Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

İşim aslı ben de birşey alacaksam takım olsun gibisinden bir takıntı var. Yani bi marka alacaksam hep o markadan olsun gibisinden. Gidişat o ki ya Ibanez ya da Boss üzerinden bir set dizeceğim :)

Hepsi boss blues drive dan devsirilismis gibi
Distortion tonunda Ibanez Tune King in namını duymuştum ve denedim de hatta. Çok hoşuma gitmişti. Fakat o an için para yetmedi ve Metal Muff aldım. Ama gittikçe çaldığım müzik türü ağırlaştıkça o da yetersiz kaldı bana. Bossun distortionunun beni keseceğini sanmıyorum da işin aslı büyük ihtimalle öncelikle Ibanez Tube King alacağım sonrası kısmet :)

ne kadar ağırmış öyle, metal muff bile yetmemiş enteresan :)
Hocam biraz aşağılar gibi olmuş söylediğiniz ama :) Ben extreme tonları seviyorum daha çok Metal Muff ise Lead tonlar veriyor daha çok bence yani. Daha önce Boss me 25 sahibi oldum. Ordaki bazı extreme tonlar bile hafif kaçıyor bana. Gittikçe Power Metal Doom Metal vs. çalmaya başlıyorum ve yetersiz kalıyor bu kadar basit :)

Ya ben mi yanlış duyuyorum başka bir durum mu var? Bu video da

Power Metal Doom dur progressive dir hiç birine yakıştıramadım. Tüp değiştirince rectifier'a mı dönüşüyor bu alet ?

Disto yakin dostunuz galiba. Boss'un yari yolda biraktigini hic gormedim. Official Metallica Tribute grubunun gitaristi Metalizer pedaliyla cozuyor bu isi. Nasil yari yolda birakiyor anlamadim...

Evet, disto ile yakınızdır ...

Valla kafana uygun bir Boss disto bulduysan ve ömür boyu aynı disto tonları seni idare edebilecekse yarı yolda bırakmaz tabi. Ama tek başına olmadığımı sandığım nokta Boss distoların yeteri kadar çok yönlü olmadıklarıdır. "effect" knobu belirli bir cızırtıyı arttırır veya eksiltir, "biraz daha az disto" desen "olmaz" der.

Boss distoları modifiyesiz kullanabilen varsa ne mutlu onlara, ama birileri belli bir pedalı kullanıyorsa bu o pedalın benim tonuma uyacağı anlamına gelmez. Bu durumda mesela "Gilmour niye Boss disto kullanmıyor" diye sorulur.

Valla kafana uygun bir Boss disto bulduysan ve ömür boyu aynı disto tonları seni idare edebilecekse yarı yolda bırakmaz tabi. Ama tek başına olmadığımı sandığım nokta Boss distoların yeteri kadar çok yönlü olmadıklarıdır. "effect" knobu belirli bir cızırtıyı arttırır veya eksiltir, "biraz daha az disto" desen "olmaz" der.

Boss distoları modifiyesiz kullanabilen varsa ne mutlu onlara, ama birileri belli bir pedalı kullanıyorsa bu o pedalın benim tonuma uyacağı anlamına gelmez. Bu durumda mesela "Gilmour niye Boss disto kullanmıyor" diye sorulur.
Gilmour zamaninda benim tonumu sirf Boss pedallariyla alabilirsiniz demis. Ayrica Boss HM2, Boss Cs2, Boss Dd2, Boss Sd1, Boss Ce3, Boss Ge7 kullanmisligi var. Zamaninda sirf Bosslardan olusan pedalboardu vardi

