Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

moribund demiş ki:
bende grg 170dx var.
akor kaçırma sorunu var.özellikle kalın mi telinde.
sorun eşikten kaynaklanıyor sanırım.
bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?
birde sap ayarını yapabilirmiyim yoksa işin ehline mi gitmek gerekir?
şimdiden teşekkürler.

kardeşim arkasında kaç tane yay mevcut ek yay takman gerekebilir yada yaylardan birisi gevşemiştir

Arkadaşlar bir sorum olacak 2.el bi gitar aldım Squier 88 yapımı bir strat Daha önce de S-S-S gitar kullanmıştım Bilindiği üzere switch 1-3-5 konumlarında single manyetikler dip ses yapar Ama bu gitarda bütün seçeneklerde dip ses aynı ve çok az Yani hangi manyetiği kullanırsam kullanayım dip ses artıp azalmıyor Bu neden kaynaklanır sizce? Saygılar

moribund demiş ki:
2 yay gördüm sadece .yaylara dokundugumda sıkı olmadıklarını anladım.
normalde kac yay olması lazım.gergınlıklerı nasıl olmalı?
Bildiğim kadarıyla 3 yay bulunur köprünün tamamen sabit olması için Ama sorun yaylardan kaynaklanmıyor olabilir Tel yeni takıldıysa telleri çekiştirmen, esneme payını en aza indirmen gerekebilir Umarım anlatabildim telleri çekiştirme olayını :)

evet teller yeni takıldı.
bu durumda tellleri nasıl esneteyim elimde kalmasın sonra teller.
bana problem arkadaki yaylardan geliyor gibi.
bir arkadasıma sordum. bir luthiere git köprüyü sabitlesin felan dedi.
ne demek tam olarak bu ben yapabilirmiyim.
tesekkurler.

Hocam daha önce kullandığım gitarlarda (hepsi strat modeli) arkada 2 yay vardı 3.yü satın alıp ben takmıştım Takılması zor bir işlem değil bence Köprünün hareketli olduğuna eminmisin Yani sadece Kalın mi telinde akort kaçıyorsa köprüdenmiş gibi gelmiyor bana Esnetme olayına gelirsek ben daha önce hiç o şekilde tel koparmadım ama dikkatli ol yine de :) Kalın mi telini akort et Daha sonra teli biraz çekiştir Mi telin eğer Re, do#, hatta do ya kaydıysa demekki köprüden değilmiş bunu anlarız

yutup123458 demiş ki:
akort kaçırmanın arkadaki tellerle alakası nedir :)

şimdi;doğada herşey denge halindedir.yani ben şu an sandalyede otururken afedersiniz kıcımın sandalyeye uyguladığı kuvvet kadar bir kuvveti de sandalye kıcıma uygualr ki ben yerimde sabit durayım.ya senin kıcının gitarımla ne alakası var derseniz şöyleki ;

gitarın arkasında bulunan yaylarla gitarın telleri aranında bir güç dengesi olmaıldır.yaylar zamanla yorulup kuvvetini kaybederse,siz bend yaptığınıza yada köprüyü ileri geri oynattığınızda yaylar yeterince güçlü olmadığından köprüyü siz bend yapmazdan ya da köprüyü oynatmazdan önceki konumuna getiremez dolayısıyla akor kaçar.

Scoff demiş ki:
arkadaşlar elimde devresi sökülmüş bi esp ltd f50 var ancak nasıl baglıyacagımı bılmıyorum kısaca bahsetmek gerekirse 2 humbucker 1 vol 1 ton potans 3lu swicth yardımcı olursanız sevinirim
seymour duncan ın sitesine gir ordan "support" bölümüne ordanda wiring diagrams sayfasına gir.çıkan sayfadan ihityacın olan şemayı seç,bak bak yap :D ya aslında senin gitarı alıp toplicaktım ona göre bişeyler ama vazgeçtim o parayla 1-2 tane pedal alıcam :D kolay gelsin ben az çok bişeyler biliyorum bu konuda sorun olursa ö.m. atarsın yardımcı olmaya çalışırım olmadı daha iyi bilen abilerimize sorar öğreniriz :D

lütfen yardım...
gitarımda manyetiğe dokununca daz duz ses geliyor...bağlantılarım normal manyetik ve potanslarım sağlam..açıkçası ben bir çözüm bulamadım ne yaptıysam olmadı fikri olan yardımcı olursa sevinirim

