Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Arkadaslar Fender'in sitesinde seri numara kontrolu olan bi sayfasi vardi fakat bulamadim. Yanlis mi biliyorum acaba? Mumkunse sayfanin linkini yazabilir misiniz?

Tesekkurler..

Merhaba arkadaşlar, bi wah pedal edinmeyi düşünüyorum fakat dunlop 535q ve 95q arasında kaldım. 535in ne gibi üstünlükleri vardır 40lira fazla ödemeyi gerektiren?
Bu arada pop,funk çalıyorum hangi pedalı tercih ederdiniz ve neden?

saygılar

halil_altunok demiş ki:
Merhaba arkadaşlar, bi wah pedal edinmeyi düşünüyorum fakat dunlop 535q ve 95q arasında kaldım. 535in ne gibi üstünlükleri vardır 40lira fazla ödemeyi gerektiren?
Bu arada pop,funk çalıyorum hangi pedalı tercih ederdiniz ve neden?

saygılar
İki pedalıda kullandım,ikiside aynı tek farklılığı birinin üzerinde switche basmadan çalışmasını sağlayan bir sistem var yani pedala bastığında ufak bir gecikme ile wah devreye giriyor ve ayağını çekince kapanıyor,morley wahlar gibi.535q ise bildiğin wah ucuna doğru bastırınca açılıyor tekrar basınca kapanıyor.

arkadaslar floyd rose lu gitarlarda olan floyd rose daki teli sıkıştıran vidalardan biri biraz yalama oldu. ufak bir parça. acaba izmirde nerde bulabilirim ?

scale_length_adjustment_fr.jpg

burada altta duran vidalardan biri.

Hırdavatlarda olması lazım alyan başlı vidalardan. Bir tanesini örnek olarak götürürsen ayarlarlar. Ben Çankaya' da Metronom' un karşısında ufak bir dükkandan almıştım. Deniz tarafından içeriye doğru giderken sağında kalacak, Onur İş Hanıydı sanırım oranın biraz daha ilerisinde ufak bir yer, zaten yanından geçerken farkedersin. Zira o tür dükkanlar pek yok oralarda :D

tamam anladım yerini. en yakın zamanda gidicem. ya tel takarken çok zorlanıyodum. hatta bu sefer sıkışmaz belki diye aylarca korkudan tel takamadım vallaha :D
sağol black_magic çok yardımcı oldun ;)

selam arkadaşlar. gitarımla yeni kayıta girdim ve fazla bir dip gürültüsü var topraklama ile alakalı olduğunu düşünüyorum çünkü metal bir aksama veya tellere değince susuyor aynı mantık ama aşırı bir ses. bunun problemi nedendir ne yapılması gerekir? manyetiklerim bridge: sh4, neck: meksika strat, potanslar dimarzio 500klık vol,tone, on-on-on mini switch. bir yerden potansın üzerini kazıyarak topraklama sesini azaltabileceğini falan okumuştum ama yardımcı olursanız sevinirim. birde 500k lık potans kullandım gitarda 250k lık olsaydı ne gibi farklılıklar olurdu bunu ek soru olarak sorayım =). saygılar.

ya bende boss mt-2 kullanıyorum amfim mega amp diye dandirik bi amfi ve 2 si bir arada olunca çok fazla dip gürültüsü oluyo tondan ziyade cızırtıyla gitar çalıyorum ne yapabilirim bi yardım ederseniz mutlu olurum...

arkadaşlar selam, gitarımın volume düğmesi sıkışmış gibi(aşırı sürtünme var gibi işte) , dönmüyor kolay kolay, anca abanınca biraz döndürebiliyorum. bu sorunu kendim çözebilir miyim, eğer evetse nasıl?

dark_elessar demiş ki:
arkadaşlar selam, gitarımın volume düğmesi sıkışmış gibi(aşırı sürtünme var gibi işte) , dönmüyor kolay kolay, anca abanınca biraz döndürebiliyorum. bu sorunu kendim çözebilir miyim, eğer evetse nasıl?

Soğuktan içindeki metaryeller sıkışmış olabilir çakmakla 5 saniye falan ısıt potansı metal ise eger.Düzelmezse eğer soğuktan değil demektir bu durumda başıma geldiğinden biliyorum yeni bir potans taktırman gerekiyor.

lic_x demiş ki:
selam arkadaşlar. gitarımla yeni kayıta girdim ve fazla bir dip gürültüsü var topraklama ile alakalı olduğunu düşünüyorum çünkü metal bir aksama veya tellere değince susuyor aynı mantık ama aşırı bir ses. bunun problemi nedendir ne yapılması gerekir? manyetiklerim bridge: sh4, neck: meksika strat, potanslar dimarzio 500klık vol,tone, on-on-on mini switch. bir yerden potansın üzerini kazıyarak topraklama sesini azaltabileceğini falan okumuştum ama yardımcı olursanız sevinirim. birde 500k lık potans kullandım gitarda 250k lık olsaydı ne gibi farklılıklar olurdu bunu ek soru olarak sorayım =). saygılar.

Bu sorun daha çok zemin katlarda oturan insanların başına geliyor benim gibi.Topraktaki elektrikte işin içine girince balkona çıktığımda elimi tellerde 5 saniyeden fazla tutamıcak derecede bir elektrik yükleniyor gitara ama bunun dışında evde elektrik kaçıran ciddi birşey varsa buda yapabilir.Topraklama olayına girersekde gitar ekipmanlarının çoğu topraksızdır zaten taktığın fişlerin ucunda 2 tane küçük metal parçası yoksa topraklama olup olmaması birşey değiştirmez demektir.Bulunduğun ortamı değiştir veya değiştiremiyorsan odanın farklı bir yerine taşın derim.