boss kadar signal chain'e müdahale eden bir pedal daha denemedim şimdiye kadar. Tonunuzda bozulmayı umursamıyorsanız fiyat performans açısından iyi aletler. True bypass olsun, kullandığım gitara göre tonum değişsin, amfimden gelen sese müdahale etmesin dediniz mi boss'ları ayırın kenara, sayfalarca tartışıldı, konunun uzmanları geldi yazdı.
Mt-2 başarılı pedaldır, metal çalanlar çok memnundur her amfide hemen hemen aynı sonucu verir. Bu kimisi için iyi kimisi için kötü tabi, ben hem marshall hem fender hem de engl'dan aynı tonu alıyorsam, amfinin bir manası yok demektir. Boss tak çal pedal yapar. Mxr'da da durum pek farklı değil, true by-pass'i yaparken devre asıl true by-pass devresi değil. Pedalın elektriğini kesseniz de amfiden ses gelir ama bu signal chain'e müdahale etmediği anlamına gelmez.
Mxr fanları arkadaşlar sakin olun, kötülemedim. :) Ben de 2 adet mxr pedala sahibim ve carbon copy'nin muadili olmadığını düşünüyorum o fiyat aralığında. Ama durum böyle :)
Bossların artısı eksisi var kısacası, metal çalacaksanız, çok farketmiyor. Testere drive'ı alın da nasıl alırsanız alın. Daha soft tarzları severler boss pek sevmez/sevmeyebilir, tona müdahalesi fazladır. Arkada bir dünya ses mühendisi varken gilmour boss değil, ne bağlarsa bağlasın benzer ton alır. Metallicanın bir albüm kaydında kirk strat kullanıyor, bu aynı onun gibi. Üstüne mühendislik geldiği zaman iş başka taraflara kayıyor. Nacizane tavsiyem, youtube videolarına kanmayın, deli gibi müdahale var o kayıtlara da :)

boss kadar signal chain'e müdahale eden bir pedal daha denemedim şimdiye kadar. Tonunuzda bozulmayı umursamıyorsanız fiyat performans açısından iyi aletler. True bypass olsun, kullandığım gitara göre tonum değişsin, amfimden gelen sese müdahale etmesin dediniz mi boss'ları ayırın kenara, sayfalarca tartışıldı, konunun uzmanları geldi yazdı.
Mt-2 başarılı pedaldır, metal çalanlar çok memnundur her amfide hemen hemen aynı sonucu verir. Bu kimisi için iyi kimisi için kötü tabi, ben hem marshall hem fender hem de engl'dan aynı tonu alıyorsam, amfinin bir manası yok demektir. Boss tak çal pedal yapar. Mxr'da da durum pek farklı değil, true by-pass'i yaparken devre asıl true by-pass devresi değil. Pedalın elektriğini kesseniz de amfiden ses gelir ama bu signal chain'e müdahale etmediği anlamına gelmez.
Mxr fanları arkadaşlar sakin olun, kötülemedim. :) Ben de 2 adet mxr pedala sahibim ve carbon copy'nin muadili olmadığını düşünüyorum o fiyat aralığında. Ama durum böyle :)
Bossların artısı eksisi var kısacası, metal çalacaksanız, çok farketmiyor. Testere drive'ı alın da nasıl alırsanız alın. Daha soft tarzları severler boss pek sevmez/sevmeyebilir, tona müdahalesi fazladır. Arkada bir dünya ses mühendisi varken gilmour boss değil, ne bağlarsa bağlasın benzer ton alır. Metallicanın bir albüm kaydında kirk strat kullanıyor, bu aynı onun gibi. Üstüne mühendislik geldiği zaman iş başka taraflara kayıyor. Nacizane tavsiyem, youtube videolarına kanmayın, deli gibi müdahale var o kayıtlara da :)
Mxr a laf heee. Al misketlerini ver misketlerimi :ROFLMAO:. Acikcasi f/p olarak distortionlarda tercihim. O fiyat araliginda baska alternatif var mi bilemedim

Mxr a laf heee. Al misketlerini ver misketlerimi :ROFLMAO:. Acikcasi f/p olarak distortionlarda tercihim. O fiyat araliginda baska alternatif var mi bilemedim
Distortionlarını hiç denemedim fikrim yok, dikkat çekmek istediğim nokta sinyale müdahale etmeleri, az ya da çok. İyi bir alltube sahibi olup sesini açabilsem drive pedalı kullanmazdım sanırım, booster türevleri işimi görürdü fazlasıyla. Ama malesef yaşadığımız dünya o kadar toz pembe değil, az pedalla gitarların karakterlerini değiştirmeden istediğim tona az çok yaklaşmak için mümkün olduğunca true bypass bağlamaya çalışıyorum, ya da bağlamıyorum en basitinden :D ht 20 nin drive ı %20-25 seviyesinde istediğim seviyede oluyor :) Tarz meselesi dediğim gibi, doom falan çalmak istesem, aşağı yukarı belirli bir tonum olurdu. O yüzden versatil olmasındansa amaca yönelik pedallar alırdım. Mt2 güzel kamyon drive'ı verir bu arada..

