Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

martin_06 demiş ki:
Atalay demiş ki:
Laney iyi amfidir ama çok sert müzikler için değildir.
Hocam Opeth Laney kullanıyor, buna ne demeli? :)

Yalniz Opeth VH100 ya da GH100 kullaniyor, oyle ahim sahim high gain amfiler olmamakla beraber, adamlarin ton kullanimindan, gitarlarin cok kanal olarak ust uste kaydedilmesinden, ve martin mendez'in basslari ile cok onemli bir rol oynamasindan kaynaklaniyor bu high gain yanilgisi.

Yoksa kulaklikla dinlendiginde, live dvd'leri veya soundcheckleri izlendiginde, hatta konserlerde ince eleyip sik dokuyarak gitarlara yogunlasilarak dinlendiginde cok rahatlikla farkediliyor adamlarin medium, vintage gain ayarlarinda bir ton kullandigi. Dedigim gibi grup icerisindeki ton uyumu, biraz da tabi gitarlarin paul reed smith olmasindan kaynaklaniyor o dolgun tok tonlarin varligi.

martin_06 demiş ki:
Atalay demiş ki:
Laney iyi amfidir ama çok sert müzikler için değildir.
Hocam Opeth Laney kullanıyor, buna ne demeli? :)

Opeth fabrika bas amfisini kullanır. Bir de, son birkaç yılda çıkan modellerinde belki ciddi sert ton alabileceğin bir model serisi çıkmış olabilir onu da ben bilmiyorum, duymadım.

Mesela GH100L için serttir diyor laney, ben buna aşina değilim. Ancak Paul Gilbert kullandığına göre denemek lazım demektir. İnternet sitesinden sesleri dinleyelim... örnek koymuşlar.

Öncelikle selamlar. Bu yaz artık rack sistemlere geçiş yapmayı planlıyorum ancak pek tecrübeli değilim bu konuda. Almayı planladığım başlıca birkaç alet var;
Marshall jmp-1
TC Electronics G Major
BBE Sonic Maximizer
Korg DTR Rack Tuner
power amp ve power conditioner konusunda kararsızım.

Aletleri ebay'den getirtmeyi planlıyorum ve az çok bana girecek fiyatı biliyorum :) Bunların yanında ihtiyacım olacak diğer şeyler(kablolar, rack case, midi controller) hakkında biraz yardıma ihtiyacım var. Hangilerini almalıyım ve en iyileri hangileridir tarzı sorularıma cevap arıyorum. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

gcb 95 add mod ta bi sorun var^^Arkadaşlar siteden bi kac ay once almıstım 150 tl ye..bugunlerde bişe oldu ve pedal nekadar basarsan bas hiç sesi degistirmiyor en basta acarken kullanıyo oldugunuz boguk wah tonunda kalıyor hep bunu yasamıs olanlar varmı bunu kime nasıl tamir ettirebilirim acaba kim anlar bu işten??

bu arada add mod omur boyu garantiliymiş diye bişey soledi bi arkadaş bole ise bu adamın telefonu lazım bana ien varmı acaba

Not:kendisine ulastım msnde ve sorunu belirttim suan

Rg2550z Akort

Merhaba arkadaşlar, elimde rg2550z elektrogitar var. Revalver Mark 3 ile akort etmek istiyorum. tellere dokundugumda program algılıyor ancak ayarları dogrumu D1emi ayarlicam d3emi anlıyamadım. gerekli akora gelince kırmızı oldugunda fakrındayım ancak kırmızı yandıgı zaman teller çok gevşek oluyor. sanırımın gitarı akoru için gerekli olan harfler farklı bu harfleri nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler

adszkcd.jpg

yav yeni tel taktım elixir ama önceki dandik tellerim bile dip ses vermiyodu bu veriyo sorun manyetiklerde değil bu gitara 3 kez tel taktım ben trust rod ayarı yeni yapıldı teller temiz tremelo ayarı yeni oturmadı deseniz 5 gün filen oluyo ee gain dist te gain boost normal .s bi yardımcı olursanız sevinirim neyi var bu telin yahu :D :roll:

Konu tellerde değil, amfide bence. Amfinin yerini değiştirip statik elektrik alan bir yere koyduysan (priz yanı, TV yanı vb. Olur öyle. bir de topraklamaya bak derim. Amfinin topraklamasında problem olabilir.

beyler bazi pedallarimi sattim ts808 almayi planliyorum ve telecaster kullaniyorum istedigim turk rock dedgimiz seye uygun yeri geldiginde sert olabilecek tonlar...ts808 in yanina hangi pedallari almaliyim sizce overdrive olarak ve onun disinda pedal onerilerinizede acigim kompressor delay vs

arkadaşlar mt-2 mi modlamak istiyorum. bu iş için nerden bilgi alabilirim elektronik ve lehim konusunda ortalama üstü sayılabilirim... yada bunu ankarada kim nerde yapar ne kadara yapar?

Epi les paul kullanıyorum farkat 10 luk teller bana fazla sert geliyor, 9 luk telle les paula yaraşır bir ses alamıyorum. compressorden tonu kısıp amfiden treble ı köklüyorum, bunun gibi birşeyler denedim,olmadı. 10 - 11 lik tel kullanıyor gbi tok ses almam için ne yapayım, pedalsa pedal ne gerekiyorsa alacağım.
yardmcı olursanız sevinirim...

RaNCoR demiş ki:
arkadaşlar mt-2 mi modlamak istiyorum. bu iş için nerden bilgi alabilirim elektronik ve lehim konusunda ortalama üstü sayılabilirim... yada bunu ankarada kim nerde yapar ne kadara yapar?

Ankara' da değilde İzmir' de sanırım Atilla abi var(Add+) çok iyi işleri vardır.Neredeyse herkes ona götürür :)

memnan demiş ki:
Epi les paul kullanıyorum farkat 10 luk teller bana fazla sert geliyor, 9 luk telle les paula yaraşır bir ses alamıyorum. compressorden tonu kısıp amfiden treble ı köklüyorum, bunun gibi birşeyler denedim,olmadı. 10 - 11 lik tel kullanıyor gbi tok ses almam için ne yapayım, pedalsa pedal ne gerekiyorsa alacağım.
yardmcı olursanız sevinirim...

Vallahi Les Paul' da 0.10' luk tele alışman lazım 0.9 larda randıman alamıyorsun denedim bizzat.Bence biraz daha dene alışırsın herşey zaman ile.Bazı şeyleri yapay yapmaktansa biraz çalışıp, kendinizi sıkıp, doğal olarak yapmak daha iyidir.0.10 numaralı tellere alışmak maximum 1 ayda çözülebilecek durum.Keza compressor yerine de tuşeni geliştir derim ben ;) Kolay gelsin

önceden 10 luk lullanıyordım, içinde bend barındırmayan herşeyde çok daha iyi, fakat ellrim fazla narin 1,5 yıldır çalıyorum, cildim yağlı olduğu için çok acıyor 10 luklarla, ama yavaş yavaş kalınlaştırıyorum, şidi 9,5 luk tel taktım, ddario nickel spuer light bu zamana kadar denediğim en hafif tel, herneyse, alışmaya çalışıyorum, ama bir yolu var da bilmiyorsam çok fena hissedeceğim :)

arkadaslar benim gitarımın alttaki 3 teli paslı klavyeye cok zarar verirmi paslı teller. birde teller klavyeden biraz uzak çalarke zorlanıyorum biraz tellerin uzaklığını kendim ayarlayabilirmiyim yoksa bi bilenemi yaptırayım

Geri