarın manyetikleri ne kadar güzel ve ağacı ne kadar kaliteliyse amfiye ve prosesöre o kadar uyum sağlar.Washburnlere bakmışsın.Tonları sana çok iyi gelmiş.Washburn deneme şansın varsa git dene eline rahat gelirse al derim.Bakarsın o washburn bi gibsondan daha rahat gelir sana.Bu işler hiç belli olmuyor.Bu arada ben profesyonel olarak uğraşıyorum.Bence hevesliysen devamı gelir zaten.Şimdilik hafife alıyorsun gibi gelebilir sana ama bi sar bak nasıl götürüyo :) Dediğim gibi deneme şansın varsa deneyebildiğin kadar fazla gitar dene bakarsın en çok beğendiğin 100 lira çıkıverir :)

http://www.turkrock.com/post1631806.html#1631806 profesyonel adamın yaptığına bak :)

Fader demiş ki:
Arkadaşlar yaklaşık bi yarım saat önce gitarımı yere düşürdüm.Tellerinin saptan uzaklaştığını gördüm.Köprüye baktım vidaları gevşemiş.Daha sonra köprünün vidalarını sıktım teller az bişey yaklaştı fakat gitarın eski hali gibi değil.Napmam gerekiyor ciddi bir sorunmudur :(

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Fader demiş ki:
valla cevapları beklemeden yaptım bişeyler.Bolt-on olduğu için vidalarını önce bi söktüm ondan sonra araya hızlı kaliteli bi yapıştırıcı sürdüm ve sapı sabitleyip vidaladım.Canlı performans sırasında çıkmasın da başka bişey istemiyorum :)

Veee asıl bomba :D:D http://www.turkrock.com/post1635851.html#1635851

Fader demiş ki:
1.soruda ne demek istediğinizi anlamadım.Dijital bir sestir.Analogsa bir düzenek.Sesini soruyorsanız digitech hiçbir zaman sevmemişimdir.Onun yerine boss gibi ne olduğu belli bir şeyler almak daha mantıklı kanımca.
2.soru da tabi ki boss sd-1 derim.
3.soru değişiklik gösterebiliyor.
4.soru bu pedal kanımca iyi bir pedal değil.Ses çok dijital ve geniş bir ton yelpazesi yok.Onu alacağına boss sd-1 alırsın hem daha çok ton elde edersin hem de elde ettiğin tonlar orjinal olur.

Nekadar profesyonel olduğun belli,artık lütfen bizim gibi amatörlerin olduğu bu siteye yorum yazma be fader..
diyorum...

Bak sende söylemişsin Zaten forumda bu konuda daha bilgili olan arkadaşlar mevcut diye.bırak onlar cevap versin ve soruyu soran arkadaş doğru bilgiler alsın..

10 wattlık bir amfide pedaldan malesef ki verim alamazsın diyorsun. Arkadaş ne pedalı istediğini belirtmemiş.eğer bahsettiği pedal delay,reverb,chorus,vah gibi pedallarsa gayet verim alabilir.pek çok distortion pedallı ilede gayet verim alabilir.baştan savma bir cümle ile gelme buralara lütfen.neye göre verim alınmaz,neden verim alınmaz bi açıklarmısın???

Prosesörlerin amfi simülatörleri olduğu için senin amfine uyum sağlayacaktır diyorsun.prosesörlerin hepsi amfi simülatörü falan değildir.bir ara dijital olan herşeyi dandik buluyordun.burda da prosesörleri övüyorsun.prosesörlerin hepsinin dijital olduğunu belirtmek isterim..

Fakat pedalda böyle bir durum söz konusu değildir diyorsun.aslında burda haklısın :D:D pedal amfi simülatörü değildir,tıpkı prosesörlerin amfi simülatörü olmadığı gibi..pedallar ile prosesör arasındaki fark, sesleri dijital ve analog olrak farklı işlemeleri.dijital pedallarda var tabi. ama sen Dijital bir sestir.Analogsa bir düzenek diyen biri olduğun için,bu ayrımı yapamamanı çok normal karşılıyorum..

Konuya dönecek olursak eğer.arkadaşım belliki oldukça yenisin.biraz bekle derim.bu zaman zrfında da araştırma yap.şuan için elindeki ekipmanı kullan,zaten yeteceğine inanıyorum.tam anlamıyla istediğini belirlediğinde,forumda pek çok arkadaş yardımcı olacaktır zaten.baktın yardımcı olan yok. ö.m at bana.elimden geleni yapayım. Faderin yazdıklarını baz alma kesinlikle diyorum son olarak.

Kardeşim verimden anlayışını sorabilir miyim acaba sana ? Verimin bi derecesi vardır.Dikkat edersen pedallar 10wattlık bir amfide hiç bir işe yaramaz demedim.Aldığı verimin derecesi ona kalmış bir şey.Distortiondan bahsetmiştim ben.Tabi ki distortiondanda alabilir VERİM fakat ditortionun da boost denen bir olayı vardır ve boost olayına girdiği zaman 10wattlık bir amfiden çok kötü sesler çıkabilir.Ondan sonra da yardım isteyen arkadaşımız neden böyle bir ses çıktı diye bir daha gelir buraya.
2. olarak prosesör amfi simulatörüdür demedim.Prosesörlerde amfi simülatörleri vardır dedim.Nasıl bir okuma anlayışının olduğunu anlamış değilim hala.Lütfen bir kez daha oku...