Pedallardan pek anlamıyorum. Genel olarak metalin her türünden çalan nir insanım. Elimde EHX Metal Muff var yanıma delay reverb compressor ve ek distortion pedalları almak istiyorum. Bana önerebileceğiniz bir set var mı ? Hatta Metal Muffı da satmayı düşünüyorum. Boss marka pedal seti alıp Boss bcb 60 ın içine koyup bir ömürlük set yapmak istiyorum. Cidden öneriye ihtiyacım var :)
mxr carbon copy delay ömürlük olur bence...

Boss'un disto'larının ayarında ve daha iyi çok marka var ama delayto, chorusto ve feyzırto konusunda iyi pedallar çıkarmak gibi bir geleneği var ve bu istikrar bu piyasada takdire şayan (y)

Valla stok DS-1 ve SD-1 ile omur boyu calabilirim. Ton cikarmayi bilmek gerek. Gilmour zaten distortion kullanan biri degil. Boss tonu bozuyor diyenlere cevabim da var. Bozabiliyor da toparlayabiliyor da. True bypass savunucusu asla degilim. Cunku tona mudahale etmiyorum derken bir yandan da kablo boyu uzadikca ton kaybina ben karismam demek oluyor. Bu sebepten setuplarda Boss pedal kullanimini can-i yurekten destekliyorum. Bir yandan da diyebilirler ki senin boardda Boss pedal yok... Eventide'lar buffered calisiyor.

Sevilir sevilmez bu tartisilir, ki ben boss pedal severim. Senelerdir sahnelerde aktif bir sekilde boss pedal kullandim. Halada kullanmaktayim. Hic yari yolda birakmadi. Adamlar herseyde onculuk etmisler otesi berisi yok. :) Kaldi ki modlamaya her yola gelecek pedallar yapmislar. Stok halleride guzeldir ben severim :) Basit islemlerle ve modfiyelerle bir anda diezel,bogner amfi moduna donusen mt2 ler .. Jcm 900 den rectifier tonlarina uzanan ds 1 ler tadindan yenmez sahsen.. Kaldi ki piyasada gorulen cogu pedalda boss gibi eski firmalardan esinlenerek yapilmis. Satriani , vai, mike stern gibi bircok baba gitarci stok yada modlu hallerini kullanmislaridir drive olarak boss ds1 in.. Serdar Oztop hem stok hem modlu halini tc electronic g systemin yaninda kullanmistir senelerdir. Kendine has tonunu bu kobinle almis... Ki bu liste sayfalarca uzar gider. Simdi bu kadar iyi ve ust duzey gitarci kafayi yemis her halde ,hem stok he modlu hallerini kullanmislar.. Hic bir bildikleri yok bu adamlarin.. Hepsi kor cahil..Herseyi biz biliyoruz cunku... :) simdi sirasiyla satriani , mike stern setupi.. En alttakide gary mooree setupi.. Digitech bad monkey kullaniyor.. Stok halde.. Ibreti alem icin koydum :) Boss ile birlikte hakkini yediginiz digitech pedallarinin, hakli gururu icin gelsin :) insallah gaza gelipte , elinde olanlar ikinci el fiyatini sahlandirmaz bu resimden sonra :)

Dosyalar

• images-27.jpg
    images-27.jpg
    29.7 KB · Gösterim: 227
  • images-26.jpg
    images-26.jpg
    30.6 KB · Gösterim: 401
  • images-28.jpg
    images-28.jpg
    27.7 KB · Gösterim: 221
Son düzenleme:
Geri