Potans konusunda da manyetiklerine göre seçmen gerektiğini zaten biliyorsundur ama bildiğim kadarıyla 250K potans takılması gerekli manyetikleri olan bir gitara 500K taktığınızda oldukça tiz bir ses alıyorsunuz sanırım bunun tersinde de daha koyu bir ses alıcaksın.

_DreamofStyks_ demiş ki:
lic_x demiş ki:

Bu sorun daha çok zemin katlarda oturan insanların başına geliyor benim gibi.Topraktaki elektrikte işin içine girince balkona çıktığımda elimi tellerde 5 saniyeden fazla tutamıcak derecede bir elektrik yükleniyor gitara ama bunun dışında evde elektrik kaçıran ciddi birşey varsa buda yapabilir.Topraklama olayına girersekde gitar ekipmanlarının çoğu topraksızdır zaten taktığın fişlerin ucunda 2 tane küçük metal parçası yoksa topraklama olup olmaması birşey değiştirmez demektir.Bulunduğun ortamı değiştir veya değiştiremiyorsan odanın farklı bir yerine taşın derim.

Potans konusunda da manyetiklerine göre seçmen gerektiğini zaten biliyorsundur ama bildiğim kadarıyla 250K potans takılması gerekli manyetikleri olan bir gitara 500K taktığınızda oldukça tiz bir ses alıyorsunuz sanırım bunun tersinde de daha koyu bir ses alıcaksın.

eyw.Serkan saolasın. Zemin kat problemi yaşadık o zaman kayıt yerinde :) , 250likte ses baslaşacaksa iyi o zaman 500lük kalsın çünkü single ın bu parlak sesini veremez gibi düşündüm bi anda gerçi denemek lazım. Teşekkürler tekrardan. ;)

Gitarımın teli koptu üzerinde aldığımda bulunan teller vardı yani hiç değişmedi.

Gidip tel alıcam ama bunların numarasını bilmiyorum nasıl öğrenebilirim bunu ?

bana 0.9 a yakın birşeyler gibi geliyor ama.

Monster_YGT demiş ki:
Gitarımın teli koptu üzerinde aldığımda bulunan teller vardı yani hiç değişmedi.

Gidip tel alıcam ama bunların numarasını bilmiyorum nasıl öğrenebilirim bunu ?

bana 0.9 a yakın birşeyler gibi geliyor ama.

Gitarın Jazz kasa veya ona benzer aşırı karakteristik tonu olan bir gitar değil ise tellerin 0.9'dur.Tel takımlarını alırken bu numaraları kullanmamızın sebebi genelde tel takımının adına ince mi telinin kalınlık numarasının koyulmasındandır.Diğer teller ince mi telinin kalınlığına göre sistematik bir şekilde kalınlaşır tabi bu sistematik durum Custom tel takımlarında farklılık gösterir.

Kahrolası şey gidip tam topların yanından kopmuş :D

bir soru daha ;
telleri takarken hep sorun yaşıyorum gitarı temizlemek amacıyla çıkarıyorum takana kadar akla karayı seçiyorum :D

Genellikle burgunun içinden teli çekebildiğim kadar çekiyorum sonra sıkmaya başlıyorum, böyle yapınca teller headstockta üst üste biniyor.
yani nasıl takmalıyım takarken :D

ayrıca serkan abi tel numaraları hakkındaki açıklamalardan dolayı teşekkür ediyorum :)

Monster_YGT demiş ki:
Kahrolası şey gidip tam topların yanından kopmuş :D

bir soru daha ;
telleri takarken hep sorun yaşıyorum gitarı temizlemek amacıyla çıkarıyorum takana kadar akla karayı seçiyorum :D

Genellikle burgunun içinden teli çekebildiğim kadar çekiyorum sonra sıkmaya başlıyorum, böyle yapınca teller headstockta üst üste biniyor.
yani nasıl takmalıyım takarken :D

ayrıca serkan abi tel numaraları hakkındaki açıklamalardan dolayı teşekkür ediyorum :)

Açıkçası bu tel takma olaylarında çok fazla tecrübem yok üstelik senin gitarın sabit köprü sanırım benimki floyd rose ama sorunun daha çok headstock üzerine sanırım bu konuda bildiğim tek şey ince Mi'de olabildiğince sarım yapılması.Kalın mi'de de tam tersine en az sayıda sarım olması gerekiyor.Aradaki tellerin sarımlarınıda ince mi'den kalın mi'ye göre çok sarımdan az sarıma doğru sırala.

Bi de tel değiştirirken burgulardan germe hadisenini gerçekleştirirken sağa sola dalıp gitme. dikkatin dağılıyor bir yere dalıyorsun, sonra gerdiriyorsun keloğlan gibi kopuyor yeni mis gibi tel :LOL:

Bi de benim bir sorun var naçizane... :)

İlk gitarımı aldığımda kendisi bazı nedenlerden dolayı 4-5 ay boyunca yatmıştı bu yüzden onda bu yüzden olmamış olabilir ama yeni aldığım gitarımın klavyesinin, bend, slide, vibrato gibi atraksiyonlara giriştiğimde parmaklarımı siyah siyah boyamasını anlayamadım. sanırım ağacının bir özelliği. arkadaşım gitarını ilk aldığında da böyle olduğunu ama zamanla kaybolduğunu söyledi... nedir bunu ayrıntılı açıklayacak olan var mıdır?

Geri