Son olarak bir şey eklemek istedim.Önceki konularda da bunu dile getirmiştim ve yaptığım imla hatası için özür dilemiştim."Dijital bir sestir analogsa düzenek" bu cevabı verirken yine prosesörler ve analoglardan bahsediyorduk.Konunun isminden dolayı böyle bir cümle kullandım ama yine de imla hatası yaptım özür dilerim dedim.Bu forumda sırf birilerine bok atmak için sudan sebepleri gün ışığına çıkarmak bazıları için çok zevkli oluyor heralde.Birbirlerinin açığını gösterenler daha bilgili oluyor ya...

Pek çok kez okudum mesajlarını merak etme.. Peki verimi açıkla bana ozaman?10watt lık bir alette niye verim alınmazda 30watt lıkda alınır??
bunu açıkla.

Madem profesyonel olarak uğraşıyorsun,bahsettiğin boost olayınıda açıkla lütfen??nedir ne değildir.

Evet dinliyorum.

EKLEME : Orada imla,noktalama hatası falan yok.BARİZ BİLGİ HATASI VAR. hatta bilgide yok, neyse..

Açıklıyayım isterseniz. (kesinlikle sana değil bu anlattıklarım Fader.yazdıkların yüzünden yanlış bilgi alma tehlikesi içinde olan arkadaşlarımıza)

1- Verim; bir şeyden alınan, ya da eldedilen işin, ona verilen ya da tatbik edilen işin yüzde (%) ya da kat olarak ifadesidir.
Alıntı : http://tr.wikipedia.org/wiki/Verim

10w lık amfilerdende gayet verim alınabilir.50-60 w lık amfilerden alınan veriminden daha düşük olması gerçeği ile tabi.
Sebebi ise, kabin/hoparlör farkından kaynaklanır.hoparlörün boyutu büyüdükçe,bas başta olmak üzere,bir artış olur sesde.hacim artar çünkü.

10w lık amfilerde 6.5''- 8'' hoparlör olur genelde. 10'' - 12'' hoparlöre göre daha dar hacimli, daha güçsüz tonlar verir bu amfiler bu sebeple.temel budur.

2 - Boost, lambalı amfide,lambalardan alınan OVERDRİVE ın,ek bir overdrive pedalı ile desteklenip,distortion sesi elde edilme olayıdır.boost pedala pedal eklenerek yapılan işlem değildir yani.transistörlü amfiye pedalla yapılan eklemede değildir.

Fader demiş ki:
Bu forumda sırf birilerine bok atmak için sudan sebepleri gün ışığına çıkarmak bazıları için çok zevkli oluyor heralde.Birbirlerinin açığını gösterenler daha bilgili oluyor ya...
Yazdığın herşey baştan aşağı zırvalık olunca,birileri gönüllü olarak düzeltmeli bunları ki, yeni gelen arkadaşlar bu zırvalıklarla doldurmasın zihinlerini..daha bilgili olma konusunda ise susuyorum zaten,bişey deme gereği yok, herşey ortada :)

Yukarda belirttiğim gibi bi distortion pedalı olduğunu varsayalım.10 wattlık bir amfide distortion pedalından verim alırsınız yine söylüyorum.Ama işin içine boost olayını sokarsak ; Boost'u basitçe ( altını çiziyorum ) açıklamam gerekirse sesi desteklemek yükseltmek diyebilirim.10 wattlık bir amfide siz zaten ona distortion pedalı takmışsınız.Bir distortion pedalının üzerini basit olarak incelersek level,tone ve gain vardır dimi ? Bunlardan düşük seviyede verim alınabilir 10wattlık bir amfide.Fakat boost dediğimiz adından da bellidir ki zaten sesi destekliyosunuz.Ses yükselecektir değil mi ? Boost ettiğinizde sizce 10 wattlık bir amfi sesi kaldıracak mıdır ? Fakat 30 wattlık bir amfi yine yukarda yazdığımı bir kez daha okursanız en az 30 watt dedim.30 wattlık bir amfi level olayınızı destekleyecektir.Bu yüzden EN AZ 30 WATT dedim...

1- Verim kelimesinin anlamını nihayet öğrenebilmene sevindim.
2-Bende 10wattlık bir amfiden verim alınabilir dedim.
3-Sonunda yüksek çıkışlı bir amfiden 10wattlık bir amfiye göre daha iyi verim alınabileceğini sana anlatabildim.
Bir soru sorucam.Boost olayı overdrive ve distortionla mı ilgilidir ? Bunu demek istedin sanırsam ?

Distortion da boosttan bahsetmemişsin sen.Boost'u açıklamışsın.Her şeyi anladım tamam fakat bu konuda yanlış verdiğim bilgi nedir ( 2 saattir bana attığın b.kun nedeni nedir ) ? Yazdığın mesajların sonu yine benim yazdıklarıma çıkmıyor mu ? Hoparlör boyutlarını söylemek benim yanlış,senin doğru bilgi verdiğini göstermez öyle değil mi ? Sadece yazmak için yazıyorsun kardeşim...

Şu bana attığın b.k'ları bir kez daha okudum.Gitarımın sapı koptuğu zaman bilgili arkadaşlardan yardım istemiştim.Bunun neresi yanlıştır ? Ha doğru unuttum sen acayip bi ustasın bu durumlar sana gülünç...

Geri