Pedallar & Prosesörler (hangisini Alsam Başlığı)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda maraba tarafından 22 Kasım 2004 tarihinde açılan konu

1. germanium transistörler silikonlara oranla daha düşük gainli olduğu için daha overdrive a yakın bir ton verir, iç kapasitansları daha yüksek olduğu için genelde daha boğuktur hatta düşük gainli silikon transistörlerle yapılan bir fuzz face bile germanyumlar kadar boğuk olmaz. Tabii devredeki giriş ve çıkış kapasitörlerinin değerleriyle oynamak ya da biasiyle oynamak boğukluğu giderebilir (Vox tone bender ve tonebender mk1.5 devreleri fuzz face ile bu değer farklılıkları dışında aynı.). Germanyum fuzz faceler ısıya silikonlar kadar dayanıklı değil hatta bu yüzden analogman sunface de bias kontrolü var ve güneşin altında da kullanılabildiği için adı sunface.

2. Merhaba arkadaşlar, Wah pedalı almak istiyorum. Zakk wylde crybaby wah mı yoksa Steve vai morley bad horsie wah mi onerirsiniz aralarinda ne farklar var ? (Diger wahlar pek hosuma gitmedi )

3. Selam arkadaşlar türkçe rock ve 80 ler rock ve metal çalıcam. Çok fazla pedal istemiyorum. Az ve öz orta yollu bir setup önerisi yapabilirseniz sevinirim. Gitarım ibanez amfi yok amfi önerisi ile beraber yazabilirsiniz. Benim kafamda bir wah, bir od, bir ds, bir delay, birde chorus var. Sesler arasında uçurum yoksa şunu alsan daha iyi daha fazla para vermezsin çokda fark yok dediğiniz pedalları söylerseniz sevinirim. Yukarıdaki yazdığım pedallarda fazla varsa çıkarabilirsiniz yada şu kesin olmalı derseniz ekleyebilirsiniz. Benim amacım çok az pedalla maksimum verim.

4. Merhabalar, ben Fender Blues Jr. Amfi ve MIM Stratocaster(HSS) kullanıyorum. OD Gain/Boost ve Wah pedallari ariyorum. Elektroya yeni basladığım için daha tonumu tam olarak keşfetmedim ve farkli tarzlarda caliyorum. Şuanlik blues tarzi daha cok ilgimi cekiyor fakat metal ve hard rock da caliyorum. Dinledigim gruplar SRV, Eric Clapton, Dire Straits, Jimi Hendrix, Camel, Metallica, Alice in Chains, Megadeth, Led Zeppelin,Deep Purple vb. gruplar. Drive tonlarinda daha çok Blues drivelarini seviyorum ve distortionin da biraz geniş ton araliklarinda uygun olmasini istiyorum. Wahin ise Jerry Cantrell tonlarinda o civarlarda olmasini istiyorum. Pedal isi de suphesiz zevk isi ve kisiden kisiye farklilik gosterecektir fakat milyon tane pedal var. Benim sevebilecegim tarzlardaki akliniza gelen pedallari soylerseniz cok sevinirim. Bütçem eger cok pahali degilse bircok pedali alabilecegim sekilde. Simdiden yazan herkes icin tesekkurler.

5. Blues ve türevleri için TS 808 tabanlı bir pedal, Boost içinse Klon Centaur tipli bir pedal yeterli olacaktır. TS 808'i boost olarak kullanacaksanız da OD pedalı için çok seçenek var. Bütçe belirtirseniz daha çok öneri gelecektir. TS 808 için benim önereceğim üzerinde bass ve tiz ayarı yapabileceğiniz bir seçenek olsun. Cmat Mods Süper Signa drive ya da Way Huge Green Rhino bence çok iyi TS 808 pedalı. Xotic BB Andy Timmons ya da BB Comp'da oldukça iyiler ya da Voodoo Lab Sparkle Drive Mod. Yazdığım tüm pedalları kullandım ve hepsi de çok iyi pedallar. Blues Junior eskiden kullandığım bir amfi olduğu için Super Signa Drive ve Green Rhino biraz daha önde.

6. Bütçe için ikinci eli 800 tlyi gecmeyecek bir pedal olsun isterim ama eger 100 daha ver hep kullan dediginiz bir model varsa onu da alabilirim. Bu arada çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı yazmışsınız.

7. Bir pedal için mi 800 TL? Yeterli bir bütçe. Söylediğim her hangi bir pedalı alabilirsiniz. Cmat Mods ayrıca bağımsız bir de boost seçeneği sunuyor tercih edilebilir. Cidden çok iyi bir pedal tek pişmanlığım :) Gerçi ben TS 808 boost için kullanılyorum çok da pişman değilim ama baştan sizin tipte bir setup kuracak olsam alacağım ilk pedal olurdu. Compress ve açık switchi var. 3 band EQ ve bağımsız booster. Hiç düşünmeyin alın derim :) Bulamazsanız Yurtdışından alabilirsiniz. Biraz iddialı olacak ama epey TS 808 tipli pedal denemiş biri olarak söyleyeyim ki bu fiyat aralığında en iyisi bence

Son düzenleme: 31 Ağustos 2017
  8. Arkadaşlar merhaba,Line6 pod hd300 almayı düşünüyorum da bir soru var aklımda;örneğin bir patch'i kullanırken drive'ı ya da delay'i istediğimiz sırada kapayıp açabiliyor muyuz stompbox tarzı şarkının ortasında?

9. Çok tesekkürler dinleyecegim fakat birkac gun musait degilim dinlemek icin. Dinledikten sonra goruslerimi de yazarim.

10. Şöyle oluyor. Footcontroller var resmine bakarsanız orada, mod amp fx1 fx2 ve fx3 yazıyor. Mod kısmında 3 tane modumuz var. Ya loop özelliğini açacaksınız, footcontroller loop kontrol edecek ya bank kısmını açacaksınız, footcontroller bankalar arası geçiş yapacak ya da fx leri kontrol edeceksiniz. Yani sizin sorduğunuz.

Fx1 de drive veya compressor pedalları falan oluyor. Fx2 flanger gibi fx3 de delay var. Detaylı bakarsınız ona hatırlamıyorum. Yani şarkıda delay açıp kapatabilirsiniz.

11. Biliyorum bakmıştım onlara da bu özelliği göremedim sağolun

12. Arkadaşlar Squier Stratacoster için hangi amfiyi önerirsiniz?
    Aklımda marshall mg10cf var.

Bu Sayfayı Paylaş