Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

SupHomie demiş ki:
1.Fretler eski değil sorunsuz görünüyorlar
2.Kilit yok maaelesef o bir squier std fat strat : P, köprü ile ilgili kısmı anlayamadım :(
3.Tellerim 6-7 aylık ama eski tel kullanmayı seviyorum :D yeni tel takınca dayanamıyorum ya günde 6-7 saat çalarım en az :p bu yüzden olabilirmi?
tellerin gıcırdama ihtimali pek aklıma yatmadı

içimde truss rod gıcırdıyor diye bi his var ama bir trussrod nasıl gıcırdayabilirki?

telleri yinede değiştiricem tavsiyeni dikkate alarak

bilmek istediğim sap ile ilgili bir sorun olabilirmi bi gün elimde kalmasın onun için büyüttüm biraz sorunu keza gitarla hiçbir problemim yok çok seviyorum keratayı ne akor kaçırır ne kötü ton verir çok ta rahattır kanımca .
Sadece patlamasından korkuyorum bi gün çünkü çok bend yaparım.

Köprüde teller tam olarak yuvasına oturmamış olabilir ama fender strat ise onun durumunu biliyorum. Tremolosu var değil mi? Tremolo nun yaylarını kontrol et eski ise de gıcırdayabilir diye düşündüm. Bu da çok normal, yağlamak mı gerek? hiç karşılaşmadım böyle bir sorunla. Bende Jackson gitarlar var sadece o yüzden stratların uzun süre kullanım sorunlarında çok tecrübeli değilim. Fender tremolosunda diğer gitarlara göre yaylar farklı. Gıcırdayabilir.

Kıl bir durum. Yalnız o kadar eski tellerle daha ne kadar bend yapabilirsin çok merak ediyorum. ;)

tremoloda sorunsuz görünüyor yaylar fevkalada parlıyor ve bayağı bi gevşekler.
İnanırmısın 6.telim(80hzlik Mi) tam 14aylık. 5perdelik bend bile yaptım bana mısın demedi teller(demişte olabilirler :d)
Entonasyon problemide yaşamıyorum sadece bir kere hassas bi cihazla ayarlamıştım okadar.
Genelde eski tellerin sesi gider entonasyon problemi olur derlerdi bizi kandırırlardı.İnanmayın eski teller güzeldir
: p

ben eski tellerimin tonunu beğendiğim halde sırf entanasyon probleminden telleri değiştirmek zorunda kalıyorum. yani ciddi bir kayıp oluyor sende olmaması ilginç tabi...

bende de eski teller ses sönükleşmesi dışında çok problem olmuyor.üzerinde ibrenin geçtiği kıısmda 9 tane noktası olan tunerda yeni tel tam entonasyonlu -ortadaki doğru noktaya denk gelir- iken 1.5 aylık tellerim çok hafif bir önceki veya bir sonraki noktaya doğru kaymış oluyor ama çok çok az. belki de silip temizlediğim ve salınımı çok çok bozulmadığı içindir.

Doğru ya zımparayla yapsaydım keşke yinede bulaşık teli zarar vermedi ağaca boyayı söktü sadece bide parmağımı tabi , teşekkürler atalay bey yarın gidiyim alayım belki fretleride hafiften zımparalarım güzel olur :d

bana 3 metrelik dip gürültüsü mümkün olduğunca az olan
fiyatıda 20 ytl altı olan kablo önerirmisininiz

elektrikçiye yaptırsam yada malzemeleri alsam kendim yapsam dip gürültüsü çok olur mu?

pedal ara jackları kaliteli almam yada ucuz ürün almam tonu ve dip gürültüsünü çok etkiler mi?

süper büyük bir etki yaratmaz ara jaklar en fazla 15 cm falan olduğu için. asıl onun için 2 uçlu jak tadında malzemeler vardı, onları da tavsiye edebilirim.
elektrikçiye iyi uçlar ve ortalama bir kabloyla yaptıracağın jaklar işini gayet iyi görür.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. "V" yerine "W ya da F" , "Z" yerine "S", "K " yerine "Q" kullanmayınız ve kelimeler üzerinde gereksiz kısaltmalar yapmayınız. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Ayrıca bknz; http://www.turkrock.com/ftopic28283.html

Sevgili arkadaslar... Bc rich gitarlarin ikisininde modeli ayni olmasina karsin ( NJ WARLOCK) birinin sapi su bilindik bc rich slayer gibi digeride aslinda bilindik jackson lar felan gibi.. Bunun nedeni nedir acaba ogrenmem mumkunmu?

SupHomie demiş ki:
1.Fretler eski değil sorunsuz görünüyorlar
2.Kilit yok maaelesef o bir squier std fat strat : P, köprü ile ilgili kısmı anlayamadım :(
3.Tellerim 6-7 aylık ama eski tel kullanmayı seviyorum :D yeni tel takınca dayanamıyorum ya günde 6-7 saat çalarım en az :p bu yüzden olabilirmi?
tellerin gıcırdama ihtimali pek aklıma yatmadı

içimde truss rod gıcırdıyor diye bi his var ama bir trussrod nasıl gıcırdayabilirki?

telleri yinede değiştiricem tavsiyeni dikkate alarak

bilmek istediğim sap ile ilgili bir sorun olabilirmi bi gün elimde kalmasın onun için büyüttüm biraz sorunu keza gitarla hiçbir problemim yok çok seviyorum keratayı ne akor kaçırır ne kötü ton verir çok ta rahattır kanımca .
Sadece patlamasından korkuyorum bi gün çünkü çok bend yaparım.

Truss rod gevsekse lackalasmissa sol elinin etkisiyle oynayarak gicirdiyor olabilir. Sap ayari konusunda tecruben yoksa kendin oynasmamani tavsiye ederim, luthier yolu gozukur sana. Gerci gitarin boyasini da sokmussun, hayir gelmez artik ondan d:

Beyler gitarin seri numarasini yazinca yapim yeri ve yilini soyleyen bir site biliyomusunuz??? Asil bilmek istedigim gitar Bc rich ama...
tesekkur ederim

? = Rosewood olan klavye maple la değiştirilebilirmi ?

Dahada ötesi rosewood olan klavye yerinden
çıkartılıp zaten maple olan sap açıkta bırakılıp
üstüne yeni nut ve perde monte edilip köprü de alçaltılırsa
bu şekilde gitar kullanılırmı ?(Zımparalanarak klavyenin hafif
eğimide verilmeli tabi en kötüsü)

Sevmiyorum gülağacını ben ya MAPLE istiyorum imdat!

bi televizyon programında duymuştum gitarı bilgisayarın mikrofon girişine bağlamak manyetikleri bozar diye ben mi yanlış anladm yoksa gerçek mi? ben 3 ay öyle kullandm gitarı....

Geri