ErenimooO demiş ki:
yutup123458 demiş ki:

şimdi;doğada herşey denge halindedir.yani ben şu an sandalyede otururken afedersiniz kıcımın sandalyeye uyguladığı kuvvet kadar bir kuvveti de sandalye kıcıma uygualr ki ben yerimde sabit durayım.ya senin kıcının gitarımla ne alakası var derseniz şöyleki ;

gitarın arkasında bulunan yaylarla gitarın telleri aranında bir güç dengesi olmaıldır.yaylar zamanla yorulup kuvvetini kaybederse,siz bend yaptığınıza yada köprüyü ileri geri oynattığınızda yaylar yeterince güçlü olmadığından köprüyü siz bend yapmazdan ya da köprüyü oynatmazdan önceki konumuna getiremez dolayısıyla akor kaçar.

dedıgın dogru gibi.
köprünün altına kagıt sıkıstırdım ilk başta sonra biraz düzeldi.kurcalayınca tekrar bozuluyodu sonra dahada sıkıstırayım dedim , bu sefer gitarın tellerini akort ettigimde ,teller normale göre daha gergin oldu.ve ton degısıklıgı olustu.
büyük ihtimalle sorun köprüde gibi.nasıl sabitleriz bu köprüyü şimdi.
şimdi ilk defa böyle kurcalayacam gitarı, bozmayayım aleti.
o da olmazsa extra bir yay alıp arkaya monte edicem.

ErenimooO demiş ki:
yutup123458 demiş ki:

Güzide yorumun ve açıklaman için çok teşekkür ederim..
yayların köprü pozisyonu ve köprünün sertliği dışında bi işlevi olduğunu düşünmüyordum,akortla direk bir ilişki kuramıyordum (ki hala kurmuş değilim) ama yinede insanoğlu sürekli yeniliyor kendini,bişeyler öğreniyor..

köprüye bi taraftan teller çekme kuvveti uygularken diğer taraflar yayların bağlı olduğu vidalı sistem uyguluyor.Floyd roseların yay ayarı yapılmadan akortu düşürülünce akort kaçırması bu yüzden ortaya çıkıyor.

yayları gevşettiğiniz vakit koprünün hareket edeceği açı govdeden tellere doğru olacaktır
tavsiyem
gitarın arkasındaki kapağı açıp koprü ile govdenin arasına (telleri gevşettiğinizde hareket edeceği yonu engelleyecek şekilde ) araya ufak bi tahta silgi katlanmış kağıt vs vs sıkıştırın

aslında bana sorarsanız sabit korülü gitar kullanın :)

cortred demiş ki:
Arkadaşlar bir sorum olacak 2.el bi gitar aldım Squier 88 yapımı bir strat Daha önce de S-S-S gitar kullanmıştım Bilindiği üzere switch 1-3-5 konumlarında single manyetikler dip ses yapar Ama bu gitarda bütün seçeneklerde dip ses aynı ve çok az Yani hangi manyetiği kullanırsam kullanayım dip ses artıp azalmıyor Bu neden kaynaklanır sizce? Saygılar
Arkadaşlar benim soru da kaynadı gitti arada Bir fikri olan var mıdır acaba ?? Saygılar

arkadaşlar bende washburn wm10 gitar var floyd rose si kilitli olmadıgı için sürekli akor kaçırıyor bunun bir çözümü varmıdır lüthiyeye yaptırsam bana kaça patlar şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar benim de ciddi bi sorunum var... 2 humbucker 1 single coil manyetikli düşük kalite bi gitarım var.. aldığımda sağlamdı fakat bi sure sonra aşırı derecede dipses yapmaya başladı. tone düğmesine dokunduğumda daha da artıyor.. hangi manyetiğe alırsam alıyım değişmiyor sadece tone duğmesini sonuna kadar kıstığımda geçiyor. tellere dokunup bırakmam hiçbir değişiklik yaratmıyor sanırm bir topraklama sorunu var ama anlayamadım yardımcı olursanız cok sevinirim...

Fender strat gitarım var. Bend yapınca headstoktaki adı aklıma gelmeyen vidalı zımbırtıdan sesler geliyor. Bu bi sorun teşkil eder mi? O sesin gelme nedeni nedir ne değildir?

Geri