Pedallar & Prosesörler hakkında (Sorunlarınız)

metallicboy88 demiş ki:
Selam dostlar bende Digitech Compression Sustainer var, level'ı en sonra getirdiğimde acayip hışırtı yapıyor neden olabilir? Nasıl düzeltirim?
İlk önce Compressor çalışma prensibini ne amaca hizmet ettiğini okumanızı öneririm efektler ve parametreler kısmında forumda ki.

_DreamofStyks_ demiş ki:
metallicboy88 demiş ki:
Selam dostlar bende Digitech Compression Sustainer var, level'ı en sonra getirdiğimde acayip hışırtı yapıyor neden olabilir? Nasıl düzeltirim?
İlk önce Compressor çalışma prensibini ne amaca hizmet ettiğini okumanızı öneririm efektler ve parametreler kısmında forumda ki.

Onu yazacağına cevabı yazsaydın daha makbule geçerdi. Türkiye'de kuralların, kanunların en çok uygulandığı yer burası herhalde :evil:

metallicboy88 demiş ki:
_DreamofStyks_ demiş ki:
metallicboy88 demiş ki:

Onu yazacağına cevabı yazsaydın daha makbule geçerdi. Türkiye'de kuralların, kanunların en çok uygulandığı yer burası herhalde :evil:

Böyle fevri kişilere cevap vermek adetim değildir ama kısaca şöyle diyeyim; kompresör doğası ve işlevi görevi sustain ayarı köklendikçe hışırtı yapar. Uzunca şöyle diyeyim; http://www.ev-b.com/compfaq.html

Ozzfish demiş ki:
Önceki sayfada bahsettiğim bu dip gürültüsünden kurtulamıyorum bir adet noise gate almam bu sorunu çözer mi ?

Dip gürültünüzün şiddeti gitarı çaldığınız en düşük ses seviyesinden daha yüksek veya bu seviye ile aynı ise bu sorunu Noise Gate ile çözmeye çalışmak gitarın sustainini ve belirli bir miktar tonunu ciddi boyutta etkileyecek demektir bu noktada dip gürültünüzü bloke etmek yerine kökten halletmek için dip gürültüsünün neden oluştuğunu araştırıp sorunun temeline inemenizi tavsiye ederim.

Fakat dip gürültünüz düşük bir seviyede dip gürültüsü ise ve çaldığınız zaman duyulmuyor çalmadığınız zamanda duyuluyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa ki normaldir herkesi rahatsız eder =) Bu durumda Noise Gate'in ayarlarından dip gürültüsünün şiddetine göre ince ayar yaparak sadece dip gürültüsü oluşan desibel aralığındaki sesleri keserek gitar tonunuzu ve sustaininizi bu durumdan en az etkilenicek şekilde ayarlamış olursunuz.Buda en çok kullanılan yöntemdir çünki dip gürültüsünü tamamen kesmek çok zordur.

metallicboy88 demiş ki:
_DreamofStyks_ demiş ki:
metallicboy88 demiş ki:

Amacım cahil muamelesi yapmak değildir, fakat compressorun doğası gereği arkadaşımızında söylediği gibi köklendikçe hışırtı yaptığını ve bunu neden yaptığının cevabı compressorun nasıl çalıştığını bilmekten geçiyorsa ve siz elinizdeki cihazın nasıl çalıştığını henüz bilmiyorsanız size önce elinizdeki cihazı tanımanızı nasıl çalıştığını öğrenmenizi tavsiye etmekten başka bir çözüm bulamadım.

Şöyle bir cevapta verebilirim fakat isterseniz sorunuza;
Compressor pedalınızın sustainini sonuna kadar açtığınızda hışırtı yapıyor çünki compressorunuz çalışıyor.

Sanırım bu cevap sizi tatmin etmezdi..

Arkadaşlar selam, Cry Baby 535Q pedalımla ilgili bir problemim var. Pedal, bypass durumdayken ve distortion pedalım açıkken dip sese sebep oluyor. Pedalın üzerine (alt tarafına doğru özellikle) bastırdığım zaman ses kesiliyor ama bunun devamlılığı söz konusu değil. Jack girişlerini kontrol ettim onlarla alakalı değil gibi. Durum bu şekilde, anlatabildiğim kadarıyla fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. :)

noise olayı belli ölçüde önüne geçilemez bir durum.serkanında dediği gibi biryerden taviz vermek gerekiyor.ya sustainden olacaksınız yada gürültüyü çekeceksiniz.özellikle boost olayına giriyorsanız dip gürültüsünden kaçmak çok zor.tabi bunu çatır çatır yapan abilerimizde var (örn andy timmons) ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum tabi işin maliyet boyutuda var adamlar bir sürü filtre noisless kablolar aletler kullanıyor.en uygun olanı en düşük maliyetle bu işi başarabilmek.Bazı pedallara noise gaterlar hiçbir etki etmiyor(örn gdi21) sanırım en mantıklısı gaini compu köklemeden treshold ve decay ayarlarını minimumda tutmak.Piyasada en çok kullanılan noise gater pedalı boss ns2.Tabi birde mxr smartgate var ama fiyatı biraz yüksek.Ns2yi ikinci el olarak 70-80 ytlye bulmak mümkün.Ns2nin artı tarafı send return olayı olması.Yani sinyali iki ayrı noktadan filtre edebiliyorsunuz.Mxr kullanmadığım için yorum yapamayacağım.Ama duyduğum kadarıyla mxr daha başarılı sonuçlar veriyormuş.Benim sorunum misal mxr gibi tek kanal geçişi olan bir pedalda amfiden çıkan sinyali nasıl filtre edebiliyoruz malum ns2de send return olayı var ama mxrda amfiden önce kullanmak durumunda kalıyorsunuz.Benim gibi amfi driveını boostlayanlar için sorun olabilir.Ayrıca bu iki pedal markasından farklı olarak başka noise gater kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını yazsınlar :D tşk

sap ve gövdesi maun olan gitarıma duncan designed invader set taktım ve marshall mg250dfx amfimde evde bayağı sert tonlar alıyorum daha insani rock tonları alabilmek için önerebileceğiniz pedal var mı
*manyetik değiştir fln demeyin uğraşmaktansa yeni gitar alırım daha rahat ederim çünkü o derece kastırmıştı beni manyetik takımı =)

(aslında amfiyi değiştirmek de mantıklı ama yine bir pedal ile insani bir ton yakalayabilirsem daha güzel olucak)

nadiras demiş ki:
sap ve gövdesi maun olan gitarıma duncan designed invader set taktım ve marshall mg250dfx amfimde evde bayağı sert tonlar alıyorum daha insani rock tonları alabilmek için önerebileceğiniz pedal var mı
*manyetik değiştir fln demeyin uğraşmaktansa yeni gitar alırım daha rahat ederim çünkü o derece kastırmıştı beni manyetik takımı =)

(aslında amfiyi değiştirmek de mantıklı ama yine bir pedal ile insani bir ton yakalayabilirsem daha güzel olucak)
insani :D hayvani tonu duymuştum ama insaniyi ilk defa duyuyorum :D atilla abiye söyleyelim add insani drive üretsin :D yada ds1 keeley insani mod varmış :D şaka bir yana insani derken ?

insani işte hayvani drive ın tam tersi overdrive & distortion gibi ama benim gitarın manyetiklerinin yüksek çıkışlı olduğu için alacağım bir overdrive pedalını distortion a boğmasından korkuyorum, single da kullandığımda da gürültü oluyor klasik
yoksa noise gate de alsam o yüksek çıkıştan kurtarır mı beni

arkadaşlar yardım ilk sayfadaki resmi gördüm ama yinede yardım diyorum Amfimin fx send/return kanalı da var ama hangileri ordan girim bilmiyorum elimdeki pedallarım şöyle

Akustik simülatör Distortion Overdrive Delay Wah
bunları nası girmem gerek lütfen yardım arkadaştan emanet aldım processör kullanıcısıydım eğer gt-3 den daha tatmin edici sesler alırsam bende dizmeye başlıycam:)

selamlar, arkadaşlar şöyle ilginç bir sorum olacak benim :)

ben şu anda digitech'in vokal prosesörünü kullanıyorum ancak sesin biraz fazla açılması durumunda dip gürültüsü yapıyor ve sesi biraz fazla mekanik veriyor, ayrıca her efekt için ayrı ayrı ayar yapmak gerekiyor ki akıllara zarar bir şey, bir efektten diğerine geçince levelı - gaini vs. bi ton ayarı farklı alıyor ve onla uraşmak inanın hiç hoş değil :) ben şöyle bir şey soracağım;

geçenlerde dandadadan grubunun konserine gitmiştim, vokal saxophone'a wah pedalı, kendi sesine de equaleizer ve noise gate ve 1 - 2 alet daha vardı hatırlayamadığım, bunları bağlamıştı, sizce normalde gitarlar için üretilen bu analog pedalları mikrofona bağlamak ne derece mantıklı? ve ne kadar verim alınabilir? bu konuda sizlerden yorumdan çok bilgi bekliyorum arkadaşlar, bilen birileri yardımcı olursa minnet duyarım, şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım :)

Geri